
© Юлия Лазарова
Европейският съюз може да включи темата за визите за САЩ за някои граждани на Общността в предстоящите тази седмица разговори в Брюксел с американския президент Барак Обама. Говорителят на Европейската комисия Пиа Хансен заяви в отговор на въпрос, че обсъждането на този въпрос е възможно, предаде БТА.
Може да поставим въпроса, още подготвяме Съвета ЕС-САЩ, заяви тя. Времето е много ограничено, много са темите - климат, световни промени, добави тя.
Засегнатите от липсата на реципрочност във визовия режим със САЩ, Канада и Австралия държави от ЕС са България, Румъния, Полша, Кипър и Хърватия.
През февруари петте държави от ЕС внесоха уведомления в Еврокомисията, че спрямо техните граждани отсъства реципрочност във визовия режим със САЩ, т.е. те не изискват входни визи за американци, докато за техните граждани се изискват визи за влизане или преминаване през американска територия. Внесените уведомления не представляват искане за предприемане на действие от страна на комисията.
Съответният европейски регламент предвижда, че ако в срок до 90 дни от публикуването на уведомлението не бъде отменено изискването за визи от страна на САЩ, Канада и Австралия, засегнатите държави от ЕС могат да поискат от Еврокомисията да прекрати освобождаването от визи за определени категории граждани на трите неевропейски държави.
Европейската комисия може най-късно до шест месеца от публикуването на уведомленията да приеме, по искане на засегнатите или по своя инициатива, временно връщане на визите за някои категории граждани на САЩ, Австралия и Канада за период до шест месеца. Този ограничителен визов режим може да бъде удължен с до шест месеца.
Ако в срок от 24 месеца от публикуването на уведомлението САЩ, или Канада, или Австралия не са отменили изискването за виза за граждани на ЕС, комисията временно прекратява безвизовия режим за 12 месеца. Ако в срок от шест месеца от влизането в сила на това решение изискването за виза не е отменено, комисията може да представи законодателно предложение за отмяна на безвизовия режим на ЕС с всяка от трите неевропейски държави. Еврокомисията обаче даде сигнал, че едва ли ще прибегне до прилагането на такива мерки.
J.J.
Рейтинг: 836 НеутралноИронично е, че е Европейската комисия, която не е директно избрана от българските избиратели, които имат малко влияние на фона на 500 милиона население на ЕС, защитава интересите им най-добре... Пример, новата процедура за натиск под член 7 от Лисабонския договор или създаването на Европейската прокуратура. Интересни времена идват.
sto67nes
Рейтинг: 1264 НеутралноКрайно време е да се реши въпроса.......
Не питай управника,защо е простак,попитай себе си,защо е управник!джендър NATO generals
Рейтинг: 957 НеутралноВече получихме отговора-"FUCK the EU"
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токjojo23
Рейтинг: 210 НеутралноВеднага се махам от България....хахахахаха. С нетърпение чакам...
Skydiver
Рейтинг: 495 НеутралноРазумно ще е да го поставим и като условие, а не само като тема.
Подкрепям самото споразумение, но при сегашната ситуация компания предоставяща услуги базирана в САЩ е в голямо предимство спрямо такава базирана в БГ, защото служителите й могат без административни ограничения да се движат свободно между двете държави.