
© Associated Press
Мерките срещу финансовата криза в еврозоната са затруднили достъпа на уязвимите социални групи до здравеопазване, сочи доклад на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (EUROFOUND), цитиран от Евроактив.
Причината за проблема са бюджетните съкращения в сферата на здравеопазването, които правителствата предприеха в началото на икономическата криза, за да намалят бюджетните си
дефицити. Безработицата и спадът в разполагаемия доход на домакинствата са усложнили разрешението на проблема още повече.
Докладът посочва и профилите на социалните групи, пряко засегнати от икономическите затруднения в държавите членки: безработицата в ЕС през последните години се отразява най-негативно на достъпа на младите мъже до здравeопазването, докато задлъжнялостта на домакинствата лишава много млади семейства от адекватни медицински грижи.
В същото време най-уязвимите социални групи, за които достъпът до здравеопазване е бил труден и преди кризата, се сблъскват с още по-сериозни проблеми заради редуцираното финансиране в областта на социалните грижи.
Пример за такива групи са жителите на отдалечени райони, хората с ниска здравна култура, необразованите, хората с увреждания, хронични заболявания, възрастните, бездомните и имигрантите.
В доклада се посочват и косвените показатели за качеството и достъпа до медицински грижи: в редица европейски държави все по-малко пенсионери са настанявани в домове за възрастни и специализирани хосписи, защото пенсиите им са източник на доход за домакинствата в затруднено положение. В други случаи пациентите се насочват от частното към публичното здравеопазване заради икономии.
Eurofоund посочва, че голям брой национални власти и доставчици на социални услуги трябва да преразгледат мерките, предприети в отговор на кризата, когато икономическият растеж в икономиките им се възстанови. Освен това докладът призовава за повече инвестиции в условията на труд на медицинските работници. Според авторите адекватна мярка е не само повишаването на възнаграждението на лекарите и медицинските сестри, но и инвестициите в апаратура за амбулаторни грижи и самостоятелна медицинска профилактика. Насочването на средства в тази посока би могло да спести ресурси и разходи на системите за здравеопазване в дългосрочен план, посочва докладът.
«Eхo»
Рейтинг: 446 НеутралноВ еврозоната се сбълскават с проблем, който за 99% от бълагрите от 25 години е ежедневие
Спамаджиийки, русобоски, не ви ли е срам, че не знаете елементарни факти, а коментирате изцяло непознати за вас теми?Николай Теллалов
Рейтинг: 426 НеутралноНормални държави, а?
властта ражда паразитиПубликувано през m.dnevnik.bg
Dr_Doolittle
Рейтинг: 1799 НеутралноДо коментар [#2] от "Николай Теллалов":
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/Да, това е реалистичното мислене и анализ в нормалните държави. А тук болшевиките още лъжат простите мужици ,че с 3 милиарда можеш да имаш здравеопазването , което Австрия прави с 39 милиарда лева на година. Цялата работа тук е една активна пропаганда на комунягите , които нямат пари и заместват липсата им с децибели от съветските им мегафони.Имате не-повече от 5 години с доктори след това следва НЕОБРАТИМ ДЕФИЦИТ който с никакви пари няма да компенсирате. Планови операции в чужбина, специалисти само в 3 -4 големи града , а иначе на 100 км от населеното място; ОПЛ на 20 километра падащ се на 10000 пациента. До 12 години пък трябва да се пенсионират 80% от лекарите и ще стане още по-страшно. А млади лекари ще гледате само по филмите. Това го чака населението зяпащо и чакащо нещо безплатно от поредното комунистическо правителство с параван от псевдо десни ....
goblenka
Рейтинг: 636 НеутралноРасте, защото здравето стана стока, а здравеопазването - бизнес! Има едни неща, които не могат да са бизнес!
goblenkaivanbaraban
Рейтинг: 426 ВеселоБроят на лишените от достъп до здравеопазване в ЕС расте в кризата, сочи доклад
Броят на мултимилионерите нараства въпреки кризата сочи друг доклад
И 2 доклада са направени от безпристрасни източници