
© Юлия Лазарова
Ябълката е най-разпространеният плод. От миналогодишната реколта на човек са се падали по 25 кг.

В Европейския съюз плодове и ягоди се отглеждат на над 2.8 млн. хектара, а зеленчуци - на над 2.1 млн. хектара, съобщи "Евростат".
Испания е лидерът по земеделски земи с овощни градини - 942 хил. хектара или една трета от общата площ в ЕС по данни за 2016 г. Италия и лидерът в производството на зеленчуци с 410 хил. хектара или една пета от зеленчуковите градини на ЕС са в тази страна.
© Eurostat
Ябълки и череши от Полша, праскови от Италия, ягоди от Испания
Ябълката е най-разпространеният плод, отглеждан на територията на Евросъюза - през миналата година са произведени 12.5 млн. тона или средно по 25 кг на всеки жител. Доматът е най-разпространеният зеленчук - 18.5 млн. тона е миналогодишната реколта, а на човек се падат по 36 кг годишно.
Една от всеки четири европейски ябълки е произведена в Полша, всяка пета е италианска, а близо 15% са узрели в градините на Франция.
Полша освен това е и европейският лидер в производството на череши (29.3%), следвана от Испания (11.9%), Италия (11.2%), Унгария (9.9%), Румъния (8.2%) и Гърция (7.9%).
Италия (33.9%), Испания (33.6%) и Гърция (23.3%) общо произвеждат девет десети от прасковите в ЕС. Испания (31.6%) е водещ производител на ягоди през 2016 г., следвана от Полша (17.4%) и Германия (12.0%).
© Eurostat
Доматите - италиански, краставиците - испански, морковите - полски
Две трети от реколтата домати в ЕС се падат на две държави - Италия (35.5%) и Испания (28.2%), сочат данните за 2016 г. Трета е Португалия с дял 9.1%, следвана от Гърция (5.5%), Холандия (4.8%), Полша (4.7%) и Франция (4.4%).
Две трети от краставиците са отгледани в три държави - Испания (28.1%), Полша (20.4%) и Холандия (16.5%). Водещи производители на моркови са Полша (14.7%), Великобритания (12.9%), Германия (11.5%), Холандия (10.7%), Франция (10.4%) и Италия (9.5%). Производството на тиквички е концентрирано в Испания (38.1%) и Италия (36.3%).
1gmbh1
Рейтинг: 495 Неутрално""Производството на тиквички е концентрирано в Испания (38.1%) и Италия (36.3%).""
Интересно къде ли е концентрирано производството на тикви и кратуни, на алабаш и гулии?
Lou
Рейтинг: 2015 ВеселоА в производството и потреблението на суджук кой е лидерът?
СССР - родина на всички безотечественици! При капитализма човек експлоатира човека, а при социализма е точно обратното! Всеки кооператор - прасе, всеки комунист - две! Всички комунисти - под земята! 25 цирк - 25 години плодотворна размяна на циркови номера между България и СССР! Който не познава Сибир, той не познава СССР! Да живее 10-ти септември - ден на народната милиция - единствената опора на народната власт! До 9 септември 1944 г. България беше на ръба на пропастта. След това направи смела крачка напред!svetla33
Рейтинг: 237 НеутралноGnilite iabalki sa rodno proizvidstvo, vireiat na volia v stolichna rzi...
1gmbh1
Рейтинг: 495 НеутралноТози продукт съществува само в голямата потребителска кошница, някъде между тиквите.
xflood
Рейтинг: 1103 НеутралноЖалко и срамно.. Можеше и да сме ние, вместо Полша..
Fail with honour then succeed by fraudНо като окрадохме субсидиите...
log_on
Рейтинг: 866 НеутралноВ българските ниви най-добре вирее зеленчука коноп .
Квалитетна стока. Никви инвестиции не иска.
Читател
Рейтинг: 1566 НеутралноНие имаме идеални почвено-климатични условия, за да сме водещи износители на земеделска продукция, както е било във вековете назад, когато от нашите земи са се прехранвали четири империи, но поради недалновидността на родните управници в момента селското стопанство у нас се крепи на шепа ентусиасти и на няколко латифундисти.
EU defender
Рейтинг: 1096 НеутралноНаскоро разбрах, че най-големия производител на череши в Европа е .... Полша
The best way to predict the future is to invent it.https://twitter.com/EU_Eurostat/status/890829220741603328
СърПичук
Рейтинг: 753 НеутралноВ Полша няма един м2 незасята площ.
