
© European Commision
Сесилия Малмстрьом - европейски комисар за търговията
Европейската комисия (ЕК) направи предложение за нова глава за търговията, устойчивото развитие, труда и околната среда, която да бъде включена в преговорите за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ).
Заложените условия в главата целят "по-отговорни търговски политики", пише Европейската комисия до медиите.
В документа Брюксел иска гаранции, че високите стандарти за труда и околната среда ще бъдат спазвани в ЕС и САЩ, които трябва да "се обърнат заедно към предизвикателства като детския труд, здравето и безопасността на работното място и други права на работниците".
В предложението също така се иска националните правителства да задържат правото да регулират условията на труда и защитата на околната среда, както и създаването на "общ пакет от основни стандарти за труда и правила за околната среда".
Освен това текстът включва клауза, която да забрани "разхлабването на законите за условията на труд и опазването на околната среда като начин за привличане на инвестиции или насърчаване на търговията".
Европейският комисар за търговията Сесилия Малмстрьом обеща и повече прозрачност при развитието на преговорите:
"Дискусиите със САЩ ще стават по-прозрачни с течение на времето. Затова това предложение е публично – за да може всеки да види какво искаме да направим".
"Търговията не се отнася само до икономическите ни интереси, но и до ценности. Детският труд, недостатъчните права на работниците и безотговорното отношение на корпорациите са глобални заплахи и искам търговската политика да ни помогне да се справим с тях", обясни още Малмстрьом.
Европейската комисия освен това оповести темите за преговори, които са били засегнати при последния кръг на разговорите между делегациите на ЕС и САЩ по споразумението:
- борба с нелегалния лов, риболов и търговия на застрашени видове;
- политики срещу негативните ефекти върху здравето и природата, свързани с търговията с отпадъци и химикали;
- условия за повишаването, правата, социалната защита на работниците;
- корпоративната социална отговорност и тристранните диалози и др.
Imaginary Friend
Рейтинг: 744 НеутралноАми... аз... не разбрах какво точно цели ЕК с тая глава.
Не цъкам плюсове и минуси.proza
Рейтинг: 806 НеутралноЕвропейската трудова класа си е извоювала през вековете някои права, които не бива да отстъпват пред желанието на чуждите капитали за все по-големи печалби. Хората трябва да си останат приоритет в Европа, а не парите.
Free person
Рейтинг: 675 НеутралноСъгласна съм със Сесилия Малстрьом,но мисля,че в Щатите тези регулации са по строги,отколкото в ЕС.
Tonymapto
Рейтинг: 1242 Неутрално[quote#3:"Free person"]Съгласна съм със Сесилия Малстрьом,но мисля,че в Щатите тези регулации са по строги,отколкото в ЕС.[/quote]
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.netАко е така - още по-добре.
Georgi Yordanov
Рейтинг: 624 НеутралноДано, намеренията, думите и написаното са това, което ще се направи!
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноАйдааа, аферите "Фолксваген", "Бекс", Мундиал 2006 взеха да се връщат с дивидентите.
nemo malus felix, minime corruptor.Търговската война е в разгара си.
Да видим дали $ или € ще спечели!
Туриста
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#3] от "Free person":
Знаеш ли колко е отпуската по майчинство в САЩ? Средно по 6 седмици, неплатено. Но федералното правителство дори няма закон за това. В много от страните в ЕС майчинството е определено от държавата: 6-12 месеца, платено.
СДС
Рейтинг: 1291 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "Туриста":
nemo malus felix, minime corruptor.Знаеш ли колко е отпуската по майчинство в САЩ? Средно по 6 седмици, неплатено.
............
Мое би , затова латиноси и афро-американци се множат, а белите не, и трябва да си ги внасят от гадната Европа със зелени карти и други подобни трикове?
А на същата Европа пробутват араби, като организират "пролетни" повеи?
Туриста
Рейтинг: 367 НеутралноБлагодаря на Дневник за тази новина. В (уж) левичарския NYT цари мълчание по темата. Нaистинa ли никой не се интересувa от нещо толковa вaжно? Договор който дaвa повече прaвa нa корпорaциите отколкото нa държaвите (и избирaтелите в тях), целящ нaпълно дa убие средния и дребен предприемaч.
СДС
Рейтинг: 1291 ЛюбопитноДо коментар [#9] от "Туриста":
nemo malus felix, minime corruptor.Договор който дaвa повече прaвa нa корпорaциите отколкото нa държaвите (и избирaтелите в тях), целящ нaпълно дa убие средния и дребен предприемaч.
............
Аха, ти мислиш, че чичо Сам от кеф и добродушие се натиска за договора ли?
Тотална преибавка за ЕС е това.
Най-напред скапват европейските марки, демек, когато ЕС влезе в пазара на САЩ, имиджът им е прецакан, емисии вредни, глупости, софтуери, корупция и тн.
Но марките на САЩ са читави, ГМО, токсини в храните, химии бол и тн., папкайте европеиди.
Free person
Рейтинг: 675 НеутралноДо ком.7 Турист
TonyДа знам и мисля,че това е справедливо,а не отглеждане и получаване на майчински едва ли не докато завърши училище.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2758 НеутралноДо коментар [#2] от "proza":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Това отдавна го няма в ЕС.От Маастрихтският договор....1992 !
glaxo
Рейтинг: 281 НеутралноТрудовото право в САЩ е много различно от това в ЕС и е твърде про-корпоративно(работника е с много по-малко права) за европейското, традиционно силно доминирано от колективното договаряне, социално ориентирано със силен синдикален елемент и права за защита, включително стачки. Америка е страна, в която основната част от технологичното предимство и по-високата( с 40% от таза на ЕС и 30% от ЕС=18) производителност, се дължи на потребителския модел , насърчаван по различни начини, но главно на огромните правителствени разходи, финансирани с печатани на$. Брутния държавен дълг на САЩ (правителствен ($19), на агенции, щатски и муниципален) е над $30 ТРИЛИОНА, 180% към БВП.Който предизвика световната криза, пренесе я и в Европа и сега САЩ искат да разширят пазарите си. Европейските производители и сега са в там и имат изключително добра репутация.Аз съм негативно настроен към тази колаборация!