
© Associated Press
Лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас по време на обръщението си на конгреса на партията.
Германия, Финландия и Международният валутен фонд се обявиха срещу идеята за провеждане на международна конференция за отписване на гръцкия дълг, предаде EU Observer.
"Общите начинания са добре дошли, но в същото време дългът си е дълг и той представлява договор. Неизпълненията на задълженията, преструктурирането и промените в договорените условия ще имат последствия върху страната и доверието в нея ", заяви председателят на МВФ Кристин Лагард пред Irish Times.
Към мнението на Лагард се присъединиха министър-председателят на Финландия Александър Стъб и финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле.
"Отписване на дълга не би било в интерес на еврозоната и не е приемливо за Финландия. То ще наруши основните правила на ЕС", заяви Стъб в интервю за гръцки вестник.
По-рано Европейската комисия предупреди, че независимо от изхода от изборите, тя ще бъде задължена да изплати всичките си задължения, а зам.-председателят за валутния съюз на ЕК Валдис Домбровскис заяви пред "Ройтерс", че "отписвания на дълга не се разглеждат".
Самарас отговори с критика на плановете на Ципрас, като заяви, че "не е възможно всички европейски правила да се променят при всеки избор на ново правителство".
Премиерът на Испания, която също полага усилия да редуцира твърде големия си дълг (92.1% за 2013 г. според Евростат) Мариано Рахой, подкрепи гръцкото правителство.
"[Гърция проведе] политики, които са тежки, трудни и сложни. Тези политики бяха необходими, незаменими и дадоха резултат. Най-важното е, че те положиха основата за бъдещето", заяви Рахой по време на посещение в Атина.
Лидерът на гръцката радикална лява партия СИРИЗА Алексис Ципрас призова за инициативата за отписване на дълга на Гърция, като даде за пример Лондонската конференция от 1953 г. , на която беше отписан следвоенния дълг на Германия. Идеята беше приветствана от също задлъжнелите Ирландия и Франция. Финансовият министър на Ирландия предложи на конференцията да бъдат разгледани и дълговете на Ирландия, Португалия и Испания.
Последното проведено социологическо проучване в Гърция дава на СИРИЗА преднина от 3.1% пред управляващата "Нова демокрация" на Андонис Самарас.
Френският финансов министър също показа готовност на компромис, като в интервю за Financial Times заяви, че страните от еврозоната трябва да уважат резултата от гръцките избори и да бъдат готови за преговори по преструктурирането на дълга на страната с новото правителство.
Дългът на южната ни съседка достигна 320 милиарда евро или 174% от БВП, като Атина в момента изплаща задълженията си на малки вноски, след като крайният срок за изплащане на гръцките заеми e след 2050 г.