Подпис - електронен ;)Пръска се нощем на фарове, за да не се тровят пчелите. Това в България не знам дали ще го видя някога.
NIKE
Рейтинг: 524 НеутралноВ Българския парламент!
tsvetko_51
Рейтинг: 1974 НеутралноДо коментар [#5] от "#43c6dB":
Няма критерий, по който да се сравним с Полша, но за мен учудващо е, че Испания и Италия, две съизмерими като площ и население държави, с много по-добър за това климат, са отсъпили първенство на Полша по череши.
И още нещо, това е доказателство, че освен всичко друго, трябва и инициатива и култура на производство, каквато явно поляците имат, каквато уви, ние нямаме.
Защото едва лв Полша Качински им гледа, бере и продава ябълките и черешите, но вероятно там от години има ред и мутрите са в ъгъла и не могат да хващат за гушата произвподители и търговци на дребно, чрез силовите хватки на нашите родни и силно партийни дистрибутори на едро, които освен всичко друго, са готови и съсипват местното производство, доколкото го има, като внасят контрабанда евтини и много по калпави турски, македонски и господ знае какви стоки.
g
Рейтинг: 42 НеутралноМалко вероятно е да сме водещи износители на нешо с 110 994 km² територия. Може би в житните култури, сега имаме шанс да сме фактор.
По соца сме имали гарнатиран пазар, на който нашите продукти са били без голяма външна конкуренция, но пък са ни плащали с неконвертируеми валути :)
Истината тогава беше да продаем нещо за долари.....
В семействата, масово се стимулираше копане на градината и домашно производство, което беше много каèственно, но неефективно за икономиката (защото се правеше основно в работно време на хората от предприятията и учрежденията)
Нещо което сега не можеш да обасниш на младите - и по добре.
daam
Рейтинг: 1296 НеутралноА, ние май не сме никъде?
1gmbh1
Рейтинг: 495 НеутралноЗа никъде...сме.
ahasver
Рейтинг: 1656 НеутралноДо коментар [#11] от "tsvetko_51":На черешите им е топло за Испания и Италия.
Например в Северна Африка череши има само над 2000 метра - екзотика!
iget
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#11] от "tsvetko_51":
Цялата тази работа се урежда на европейско ниво, както беше навремето със СИВ. За Полша не е въпрос на отвстъпване, а просто на липса на достатъчен капацитет на Испания и Италия. България като от последните присъединили се към ЕС има "предимството" да е номер едно по консумация на чужденстранно произведени селско-стопански продукти и да е обречена на затваряне и на малкото ферми които все още работят. И тук не играе роля качеството, просто е въпрос на планиране на европейско ниво. На никого не му е изгодно в БГ да се произвежда. Нали и затова беше срината, със съдействието на известни продажници, почти цялата индустрия.
dejmos
Рейтинг: 2499 НеутралноНикога няма да имаме вече земеделие. След като цяла Европа е внасяла български зелечуци , а българите са били основните носители на земеделски иновацията....вече няма да е така. Шепа "побъркани шопи", решиха да капитализират вноса на зеленчуци. Над 90% от българският зеленчук се внася през София. Това беше малко , премахната бяха "изкупните структури и мрежи". Просто казаха капитализма се регулира. Гърция и Полша създаваха вторични мрежи за земеделците ( с държавни пари) . Сега двете страни са в състояние да отговорят на всяка поръчка за 100 000 тона ябълки ,домати ..........каквото се търси. България не може да организира и един камион. Дали нарочно не бяха спънати мерките от София за "организация на производители" ?? Отговорът е да! Вече няма никакъв човешки ресурс по селата , всъщност няма села. Няма ли села, няма и България. Досега винаги при катастрофите България е имала здраво и устойчиво село. Сега има зърнари (латифундидти от София ) с по 50 000 - 100 000 декара собственост
dejmos
Рейтинг: 2499 НеутралноПо субсидиите е друга бира . Полските ,унгарските ,гръцките са два пъти по големи. Някой преговарящ трябва да отговаря за предателство на българските национални интереси !??
