Турция обеща да подпише споразумения за реадмисия с 14 държави

Турция обеща да подпише споразумения за реадмисия с 14 държави


Турция ще подпише споразумения за реадмисия с четиринадесет държави, предаде "Ройтерс", цитирайки говорител на външното министерство. По този начин страната ще приема обратно по-бързо имигрантите, които не са получили бежански статут в ЕС, и ще ги връща в държавите, от които са дошли.


Все още не е ясно кои са тези държави, но се предполага, че измежду тях са например Алжир, Тунис и Мароко.


Решението беше обявено, след като Европейският съюз започна да връща имигранти обратно в Турция, защото са били първоначално регистрирани на територията ѝ.




През последните дни 150 нелегални имигранти бяха върнати на територията на южната ни съседка от Гърция. 


В края на 2015 г. Европейският съюз предложи да плати 3 млрд. евро на Анкара, които Турция да използва за приютяване на бежанците на територията ѝ и да не им позволява да продължават пътешествието си към Гърция. 


Анкара се обвърза и със задължението да сключи реадмисионни споразумения, за да може да пренасочва регистрираните в Турция кандидат бежанци, които не са получили статут в ЕС, в страните им на произход.


Връщаните лица ще бъдат настанявани в центрове, управлявани от турската държава, докато Анкара не извърши процедурата по определянето на страната им на произход и не ги транспортира обратно в съответните държави.


Европейските лидери очакват резултати от действията на турското правителство преди да се състои срещата между лидерите на 28-те държави и Анкара на 7-и март в понеделник. 


В същото време турският външен министър Мевлут Чавушоглу заминава на посещение за Атина в петък, на което да бъдат координирани окончателно бъдещите мерки за сътрудничество преди срещата. Гърция се превърна в държавата, понесла най-сериозна тежест от бежанската криза, след като различни ограничителни мерки по границите на Балканите оставиха хиляди блокирани на територията ѝ, а новопристигащите не престават да прииждат по бреговете на островите. 


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK