
© Reuters
Българите остават едни от най-големите еврооптимисти, възприемат по-осъзнато произтичащите от членството ползи и ангажименти и имат по-рационално отношение към общоевропейските решения по актуални проблеми. Опитът отключва и някои евроскептични настроения, но към момента те остават в сянката на позитивните нагласи.
Това показват резултатите от национално-представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено по поръчка на Представителството на Европейската комисия в България, в периода 16 – 25 септември 2017 г. сред извадка от 1021 души. Проучването е по повод 10 години след приемането на страната ни за пълноправен член на ЕС.
Одобрението за ЕС
От влизането на България в ЕС през 2007 г. досега, одобрението за еврочленството се запазва в рамките на 50%, срещу 16% неодобрение и 34% неутрални оценки.
За този период най-големи еврооптимисти са по-младите българи, с по-високо образование, активност и мобилност, жителите на столицата и големите градове, икономически активните и хората с доходи над средното ниво. По-скептични остават възрастните жители на малките населени места, с по-ниско образование, икономически неактивни или заети с неквалифициран труд.
Спечелихме ли от еврочленството
Според проучването има съществена разлика в обществените нагласи за ефектите от приобщаването на България към ЕС. В края на 2008г. се наблюдаваше поляризация между очакванията за умерен ефект от еврочленството и неудовлетвореност от липсата на бърза видима промяна в страната, а въвеждането на европейски правила се приемаше като налагане на незаслужени ограничения пред България.
Сега обаче в съотношение 51%:26% българите смятат, че страната е спечелила от членството. По-сдържана е оценката в личен план: 19% от живеещите в страната смятат, че перспективите пред тях се увеличават, а 15% се възприемат като губещи.
Привлекателен образ
Мнозинството от пълнолетните жители на страната възприемат ЕС като демократичен (63%), закрилящ (52%) и солидарен (52%). Сред по-критичните оценки се откроява мнението на 46%, че ЕС е бюрократичен и в по-малка степен неефективен (32%).
И в началото на еврочленството, и сега като най-важни предимства хората продължават да възприемат шансовете, които свободното движение им предоставя. Тук е и най-значителният ръст в оценките за ползата от европейското членство - възможностите за пътуване в страни от ЕС нарастват от 15% през 2008 г. до 49% през 2017 г.; шансовете за образование бележат двоен ръст - от 4% през 2008 г. до 10% през 2017 г.; а за намиране на работа, троен ръст - от 6% до 22% за същия период.
Най-важни предимства от членството в ЕС през 2008г. (горе) и 2017г. (долу):
Преките ефекти
За разлика от първите години на членството, когато усещането за липса на промени в страната беше един от основните източници на евроскептицизъм, към момента надделява разбирането, че то има положително влияние, особено върху онези страни от живота, където чрез еврофондовете ЕС пряко подпомага България.
Преките ефекти от членството се виждат в няколко основни посоки - България е икономически и политически по-стабилна в сравнение с периода преди 2007 г. (според 40% от анкетираните); налице са значителни промени в инфраструктурата (32%) и в населените места (от 12% през 2008г. до 28% през 2017г.), разширява се достъпът на българските производители до повече пазари (26%).
Европейските правила и стандарти от източник на притеснения вече също намират място сред предимствата (24%).
Мястото ни в Европа
Според 36% от анкетираните гласът на страната се зачита в ЕС 35% смятат, че тя има по-голяма тежест при международни търговски преговори.
Докато през 2007 г. всеки четвърти българин се е чувствал европеец, през 2017 г. така се чувства всеки трети, но 66% все още нямат такова самочувствие.
Предизвикателствата
През 2007 г. българите открояват като водещ проблем пред ЕС конкуренцията от икономики извън него (47%), което днес тревожи значително по-малко хора (35%).
Икономическите проблеми са изместени на по-заден план от борбата срещу тероризма (65%), общоевропейската имиграционна политика (ръст от 15% до 49%), обща външна политика и политика по сигурността (ръст от 30% до 44%), взаимоотношенията ЕС – Русия (36%).
Водещи общоевропейски проблеми се припознават не само като проблеми на "другите", но и като български.