Алф
Рейтинг: 1432 НеутралноДо коментар [#11] от "tsvetko_51":
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.Не е чудно, в Полша стават ябълки и череши, но за топлолюбиви зеленчуци им трябват оранжерии. Полски домати, краставици и пипер по-добре да не се купуват. Нямат добър вкус, въпреки, че те си ги харесват.
gembirdkz
Рейтинг: 552 НеутралноМен ме интересува къде сме ние,е ние сме НИКЪДЕ!!!
Роси
Рейтинг: 8580 НеутралноА ние къде сме. Само жито и слънчоглед ли ще произвеждаме.
Margarita Sandeva
Рейтинг: 237 ГневноЕ, така ни насадиха преговарящите, Куневица...... Обидно ми е да купувам домати от...Полша! Срам за нашите политици! Пребориха се за себе си! Браво!
Сахаров
Рейтинг: 343 НеутралноВ България вече няма градини, та да се налага да се пръска нощем... има само ниви с пшеница, царевица, слънчоглед... и някоя друга лавандула за цвят... Преди няколко дена, когато писах, че изнасяме само стоки с ниска добавена стойност, ме наблъскахте с минуси... яжте сега пластмасовите боклуци на западна Европа... от тука идват доматите:
http://lh4.ggpht.com/-GVwdFatY5W4/UiGe2oPoHZI/AAAAAAAAr60/MBzKZdxoVLE/greenhouses-almeria-3 %25255B2%25255D.jpg?imgmax=800
I shave with Occam's razor
Лео
Рейтинг: 1165 НеутралноАз си купувам праскови от Провадия. Сладки и мека, набрани сутринта. Не ми трябват европейски, набрани зелени преди 2 седмици...
.
Рейтинг: 1846 НеутралноПолша няма нито нашия чернозем за домати, чушки и други зеленщуци, нито прекрасният ни климат за ябълки, череши, ягоди по полупланинските райони, така че качеството на нашите продукти би било в пъти по добро и биха били предпочитани навсякъде. НО, Полша няма и нашите управници-еничари...
koko65bg
Рейтинг: 1106 ВеселоДо коментар [#2] от "Lou":
В потреблението лидерът е ,,Кой''.
хм
Рейтинг: 1087 Веселотук виреят тикви, суджуци и гнили ябълки.
има за всички.
тулса
Рейтинг: 3507 НеутралноДо коментар [#11] от "tsvetko_51":Няма критерий, по който да се сравним с Полша
..>> Обаче можем да се сравняваме с Португалия и нашата съседка Гърция :
"...Две трети от реколтата домати в ЕС се падат на две държави - Италия (35.5%) и Испания (28.2%), сочат данните за 2016 г.
Трета е Португалия с дял 9.1%, следвана от Гърция (5.5%)..."
Една от мантрите тук беше как СССР ни купувал на безценица доматите(краставиците ..).Сега и да искат , няма какво явно.
tonywalker
Рейтинг: 422 НеутралноАз съм от Петрич и спомените ми от тнр "комунизъм" избледняват. Все още си спомням напоителните канали, огромните, повярвайте, праскови и череши и масивите лозя. Семейството ми гледаше домати на акорд и си осигуряваше допълнителни доходи. Като деца обикаляхме с колелетата да си скъсаме нещо. На гарата беше пълно с хладилни вагони, които и сега можете да намерите като складове все още. А кажете вие сега какво ни отне този преход! Без здравеопазване, образование, армия и икономика сме.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 837 НеутралноИнтересна статия.Колкото до нас-произвеждаме,колкото можем,внасяме и изнасяме,колкото можем,и консумираме,колкото можем.Ако на някой статистиката не му харесва,да се захваща на работа.
pag
Рейтинг: 1344 ЛюбопитноЯ, плодовете и зеленчуците виреели различно в различните държави от ЕС - какво епохално откритие, направо съм потресен!
Знанието е сила, информацията - властНещо повече, големите по територия държави произвеждали повече от малките - нечувано!
И, разбира се, това е повод някои пак да приплачат какви "селскостопански гиганти" сме били едно време, а сега.......
Щото доматите и краставиците са продукти с мнооого голяма принадена стойност........
Хубаво е, че "Дневник" преписват статии оттук-оттам, но нямаше да е зле да си бяха дали труда 10-15 минути да поровят за да допълнят данните с позицията на България, която е в челото в маслодайните култури, например. Ако пък си бяха дали малко зор да сметнат по колко кила домати се произвеждат на квадратен километър площ и на единица население по света и у нас, цена нямаше да имат.
