
© Reuters
Аленка Братушек
Премиерът на Русия Дмитрий Медведев и на Словения Аленка Братушек ще обсъдят днес подробно подготовката за за изграждането на словенския участък на газопровода "Южен поток", съобщи руската правителствена служба, цитирана от ИТАР-ТАСС и БТА.
Аленка Братушек пристигна в Русия на двудневно работно посещение. В центъра на разговорите ще бъдат въпросите за търговско-икономическите взаимоотношения, уточни пресслужбата.
В дневния ред на визитата не е включена среща с руския президент Владимир Путин, съобщи словенският вестник "Дневник".
Желанието на руската страна да организира среща между Путин и Братушек изглежда е намаляло след съобщение на Европейската комисия от миналата седмица, че някои от междуправителствените споразумения между Русия и членки на ЕС за строежа на "Южен поток не съответстват на европейското законодателство, посочва ежедневникът.
Освен това Словения все още не е предоставила на Москва достатъчно твърди гаранции за готовността ѝ да започне изграждането на словенския участък от проекта "Южен поток", коментира словенското издание.
Миналата седмица Европейската комисия съобщи, че двустранните договори за изграждането на газопровода "Южен поток" между Русия и България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения, Хърватия и Австрия са в нарушения на законодателството на Европейския съюз и трябва да бъдат предоговорени от нулата с Русия.
След съобщението и разясненията от Брюксел премиерите на България, Унгария и Словения Пламен Орешарски, Виктор Орбан и Аленка Братушек се разбраха, че ще излязат с обща позиция за проекта "Южен поток".
Братушек и словенска делегация, включваща министрите на инфраструктурата и отбраната, както и представители от бизнеса, ще присъстват на инвестиционна конференция, на която словенските компании ще представят бизнеса си в Москва. Конференцията ще бъде свързана също така с плановете на Словения да приватизира 15 компании, включително националния телекомуникационен оператор.
Русия е един от водещите външнотърговски партньори на Словения. В над 60 руски региона работят компании от тази страна, припомнят от руското правителство. През 2012 година руско-словенският стокооборот е нараснал със 7.2 процента спрямо предходната година до 1.56 милиарда долара. За периода януари-септември 2013 г. стокооборотът се е увеличил с 5.3%.
purple_rain
Рейтинг: 442 НеутралноРусия точно това и е целта да преговаря с всички страни по отделно и затова се стигна и до сегашната ситуация.При сегашното положение трябва да се преговаря на ниво ЕС,за да може да се постигнат изгодни за всички условия,ако Русия не са съгласни тогава ЕС може да блокира строежа на Южен поток.
Станислав Генов
Рейтинг: 629 НеутралноХо хо хо. Патока има все по-малко шансове да се случи във вид удобен за газпром.
ASTYLE
Рейтинг: 714 НеутралноЕдинството спасение от неизгодни "договорки" е да се реши на ниво ЕС. В противен случай всеки ще клекне пред империята. Голем срещу голем.
EU now have 1 GB empty space1_bulgarin
Рейтинг: 477 НеутралноЯвно Словения и Унгария не са дали твърди гаранции. И кои са дали гаранции и правили заварки по баирите. Сърбия и забележете солташака на Русия и троянски кон в ЕС правителството на Олигарски.
traveler1
Рейтинг: 1071 Неутрално[quote#4:"1_bulgarin"]Сърбия и забележете солташака на Русия и троянски кон в ЕС правителството на Олигарски. [/quote]



ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО++++++++++++
csharp
Рейтинг: 388 НеутралноВ ЕС има 2 типа държави - господари и васали. Ако си мислите, че англосаксонските мутри мислят за вашето благоденствие - помислете пак. Северен поток беше обявен дори за приоритетен за ЕС, даже втора линия се построи - дори Самите E.On и BASF са акционери в този "недемократичен" проект. Но когато няма келепир за господарите, то по-добре васалите да си траят и да не строят нищо за да продължат да си бъдат васали, да бъдат зле икономически, да нямат производство, да не печелят от проекти, за сметка на това единственото, което им е позволено е да купуват боклуците 3-то качество от своите господари и да бъдат зависими /послушни/ без да имат право на глас същевременно за каквото и да е било. Суверенитет по европейски!