"Чисто теоретично цената на 700 г хляб към момента се калкулира на около 1.06 лв. В тази сума обаче не влиза печалбата на търговеца."
Тия търговци от които купавам хляб да бяха измрели вече, защото не само без печалба ми продават а и дори на загуба. Не съм купувал хляб 700г. за повече от 76 ст.
Тоя пазара ще го отвее. Лаком г*з и т.н.
Откакто си купихме фурната, ядем нормален хляб. Това в магазина, извинете, ама е дунапрен. Така че, хич не ми пука, ако ще и 5 лева да го направят хляба.
Като около разклона за Горна Баня в рамките на 1 километрър са нанизани едно 50-тина склада за строителни материали един след друг, не е ли същата работа? Там няма никакви вериги, но вдигнеш ли цената на плоча фибран или на кофа латекс с повече от 5 стотинки, директно се сбогуваш с пазара. Пък освен това, не знам някой да се вози до Метро или Карфур заради 1 хляб. Всъщност декларирам за себе си, че от веригите хляб не съм купувал никога. И да тръгна с колата до Кауфланд, гледам да натъпча в багажника нещо по-полезно от хляб за 80 стотинки, дето първо го има навсякъде и второ, след 2 дена е изсъхнал. Хляб купувам ден за ден от пекарницата на Нилана и от кварталните бакалии.
Инициативен комитет "За монумент на бай Ганю на мястото на МОЧА "
Доколкото разбирам от пазарната икономика печелят само производители и търговци. Крайния потребител няма никаква полза. Защо? Значи и 1000 кг. жито да се роди цената му не зависи от количеството, а от "световните борси" и дали се е родило жито в остров Тамбукту.
Aма тоя е много нахален!
Търговската верига е щанд - дава ти площта под наем - като не ти се продава стоката, какво да я прави?
И в кои страни не може да се продава под себестойност?
Интервюиращата госпожица известно ли ви е че имаше дискусия в ЕС по тоя въпрос във връзката с ДДС облагането, вследствие на което беше отмено изискването да не продаваш под себестойност от поне 5 години?
За някои неща не съм съгласен с теб. Не може някой да поръчва всеки ден 100 хляба, и да ти връща на следващият ден 90. А ако не му изпълниш поръчката глоба примерно 200 лева. Ако само една търговска веригега да е така, да и теглиш една дълга, ама те всичките са така, и ако хляба можеш да го правиш на галета, саламите на кво ще ги правиш. И това се случва с българските производители и вносители. Ако самата верига си е вкарала стоката от друга страна не я връща. И кво става с българските производители на хранителни стоки, или фалират, или гледт да риализират в малки магазинчета без документ за да избият загубите от веригите. И така всички производители които успяват по някакъв начин да съществуват са на загуба, а веригите винаги на огромни печалби, които в повечето случаи се изнасят.
Ами да не продават на веригите, какъв им е проблема? Пазарът е свободен, да си търсят други клиенти. Да си модернизират производствата, да си повишават ефективността на труда. Нека да произвеждат с ефективността, с която продават веригите пък да видим тогава. Щото пък ние клиентите от както се появиха тия вериги пазаруваме поне с 10-15% по-евтино - сравнявам с цените на малките магазини и малките градове, където няма хипермаркети. Иначе пак ще се върнем в 1997, когато на възмръсничкия тогава пазар Чаталджа във Варна един ананас струваше 15 лв, а в сравнително по-скъпата верига Kaiser's в Берлин струваше 5,99.
Между самите вериги конкуренцията е също твърде голяма, за да ги слагат от една страна на барикадата. А според това, което виждам в търговския регистър, само първите навлезли на пазара вериги са на печалба. Останалите са все още на солидна загуба.
Инициативен комитет "За монумент на бай Ганю на мястото на МОЧА "
Вчера шефката на Софийската стокова борса официално заяви , че там в момента цената на брашното е 60 стотинки , а на олиото 2лева и 10 стотинки. Всеки който иска да прави бизнес честно , а не със спекулативни цвни , целящи да манипулират копувача и измами държавата с изкуственно завишени цени, може да заповяда каза тя...
До#1- hohot- По жаново време беше бе манипулатор ! Земеделският министър на Жан Виенов съдействал за огромната далавера с фиктивен и реален износ на зърно носеше звучното "българско" име Чичибаба . Този Чичибаба бе даден на съд за тази и други огромни злоупотреби в земеделското министерство от Иван Костов, но мафиотският комунистически съд го оправда по заповед на ОКТОПОДА, независимо от неопровержимите доказателства събрани срещу него !