Ама такива работи се правеха "едно време", когато журналята имаха елементарни познания и не ги мързеше чак толкова.......
historama
Рейтинг: 4149 НеутралноЗащо? Житарите още субсидии ли искат? Дебелите им .ъзове да не са заслабнали?
elling
Рейтинг: 317 НеутралноДо коментар [#16] от "iget":
Пич, защо ли си мисля, че индустрията, а и селското стопанство в България бяха сринати, дори преди 90 % от българите да са чували изобщо за ЕС? Какви глупости се опитваш да вкарваш тук?
iget
Рейтинг: 294 НеутралноДо коментар [#33] от "elling":
Важното е, че този 0.5%, от които тогава зависеха нещата, бяха чували и за ЕС и за вскичко. Нищо не се опитвам да прекарвам където и да било.
ham
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#9] от "СърПичук":
Аз пръскам нощем,освен пчелите,НЯМА И ВЯТЪР!
zegi
Рейтинг: 437 НеутралноМного рев, че нямало нашенски чушки и домати , па и ябълки , които да ядем, ама патрЕотете от всички цветове /ГЕРБ и БСП също/ , все реват , че не трябвало земята да се продава на чужденци. Щото, току виж и се повишила цената, а пък хората като видят че е ценна, може току виж с овошки или пипер да я насадят. А после , разбира се евробюрократите са ни виновни , че никой не гледа зеленчуци, нищо , че ни предписват точно това да направим. Мутренското дерибействане по села , паланки и пазари - отделно.
Wornoxmaniak подложен на патетична реторика демагогия пропаганда
Рейтинг: 1353 ВеселоОчаквайте скоро на пазара Лехчевското авокадо. Насадил съм 2 фиданки подарък от леля Гошка.
Tru Soulja
Рейтинг: 711 РазстроеноСубсидиите убиха българското земеделие...
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематПодуенски нюанс
Рейтинг: 351 НеутралноДо коментар [#5] от "#43c6dB":
Сидоникога!
за съжаление!
за това се иска трудр много труд а ние сме мързеливи
Подуенски нюанс
Рейтинг: 351 НеутралноЗа сведение, на испанските прасквови /средното качество/ костилките не се отделят.
СидоСъщо така и на некетарините.
Докато прасковите от Сандански и Сливен са с по-високо качество.
klimentm
Рейтинг: 4030 НеутралноКогато преди 25 години върнаха земята предложих на роднините си да се заемем сами със земеделие, никой не се съгласи сега получават 1500/2000 лева рента на година и плачат че ги ограбвали и парите били малко!
klimentmНие сме серсеми които много обичат да смятат чуждите пари и да си пъхат носа навсякъде но никога няма да си мръднем задниците за да направим нещо!
С тази земя прадядовците ни са правили чудеса и са имали ако не богат то поне сносен живот. Разбирам прекрасно че днес времената са съвсем други не съм сляп, но във всички останало сме същите!
aralambi
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#31] от "pag":
"Нещо повече, големите по територия държави произвеждали повече от малките - нечувано!"
Нали трябва да се внушава, че България е загубила много от ЕС. Има статистики коя държава в Европа колко обработваема площ има, което е същественото, не територията като цяло:
Франция - 18,5 милиона хектара
Испания - 13,7
Полша - 12,1
Румъния - 9,3
Италия - 7,7
България - 3,2 млн хектара
(Сигурно знаете, че 1 хектар = 10 декара)
daskal1
Рейтинг: 4527 НеутралноДо коментар [#41] от "klimentm":
Да ти кажа донякъде ги разбирам. Поколението от селски хора се изнесе по градовете под една или друга форма притискано от бедняшкото заплащане в ТКЗс-тата (земеделската пенсия беше 18 лева на месец), а децата им не са свикнали на селски труд, или са се изучили и не познават този труд и дейностите. Тъща ми е пенсиониран инженер и тя избра варианта на "рентата" и живота в София и Ню Йорк вместо да организира обработката на няколкостотин декара които получи по наследство.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3101 НеутралноГърция заравя в земята 1200000 тона плодове всяка година защото ЕС не позволява да бъдат продадени нито извън общия пазар ! ЕС не позволи нити плодовете да бъдат дарени чрез UNICEF и UN на най бедните страни от Африка ! Испания и Италия също заравят огромни количества плодове !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 3101 НеутралноГърция заравя в земята 1200000 тона плодове всяка година защото ЕС не позволява да бъдат продадени нито извън общия пазар ! ЕС не позволи нити плодовете да бъдат дарени чрез UNICEF и UN на най бедните страни от Африка ! Испания и Италия също заравят огромни количества плодове !
