
© Асен Тонев
България трябва да положи значителни усилия, за да изпълни препоръките за прозрачността на финансирането на партиите. Законите за борба с корупцията в публичната власт трябва също да бъдат развити. Това посочва третият доклад на органа за борба с корупцията на Съвета на Европа (ГРЕКО) за България.
Документът, публикуван днес, оценява прогреса на страната по препоръките, направени в предишните оценки на антикорупционното звено.
Законите за партийното финансиране са непълни, санкциите - неефективни
По отношение на финансирането на политическите партии докладът установява, че България не е осъществила значим напредък.
Според съветите от предходните доклади България има нужда от ясни критерии за използването на публични сгради и съоръжения за партийна дейност и предизборни кампании. Въпреки че беше забранено безплатното използване на обществени административни ресурси за предизборни кампании.
Това законодателство обаче не разрешава напълно проблема, защото се отнася само за предизборни кампании, а не за други партийни дейности, а освен това не покриват човешкия ресурс, зает в публичните сгради.
Проблем, установен в предишните доклади, е и повишаването на стандартите и качеството на одиторските заверки на финансовите отчети в контекста на партийното финансиране и засилването на независимостта на външния одит на сметките на политическите партии.
ГРЕКО в предишния доклад призова да бъде допълнен съществуващият набор от санкции, които могат да бъдат налагани за лица, отговорни за сметките и финансирането на партиите и да се предвиди по-голям брой наказания – пропорционални и с възпиращ ефект. В законодателството трябва да се включат наказания за приемане на нелегално дарение, неправилна идентификация на дарителите, неправилно или пропускане на регистрация на части от приходите и разходите.
Заключенията сега са, че трябва да се направи повече прогрес, по-специално за идентифицирането на донорите и регистрацията на приходи и разходи.
Експертите смятат, че вече предвидените санкции не отговарят на изискванията на препоръката – не са ефективни, пропорционални и възпиращи. Размерът на глобите е нисък и неадекватен.
По-широк обхват за санкционираните за корупция е предвиден "задоволително"
В предходните си доклади експертите посочиха случаите, в които при вземане на подкупи и търговия с влияние в публичния сектор се облагодетелства не самият публичен представител, а трета страна. Според втората препоръка в докладите чуждестранните извършители на престъпления, свързани с корупция, трябва да бъдат криминално преследвани и когато действат според националното арбитражно законодателство на друга държава.
Препоръките са били частично изпълнени, заключават експертите. Докладът отбелязва, че България не е успяла да приеме поправки в Наказателния кодекс по двете препоръки, преди парламентът да бъде разпуснат през юли 2014 г. В първоначалната си форма поправките биха изпълнили препоръките, но след това "според установената парламентарна практика те отново изискат политическа подкрепа" от новото правителство, за да бъдат приложени.
След политическите промени в лицето на новите правителство и парламент, нова законодателна инициатива и поправки в Наказателния кодекс са били приети.
Докладът отбелязва, че "поправките изрично включват концепцията за облагодетелстване на трети лица в разпоредбите" и "ясно разширяват дефиницията за "чуждестранен представител" в съответствие с препоръките, следователно те са приложени задоволително.
България трябва да спре да освобождава от санкция разкаялите се
Експертите поискаха също така да бъде анализирано и ревизирано автоматичното освобождение от наказание в публичния сектор в случаи на ефективно разкаяние.
Липсват мерки, предприети за изпълнението на тази препоръка:
"ГРЕКО изразява съжаление за липсата на прогрес и заключава, че препоръката не е изпълнена", пише в доклада.
Първите два доклада на ГРЕКО бяха приети съответно през 2010 г. и 2014 г.
Емо
Рейтинг: 639 НеутралноКато си пееш Пенке ле, кой ли те слуша?
Аз съм умнокрасив соросоиден либераст и съм благодарен, че не съм станал грознотъп путиновски диктатомачовец.Beyond
Рейтинг: 1135 Весело"Законите за финансиране на българските партии са напълни"
TAKE THE RED PILL!Напълни?
ppopov_67
Рейтинг: 802 Неутрално"Законите за финансиране на българските партии са напълни. . ."
НАПЪЛНИ действително не го хваща автоматичния спел чекер, но нали затова имаме журналисти, които да гледат.
А не само да търсят под вола теле, та да възрадват тия, дето им плащат.
plamen_b
Рейтинг: 979 Неутрално"Законите за финансиране на българските партии са напълни"
Дори знаем какво и на кого напълват
hodounski
Рейтинг: 3160 ВеселоДо коментар [#3] от "ppopov_67":
Грешката е вярна.Напълни гуша.
hodounski
Рейтинг: 3160 НеутралноПартийните субсидии трябва да се намалят и да имат таван.Да се използват само за партийни цели и Сметната палата да следи много внимателно как се харчат.
