
© Associated Press
Плакати от кампанията за референдума за имиграцията в Швейцария с призив за спиране на достъпа на чужденци до страната.
Ограничаване на имиграцията от Европейския съюз (ЕС) и запазване на достъпа до европейския пазар – тези две цели ще се опита да постигне швейцарското правителство с нов закон, предаде "Ройтерс".
Берн се оказа в сложна ситуация, след като Брюксел обяви, че всяка мярка за ограничаване на достъпа на европейски работници до пазара на труда в страната би нарушила европейските договори, които дават достъп на Швейцария до европейските пазари. Възможният компромисен вариант е въвеждането на т.нар. предпазна кауза, според която имиграцията ще бъде ограничавана само след достигането на определени граници, предвидени в законодателството. Границата ще бъде изчислена на базата на средните нива на имиграция в ЕС.
Инициативата е в отговор на референдум, който се проведе миналата година на фона на бурна опозиция от страна на правителството, банковия сектор и бизнеса, които масово се противопоставиха на ограничаването на имиграцията. Липсата на достатъчно кадри на швейцарския трудов пазар и растящата необходимост от работна ръка бяха основният аргумент на противниците на новото законодателство.
Въпреки опозицията резултатът от проведения през февруари 2014 г. референдум беше крехкото мнозинство от 50.3% за въвеждане на таван на имиграцията.
Швейцарското правителство разполага със срок от три години, за да предоговори споразуменията си с ЕС и да ги направи съвместими с вота на швейцарските гласоподаватели. Въпреки че не е член на Общността, Швейцария е приела ефективно принципите на свободно движение, за да получи достъп до европейския единен пазар.
24% от населението на Швейцария са чужденци, сочи преброяване от края на 2013 г. - рекордно висок показател за западните държави. Нетната емиграция на годишна база в страната е 1% - два пъти по-висока, отколкото в Германия.
man_un
Рейтинг: 618 НеутралноСега чета "Тайфуни с нежни имена" от Б.Райнов. Действието се развива в Берн, Швейцария. Как я описва авторът през 70-те:Държава, за която няма тайни в туризма. Ако на мястото на Алпите имаше дупка, то швейцарците щяха да скубят туристите с помощта на дупката. Една страна, която не познава войните, но познава производството на часовници и банковото дело, където ходят хора от цял свят и шпиони от всички националност.
По памет.
InmoInvestments
Рейтинг: 868 НеутралноОще едно доказателство, че народът не винаги знае за какво иде реч, когато се организира референдум.
You can get much farther with a kind word and a gun than you can with a kind word alone. Al Caponevojvoda
Рейтинг: 237 НеутралноЦелта отново е да е независима и да взема само облагите, но това няма как да стане и този път.
Щом искат достъп до общият пазар ще си отворят и своя пазар, няма вече балъци господа "швейцарци- 75%".
Free person
Рейтинг: 753 НеутралноШвейцария е била винаги неутрална,а и референдумът показа,че тя е част от Европейската общност.Нека не яхва метлата на швейцарските националисти!
Tonybeatles
Рейтинг: 868 Веселое то не може и тва на топло и душата в рая, и е крайно време швейцарците да го разберат. аз лично съм за да им се резнат привилегиите, кат им скочи цената на стоките с едно 30% и спре птоко на виско образовани, можещи и знещи отвън и на събирачи на боклук много ми е любопитно както се правят...
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другиkamenpavlov
Рейтинг: 527 НеутралноОграничения няма да бъдат въведени - ще има нещо, което законово да удовлетвори провинцията (големите градове гласуваха против), но брой няма да бъде уточнен, защото иначе Швейцария би загубила, а политиците им са много умни и ги е грижа за народа, дори когато народът не го е грижа за себе си.
pinkpearl
Рейтинг: 516 НеутралноАко знаете на колко от еврофинансирането са се закачили швейцарски фирми посредством местни поставеници ... Включително и в България.
Втора цетка
Рейтинг: 982 ЛюбопитноНе може и душата в рая
Това е Ъпсурт, мене ме нема във целата схема...и имиграцията, орязана до края...