
© European Commission
"В Естония, за първи път проведохме електронни избори през 2005 година. По време на тези избори само 10 хил. души гласуваха по електронен начин. Тази година проведохме парламентарни избори и по време на тях повече от 50% от гласовете бяха по електронен път", заяви заместник-председателят на ЕК за единния цифров пазар Андрус Ансип.
Андрус Ансип е настоящ зам.-председател на Европейската комисия (ЕК) по въпросите за единния дигитален пазар и е заемал поста министър-председател на Естония в продължение на девет години. По време на управлението на неговото правителство светът започва да нарича страната му Е-стония заради скоростната дигитализация на управлението и икономиката. На неговата инициатива също така се дължи и репутацията на Естония на "отличник на политиките на бюджетни съкращения". Когато финансовата криза в ЕС беше в разгара си, правителството на Ансип редуцира държавните разходи и харчовете на правителството, както и размера на министерските заплати. В Естония беше въведен плосък данък от 21%. Икономиката на страната бързо се възстанови, като през 2011 г. отбеляза икономически растеж от 9.6%. В същата година успя да се присъедини към валутния съюз.
____
Андрус Ансип отговаряше на въпросите българската аудитория на живо и онлайн в рамките на първото събитие от поредицата Граждански диалози (Citizens’ Dialogues), проведено в България. Диалозите са инициатива на Европейската комисия (ЕК), в рамките на която лидерите на ЕС провеждат срещи и разговори директно с гражданите в различни европейски градове.
EU project is our common project let us do it together, thank you @gerganapassy @ECinBulgaria,more #EUdialogues 2come pic.twitter.com/fjoxc8RmYH— Andrus Ansip (@Ansip_EU) April 21, 2015
Измежду темите на диалога бяха перспективите пред дигиталния пазар в Европа, електронното гласуване и защитата на потребителските и граждански права в ЕС и България.
"Гражданите в Естония винаги са настоявали за свобода в интернет. Не е задача на Европейската комисия да решава как ще се случи дигитализирането на България. Във всички държави членки на Европейския съюз (ЕС) хората трябва сами да пазят свободата на изразяване и основите на демокрацията", посъветва Ансип.
"Тъжно е да се констатира, че след толкова много време разчитаме на Европейската комисия да реши проблеми като свободата на словото. Това са наши теми, а не на Брюксел", добави дигиталният шампион на България Гергана Паси, която беше партньор на Андрус Ансип в гражданската дискусия.
On our way to #EUdialogues #Sofia, great to share podium with BG digital champion @gerganapassy, @DigitalAgendaEU pic.twitter.com/R1L8GLiDo5— Andrus Ansip (@Ansip_EU) April 21, 2015
Докога ще има тарифи за роуминг?
Андрус Ансип изрази неудовлетвореност от процеса по премахването на роуминг таксите в ЕС. По думите му, настоящото предложение, което се разглежда в Брюксел е крайно недостатъчно. Обсъжданият модел "5+5+5", който предвижда 5 минути за разговори, 5 СМС-а и 5 мегабайта интернет в чужбина на цената на тези в държавата на потребителя, не е амбициозен и е нелогичен за европейските граждани. Зам.-председателят заяви, че голяма част от телекомите в страните членки също са изразили подкрепа си за отпадането на роуминг тарифите.
"По време на последните избори за Европейски парламент всички кандидати обещаха премахване на тарифите. ЕК се обяви за премахването им, европейският парламент се обяви за премахването им. Трябва да изпълним обещанието си", заяви Ансип.
Може ли ЕК да премахне гео-блокинга в интернет?
Ансип заяви, че Европейската комисия (ЕК) активно ще работи за отпадането на ограниченията на дигиталния пазар за стоки и услуги в Европейския съюз (ЕС) на базата на географско разположение на потребителя (т.нар. гео-блокинг). По думите му, гео-блокингът на услуги в интернет е вид дискриминация, която е несъвместима както с принципите на Европейския съюз (ЕС), така и с 21-и век.
