
© Reuters
Португалците смятат, че с "грешката" си МВФ е искал да "разкраси" статистиката, така че да потвърди нуждата от още реформи
Само седем процента от служителите в Португалия през предходната година са получили по-ниски заплати в сравнение с 2011 г., или поне това твърдеше Международният валутен фонд в доклада си от юни за страните в криза. Данните обаче не са верни, съобщава португалското икономическо издание Jornal de Negócios, цитирано от германския ежедневник Sueddeutsche Zeitung.
Според изданието МВФ не просто злоупотребява с хиляди резултати от свои проучвания, а положението всъщност е много по-сериозно. Причината за това е, че грешните данни на фонда не са само грешки в сметките - португалците са зависими от оценката на МВФ.
Като част от тройката международни кредитори МВФ решава дали страната да получава нови спасителни траншове, или трябва да предприеме още реформи. Редовните доклади играят ролята на доказателство за това, а критериите на взимащите решения са много строги.
Според МВФ не е достатъчно това, че само седем процента от заетите в частния сектор са били засегнати от по-ниско заплащане. Експертите във финансовата институция изразяват притеснение, че реформите на работния пазар не се прилагат така, че заплатите продължат да падат и да се повиши конкурентоспособност на страната.
Аргументацията обаче има един проблем – не само 7% от заетите са спечелили по-малко през изминалата година, а броят им достига 27%. Това е потвърдил и говорител на португалското правителство пред Jornal de Negócios.
Всъщност в анкетата за 2012 г. са взели участие 18 600, докато в публикувания от МВФ доклад обаче липсват хиляди от резултатите. Португалия отхвърли категорично вината си за грешката в изчисленията.
"Тройката получи всички данни, които поиска", пише в официално изявление на Министерството на солидарността, труда и социалната сигурност. Отразена е обаче само част от предоставената информация за развитието на заплащането в Португалия и това е известно на Международния валутен фонд.
"За резултатите от анализа са отговорни само и единствено авторите на доклада от МВФ", продължава изявлението.
Според португалското издание правителство е предало пълните данни на МВФ. Под натиска на "тройката" обаче това не променя нищо. Фондът съобщи, че ще преразгледа резултатите си, но спадът на заплащането е един от многото фактори, на основата на които МВФ настоява за по-гъвкави заплати.
Португалците смятат, че с "грешката" си МВФ е искал да "разкраси" статистиката, така че да потвърди нуждата от още реформи, твърди Jornal de Negócios.
Това не е първият случай, при който става ясно, че МВФ е правил грешки. Скоро от финансовата институция признаха, че някои от данните за Гърция не са били точни, което е довело до изискването на твърде тежки реформи.
purple_rain
Рейтинг: 426 ЛюбопитноМВФ със сигурност правят много грешки и далеч не са идеални,но със или без тези грешки проблемите на Протугалия си остават сериозни.След като Португалия не могат да се финансират самостоятелно ще трябва да се съобразяват с изискванията на тройката или да си върнат ескудото.
Салмонела
Рейтинг: 1264 НеутралноТака "грешката" на МВФ има положителен и заздравяващ за икономиката ефект.
УСПЕШНА НОВА ГОДИНА!!!И след като португалското правителство е имало същите тези данни, защо са си траели?
_dan_
Рейтинг: 560 ЛюбопитноКойто е опрял до заеми от МВФ не е прокопсал - справка България последните 15 години! Аржентина се откъсна от борда през 2001 г. и върви само нагоре!
musashii
Рейтинг: 740 НеутралноКажете най-накрая колко са им заплатите.А не само толкова процента,и не знам си колко процента.Чудно как така в Гърция,която била в невиждана криза един учител получава 2500 евро,а в цъфтяща България 250 евро.Стига с тези глупости за макроикономическите показатели-докато има тези жалки заплати хората ще бягат от тази държава,ако ще и външния дълг да е 0 процента,дефицита положителен и не знам си още какви показатели.
Graf
Рейтинг: 1514 НеутралноПогледнато реално, на португалците са им стопили лагерите още преди кризата: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab= table&init=1&language=en&pcode=tec0013 0&plugin=0
Ecrasez l’infâmeИмат само три години за периода 2004 - 2013, през които възнагражденията растат по-бързо от производителността.
Опитите на лечителите с някои страни в Европа обаче продължават.
TED (moderator är en faggot)
Рейтинг: 598 НеутралноАз си мисля че, МВФ си прави най-различни експерименти в различните държави, за да може да си прави модели на реалността. Грешки направиха и в Гърция и в Румъния и т.н..
dosetliv
Рейтинг: 1462 Неутрално[quote#4:"kermit"]Чудно как така в Гърция,която била в невиждана криза един учител получава 2500 евро[/quote]
ebt-crisis/a-16481846
Тоз даскал друго хортува:
"Teachers' salaries have been slashed by about 40 percent: a starting salary today is 629 euros, compared with what was earlier 1,000 euros per month. The maximum salary a teacher can expect at a Greek lyceum equals about 1,500 euros.
"Education expenses as a whole have been halved; those are the troika's policies,"
http://www.dw.de/education-falls-victim-to-greek-d
Nyama Znachenie
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#7:"dosetliv"]Тоз даскал друго хортува: [/quote]
друго, друго - даже и да приемем, че животът е двойно по-скъп в Гърция, т.е., че става дума за 1500 лева, а не евро,
пак е 2-3 пъти по-голяма заплатата в закъсалата ни съседка...
VIVA_BG
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#4] от "kermit":
БОГ ДА БЛАГОСЛОВИ БЪЛГАРИЯ !Заплатите тук са около 600-800 евро. Учителите са около 1000 евро. Проблемът тука са пенсионерите, които са защитени от конституцията и взимат около 600 евро пенсия, но и 13-та пенсия + много добавки за празници. Пенсионерите направо закопават страната.