
© Reuters
Дейвид Дейвис и Мишел Барние
Европейският съюз засили натиска върху Великобритания през следващите две седмици да изясни какви финансови задължения към блока ще изпълни при напускането си през 2019 г., предаде "Ройтерс". В противен случай Лондон рискува да забави разговорите за бъдещите търговски отношения, които са от голямо значение за фирмите на Острова.
Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние заяви след разговори с британския си колега Дейвид Дейвис, че независимо от декларацията за финансовите ангажименти, направена от премиера Тереза Мей през септември, ЕС се нуждае от повече яснота по сметката за развода.
В противен случай на 14 и 15 декември лидерите на ЕС няма да могат да се разберат дали е постигнат достатъчен напредък по преговорите и да преминат към следващата фаза на дискусии за бъдещите търговски връзки с Великобритания.
По думите на Барние не е необходимо всички детайли да бъдат определени сега, но трябва да има "честен и реален напредък".
Тези разяснения трябва да се случат в рамките на следващите две седмици, на време за последния кръг преговори след 4 декември, подчерта той.
"Ако това не стане, ще продължим и ще трябва да отложим старта на дискусиите за бъдещето", допълни Барние.
Той подчерта, че е необходим напредък по всичките три ключови въпроса на развода – парите, правата на гражданите и как да се избегне изграждането на физическа граница между Северна Ирландия и Ирландия.
Дейвис отбеляза, че е постигнат значителен технически напредък по всички въпроси и сега са необходими политически решения, за да се задвижи процеса.
Според ЕС Великобритания ще дължи около 60 милиарда евро, когато напусне блока на 29 март 2019 г., но Лондон не иска да посочва никакви конкретни суми.
Силен натиск
Дейвис подчерта, че Обединеното кралство ще изпълни ангажиментите, което е поело по време на еврочленството си.
Барние каза, че двете страни се движат напред по въпроса за правата на гражданите. По думите му Великобритания е направила "полезни" разяснения за процеса, чрез който гражданите на ЕС могат да получат "статут на уседналост" във Великобритания, но ЕС все още се нуждае от уверения по какъв начин ще работи подобна система.
Той отбеляза, че по темата за Северна Ирландия двете страни трябва да намерят технически и регулаторни решения, за да не се допусне твърда граница и да се запази европейския единен пазар непокътнат.
"Уважаваме желанието на ЕС да защити законовия ред, единния пазар и митническия съюз. Но това не може да се случва за сметка на конституционната и икономическа цялост на Обединеното кралство", подчерта Дейвис.
"Признаваме необходимостта от специфични решения за уникалните обстоятелства в Северна Ирландия. Но нека бъда ясен, това не може да означава създаване на нова граница във Великобритания", допълни той.
stanislavdi
Рейтинг: 1269 НеутралноСтрува ми се, че ще има нов референдум във Великобритания. Няма човек или група хора които да могат да понесат отговорност за след брекзит-а. Най-смелите глашатаи на брекзит-а си биха къмшика първи
bat_plamen
Рейтинг: 4054 Любопитно"...................Той подчерта, че е необходим напредък по всичките три ключови въпроса на развода – парите, правата на гражданите и как да се избегне изграждането на физическа граница между Северна Ирландия и Ирландия..................."
Браво на ЕС!Само чрез сериозен натиск може малко от малко тъпите брекзитъри да разберат най-после на "какъв са се нахакали"! Явно в Лондон е пълно с неадекватни типове които си мислят че могат да се подиграват с ЕС/27 държави/ и евро- ценностите !!!!Това няма как да се случи!
vassilun
Рейтинг: 4230 НеутралноПълна каша е в главата на управниците на ОК по отношение на Брекзит! Дори да оставим парите настрана (защото за сумата все някак ще се разберат), то не ми се вярва в ОК да вярват, че свободно движение на стоки и капитали е възможно без свободно движение на хора! А и как ще се избегне митнически контрол на границата Ирландия - Северна Ирландия на никого не му е ясно! Добре постъпват от ЕК като ги оставят британците да се пържат на бавен огън и искат те да правят предложения първи!
