ЕС и Япония сключиха най-голяма сделка за свободна търговия в света

Сесилия Малмстрьом

© European Commision

Сесилия Малмстрьом



Европейският съюз и Япония завършиха преговорите по споразумението за свободна търговия, предаде "Ройтерс".


Двете страни, които договориха основите на споразумението през юли, заявиха в петък, че преговарящите са завършили правния текст, който ще отвори икономиките, създавайки огромна икономическа зона с 600-милионно население, произвеждащо приблизително 30% от световния БВП.


"Япония и ЕС ще се хванат за ръце и ще изградят свободна, честна, основана на правилата икономическа зона, която ще бъде модел за икономически ред в международната общност през 21 век", заяви японският премиер Шинзо Абе. По думите му за ЕС и Япония започва "нова ера".




Споразумението, включващо 28-членния блок и третата най-голяма икономика в света, ще премахне 10-процентните мита върху японските автомобили и 3-проценттните митнически тарифи за автомобилни части.


За ЕС сделката означава отпадане на японските мита от около 30% за европейските сирена и 15% за вината, разрешение за увеличаване на износа на говеждо и свинско месо, както и достъп до големи публични търгове в Япония.


"Това е най-голямото търговско споразумение, което някога сме договаряли за ЕС", каза еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом. "То изпраща силен сигнал в защита на отворената търговия, основана на свободни правила", допълни еврокомисарят.


През първите пет месеца преговарящите работеха по стабилизирането на тарифите в областта на услугите, регулаторното сътрудничество и средствата за защита на храните и напитките.


Дискусиите ще продължат по спорния въпрос за инвеститорската защита. Япония не искаше да приеме инвестиционната съдебна система на ЕС.


"Този въпрос се нуждае от допълнителна дискусия в началото на следващата година, но останалата част от споразумението е тук", подчерта Малстрьом, като обясни, че този елемент от сделката може да бъде добавен на по-късен етап.


ЕС се надява да сключи споразумения за свободна търговия с Мексико и Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай).

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK