
© Associated Press
Най-популярните дестинации за трудовите мигранти са Полша, Италия, Чехия, Испания и Германия.
Изследване посочва, че притокът на имигранти от Украйна, Беларус и Молдова към Европейския съюз, дори и след либерализиране на визовия режим, ще бъде скромен, съобщи EUobserver. Полският център за източни изследвания и седем други изследователски институции от Централна и Източна Европа са се опитали да прогнозират възможната бъдеща миграция от Източна Европа към ЕС, и по-конкретно към "новите" страни членки.
Според изданието в близкото бъдеще не трябва да се очаква голям наплив от трудови мигранти от Украйна, Беларус и Молдова към ЕС. И все пак експертите предполагат, че премахването на визовия режим ще има някои последици. Те включват временния ръст на циркулиращата миграция, по-дълъг период на установяването и събирането на семейството, склонност към узаконяване на нелегалните имигранти, които вече са в ЕС, както и нарастване на миграцията с образователни цели.
Според проучване не много нови имигранти ще решат да дойдат в ЕС като резултат от евентуална визова либерализация и за трите страни, но имигрантите, които вече са в някоя от страните членки, може да се опитат да се установят и да вземат при себе си децата или членовете на семейството си.
Главните причини
Има няколко причини, поради които очакваният прилив е по-скоро скромен, въпреки че има големи различия в заплащането между страните от ЕС и техните източноевропейски съседи.
На първо място миграцията от Източна към Централна Европа и впоследствие и на Запад започна преди много години и вече е достигнала точка на насищане. Определено мнозинство от източноевропейски мигранти, които са искали да си намерят работа в ЕС, вече са го сторили, независимо дали чрез разрешение за пребиваване или чрез придобиване на гражданство от държавата членка.
Източноевропейската миграция към ЕС се стабилизира заради глобалната икономическа криза и дефлацията на националните пазари на труда в ЕС. Най-популярните дестинации за трудовите мигранти от Украйна, Беларус и Полдова са Полша, Италия, Чехия, Испания и Германия. В ЕС пристигат не толкова нови гастарбайтери, колкото опитни хора, работили вече в ЕС и търсещи най-добрите легални възможности в различни държави членки.
От друга страна Русия все още е главната дестинация за украинските, молдовските и беларуските мигранти. И накрая – демографските фактори като застаряване на населението и намаляване на работната сила в източноевропейските държави е сред дългосрочните причини, които могат да възпрепятстват миграцията от региона.
Политически предизвикателства
Взимайки предвид изчерпването на трудовата сила на Молдова и по-тясната интеграция между Беларус и Русия, само Украйна има значение от гледна точка на възможния миграционен приток към ЕС, коментира изданието.
Бъдещата миграция от Източна Европа най-вероятно ще се разнообрази, но сегашната циркулираща миграция, често свързвана със сезонни, нискоквалифицирани работници, ще остане. Въпреки това постоянното движение с цел установяване може да стане по-значително заради събирането на членове от семейството на едно място в ЕС или поради причини, свързани с образованието.
Общественото мнение и медийните публикации за миграцията в Централна Европа често изразяват притесненията спрямо имиграцията и често съдържат ксенофобски нагласи. Затова и изглежда, че общественото възприемане на източноевропейската миграция е главното политическо предизвикателство за ЕС и държавите членки, а не икономическите или демографските рискове, свързани с нея.
442
Рейтинг: 1347 НеутралноМи то не останахме. Само избирателни списъци.
Peni Nikol
Рейтинг: 6756 НеутралноПутин ще прибира от Украйна Молдова и Беларус , а нашите млади и образовани повечето са в Европа.
The Shadow
Рейтинг: 1401 НеутралноДо коментар [#1] от "442":
“In a world of 7 billion people, we, 500 million Europeans, will have to stick together, or European prosperity and values will both go down the drain” A.MerkelМи то ако бяхте прочели нещо повече от заглавието, можеше и да пропуснете този път да направите обичайния си милозлив коментар за България.
Ние сме в ЕС, не можем да имигрираме КЪМ него.
lone wolf
Рейтинг: 804 НеутралноПриродата не търпи празни пространства!
Да разлая троловете!!Имигранти ще се намерят! Африканци и азиатци бол!
Patsis
Рейтинг: 3902 ВеселоКазано простичко: Капиталисти от ЕС, не разчитайте на гастарбайтери от Беларус, Украйна, Молдова!
Докарайте си бачкатори от арабския свят, Африка, Азия!
danvan
Рейтинг: 789 НеутралноЕвроскептиците ще трябва да търсят други опорни точки ...
Българите са малък, но изключително прост народ. Sapienti Satd3si
Рейтинг: 470 НеутралноКойто е искал да отиде в Западна Европа, вече го е направил.. голямото преселение мина..
Волният Ибрик
Рейтинг: 418 НеутралноЕми... да не сте очаквали толкова.

dgidgo
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#7] от "d3si":не е минало
goblenka
Рейтинг: 624 НеутралноМоже! Ама, не защото нещата в източна Европа са се подобрили и хората не искат да мигрират, а защото пред тях се слагат повече пречки.
goblenka