"Ако аз се опитам да си купя шоколад в магазина и ми бъде отказано, например защото съм от Естония, това ще бъде огромен скандал. Това обаче се случва онлайн ежедневно – ние казваме "не" на потребителите. Това ситуация, в която никой не печели", коментира Ансип.
"Physical #geoblocking is illegal in the EU. We should get rid of it also online" @Ansip_EU #EUdialogues pic.twitter.com/vIRAlwESnu— Digital Agenda (@DigitalAgendaEU) April 21, 2015
Бившият премиер на Естония заяви, че работата по законодателството за отпадането на този тип бариери ще започне след като бъде представена стратегията за дигиталния пазар на 6-и май в Брюксел, но процесът би могъл да отнеме години:
"Доставчиците на услуги също са разделени – някои все още подкрепят гео-блокинга. Въпреки това ежедневно аз получавам все повече и повече подкрепа от компании, които са за отпадането му."
Ще гласуваме ли онлайн?
Андрус Ансип даде като добър пример за Европа електронното гласуване в Естония и изказа мнение, че съхраняването на вота на избирателите в интернет е по-сигурно, отколкото стандартните бюлетини:
"Ако гражданите могат да се доверят на електронното банкиране и оставят парите си да се движат по интернет, защо да нямат доверие в онлайн гласуването?"
"If e-voting works in #Estonia, why not in other countries?", asks @Ansip_EU on #EUdialogues— Европейска комисия (@ECinBulgaria) April 21, 2015
"Ако електронното гласуване работи в Естония, защо да не работи и в другите държави членки?", попита още зам.-председателят и добави, че ЕК няма да се намесва в решението на националните правителства относно системите за гласуване и че всичко зависи от това дали националните правителства и парламенти ще поставят въпроса на дневен ред.
Day 2 VP @Ansip_EU in #Sofia. @DigitalAgendaEU @evapaunova @GerganaPassy @ECinBulgaria #EUdialogues pic.twitter.com/3bfmqBjOl1— Yasen Gyurov (@yasengyurov) April 21, 2015
Следващите европейски Граждански диалози ще се проведат в Атина с зам.-председателя на ЕК Юрки Катайнен и в Любляна с комисаря за транспорта Виолета Булц.
chicago514
Рейтинг: 2171 НеутралноДе да видим.
adam1966
Рейтинг: 530 НеутралноВсички се надяваме !
citoplast
Рейтинг: 1135 НеутралноИма доста възможности за комуникация, но и това си е добра идея.
Имало едно време ссср...Роси
Рейтинг: 7750 НеутралноАми икзпълнете го,кой ви пречи.
rurade
Рейтинг: 217 НеутралноХайде де!
tribiri
Рейтинг: 897 НеутралноИ кривите краставици!
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Николай Колев
Рейтинг: 1871 НеутралноВ България при преброяването онлайн го направиха 800 хил. души. Т.е. над 11% от населението. Със система създадена в България. Ама не щат да го въведат при гласуването.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеbat_plamen
Рейтинг: 4111 НеутралноСупер новина за нас потребителите-
!
mi6kro
Рейтинг: 374 НеутралноАнсип говори политика, нали е политик.
Местан да се извини за "РИТОРИЧЕСКИ" ! #236 едно-мандатни региона за страната + 4 едно-мандатни района за чужбинаХората се доверяват на Интернет банкирането защото про банкирането има двойно счетоводство : колкото влезнало, толкова излезнало.
Естонското Интернет гласуване е от най-лошия пример. Никакво доверие му нямам.
deymus
Рейтинг: 789 ВеселоДано, дано!
The Shadow
Рейтинг: 1421 ЛюбопитноИскам този да ни е премиер!
“In a world of 7 billion people, we, 500 million Europeans, will have to stick together, or European prosperity and values will both go down the drain” A.MerkelГоляма Балига
Рейтинг: 393 Неутрално[quote#9:"mi6kro"]Естонското Интернет гласуване е от най-лошия пример. Никакво доверие му нямам.[/quote]
Време е да изметем Доган, Дебелото момче, каскета и Барба Ганьос в ЗАТВОРА.Щото на българските мушмороци много доверие им имаме. Справка Костинброд. Мога да ти дам и десетки други справки за гласуване в България.