Най-големите страхове през 2007 г. бяха, че ще бъдат затворени предприятия заради нахлуването на чужди стоки (47%), че българите ще са неравнопоставени на пазара на труда заради ограничения достъп през първите години (39%), че български специалисти ще емигрират в чужбина (37%), че чужденци ще започнат да изкупуват земя (37%).
Десет години по-късно делът на споделящите тези страхове е два пъти по-нисък. Широко дискутираният въпрос за двойните стандарти в качеството на храните заема първо място сред притесненията (60%), следван от намаляване на покупателната способност (50%). Същевременно, общите проблеми за цяла Европа, като трафика на хора и наркотици (47%), притока на имигранти и терористичните заплахи (44%), се приемат и като основни за България.
Оценка за най-сериозните предизвикателства пред ЕС и България
през 2007г. (горе) и 2017г. (долу)
Бъдещето на ЕС
Общо 40% от българите очакват ЕС да се развива като по-стабилен и единен, срещу 18 на сто на обратното мнение.
Българското общество обаче е категоричен противник на сценариите, които предполагат фрагментирано развитие на ЕС. Един от всеки двама пълнолетни българи подкрепя лансирания през септември 2017 г. от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер вариант за по-силен ЕС, включително чрез по-голяма интеграция на България и Румъния в Шенген и еврозоната.
Относително одобрявани са също сценариите, при които ЕС се развива както досега (31%), или засилването му чрез единна търговия, външна политика, отбранителен съюз, единни социални стандарти (29%).
Перспективи
Обществената подкрепа за влизането на страната в Шенген е устойчиво висока (53%), докато приобщаването към еврозоната среща съществени притеснения и поляризирани оценки (34% го одобряват, а 45% - не).
Общо 61% смятат, че ЕС трябва да действа и по-дългосрочно, като положи усилия, на първо място, за постигане на икономически растеж и по-висока заетост. Всеки трети е на мнение, че здравеопазването, миграцията, външната политика и сигурността трябва да останат във фокуса на европейската политика. Около една четвърт от българите, основно по-младите поколения, извеждат на преден план образованието, защитата на гражданските и социални права.
През целия десет годишен период на членството подкрепата за приемането на балканските страни остава устойчиво висока (над 50 на сто). Отрицателна е единствено тенденцията по отношение на Турция, одобрението за чието присъединяване към ЕС спада от 35% през 2008г. до 23% през 2017 г.
Най-важни области за приоритетно развитие на ЕС:
karabastun
Рейтинг: 8956 ЛюбопитноМи естествено, че най-бедната членка на ЕС , няма какво да губи от ЕС!?
[email protected]selqnin
Рейтинг: 1882 НеутралноИ слава Богу!!!
Ние сме древен и мъдър народ!
Вероятно това силно дразни рубладжиите, които смятат, че 80% от българите са дебили!
dejmos
Рейтинг: 2624 НеутралноПореден захаросан памук на поръчкова структура . Кой ги възлага тези неща.....Държавата си заминава , но.........има " вяра в утрешният светъл ГЕРБ ден" .
realguru
Рейтинг: 2870 НеутралноПроблемът на ЕС е, че се изражда точно по комунистически образец. Все още е далеч от СССР и не пращат танкове като някои иска да излезе. Но бюрокрацията е на невиждано ниво.
Дано евроскептичните партии не го разтурят, а го реформират.
oporna_to4ka
Рейтинг: 466 НеутралноОтдела, отделаа....ще се наказваме!! Толкова пък един евроскептицизъм да не можете да наложите в главите на гражданите на републиката!?! Татяна Бу и Женята да се явят в изпведалнята!!!
Добрата тролска практика повелява - Дявол трябва да играе в главите на гражданите на републиката, за да може крадците да олепят власттаNorman Granz
Рейтинг: 3350 НеутралноВсеки що-годе вменяем човек вижда ползите от членството ни в ЕС.
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Дори само възможността да пътуваме свободно по света е огромно предимство в сравнение с опашките за визи пред посолствата.
