
© European Commission
Алгирдас Шемета
Европейската комисия категорично отхвърли твърденията, че данъкът върху финансовите транзакции е в противоречие с европейското законодателство, съобщи "Франс прес".
Еврокомисията "направи задълбочен правен анализ преди да представи предложенията си за данъка", написа в "Туитър" Алгирдас Шемета, еврокомисар по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз, одита и борбата с измамите.
По думите му данъкът върху финансовите транзакции е законосъобразен и в съответствие с договорите на ЕС.
Според доклад на юристи към Европейския съвет проектът излиза извън юрисдикцията на страните членки и не е съвместим с Европейския договор, тъй като навлиза в територията на данъчните правомощия на страните, които не участват в инициативата.
Освен това въвеждането на данък само от някои страни би било дискриминация и е възможно да причини изкривявания в условията за конкуренция във вреда на страните членки, които не участват, допълват експертите.
Брюксел смята, че данъкът, за който силно настояват Франция и Германия, ще носи 30-35 милиарда евро на година чрез облагането на търговията с акции, облигации и деривати. Той ще се прилага при всяка транзакция в целия свят, направена от финансова институция, базирана в една от 11-те страни от ЕС, които се договориха да го прилагат.
Говорителят на Шемета Емер Тренор заяви, че Еврокомисията не е съгласна с правното мнение на съвета и че то разглежда само една страна от налога, а не данъка като цяло.
"Това мнение е едно от многото, включени в дискусиите... то безспорно не предполага никаква необходимост от забавяне в работата по предложението", каза Тренор, като допълни, че правната служба на Еврокомисията все пак ще анализира мнението.
Докладът на юристите е окуражаващ за Великобритания, която е най-големият финансов център на ЕС и е против данъка, както и за няколко други страни от ЕС, отказали да участват. Държавите, договорили се да прилагат данъка, са Германия, Франция, Италия, Испания, Австрия, Португалия, Белгия, Естония, Гърция, Словакия и Словения.
hinhril
Рейтинг: 479 НеутралноДа го въвеждат тоя данък най-после и да порежат спекулантите по борсите, защото точно заради тях икономиката се изкривява и нормалните фирми и граждани страдат и трябва да носят цели държави на раменете си и да изплащат дълговете на финансовите мошенници.
pavur
Рейтинг: 567 НеутралноТе затуй пращат на гърчулята паре,преди да им дойде падежа-мангизите излизат от едно место,минават през едни други места и пак се връщат на първоначалното место.От тоя виц,файда имат банкерите,дека гушат комисионните.Евала.
Imaginary Friend
Рейтинг: 624 НеутралноТоя данък е жалката картинка на неразбирането как работи света и финансите в частност. Ама да го въведат. Европейците като видят, че се отразява и върху тях, а не само върху модерните "главни виновници" т. нар. "банкери", ще има да размишляват къде сбъркаха.
Не цъкам плюсове и минуси.petranica
Рейтинг: 426 НеутралноЕвроидиоти...
Любов и светлина!wnw04489661
Рейтинг: 740 НеутралноИмето на въпросния Евроколхозник казва всичко за положението в Евроколхоза.
А на бавноразвиващите се смешници, които все още кудкудякат в полза на новия данък и как той щял да пореже банкерите " изедници " и " спекулантите " трябва най - после да им стане ясно, че данъкът ще пореже единствено най-обикновените хора. Подобни Евроглупости пардон Евротакси и Евроданъци винаги биват прехвърляни на гърба на крайния клиент демек на гърба на обикновените хора. Точно, както така нареченият въглероден данък, с който бяха обложени авиокомпаниите просто влезе в цената на билетите.
ivanbaraban
Рейтинг: 426 НеутралноБрюксел смята, че данъкът, за който силно настояват Франция и Германия, ще носи 30-35 милиарда евро на година чрез облагането на търговията с акции, облигации и деривати
За банкстера е нелегален защото тази сума не отива в неговият джоб --за правителства с по силна социална политика възможности да подобрят много неща .В Италия тази с-ма от 1.09.013 вече работи