За пръв път ли се сблъскваш с този феномен? Аз отдавна стигнах до заключението, че в град с по-малко от 100 хиляди жители за всяко житейско зло им е виновен Иван Костов - пирамидите, рухналите соцкомбинати, фалиралите банки...В един и същи ден Костов фалира банка във Варна и затваря фабрика в Балгоевград...
Инициативен комитет "За монумент на бай Ганю на мястото на МОЧА "
Какъв мизерник! Значи първо, и съвсем с право, говори как цената на хляба трябва да се определя на пазарен принцип а не по социалистически, и в следващия момент започва да плюе срещу веригите защото подбивали цените. И говори някакви глупости за монополи и диктуване на цените от тяхна страна... А то няма и помен от монопол, точно обратното е факт: изключително силна конкуренция, а това че някой не може да смогва с ниските цени на веригите не е диктат а нормални пазарни условия. По-неефективният фалира или става по-ефективен. И е много хубаво, че имаме този конкурентен натиск. Цялата българска икономика и всички в нея трябва да се научат да работят по-ефективно. Това важи и за хлебопроизводителите.
Той май си мечтае те да могат да дикуват цените, но слава богу не така и то не благодарение на министерството а благодарение на пазара и конкуренцията. От това печелят най-вече потребителите.
До#16- Мани , мани - прост народ - бедна държава ! Бая измряха , но явно още бая има , щом издаваният от бившият шеф на 6-ти отдел на ДС и бивш съдружник на бушончето Илия Павлов, Митьо Гестапото , вестник "Земя" още не е фалирал...Между другото , не ти ли е правило впечатлените , че големите поблеми на Илия Павлов започнаха , след като разпърдяха гърнето и глупавият борец го завлече с 5.000.000 $. Всички знаят , че Илия Павлов има къща в САЩ . Колко обаче знаят , че Димитър Иванов също има такава? Лично аз се питам , кой беше истинският собственник на Мултигруп , Илия Павлов , или Митьо?
Дразнят ме неинформираните журналя, които списват статии!
Стоките, които се продават в Булгаристан, не са еквивалентни на тези от другите страни на ЕС!
Нито праха за пране (говорим за еднакви марки), нито нафтата (с другоземската нафта автобусите горят 10-15% по-малко), нито саламите, нито хляба са сравними.
Не е сравнимо и ДДС-то върху хляба! Във Франция ДДС върху хляба и хлебните продукти е 5.5%. За него не говори нито интервюивиращият, нито интервюивирания.
Добре би било да се подеме някакъв дебат и за праховете за пране - защо у нас те са с по-ниско качество от продаваните в Гърция и Турция?
По добре монопол на големите вериги, омръзна ми от квартални бакали дето дращят сметките по амбалажна хартия и реват, че пътищата им били разбити, ай сиктир, мина иим времето да ме товарят с левче за кило кренвирши!
Отишло едно джудже при Веско Маринов за автограф и му казало: „Г-н Маринов, пораснах с вашите песни“.
Тоя хубостник ще ме прощава ама: 1.Вчера купих 2 стека брашно (опаковки по 1кг) на цена 49ст/кг с ДДС. Маята е 1.20лв/500гр(за около 40кг хляб т.е. 3ст/кг). Останалото е сол,захар,вода и изпичането(30мин = 5-7ст с ДДС за 2кг). ТА ПРАВЯ СЛЕДНАТА СМЕТКА за 1 кг хляб: 72%от 49ст брашно = 35ст+3ст мая+4ст. изпичане,сол и захар = 42 ст./кг ТОПЪЛ ПРЕСЕН ДОМАШЕН ХЛЯБ С ДДС ! ЧАО И ДО НОВИ СРЕЩИ!
Масово сеят рапица вместо жито , от жито в най добрият случай ще изкараш 400 кг максимум 500кг от декар което го има само по учебниците ,по 30 стотинки са 120 -150 лв от декар ,без разходите .При рапицата почваш минимум от 600лв от декар , веднага има пазар защото такива са директивите от Европа , трябва да се прави биодизел .Та питам кой е луд да сее пшеница да го гонят къде я изнасяш и на кой я продаваш.Проблема не е че хляба ще поскъпва , проблема е че доходите са ни много ниски .А и скоро няма да се вдигнат.