Да не говорим за вэзможността да работим, да изучим децата си, да потребяваме качествени стоки безмитно, да продаваме продуктите от труда си на платежноспособни клиенти за шстински пари, а не за "преводни рубли" на анголските и монголските другари, както беше във времената на СИВ.
Това са предимства, които само един безработен социален паразит или злобен червен пенсионер не е в състояние да оценш.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1948 НеутралноВ България съществува разделение по тази ос - про ЕС и анти ЕС.
mutricata.blogspot.bg deinstall.blogspot.bgЕдиният лагер си мисли, че "ще дойде техния час" и ще поставят "всеки на мястото му".
Всеки опит за нормално, човешко разбирателство и цивилизован диалог, зачитащ човешките права и ценности се приема за проява на слабост от въпросния лагер.
Това е грешка.
Дори иво Христов от БСП заяви в Панорама, че всеки диалог водел до затвърждаване на позициите на двете страни, затова "имало и други начини"...
Т.е. императивният тон на последните, тяхната парадигма е "МАЧКАЙ" и през тази призма те пречупват всичко. Призмата на силата. Която поражда проблема от самото начало.
Силата, която нямат.
Т.е. те не притежават силата да променят обстоятелствата по тяхно желание и вкус, да надделеят над останалите, поради което логиката на конфронтацията вероятно ще продължи да се развива...
Darcas
Рейтинг: 1176 НеутралноБългария трябва да има партия на Мрънкачите, защото те са най-голямото мнозинство в страната.
Фобиите и филиите са признак на ниско самочувствие и слугинажБоян Таксиров
Рейтинг: 1948 НеутралноДо коментар [#8] от "Darcas":
Вероятно има причини да е така.
mutricata.blogspot.bg deinstall.blogspot.bg
aralambi
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
“най-бедната членка на ЕС...”
Бастуне, докога ще я дъвчем тази дъвка. Я ми кажи през 1990 колко ти беше заплатата? Коя беше най-бедната страна в СИВ? Коя страна беше фалирана 3 пъти през “златния период” на социализма? В коя страна хората бяха доведени до просешка тояга от БСП през 1996-97, когато средната заплата беше 15 сегашни лева на месец?
karabastun
Рейтинг: 8956 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "aralambi":
[email protected]Че аз да не би да твърдя, че не сме били на изредените от теб позиции - то заради това бяхме и СИВ - оптимисти, и сега сме ЕС - оптимисти !
Просто от всички съюзи / в исторически план / първи бягат богатите членове - примери бол / за последната година ВБ - преди месец Каталуня/ - бедните си траят !
Правилото е такова - не се заяждам с нищо !
man_un
Рейтинг: 618 НеутралноВ седми клас, в мазата на блока, Дидо си изби едното око със самоделна бомбичка. Сега е на 35, живее в Лондон и като инвалид живее на помощи. Защо да е евроскептик, и той, и всички ние. В материала всичко е казано и показано. Пътуване на корем, ако искаш се връщаш, ако искаш оставаш, стоки бол и пр. екстри. Е, някой почва да мрънка, че доходите са ниски в сравнение с...Да, ама се забравя една важна подробност. Хората са членове на европейския съюз от 5-600г., а може и от по -рано, даже преди Европа. А ние откога, от десетина години. Няма как, че чекаме.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1948 НеутралноДо коментар [#6] от "Norman Granz":
Терминът "социален паразит" е по присъщ на "злобния червен пенсионер", отколкото на модрния човек.
Човек може да е безработен и пак да си изкарва парите, нали?
mutricata.blogspot.bg deinstall.blogspot.bg
majorman
Рейтинг: 760 РазстроеноБългарите остават Еврооптимисти, ама политиците ни продължават да гледат към Кремъл с любов.
We are just a war away from Amerikhastan/ When God versus God;the undoing of manменшевик
Рейтинг: 354 НеутралноОт този материал става ясно едно - колкото и да се напъва северноазиатската пропагандна машина да създава антиевропейски настроения в България , огромната част от народа вярва на собствените си очи, а не на бръщолевенията на разни воленовци и светослав лазаровци, развявайки колорадски бръмбари на реверите си.