Ivan_
Рейтинг: 443 ВеселоДо коментар [#3] от "vassilun":
Модератора е неадекватен!Те британците сами се сложиха на котлона:)
Никой не ги би по главите да излизат от ЕС, сами си го направиха:)
bat_plamen
Рейтинг: 4054 НеутралноДо коментар [#3] от "vassilun":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Рано или късно Лондон ще трябва да "кляка" пред Брюксел ,защото иначе няма да има преходен период и сравнително либерален режим на достъп до Общия Пазар!ЕС държи основните козове в тази огромна политическа каша и силно се надявам,че ще успее да си "изиграе картите" по най-добър начин!
rootless
Рейтинг: 213 НеутралноСвободното движение на хора е немислимо, вероятно ще има свободно двичение на баш хората, богатите страни от ЕС, а останалите ще се редят за визи...ще има европа на две скорости както отдавна ви се обяснява, едните свръххора, другите.... полухора.Познато ви е вече, помните достъпа до ОК колко време бе ограничен за българи и румънци , а пазара на труда дори след като бяхме пълноправен член.
Виж, движението на стоки и капитали е на реципрочен принцип, регулирано е от WTO .
gl_avatar
Рейтинг: 478 НеутралноКе красят и ще клякат иначе няма общ пазар а комънт уелт.
gl_avatar
Рейтинг: 478 НеутралноКрякат и клякат
bat_plamen
Рейтинг: 4054 НеутралноДо коментар [#1] от "stanislavdi":
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Не знам дали ще има нов референдум,но знам ,че с всеки изминал час Лондон все повече затъва в кашата ,която сам забърка!А ЕС си държи на своите позиции и така трябва да бъде!При всяко положение управляващите /торите / ще пострадат яко ,защото са в ситуация в която не могат да постигнат това което желаят!
Бай Благой
Рейтинг: 499 НеутралноПризнаваме необходимостта от специфични решения за уникалните обстоятелства в Северна Ирландия. Но нека бъда ясен, това не може да означава създаване на нова граница във Великобритания", допълни той.
Пич, става дума за граница между обединеното ви кралство и Европейския съюз, не за вътрешна граница.
И от нея само вие ще загубите, така че няма какво да "признавате".
bat_plamen
Рейтинг: 4054 ВеселоДо коментар [#4] от "ivan_":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
А този котлон става все по-горещ....................-:)!За такива случаи нашият Народ мъдро е казал:"Каквато каша си надробиш-такава ще сърбаш"-:)!
Роси
Рейтинг: 7624 НеутралноТези преговори ще почнат ли наистина най-сетне или ще си играят на идими дойдими.
Бай Благой
Рейтинг: 499 НеутралноО, те си правят първи предложения, само че не по въпросите, които трябва да се уточнят най-напред.
Ivan_
Рейтинг: 443 ВеселоДо коментар [#6] от "rootless":
Модератора е неадекватен!Стига пък и ти сега, нали знаеш че Великобритания има самолетоносач:)
rootless
Рейтинг: 213 НеутралноАнгличаните като цивилизовани и възпитани хора искат да решат нещата с добро, да не се налага да извиват ръце и да разбишкат брюкселската кочинка.
vassilun
Рейтинг: 4230 НеутралноДо коментар [#4] от "ivan_":
Не бих обвинявал обикповенните британци. Проверете кои глакуваха и кои не по възраст и образователен ценз. Гледах няколко предавания по различни телевизии в дните преди реферепдума и забелязах, че младите и образованите казваха, че няма да гласуват, защото са сигурни, че резултатът ще е НЕ! Аз обвинявам политиците, които не си направиха труда да обяснят на хората какви са последствията ох Брекзит. На първо място сред виновните е Камерън! Но той подви опашка и избяга!