Не може да се каже, че тва дет го ядеме е хляб. Кората е супер еластична, разтяга се като ластик. Често е клисав и мухлясва. На вкус - никакъв го няма. Поставен в микровълнова, става на гума. Все сме виждали как го правят по света. Нищо общо с нашия, както образно сравнил чукчата, елен с крокодил.
Тоя човек прави финт по тъча и измества разговора към веригите. И аз, като един колега горе, не мисля, че хората купуват във веригите всеки ден хляб. Купува се от бакалиите.
Явно голяма част са се отучили да четат. Става въпрос да се забрани "продажба под себестойността". Тогава загубата от стока Х се компенсира от печлбата от стока У. Но това може да става само в големите магазини. Не може да си внесъл например банани по 1.50 и да ги продаваш по 1.20, при това с ДДС. Това си е чиста нелоялна конкуренция.
"Но такова животно не се е случило да го видя на политическия небосклон през последните 20 години - политик да каже: проблемът не е в цената на хляба, а в доходите на хората." - този коментар е забележителен. Защото се говори, че цените трябва да догонят средноевропейските, но никой и дума не отронва (ако се случва, то е спорадично), че доходите ни са последните в ЕС. След като се работи с вносни суровини, логично е цените на зърно, брашно, а от там и на хляба да се диктуват от световния пазар. Но каква е потребителската кошница на българите, с оглед доходите - според различните социални слоеве - и дела, който отива само за храна и комунални (монополизирани) услуги?
А нали се сещаш като се забрани продажба под "себестойността" какво ще последва? Всички ще се юрнат (както в момента правят ЕРП и ВИК) да "доказват" огромни себестойности, включвайки проститутките и яхтите си в тази "себестойност"...
"Става въпрос да се забрани "продажба под себестойността"
А на друго място Попето , фурнаджията обяснява:
"Но всичко не може да са каже по една проста причина - при положение че 60% от бранша ни са в сивия сектор, няма реална статистика, която да гарантира тези числа."
Хем няма статистика , която да обясни размера на себестойността , хем да не се продава под себестойност.
Аз пък съм чувал , че една от целите на добрия мениджмънт е да се намали себестойността. И това е една от основните разлики , по които, добрия се отличава от лошия такъв.
Ми ето ти го казваш ,що работят на загуба и кой им я покрива?
Реални ли са цените във веригите щом толкова години били на загуба?Не е ли целта смазване на дребния и среден БГ бизнес
и завладяване на пазара?Ти ако имаш някакъв бизнес колко време би работил на загуба, месец ,два,шест ,година,две?
Естествено, че след като поскъпват суровините ще поскъпне и продуктът, който се прави от тях. Политиците отново изместват проблема - защото когато хората чуят "хлябът ще поскъпне" никой няма да се замисли защо, а ще обвинят веднага производителя. Това е опасно, защото на българския бизнес така или иначе не му е лесно, но когато и политиците започнат да играят така, нещата се влошават. Разбира се, повечето хора вярват на политиците, които са се научили какда говорят и да хвърлят прах в очите. Не се вярва на хората, които знаят как да изкарват пари и имат достатъчно капацитет да развият един бизнес, дори и в абсурдната обстановка в България.
По отношение на веригите, разбира се че имат право да натискат цените на долу. Но проблемът е че липсва регулация до къде може да се стигне. Във всички западни страни има условие да не се продава по себестойност. В румъния също и това е строго контролирано. Аз съм работила с много румънски предприятия, които се опитват да навлязат и в България, и едно от първите неща които питат е, как е регламентиран въпросът с подаването под себестойност и на ниски цени като цяло.
В крайна сметка регулацията трябва да балансира между различните интереси на пазара.
И никой не трябва да се занимава с мрънкащата част от народа, защото има хора които винаги са недоволни и никога нищо не са направили. С тях не е нужно никой да се занимава, напротив, трябва да се оставят да стигнат дъното, та тогава може и да осъзнаят, че всяка стотинка е плод на труд и трябав да се погрижат за себе си и за семейството си сами. Това е една много дълга и опасна тема..... Важното е да се стимулират хората, които правята бизнес, защото те са движещата сила и техните интереси трябва да са на преден план. Не го знам този Попов дали е производител или само председател на асоциацията, но звучи сериозно и всичко, което казва е логично и много просто да се разбере. Който не разбира, просто никога не е е имал собствен бизнес, а много често, който критикува повърхностно и с лека ръка, е човек, който за нищо не става и нищо не може да свърши, каквито за съжаление има много у нас.