Според мен традиционните партии ги е страх от електронно гласуване и затова никога няма да го приемат тук.
Голяма Балига
Рейтинг: 393 НеутралноПод традиционни партии имам предвид шайката ГЕРБ, БСП, ДПС, и малките им придатъци Атака, АБВ, Бареци, Янета, "патриоти"(не случайно е в кавички, по им прилга ченгета). За Реформаторския блок не знам, но и те взеха да дават заден за ключови неща от платформата им. Мисля че електронното гласуване беше вътре.
Време е да изметем Доган, Дебелото момче, каскета и Барба Ганьос в ЗАТВОРА.Голяма Балига
Рейтинг: 393 НеутралноПод традиционни партии имам предвид шайката ГЕРБ, БСП, ДПС, и малките им придатъци Атака, АБВ, Бареци, Янета, "патриоти"(не случайно е в кавички, по им прилга ченгета). За Реформаторския блок не знам, но и те взеха да дават заден за ключови неща от платформата им. Мисля че електронното гласуване беше вътре.
Време е да изметем Доган, Дебелото момче, каскета и Барба Ганьос в ЗАТВОРА.Калник
Рейтинг: 631 НеутралноПо отношение на електронното гласуване, повечето хора се притесняват, че няма да има тайна на вота и че ще може да се манипулира лесно. Смея да заявя, че това съвсем не е задължително. Има съвременни системи за гласуване, които съвместяват наглед противоречиви изисквания. Потърсете например за Prêt à Voter. Тази система, дори при хартиени бюлетини, позволява хем да се запази тайната на вота, хем всеки гласувал да може да се увери, че неговият вот е преброен. Звучи като черна магия*, но явно е възможно. Според мен се поддава и на електронизация, при запазване на тези характеристики. Предполагам, че има и други подобни системи. Но самият факт, че никога не съм чувал да се споменават в публична дискусия, включително от многоуважаемият проф. Михаил Константинов, говори, че у нас просто няма истински специалисти по системи за гласуване. Но пък кой ли би се учудил от подобен факт...
* То и Diffie-Hellman key exchange звучи като черна магия, но наситина работи и се използва за perfect forward secrecy на TLS протокола, която позволява дори накой да получи достъп до частния ключ на сървъра, да не може да декриптира трафик записан преди да се научи ключа
aralambi
Рейтинг: 583 Неутрално[quote#9:"mi6kro"]Естонското Интернет гласуване е от най-лошия пример. Никакво доверие му нямам.[/quote]
Естонците ще са много тъжни, че им нямаш доверие.
[quote#11:"The Shadow"]Искам този да ни е премиер![/quote]
И аз искам такъв премиер, но немаме матрял. Не е имало случай в живота ми - и преди 1989 и след това, да съм бил горд с български премиер.
sto67nes
Рейтинг: 1265 НеутралноСтига обещания! Махнете роуминга...
Не питай управника,защо е простак,попитай себе си,защо е управник!Free person
Рейтинг: 688 НеутралноНие само си мечтаем,а Естония действа!
TonyАко силно го поискаме,то и ние го можем!
Стабилни в мизерията, епизод пореден
Рейтинг: 869 НеутралноВинаги съм се чудел, като знам нашите управници и проблемите с лобизма в Америка, как в Еврокомисията все се оказват някакви читави хора. В смисъл, че демокрацията ни на федерално ниво дава подозрително добър резултат.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1587 НеутралноДо коментар [#17] от "sto67nes":
Да го махнат ама такива като мтел и лобитата им ще дадат мило и драго само да могат още някоя друга година да ни цъкат роуминг в сметките. А пък после като го приемат въпросния закон сигурно още няколко години ще им трябва технологично време да въведат промените.
пустиняк
Рейтинг: 523 НеутралноПремахването роуминг а особена на "геоблокинга" трябва да е приоритет на ЕС. Как иначе да се чустваме едно цяло?
Чайка - вожд и учител на Цацаров & Гешев. Не съм ЗА пРезидента а ПРОТИВ мафията и беззаконието да управляват в България!