vassilun
Рейтинг: 4230 НеутралноДо коментар [#13] от "Бай Благой":
Да де, но това им се напомня редовно. Напомня им се реда на преговорите: пари, права на гражданите, границата. И едва след това - другите "подробности"!
vassilun
Рейтинг: 4230 НеутралноДо коментар [#15] от "rootless":
Само че британците не са в положение да "извиват ръце"! По-скоро техните ръце са "извити"! Шотландия и Уелс гласуваха ЗА оставане в ЕС!
vassilun
Рейтинг: 4230 НеутралноДо коментар [#15] от "rootless":
Ооопс! Забравих за самолетоносача като аргумент в преговорите! 🤣
Judjuk
Рейтинг: 3204 НеутралноМей ще фиксира със закон датата на излизането. Независимо от хода на преговорите. Което означава, че те губят своето значение. ЕС иска максимално заплащане, ВБ иска всички екстри при минимално заплащане. Или нулево плащане, ако няма екстри. Принципът е или всичко, или нищо. Резултатът ще е нулеви плащания срещу никакви отстъпки от ЕС.
rootless
Рейтинг: 213 НеутралноЕшелон не е ли аргумент, Британската общност не е ли аргумент, полуколониите - Кипър и Малта не са ли аргумент, дори лондонската борса на която се търгува петрола за разлика от франквуртската не е ли аргумент?
bat_plamen
Рейтинг: 4054 ВеселоДо коментар [#15] от "rootless":
Така,ли.................?! И с к'во Лондон е по-велик от Берлин или Париж например..............?!Или пък с какво Великобритания може да "бие" ЕС- даже и на футбол не може................?! И за къде са тръгнали тези "умни островни тикви" да се самоизолират след като Света се глобализира?!И к'во шъ праият без Шотландия или Северна Ирландия ,яко се стигне до безумния вариант ,който се нарича "Твърд Брекзит"?!
rootless
Рейтинг: 213 НеутралноПлащания няма да има, не се и обсъждат дори.Въпроса е в британските вноски в евробюджета до следващия евробюджет и свързаните с това европомощи за британските фермери. Не знам защо сте си внушили че ОК щяло да плаща за да издържа неспособни да се самоизхранват страни, че да имало достъп до пазара им...смешно е , не се излагайте
rootless
Рейтинг: 213 НеутралноШотланците са един файтон хора, а северноирландците са разделени на половина.
Лондон винаги печели, а Берлин винаги губи, проверено е вече многократно.
Ivan_
Рейтинг: 443 НеутралноДо коментар [#21] от "rootless":
Модератора е неадекватен!:)
Веселиш много, забавен си, затова ме кефиш:)
Великобритания през последните 100 години само губи.
И вместо да се хванат в ръце да обърнат тази тенденция, те я засилват с неадекватни действия, като излизането от ЕС.
След втората световна война останаха с едни финанси, грубо казано в световен план.
Имаха преимуществото, че имат финансов център Лондон и финансов център Хонг Конг, съответно финансови потоци от и за Европа и от и за Азия.
Хонг Конг премина обратно към Китай и съответно Великобритания загуби финансовите потоци от и за Азия, а сега "умно" напуска ЕС за да може и Лондон да загуби потоците от и за Европа.