Сокурсник Путина, экс-разведчик КГБ: Вы серьезно думаете, что Путин, делающий подтяжку лица, развяжет ядерную войну? У него от страха ботокс потечетNorman Granz
Рейтинг: 3350 НеутралноДо коментар [#7] от "Боян Таксиров":
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.+++
K2
Рейтинг: 2049 НеутралноПоявилото се в следствие на световната икономическа криза , колебание в хората , започва да се нормализира. Разбира се има и такива повлияли се от хибридната война . Но това са маргинализирани с ниско самочувствие хора.
SHADOWS of SOFIAAlarmstufe: Rot
Рейтинг: 5277 НеутралноДо коментар [#3] от "dejmos":
Gunter glieben glauchen globenЗаминавате си вие. България остава.
yanne
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Нали уж разпрявахте колко демокрацията и ЕС,ви отнели?!
yanne
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#7] от "Боян Таксиров":
Тази конфронтация ще я има,докато има още отрасли поколения във времето на комунизма.
karabastun
Рейтинг: 8956 ВеселоДо коментар [#19] от "yanne":
[email protected]Нещо пак не си разбрал - колко да са, колко демокрацията и ЕС,ви отнели - на босия цървулите , аверче ! :)
K2
Рейтинг: 2049 НеутралноДо коментар [#18] от "Alarmstufe: Rot":
SHADOWS of SOFIAНещо номера с загниващия запад и просперираща росия не минава.
yanne
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#11] от "karabastun":
Само не знам как може да сравнявате СИВ с ЕС?!То е все едно да сравнявате каруца с автомобил(ама не руски) ,зер и двете имат колела...
karabastun
Рейтинг: 8956 ЛюбопитноДо коментар [#23] от "yanne":
[email protected]Ми трудно е да се сравняват наистина - чак след няколко години, ако нещата се развиват добре - България в ЕС ще достигне БВП на България в СИВ !!!
yanne
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#15] от "меншевик":
Протовно на насажданото мнение,в България няма много русофили.Има една малка маргинална група съветофили(които си искат да ги мачкат).Русофили биха били,ако гледат руски филми,четат руски книги,карат руски коли,и ползват руска техника,или се обличат по руската мода.Пък те нашите дори руски не знаят,камо ли да са чели руска книга...
yanne
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#21] от "karabastun":
Аз не съм бос,за вас не знам..Гледам как голямата част от олигарсите са с червена закваска,та някой друг ви е вземал цървулите.От към североизток.От онези,дето ви казват,че ств дебили...
K2
Рейтинг: 2049 НеутралноДо коментар [#25] от "yanne":
SHADOWS of SOFIAИми и хора , особено от райони с голяма маса руски емигранти... Или са се задомили с рускини или Татко им е работил в Коми и довел руска невеста.
yanne
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#24] от "karabastun":
Кухия БВП на НРБ,(изчисляван при измислен курс на долара,кати във Венецуела) е надминат отдавна.Днес България изнася в пъти повече от живковата икономика.И то без 1милион активно население,без димящите комини.Смятайте колко неефективна е била комунистическата икономика...БВП на България за тази година ще мине 100 млрд. лева.Което е грубо 60-70 милиарда долара.Кога НРБ е имала толкова,бре?! Дори прехваления износ на НРБ на оръжие е надминат...
yanne
Рейтинг: 1065 НеутралноДо коментар [#27] от "ka2":
Има,но не всички са като Иво Христов или Йончева.
K2
Рейтинг: 2049 НеутралноДо коментар [#29] от "yanne":
SHADOWS of SOFIAЕстествено/
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 5277 НеутралноДо коментар [#24] от "karabastun":
Gunter glieben glauchen globenСтига лъга бе!
herbaltea
Рейтинг: 884 НеутралноДобре, че е ЕС че иначе сме гризнали дървото от доброжелателните рубладжии, Гоцевци, Борисовци, царските юпита, преуспелите млади бизнесмени (Пеевски) и всякакви други неизброими смукачи на обществен ресурс.
K2
Рейтинг: 2049 НеутралноДо коментар [#24] от "karabastun":
SHADOWS of SOFIAКажи , ама честно! Да не си заграшил некое рускинче по плажа ? Изглеждаш твърде емоционално обвързан...