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !tonywalker
Рейтинг: 422 НеутралноДо коментар [#31] от "Какъв си гений и даже не го съзнаваш. За продоволствена сигурност чувал ли си? А за импортна зависимост по отношение продоволствията?
areta
Рейтинг: 1284 НеутралноДо коментар [#40] от "Сидо":
Вярно е. Нашите са значително по-вкусни, много по-сладки и много по-ароматни. Обаче проблемите са няколко:
- нашите не могат да се тантуркат на дълъг транспорт, понеже са нежни, натъртват се и започват да гният, така че само близките пазари могат да ги получат
- нашите имат кратък живот на щанда, търговците предпочитат тези, които траят по-дълго, нищо че са с пластмасов вкус
- нашите имат кратък период на узряване - узряват всички наведнъж и за сравнително кратко време, както си е естественият природен цикъл. В резултат имаме голямо количество, за кратък период. Търговците обаче никак не харесват това, те искат по-малки количества за по-продължително време, за да могат почти през цялата година да имат праскови на щанда.
Ето затова търговците купуват "пластмасите" и не искат нашите, макар че нашите са далеч по-вкусни.
daskal1
Рейтинг: 4527 НеутралноДо коментар [#45] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
12 милиона тона е ужасно много. Колко ракия се похабява :-)
За изпращането в Африка донякъде разбирам логиката - отсъствие на средства за вътрешен транспорт, складиране и т.н.
Аз изпратих един контейнер с учебници за една от Караибските страни само благодарение на познати от Американския военен флот които натовариха контейнера на кораб и го доставиха на място, иначе цените за пратка по пощата биха били невъзможни.
ahasver
Рейтинг: 1656 НеутралноДо коментар [#40] от "Сидо":Най-хубавите праскови бяха в Долината на прасковите - сливенските села Шивачево, Гавраилово,Селиминово. Между Стара Загора и Баните също имаше голяма градина от тях. Имахме 4-5 дървета от същите в Подуене в двора на дядо ми.
В Сандански имаше опитна станция за южни култури. Дали я има още?
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
klimentm
Рейтинг: 4030 ВеселоДо коментар [#43] от "daskal1":
klimentmАми за това и народа казва че на няколко умни трябва да и ма и един прост че да им дава акъл! Този който взема нашата земя под аренда също не разбираше нищо от земеделие , бивш борец айкюто му не надхвърляше сигурно петдесе, но когато човек вземе много много да мисли аргументите "против "винаги надхвърлят тези" за", просто такава е логиката , за това и само смелите както се казва пият шампанско!
ahasver
Рейтинг: 1656 НеутралноКогато България функционираше беше на първо място в света по износ на доматен концентрат, десертно грозде, цигари и сладък червен пипер.
Има една дебела книга "Статистически годишник". Четете за годините 50-70. Предупреждавам - данните са истински, не са нагаждани, защото тогава никой не смяташе,че системата ще се смени и ще дойдат на власт "демократи" пред които да се докарва.
Гълъби вчерашни! Долна Баня беше долината на малините. В Говедарци, когато зрееха ягодите, махаха вратите на игрището, кацаха самолети и товареха ягодите.
Относно оплакванията от селските бригади, ще напомня,че земеделието има сезонен характер. Сезонът, когато се прибера реколтата се нуждае от много допълнителна работна ръка. Така е по цял свят. Питайте нашенците, дето ходят по Испания, Англия ...
daskal1
Рейтинг: 4527 ВеселоДо коментар [#51] от "klimentm":
Още Огюст Комт (Auguste Comte (1798–1857)) беше писал , че интелектуалците са неспособни да ръководят защото много мислят. :-)
vilian
Рейтинг: 432 НеутралноТайната на полските успехи е,че 80 % от земята по време на комунизма остана частна.Иначе баща ми ме учеше:"Юнак вино пий,глупак лозе копай!"Сега повечето българи са юнаци.
historama
Рейтинг: 4149 НеутралноОще един смахнат полевъд, дето произвеждал въшки. Байгън от умодеформирани атакисти и не знам още какви изв.атеняци, дето произвеждали ....