В отчаянието си даже заплащиха да превърнат цяла Великобритания в най-голямата офшорна зона на планетата:)
gozambo
Рейтинг: 573 НеутралноЕС се опитва да тормози британците, но на самия ЕС му предстои разпадане.
vassilun
Рейтинг: 4230 НеутралноДо коментар [#26] от "gozambo":
Ще ви се, ама - нъц! Няма да има разпадане!
vassilun
Рейтинг: 4230 НеутралноДо коментар [#21] от "rootless":
На лондонската борса (те са няколко между другото) се търгуват ценни книжа (една борса), петрол и други свързани суровини (друга борса), метали и свързани суровини (трета борса). Има дори и четвърта борса в Ливърпул, където се търгува памук. Но Брекзит ще има негативно влияние над всички борси!
stedim
Рейтинг: 2067 НеутралноНе трябва да се подценяват английските политици.
penetrating
Рейтинг: 5464 Неутрално"Пърженето" на ОК в собствен сос ми напомня позицията на България в нейния маратон за влизане в ЕС. Същите мъки каквито бяха нашите на влизане сега са английските на излизане...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertGeorge Svinarov
Рейтинг: 950 НеутралноТзасили натиска заради вчерашните исцепки на Тереза Мей с фиксирането на дата и чад. Само да и напомнят, че плаши само гаргите.
George Svinarov
Рейтинг: 950 НеутралноДо коментар [#31] от "George Svinarov":
Тзасили аман
Да се чете ЕС засили
batzdravo
Рейтинг: 1786 НеутралноСегашните британски политици и дипломати, не са тези, които са донесли славата и просперитета на Кралството! Явно спомените, за отминалото величие, са предизвикали сериозно объркване, в главите на сегашните им управляващи. Сенилността на Кралицата и некадърността на Пайм министъра, явно, не са добра комбинация за момента! Стара поговорка :"Каквото сам си направиш, и врагът ти не може да го направи!"
maane
Рейтинг: 264 НеутралноБарние е велик дипломат - накара тея лъжлЮвци ингилизки да клекнат. Не напразно фр език е езика на дипломацията.
satanail13
Рейтинг: 688 ВеселоРазвод ми дай, развод ми дай, моля те не се бави.
Марс е изконна Американска територия!Вземи панелите , трабанта но въздуха ми остави!
Стискам палци на англетата да се измъкнат от СССР2 !
lz2
Рейтинг: 2335 НеутралноВеликоглупаците се дърпат, ама ще ядат голата опашка! Няма как да им се размине!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Dimitar Mogilarov
Рейтинг: 264 НеутралноТе са се измъкнали вече, дори и точния час определиха.
bat_plamen
Рейтинг: 4054 НеутралноДо коментар [#24] от "rootless":
Вярвай си!Този път Лондон няма как да спечели,защото срещу него е една много сериозна коалиция от държави!Тъпотията Брекзит се оказа фактор за консолидирането на ЕС ,докато Великобритания е по-разделена от всякога!Ако шотландците и северно-ирландците се отцепят,то тогава Великобритания хептен ще си остане със спомените колко е велика!И ми е много интересно как Лондон ще оцелее без Общия Пазар/масово едрият бизнес на Острова иска свободен достъп,а мнозинството от чуждите компании са склони да се изнесат само и само да си запазят достъпа до най-големия Общ Пазар на Света/!Лондон е в безизходица и може да се надява да се спаси с възможно най-малки поражения и това може да стане само ,ако 'кляка" яко на Брюксел!
bat_plamen
Рейтинг: 4054 ЛюбопитноДо коментар [#20] от "Judjuk":
Ще видим това-:)
bat_plamen
Рейтинг: 4054 ЛюбопитноДо коментар [#25] от "ivan_":
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
...................И тепърва Великобритания ще губи и то много,защото се управлява от една неадекватна шайка идиоти-политици......................
Вечно ядосан
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#6] от "rootless":
Европа на две скорости не е идея за свръххора и полухора. Концепцията се появи, защото Западна Европа иска още повече интеграция, докато се достигне началната цел на ЕС - федеративна държава в Европа. Източните държави обаче не искат интеграция. Та тази Европа на две скорости не означава на две икономически скорости или на две скорости по богатство, а на две скорости по ИНТЕГРАЦИЯ. И то не защото от Запад така искат, а защото ИЗТОЧНИТЕ държави така искат. Докато в ЕС всяка страна може да поставя вето, дълбоката интеграция, която е цел на Запада, е спъвана от източните държави, начело с Полша и Унгария, които искат парите, пазара и свободното придвижване, но не искат интеграцията, толерантността, ценностите, не искат да си сдадат още повече от своя суверенитет (примерно финансов и монетарен съюз) и т.н.
Европа на две скорости се появи като идея само защото Източна Европа спъва скоростта на Западна (и то само интеграционната скорост, не става въпрос въобще тук за икономика). А не защото Западна Европа са някакви отвратителни гадняри, които искат да ни държат далец от медеца.
Вечно ядосан
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#6] от "rootless":
И само между другото, в контекста на статията, за Брекзит - това е една от причините масата държави, начело с Германия и Франция, да са толкова окей с това ОК да си тръгне - защото и те спъваха интеграцията и бяха ключов съюзник на Полша в битката с по-дълбоката интеграция. Те бяха единствените от големите 4 икономики в ЕС, които не вярваха в идеологията на обединена Европа и бяха в съюза само поради геополитечиски и икономически причини. Сега, когато излезнат (ако излезнат), Германия, Франция и Италия (стига да не спечелят изборите популистите) ще могат много по-лесно да прокарват политики за дълбока интеграция.
Peni Nikol
Рейтинг: 6555 НеутралноЩе си сърбат попарата, която надробиха, но имат малка възможност за нов референдум.
Вечно ядосан
Рейтинг: 264 НеутралноДо коментар [#15] от "rootless":
Англия от 40 години извива ръцете на Брюксел. От Тачър насам. Говориш пълни простотии без никаква представа за реалността.
neut
Рейтинг: 2457 НеутралноНикакви отстъпки на бившата световна империя. Разглезени са, но никой не им е длъжен
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restrootless
Рейтинг: 213 НеутралноМечтай си....
Ако въпроса бе в желанието за интеграция, то ние щяхме да сме в първата група, политиците ни са толкова долни и продажни, че и за едно "конграчулейшън" биха си плюли и на достойнство , и на род и родина....въпроса не е между изток и запад а между север и юг, между такива като тези на север които плащат на евробюджета повече отколкото получават и паразитите от юг, които само "усвояват" , паразитират.
rootless
Рейтинг: 213 НеутралноПолзвал си правилния израз - ВЯРВАХА .ЕС е религия за вас евроатлантиците, фанатици сте, вярвате в ЕС, все едно е някакво божество, което наказва, спасява, помага...и според вас трябвало да му се кланяме и да го славим за да ни "оправи" , да ни дава еврофондове, а всичките ни проблеми били наказания за богохулството ни, за недостатъчната ни вяра в светлото европейско бъдеще....и затова сте толкова бесни на ОК, че показа среден пръст на "божеството" и не бе сполетяно от страшно божие наказание. Е, свиквайте, това не е първия а четвъртия референдум за ЕС, първи бяха гренландците, бяха част от ЕС като датска колония, свикаха референдум и го напуснаха, не само че не последва всеобща погибел, но заживяха по добре.Исландия също ве тръгнала към съюза, направиха референдум и народа би шута на ЕС, и са в пъти по добре от европейците сега, швейцарците и те гласуваха да се интегрират ли повече, и те показаха среден пръст на божеството, и те са по добре от преди, не ги сполетяха библейски мъки, сега и британците гласуваха, и те избраха брексит, и те са по добре. Резултата е 4:0 вече, има ли смисъл да се инатите и да казвате на черното бяло и да предричате огън и жупел за "богохулниците"?
Ivan_
Рейтинг: 443 ВеселоДо коментар [#46] от "rootless":
Модератора е неадекватен!До коментар [#47] от "rootless":
Както написах по-горе, забавен си!
Irina Ta Ta
Рейтинг: 213 НеутралноДо коментар [#15] от "rootless":
Не са в позиция " Извиване на ръце". По-скоро " С техните тояги по техния гръб".