
© Надежда Чипева, Капитал
За поредна година в университетите останаха незаети места и след трето класиране. Заради това отново е обявен допълнителен прием през септември.
Очакваният брой на завършващите средно образование т.г. бе 56 737 младежи, а държавата субсидира обучението на 45 781 студенти в 37 държавни висши училища.
В Софийския университет "Св. Климент Охридски", където новоприетите студенти са 4486, има 850 незаети места редовна и задочна форма на обучение, които са субсидирани от държавата. Сред тях са и девет места в специалност "Право" в задочна форма на обучение. Допълнителен прием има по редица специалности, сред които "Философия", "Социология", "Публична администрация", "Културология" и др. Допълнителен прием има и в платено обучение, където незаетите места в специалности "Социология", "Публична администрация" и "Фармация" са общо 19.
Подаването на документи е от 10 до 14 септември, а класирането ще бъде обявено на 18 септември. Има допълнителен устен изпит единствено по теология, който ще е на 15 септември.
В Университета за национално и световно стопанство (УНСС) е обявен допълнителен прием в няколко направления, но само за платено обучение. Кандидатстването става с оценка от матура или с полагане на единен електронен тест, който ще бъде на 20 септември. Документите се подават от 10 септември.
В Техническия университет - София, продължава приемът на документи за около 100 незаети места в професионалните направления "Енергетика", "Електротехника, електроника и автоматика", "Общо инженерство" и "Машиностроене". Кандидатите трябва да носят диплома за средно образование - оригинал и ксерокс копие, пише на сайта на университета.
Пловдивският университет "Паисий Хиледарски" приема документи за незаетите места от няколко седмици, като част от допълнителните тестове за кандидатите вече са проведени.
SSmart
Рейтинг: 879 НеутралноНяма българи!
lz2
Рейтинг: 2468 НеутралноНа университетите им се стъжни когато абитурентите тръгнаха да умат "навън"! Не може с едни и същи лекции от 30 години да привлечеш студенти! Много малко от преподавателите си осъвременяват предмета, който преподават! И в резултат завършилите инженери например са по-годни за музейни работници, но не и за действащи специалисти!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!karabastun
Рейтинг: 8640 НеутралноПоловината университети да се съкратят!
[email protected]balgariez
Рейтинг: 303 ВеселоОбщие брой "зрелостници" 56х., а държавата субсидира 46х. студенти, без тези, които не са субсидирани (мермеколозите, може би).
Много учен стана тоя народ, бре-ей, а чорбаджиите 'се плачат, че нема квалифицирани кадри....
babyroo
Рейтинг: 274 НеутралноМного повече от половината университети са за боклука!!! Останалите се препитават с безогледно набиране на случайни чужденци - неотговарящи на елементарни входящи критерии - само пара да пада ... Та къде било качеството??? Особено след гениалното ръководство на онзи "египтолог"??? Трагедия...
rooeverlast666
Рейтинг: 1128 НеутралноДа взема да запиша второ висше в Софийския, да бройкам студентки, че там има доста хубавки
hahohehi
Рейтинг: 317 НеутралноПравото нали щеше да е само редовно? Ахаххах.
На държава с население под това на Ню Йорк има сигурно 15 юридически факултета...
Краят остава за вас...
olimpipanov
Рейтинг: 958 НеутралноС много малки изкл. нашите ВУЗ са печатници на дипломи...алъш вериш да става, а качеството е на ниво ПУЦ.
Разни небъдници неясно как зашитили докторат пътуват и четат неща, от които хал хабер си нямат, а студенцията плаща ли плаща.
Разводняването е факт дори в СУ, където се правят плахи опити за по-атрактивни програми, но май е без особен успех.
Без силно сътрудничество със западни унита и обмен + привличане на учени работещи в чужбина като гост лектори трудно ще се оправят нещата.
canuck99
Рейтинг: 632 Неутрално"има 850 незаети места редовна и задочна форма на обучение, които са субсидирани от държавата. Сред тях са и девет места в специалност "Право" в задочна форма на обучение. Допълнителен прием има по редица специалности, сред които "Философия", "Социология", "Публична администрация", "Културология" и др. Допълнителен прием има и в платено обучение, където незаетите места в специалности "Социология", "Публична администрация" и "Фармация" са общо 19"
Държавата субсидира такива специалности? Философи, социолози, културолози в бедната БГ дал Бог. Единствената причина вероятно е да се оправдаят заплати на наши преподаватели.
ostin22
Рейтинг: 651 НеутралноЕга ти умната нация..90% висшисти..:-) Що ли простотията струи отвсякъде и все по-силно с разрастването на броят им??:-)
There is no way to happiness, happiness is the way!etty1
Рейтинг: 2357 ВеселоОчевидно има нещо дълбоко сбъркано. При 56 хиляди завършващи (поне половината незаконно), поне половината от останалите заминават в чужбина да субсидираш 46 хиляди места за три пъти по-малко хора ми изглежда налудно. А и "продукцията" после е ...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. Boorstinyaroslav.1
Рейтинг: 221 НеутралноВ момента уча в СУ. Трябва да призная, че е едно пропаднало място и съжалявам, че съм направил избора да уча тук.