Norman Granz
Рейтинг: 3350 НеутралноДо коментар [#24] от "karabastun":
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ."... чак след няколко години, ако нещата се развиват добре - България в ЕС ще достигне БВП на България в СИВ !!!"
Ако знаеш, че това не е вярно, и въпреки това го твърдиш, си мошеник.
Ако го твърдиш, защото го вярваш, си идиот.
Your call.
EU defender
Рейтинг: 1400 НеутралноЕстествено, ЕС е най-хубавото нещо което се е случило на България. Другото е членството в НАТО.
The best way to predict the future is to invent it.Tru Soulja
Рейтинг: 759 РазстроеноТрябва сериозно да се замислим , искаме ли в ЕС , или не..
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематменшевик
Рейтинг: 354 ВеселоДо коментар [#34] от "Norman Granz":
Сокурсник Путина, экс-разведчик КГБ: Вы серьезно думаете, что Путин, делающий подтяжку лица, развяжет ядерную войну? У него от страха ботокс потечетНакратко - бастун. :)
dnevnikar
Рейтинг: 4034 НеутралноUNITED EU UNION
Нормално.
Як народ + Алфа държава = Огромен оптимизъм.
Единици скептици мигирираха за сезон или два в не европейски или евро не ЕС позиции.
Така в Алфата и въобще в ЕС остана каймакът на обществото. :)
""Алфа Рисърч": 10 години след влизането в ЕС българите остават еврооптимисти"
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
v_l
Рейтинг: 409 НеутралноЗначи да питаш някой, който не знае какво е общество, няма обществено самосъзнание, не знае как функционира то и кои са основните му ценности за такива неща е меко казано нелепо ...
Той българина ако го питаш е песимист относно квартала си, града си, държавата си ... но иначе е оптимист за Европа. Пълен абсурд.
yanne
Рейтинг: 1065 ВеселоДо коментар [#36] от "Tru Soulja":
Мислете,сериозно.После чемодана и Масква.Да защитавате лявата идея от там.То от Лондон или Париж всеки може...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
АзКлавдия
Рейтинг: 982 НеутралноБастуне, не се излагай. Доброто е заразно
dnevnikar
Рейтинг: 4034 Неутралносеки 4ти км
Ама хубаво звучеше ;)
"Лев за долар", тъй тежеше.
пп
За да не стане тежко
на другарка и другар,
30 кинта бе "тавана"
да се правиш на тежкар.
До коментар [#28] от "yanne":
До коментар [#24] от "karabastun":
Кухия БВП на НРБ,(изчисляван при измислен курс на долара,кати във Венецуела) е надминат отдавна.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Denis Stoyanov
Рейтинг: 237 ВеселоТъй, тъй то. Как няма да са недоволни. Преди щяха да си имат осигурена работа в заводу, нямаше да им се налага повече нищо ново да научат и да бачкат цял живот. Ако се издигнат в партията, може и шеф да станат! А ся гледай ти. Някви си пишлемета на по 22-25 години взимат повече пари от колкото те цял живот са изкарали в Елпром. Те са били главните в Партията, как така ся той ша тряя бачка на каса или да пълни бензин щото е тъп като цървул и няма нито едно умение освен да играе карти и да се налива с ракия в бившия партиен дом.
oqs48538609
Рейтинг: 237 НеутралноС 400 евро средна заплата, голям евро-оптимизъм цари в татковината...Хайде да са 450, а цените европейски...
todor._89
Рейтинг: 770 ВеселоДо коментар [#5] от "oporna_to4ka":
Мазохист съм.Минусите ви ми докарват оргазми.
yanne
Рейтинг: 1065 ВеселоДо коментар [#47] от "oqs48538609":
Така го казвате,все едно през 89' - та сте взимали пи 1000 долара.
morf
Рейтинг: 844 Неутралнобастуне, разбира се, щом сме тук всички използваме интернет, а от това следва, че опровергаването на манипулациите ти е въпрос на около 10 секунди. БВП по време на омразната демокрация и членство в ЕС е ДВА пъти по-голям, а скоро и ТРИ в сравнение с БВП през зрелия цоциализъм:
https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.net/embed/?s=bulgariagdp&v=201707091927v&d1=19170101&d2=20171231&h=300&w=600
колкото и да рИвете за СИВ и СеСеРето, сравнение няма и не може да има.