Ега ти тъпаните, които нашата земя е раждала, и пак ражда.
historama
Рейтинг: 4149 НеутралноДо коментар [#52] от "ahasver":
още един откачен, България била първа по износ на доматен концентрат (салца).
Господи, прибери си мвересиите, или поне ги затрий в чинията на бузлуджа!
historama
Рейтинг: 4149 НеутралноДо коментар [#52] от "ahasver":
още един откачен, България била първа по износ на доматен концентрат (салца).
Господи, прибери си мвересиите, или поне ги затрий в чинията на бузлуджа!
Fred
Рейтинг: 1447 НеутралноТова разбиване на производството на плодове и зеленчуци е абсолютно съзнателна политика. И не ни е виновна ЕС за субсидиите, така го поискаха преговарящите начело с |Кунева - високи субсидии за зърнопроизводството и ниски за зеленчуци, плодове и животновъдство.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Причината е елементарна, зърнопроизводството лесно се окрупнява, т.е. завладява от олигархията. И е сравнително елементарно за производство. Докато за останалото иска много ръчен труд, също и квалификация. Дейност подходяща за средната класа а такава в България олигархията не иска да има, трябват им роби за предприятията им. .
klimentm
Рейтинг: 4030 ВеселоДо коментар [#52] от "ahasver":
klimentmДанните сто процента не са истински,в това съм абсолютно уверен така както в това че слънцето утре ще изгрее!
Селското ни стопанстви беше на ниво 19 век ръководено от неуки и необразовани хора,степента на механизация беше почти нулева,кадрите въздрасни хора оставени на село на доизживяване.Картинката беше плачевна,не рисувай това което го нямаше.Факт е също непрекъснатия дефицит в онези години на елементарни хранителни стоки.Къде го видя това грандиозно стопанство,или лъжа?!
ahasver
Рейтинг: 1656 НеутралноДо коментар [#59] от "klimentm":На колко години си? На село ходил ли си? Всичко знаете предварително от Наръчник на демократа.
klimentm
Рейтинг: 4030 НеутралноДо коментар [#60] от "ahasver":
klimentmЗнам го от живота,не съм го измислил аз,каква ми е файдата да лъжа?!
Имаше ли само старци по селата - Да!
Надписваха ли всички,звеновода ,бригадира,председателя,шефа на АПК то,Окръжния комитет и накрая и министрите - Да!
Какви хора назначаваха на важни постове от председател нагоре ,само проверени партиини кадри без оглед на квалификация и ценз,вярно ли е това-Да!
Кое е измислица и лъжа? Как може да има ефективно селско стопанство?
И така беше не само на село ами във всичко!
historama
Рейтинг: 4149 НеутралноДо коментар [#60] от "ahasver":
теб няма да те питам за годините, ясен си ми, ти си от категорията пенсионери с едни особени шапки, тип ЧК (моден аксесоар при номенклатурата от обкомите). Бългаското ТКЗС, а впоследствия и АПК съществуваха благодарение на бригадите от безплатен труд на армията, студентите и учениците, а по някой път и с неделни бригади на администрацията (нещо като ангарията от озманско). Иначе по селата бяха останали само пенсионери, момчетата и момичетата отивайки в града да учат правеха всичко възможно за да останат там.
historama
Рейтинг: 4149 НеутралноДо коментар [#60] от "ahasver":
теб няма да те питам за годините, ясен си ми, ти си от категорията пенсионери с едни особени шапки, тип ЧК (моден аксесоар при номенклатурата от обкомите). Бългаското ТКЗС, а впоследствия и АПК съществуваха благодарение на бригадите от безплатен труд на армията, студентите и учениците, а по някой път и с неделни бригади на администрацията (нещо като ангарията от озманско). Иначе по селата бяха останали само пенсионери, момчетата и момичетата отивайки в града да учат правеха всичко възможно за да останат там.
vankata1
Рейтинг: 1213 НеутралноАз съм го видял. Когато бях в гимназията, 70-те години, ходехме на бригада в селото, откъдето е баща ми. Селото имаше около 50-100 хиляди декара засяти с домати. Мисля, че от декар изкарваха поне 2 тона, ако не и повече. Сега са известни по света като "Рома", италиански сорт. Нискостеблени, доматите узряват направо на земята. Като дойдат големите трактори с едни огромни ремаркета, товареха хиляди тонове всеки ден и ги караха направо в комбината в окръжния град, който беше построен от италианска фирма и доматеното пюре се изнасяше за Италия.
