
© Reuters
Урсула фон дер Лайен
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че е обезпокоена от "жестокото орязване", предложено за дългосрочния бюджет от 2021 до 2027 г., предаде "Ройтерс".
Фон дер Лайен коментира скорошното предложение на Финландия, която е ротационен председател на Съвета на ЕС.
"Обезпокоена съм от жестокото орязване в това предложение", посочи Фон дер Лайен на редовна пресконференция.
Според финландския план бюджетът ще бъде ограничен до 1.07% от брутния национален доход (БНД) на блока. Европейската комисия по-рано предложи таван от 1.11%, а Европейският парламент настоя за 1.3%. В същото време най-големият нетен платец, Германия, подкрепена от Холандия, иска лимит от 1%.
Предложението на Финландия включва по-голямо орязване на кохезионните фондове, отколкото обсъжданото от комисията, каза тази седмица пред "Файненшъл таймс" финландският министър по въпросите на Европа Тюти Тупурайнен. Хелзинки предлага намаление с 12 процента на средствата за кохезионна политика в сравнение с многогодишната финансова рамка, приключваща през 2020 година, отбелязва "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.
Националните лидери на ЕС ще обсъждат темата на последната си среща на върха за годината в Брюксел на 12 и 13 декември и се надяват да постигнат окончателна сделка следващата година.
Винаги политически чувствителни, разговорите този път са допълнително усложнени заради Брекзит, който ще доведе до дупка от най-малко 13 милиарда евро годишно.
Докато богатите нетни платци не искат да плащат повече, за да запълнят недостига, по-бедните страни, като Полша, не желаят да се откажат щедрите помощи, които получават от ЕС.
Държавите членки, както и Еврокомисията и Европейският парламент трябва да се споразумеят с единодушие за бюджета, за да има сделка. В противен случай проекти, финансирани от ЕС – от сигурност до програми за обмен на студенти – ще бъдат поставени в риск.
Повече за националните позиции за дългосрочния бюджет на ЕС четете тук.
НеКой
Рейтинг: 1430 НеутралноТова е, излиза Англия.
Някои пък искат и държави като Албания и Северна Македония, само че какви ли ще са техните вноски...
realguru
Рейтинг: 2870 НеутралноАма разбира се, щяхме да се учудим ако не беше. :)
И на мен да ми орежат парите и аз ще съм дълбоко обезпокоен. :)
xm...
Рейтинг: 3196 ВеселоСорри, Уши, нищо лично!
Със сигурност не и е приятно, че резнаха "нейният бюджет", но като германка и предана колежка на фрау Канцлерин и вече и на мосю льо Президон със сигурност "има разбиране".
Това цупондрене сега е повече за пред източното мат'рял, че ни се беше нещо пудрила.
На всеки би било кофти да му резнат бюджета, но това сега и помага да играе по-достоверно кахърната си роля за пред източните пейзани ...
асен георгиев
Рейтинг: 736 Неутралноурсула е силно корумпирана и много некадърна.
the only easy day was yesterday
Рейтинг: 297 НеутралноБогатите напускат за сметка на бедните който драпат да влезнат въпроса е ще има ли бъдеще ЕС ако Франция напусне щото Германия ще последна защото за нея всичко работи добре нали затова беше 1-та и 2-та СВ Германия да има хегемония над всички в Европа в това число и Острова.
Острова се усети и напуска заставайки на Американска страна както винаги за по сигурно.
pet_fire
Рейтинг: 5737 Весело"Фон дер Лайен е обезпокоена от предложеното "жестоко орязване" на бюджета на ЕС"
Да пита Борисов и Горанов как се "напасват" бюджети
dosetliv
Рейтинг: 1475 НеутралноСамо парите за затоплизъм да не спират, че ше изпукаме от жега - другите може и да ги махат.
Jazzdevil
Рейтинг: 1486 НеутралноПри положение, че ЕК се канеше да профука 1/4 от парите съюза за да "накараме климата да не се променя" определено могат да се оправят и с редуциран бюджет.
8th_ball
Рейтинг: 881 НеутралноОрязване, неорязване. Туй-онуй. Истината е, че ЕС има огромен проблем с неефективното харчене не парите си. Синекурни проекти, бюрокрация - само оттам могат да бъдат спестени толкова много пари. Отделно ако корупцията в някои страни-членки бъде сериозно намалена. Понеже колегите споменават климатичните промени - това не е борба толкова срещу тях, а срещу техните последици - например наводненията във Венеция. Нали им дадоха едни пари за диги, при това доста отдавна - потънаха си в наводнението. А са пари, които можеха да бъдат изхарчени рационално именно за това, за което бяха отпуснати. Сега едни милиарди просто си отидоха на кино.
blahblah
Рейтинг: 539 НеутралноЗа България е по-добре да бъдат силно намалени и спрени тези помощи, които поддържат корупцията в България на власт. България нищо конкретно не печели от тези еврофондове, освен крадливите бездарници във властта, чиято основна задача е "усвояването".