oqs48538609
Рейтинг: 237 НеутралноКой ти говори за 1989 година...Става дума за 2017, а след 10 години в Есср заплатата е 400 евро...Стига с тези мантри, България е 6 милиона население от които 2.5 милиона пенсионери и кой знае колко цигани, оопс роми.На къде сме тръгнали?
morf
Рейтинг: 844 Неутрално[quote#51:"oqs48538609"][/quote]
Очакваме твоето предложение за бъдещето на България извън ЕС, при което заплатата става 4 000 евро, а милиарди българи се завръщат в бащиното огнище.
Наистина има ли хора, които мислят, че извън ЕС и НАТО имаме някаква по-добра алтернатива?
bobhunter
Рейтинг: 835 НеутралноНие не се европеизирахме много, но дали Европа не се побългари. По олигархичния модел на Русия, България се управляваше и дори като членка на ЕС продължава да се управлява от олигарсите. А няма нищо по- отвратително от олигарсите ограбили по най- брутален начин държавата и народите на България и Русия. Проклети да са!
Norman Granz
Рейтинг: 3350 НеутралноДо коментар [#47] от "oqs48538609":
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ."... 400 евро средна заплата..."
550 (1,064 лева).
В София - над 1,300.
Не казвам, че са много, но не е хубаво да се лъже.
Същевременно има ДЕФИЦИТ на квалифицирани кадри. Разбираш ли какво значи това? Има работодатели, готови да плащат много повече, но не на мързеливи и безотговорни игнорамуси, които в най-добрия случай стават за охранители на подлез или "продавач-консултанти" в Практикер.
Роси
Рейтинг: 8495 НеутралноБрюксел ни каза, напредвате, но продължавайте.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1948 НеутралноДо коментар [#55] от "Роси":
mutricata.blogspot.bg deinstall.blogspot.bgЯсно е, че няма да продължаваме.
Само на ентусиастите и надяващите се не им е ясно...
DirtyBastard
Рейтинг: 409 НеутралноНай-силните аргументи срещу соц-носталгичните вопли са думите на самите комунистически лидери.
1. Тодор Живков: "Социализмът е едно недоносче" и "Може да решава само този, който има пари бе"
2. Петър Младенов: "Ние не знаехме. Аз не знаех. Но тъй като имах една връзка с банката помолих да ми дадат годишния отчет на банката. Картината е потресаваща! Ние всяка година казваме, че имаме толкова и толкова прираст – 5, 6 – 6 процента. А знаете ли каква е картината? Ако вземем за база 1983, следващите години ние не само, че нямаме никакви проценти прираст на националния доход, ако изключим тези чужди кредити, които получаваме от Запада, т.е. нашите задължения, които се увеличават, ако ги махнем тях, ние имаме непрекъснато намаляване. 1984 е по-лоша от 1983, 1985 е по-лоша от 1984, 1986 е по-лоша от 1985 и т. н. до края, до последната 1988. В областта на нашите задължения ние сме стигнали критичната точка."
mr_vach
Рейтинг: 510 НеутралноНапълно съм съгласен. Искам да добавя също, че няма човек който да е работил, учил или просто за 2 седмици туризъм в страна от ЕС и да се върне и да каже "много гаден ЕС, по-добре да излизаме". Няма по-добро лекарство срещу анти-западните настроения от пътуването до Европа, контактите с хора от Европа, и озобщо човешкото взаимодействие.
Добрата новина от статията е, че тенденцията е на отваряне на хората... Сега всеки работещ може да си позволи (няколко-дневно бюджетно пътешествие до произволна столица в ЕС излиза колкото цигарите за 1 месец) да отиде и да види как живеят хората в останалата част от Европа и да сравни перспективите с "перспективите" отпреди 30 години, даже и отпреди 10...
И ако 10 години след приемането ни в ЕС, 50% от хората са опитали от истинския евопейски живот, аз се надявам за 20-годишнината, процентът да е 90
Порусначен народ- слаба държава