
© © European Parliament - Audiovisual Unit]
Председателят на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц с министър-председателя на Гърция Алексис Ципрас в деня на срещата си.
Оригиналният текст на анализа на председателя на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц е публикуван на неговия Linked-in профил.
Не липсваха изненади след изборите в Гърция. Някои може би не очакваха толкова решителна победа за радикалната лява партия на Алексис Ципрас СИРИЗА. Изненадващи бяха и някои от реакциите, които я последваха. Лица с диаметрално противоположни позиции като лидера на френския "Национален фронт" Марин льо Пен и Найджъл Фараж от "Партията на независимостта на Обединеното кралство" незабавно обявиха подкрепата си за Ципрас и заявиха, че триумфът му е символ на неизбежния край на Европейския съюз такъв, какъвто е в момента.
След като изминаха няколко дни от изборите и новото правителство беше скоростно съставено, е време коментарите и ликуването да отстъпят на трезвото мислене и реализма. Трудната част тепърва започва: да управляваш държава и да отговаряш на исканията на гражданите едновременно, зачитайки европейските и международните партньори на Гърция.
Проблемите на Гърция не се разрешиха през нощта след изборния ден. Дългът на страната все още е 1.7 пъти по-голям от икономиката ѝ, бюджетният натиск засяга непропорционално плещите на гражданите с нисък и среден доход, а много почтени и трудолюбиви семейства страдат, докато някои богаташи заобикалят правилата чрез данъчни измами, избягване и укриване на данъци. Огромна част от администрацията и бизнес средата също понасят удари, основно заради клиентелизма.
СИРИЗА сега ще трябва да поеме отговорност и лидерство. Отчасти тя дължи изборния си успех на факта, че досега не е била на власт и не е засегната от негативите на това да поемаш ангажименти. Това позволи на опростенческата, насочена срещу икономическите съкращения, тройката и статуквото реторика да звучи толкова правдоподобно и ефективно.
Но въпреки всички неща, срещу които се обявява СИРИЗА, в моите очи тя не е антиевропейска партия. Познавам министър-председателя Ципрас добре. Той е прям и харизматичен. Вярвам, че също така е и прагматичен политик.
Срещали сме се в Брюксел и в Атина, участвали сме заедно в дебати, когато бяхме кандидати за председател на Европейската комисия – аз бях кандидат на европейските социалисти и той - кандидат на европейската левица. Един евроскептик не би се конкурирал за поста на председател на Европейската комисия, без значение какъв е шансът му да бъде избран.
Затова миналата неделя европейска драма в Гърция нямаше. Ципрас няма да изведе Гърция вън от еврозоната, а еврозоната няма да изгони Гърция. Това не е в ничий интерес. Въпреки това премиерът Алексис Ципрас трябва да разбере, че за да успее, трябва да потърси компромис както и вътре, така и извън Гърция.
Гърция е много по-стабилна, отколкото беше преди пет години. Срокът за изплащане на дълга ѝ е по-дълъг, кредиторите ѝ са основно институции, очаква се икономиката ѝ да отбележи растеж от 2.9% през 2015 г. и 3.7% през 2016, безработицата започна да намалява, както и дългът ѝ. Министър-председателят Ципрас трябва да ускори тази динамика.
Ако новосформираното правителство на СИРИЗА се обяви против всичко, тогава инерцията на Ципрас може да се окаже краткотрайна. Ако обаче се ангажира с позитивен дневен ред, постави си за цел да направи страната си по-справедлива, поеме реалистични ангажименти и постигне напредък в реформите, за да направи Гърция и Европейския съюз по-силни, тогава Европейският парламент ще бъде на негова страна.
Чардо
Рейтинг: 1391 Разстроено"" Дългът на страната все още е 1.7 пъти по-голям от икономиката ѝ ! ""
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24======================
И защо го допуснахте ?
Нима не виждахте ,
че гърчулята ви лъжат и крадат !
yoankata
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#1] от "Чардо":
[quote#1:"Чардо"]И защо го допуснахте ?
Нима не виждахте ,
че гърчулята ви лъжат и крадат ![/quote]
Имало е геополитически причини(мада Раша) да ги търпят. Имаше и проблеми със финансовата стабилност в ЕЗ, но тази причина отпадна, както и донякъде първата!
Jessika
Рейтинг: 1560 НеутралноШулц се опитва да внесе спокойствие, но партньорът му Ципрас и другарите му постоянно се грижат да клатят европейския кораб - засега преди всичко на думи. Ще ги видим на практика как ще се справят.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Камен
Рейтинг: 1177 НеутралноЕ това е то проблема с държавните дългове - гаранцията им са само обещанията на политиците...
Докато не ги направят по подобие на личните или фирмените дългове, с обезпечение - като не платиш, хайде гръцките острови отидоха на търг - няма да се оправи тази каша.
Мисля и самите данъкоплатци като знаят, че политиците им залагат и рискуват националните активи - ще ги държат по-отговорни как вземат заеми и за какво харчат парите.
lz2
Рейтинг: 2516 Неутрално"Ципрас няма да изведе Гърция вън от еврозоната, а еврозоната няма да изгони Гърция. "
ПравописА е поле за изява на неграмотните!И Ципрас ЩЕ изведе Гърция вън от еврозоната, и еврозоната ЩЕ изгони Гърция.
qwerty123123
Рейтинг: 450 Неутрално" Гърция е много по-стабилна, отколкото беше преди пет години. Срокът за изплащане на дълга ѝ е по-дълъг, кредиторите ѝ са основно институции, очаква се икономиката ѝ да отбележи растеж от 2.9% през 2015 г. и 3.7% през 2016, безработицата започна да намалява, както и дългът ѝ."
Явно и гърците се давят накрай Дунава.
Публикувано през m.dnevnik.bg
Чардо
Рейтинг: 1391 РазстроеноДо коментар [#2] от "yoankata":
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24[quote#2:"yoankata"](мада Раша)[/quote]
==================
Това е така !
Руските управници към Балканите винаги са слагали № 1 Гърция, № 2 Сърбия и за нас само голи приказки !
НЕ говоря за руския народ !- те са друга работа .
Но имам предвид че гърчулята открай време експлоатираха членството си в Ес далеко преди и да се мисли още не за € , а ако си спомняш и за екюто !
yoankata
Рейтинг: 450 Неутрално[quote#7:"Чардо"]Това е така !
Руските управници към Балканите винаги са слагали № 1 Гърция, № 2 Сърбия и за нас само голи приказки ! [/quote]
Значи за тях (гърците) специално се застъпва чърчил след ВСВ и ги спасява от натрисане на комунизъм. А нас ни подарява на др Сталин директно. И сега им е хак тази Гърция, само че не тъпите англичани им ядат попарат а страните от ЕЗ!
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноЦипрас да обясни на тройката,защо,след като им опростиха 100 млрд дълг,след това той пак започна да расте.А миналата година,след като изкараха,че имат излишък от около 2 млрд/а според гръцки икономист,просто това е невъзстановено ДДС/,ги раздадаха на пенсионерите за Коледа.
херувим
Рейтинг: 980 Неутрално[quote#1:"Чардо"]И защо го допуснахте ?
heruvimНима не виждахте ,
че гърчулята ви лъжат и крадат ! [/quote]
Първо, ЕС допусна Гърция в еврозоната по политически причини, така както и членството им в ЕС прекалено рано (впрочем решението да се приеме Гърция в ЕС е само първото такова по политически причини, но не беше последното).
Второ, европейските партньори не допускаха, че гърците ще си манипулират така безсрамно държавната статистика като показват неверни икономически резултати и им вярваха.
И трето, когато разбраха какво се прави, бяха в процес на разговори по прегрешенията на Франция относно Маастрихтския договор и не искаха да показват с пръст Гърция за да не възникна криза в ЕС (не може да се сърдим на малките след като големите също лъжат). Само едно не очакваше ЕС, че проблемът с Гърция ще стане нерешим и ще струва огромни суми на данъкоплатците. За съжаление никому не се търси отговорност за тези пропуски и с това европейските политици се компрометираха напълно в очите на избирателите. Сега удря часа на популисти и екстремисти.
Е, точно за това кризата се задълбочи до днешната.