На бригада като студент през 80-те беряхме по 500 кг ябълки на човекоден. За една смяна съм набрал над 10 тона и всеки от бригадата набра по толкова! Една година, когато имаше много голяма реколта от ябълки (предимно "златна превъзходна" и "червена превъзходна" се гледаха тогава), амбалажа се оказа тотално недостатъчен, както и капацитета да бъдат обрабетени или складирани. Огромните камари с набрани ябълки седяха покрай жп линиите със седмици, докато сигурно повечето се вкиснаха.
Работил съм и в консервни комбинати, огромни количества мармалад, компоти, кисели краставички, доматено пюре, се произвеждаше в България. Влаковите композиции не смогваха да ги откарат навреме, толкова много беше продукцията.
gianni
Рейтинг: 963 НеутралноЕгати опашатите лъжи, 50-100 хиляди декара по два тона са 100 000-200 000 тона домати. От едно село! А от 100 села? Туй Справочник на Агитатора, др. Иванов и бай Таньо Безработния ряпа да ядат.
gianni
Рейтинг: 963 НеутралноЛъжете, ама имайте мярка, 4-5 ябълки са около един килограм, 10 тона са 10 000кг или около 40 000 ябълки. 8 часа са 8х60х60=28800 секунди. Значи една ябълка е брана за 0,72с. Това май е било дъжд от ябълки. Нищо чудно да не стигали касетките.
Между другото подобни лъжи се вихреха и в строителство, където се съобщаваха фантастични резултати изкопни дейности, за излят бетон и какво ли още не.
gianni
Рейтинг: 963 НеутралноА бе вчера да не имало кастинг за най-опашат лъжец? По случай празника на Бузлуджа! Лъжата е едно нещата, които нашите комунисти владеят най-добре. Естествено и кражбите, там направо са недостижими.
zegi
Рейтинг: 437 НеутралноДо коментар [#64] от "vankata1":
Ало, Ванката /от комиците/, ако беше Пинокио , носът щеше да бъде между 50 и 100 хил. милиметра вече.
Къде е това село със землище от 100 хил. дка ,бре? Най -големите села, дет се сещам Брестовица, Цалапица 3-4 хил жители, били са по 5-6 хил. имат по 70-80 хил. дка. Градчетата Бяла Слатина и Кнежа /те са си много големи села де факто, имат едното 85 хиляди , другото 160 хил. дка землище. Като цяло селата имат по 25-30 хил дка зелище, 40 и повече са изключение. И това общо землище, включва и населените райони и промишлените или строителни терени и пътищата и реките, и горите и пасищата и неизползваемите земи и т.н. Дори и в най-плодородните равнинни райони обработваемата земя е максимум 80 процента от землището. На повечето места , далеч по -малко. А доматите, преко, ама много преко сили могат да са, да речем 10 процента от обработваемата земя в едно землище. По ред причини. Колкото и бригадири да осигури партията за събирането на реколтата.
ahasver
Рейтинг: 1656 НеутралноДо коментар [#59] от "klimentm":На ниво 19 век е капитализма ни.
ahasver
Рейтинг: 1656 НеутралноОтрицателно мнение имат тези, които не са стъпвали на село, но плюят по идейни причини. Социализмът, който ги отгледа и образова безплатно, беше гаден във всяко отношение? Поколението, което се готвеше да живее при социализъм, пък той изчезна и увиснаха идейно. Не забелязват,че покрай соца плюват родината си. Съжаляват,че не са се родили в Тексас. Там щяха да са говедари, но американци.
elling
Рейтинг: 317 ГневноДо коментар [#64] от "vankata1":
50 000 - 100 000 декара? Правиш ли разлика между двете споменати числа? И кое е това село с такава огромна площ засята само с домати? Предполага се, че е имало (по твоя начин на смятане) още към 1 000 000 декара за зърнени култури, овощни градини и т.н., щото не е можело само домати да сеят, нали? Да не говорим за пасищата... Че то 2-3 такива села и България свърши, бе. Спрете се малко с безумните лъжи!!!
elling
Рейтинг: 317 ГневноДо коментар [#68] от "zegi":
:))) И защо са ти сложили минуси, не мога да разбера?