Жоро
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#3] от "ppopov_67":
[quote#3:"ppopov_67"]но нали затова имаме журналисти, които да гледат. [/quote]
Абе те нали си взеха заплатите! Сега ще ни изтрият и постовете за да кажат, че вършат нещо.
Ето за тази пазарна икономика скачаха по площадите. Сега берат плодовете на подскоците си и на гладните си стачки.
Вярно е, че ние очаквахме по-качествена работа. Но те са чакали само повече парички.
До коментар [#2] от "Beyond":
442
Рейтинг: 1313 НеутралноМи то в тва им е цЕлата далавера бе пичове, то в България избори не се печелят, а се купуват.
chicago514
Рейтинг: 2113 ВеселоСъветът на Европа - срещу КОЙ.
Миша
Рейтинг: 828 ВеселоСъвета на Европа да си гледа работата. Докато кака Ангела е на власт, всичко е точно. На, ако дойде Юлето с трактора и не харесва по-стари мъже, лошо ни се пише. Ще трябва да се променяме.
МишаEU defender
Рейтинг: 1041 НеутралноОт ЕК яко са се захванали с нас. Желаем им успех.
The best way to predict the future is to invent it.dinkost
Рейтинг: 458 ЛюбопитноКучетата си лаят, кервана си върви.......
nonsense
Рейтинг: 458 НеутралноПартиините субсидии се харчат само за глезотии и кебабчета, иначе няма с какво да привлекат електоралния интерес. Точно в това се състои цялата предизборна надпревара. Санкциите какво да ги говорим, гарван гарвану око не вади.
shut up retardhodounski
Рейтинг: 3160 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "Миша":
До коментар [#11] от "EU defender":
Май не правите разлика между Съвета на Европа и Европейски съюз?
123
Рейтинг: 515 НеутралноДобър ден, Европа.
Kолко българи са нужни, за да завинтят една крушка? Трима. Един, който да я смени и двама, които да спорят колко старата е била по-добра.Индивидуален паметник на културата
Рейтинг: 674 НеутралноТова не е от първостепенна важност за герб, дпс, абв, бсп...
Мечтая за България, в която пожарникарите са просто пожарникари.Ако имаше строги правила и контрол, как щяха да участват в програмата "Социални помощи с/у гласове"?
Майндърбайндър
Рейтинг: 1285 НеутралноКупуването на гласове,комисии,а на следващ етап съветници,депутати и парламентарни групи,показва наличие на много свободен капитал със сив или чер произход.Също и фалшиво партийно счетоводство.
СЛЕД ГЕРБ, ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА.TheTime
Рейтинг: 8 НеутралноЗа милиони няма закони; ако има - непълни.
tsvetko_51
Рейтинг: 2006 НеутралноЗнаем че е така, но тези които трябва да ги "хванат" са онези, за които говори Плевнелиев и въпроса е труден.
), само отчетените "бели" пари.
Иначе сметната палата хваща ( ако иска де
Това че някой е получил пари под масата и ги е похарчил под масата няма как да се хване от сметната палата, тук си трябват опитни но честни ченгета и въпроса е има ли и на какви позоции ако ги има са те.
Роси
Рейтинг: 8459 НеутралноОтвсякъде шамари.Ама ние носим на бой и хич и не смятаме се поправяме.
ppopov_67
Рейтинг: 802 НеутралноЗаконите - НЕПЪЛНИ, партийните каси (на "управляващите" ни разбойници) - ПЪЛНИ, та чак ще се спукат по шевовете.
Купиха и тези избори, в кърпа са им вързани и следващите.
Защото насреща си имат не народ, а мърша (както бе казал поетът).
bat_plamen
Рейтинг: 4422 ЛюбопитноКазано с други думи: има огромни дупки в законодателството,които помагат на корупционните схеми в политическия живот у нас.
bat_plamen
Рейтинг: 4422 НеутралноДо коментар [#1] от "Емо":
++++++++++++++++++++
Нашите политици правят всичко възможно да игнорират препоръките на ЕС и само мечтаят как да "усвоят" еврофондовете.
2.5
Рейтинг: 1597 НеутралноАко говорим за картел в горивата, какво остава за този при политическите партии?!
I Want To BelieveТой е в основата за липса на избор!
Кандидатите на Партия с тлъста субсидия са няколко обиколки пред останалите - никакъв шанс!
pro_bono
Рейтинг: 252 НеутралноАло Брюксел,ами сега какво правиме?