Веригите няма как да не излезнат на загуба, когато амортизират в баланса си огромни търговски площи и инвентар. Иначе EBITDA-то им вероятно е положително или около нулата. Но нали точно тези нови сгради смениха облика на градовете, научиха хората да пълнят багажника по веднъж седмично и отвориха толкова работа за строители? Строителите си взеха парите, нали? Собствениците на земя, които им продаваха парцелите по 100-200 евро квардатния метър -също! Управителите с по 2-3 хияди заплата също нямат нищо против! Персоналът няма нищо против, да го осигуряват на реалната заплата.
Инициативен комитет "За монумент на бай Ганю на мястото на МОЧА "
А има проро4ество, 4е Бг ще е първата страна в света с безплатен хляб. Как и кога ще стане това нещо... о4евидно не и при тази полити4еска класа. Ина4е локуми всеки може да разтяга до безкрайно.
До 35
Възможно е Германия да изпрати диоксина в Лидл !?
И не защото германците мразят българите, а защото знаят, че в българските митници работят едни идиоти, които мислят само как да си напълнят гушите и касите на политическите партии, и хич не им пука за матряла!
Основно хляб се купува от малките магазини и фурни.Колкото до големите вериги,болшинството от хората влизат един път в седмицата за седмични покупки,а хляб се купува всеки ден.
Добре това казано, някои може ли да ми обясни защо в БГ дори в големите магазине е по-скъпо в пъти и супер по-некачествено от примерно централен Лондон, които и магазин да си изберете. За САЩ няма и да почвам, щото няма база ...
Също защо хубаво БГ сирене, кашкавал, луканки и лютеница има в Лондон и в ЛА за много сносни цени(в пъти по Евтини от БГ!!!) а в БГ за каквирто и пари да става дума не стават чеп за зеле ...
... не за друго ама имам страшна памет за числа и пазаруваики докато си бях за седмица в БГ ми направи голямо впечатление ... па за вкус не е истина.
... иначе пича или да си оптимизира производството или да затваря кепенците това е абсолют хленч на девоики след първия път ...
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012
Да бе да, и един мармот...
Значи в търговска верига нарязан хляб на известен производител е 0,75 лв. В павилионче фирмено на същия производител е 0,75 лв. Е да ме извинявате, ама на кой ръцете извивате в случая?! Я във вашия обект си го пуснете на 0,70 лв поне.
Не виждам защо веригите са му виновни на оплакващия се. Да, те правят всичките тези неща - съсиптват производството, съсипват средния бизнес, факт. Но всичко това се случва с помощта на самите производители. Когато си представят офертите на цените, същите цени ли дават като на другите фирми - не. Самите те допуснаха грешното изключение да имат клиенти, които правят над 10% от оборота им, което винаги е самоубийство за всеки доставчик. Самите те се прецакаха от алчност и мързел и привидните им бързи печалби от веригите, ама не си прочетоха договорите с тях преди това.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕК
За САЩ съм съгласен че е така, но Европа и Англия не са така защото пазара е много сегментиран и доходите са много ниски в сръвнение, та затова ми е интересно, както и да ти изглежда отвън. Мисля че отговора е прост, в БГ не знаят как се прави бизнес, и гледат моменталната печалба чрез метане до небесата, вместо да ги метат по-малко/ниско ама редовно ... другото е че ако тия с тоя начин на държане, умения и рИване по медиите трябва да се издържат като истински бизнес просто няма да издържат и един час ...
Като се прави на толкова дявол що не хеджва на пшеница и тн има много начини да се контролира цената дето са описани на много места ама наи-мразим да мислим, еле па да учим ...
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012
До коментар [#40] от "ivanchoLA":
Не знам каде и какво си пазарувал ,но Евростат офицялно обяви
в БГ цените са около 60-70% от средноевропейските
/пяснявам в абсолютна стойност,не отнесени към заплатите/
Освен това в ЕС в белите държави ДДС за храните и други стоки от първа необходимост е доста под 20% или е 0%.
Виж ако сравняваш цените според стандарта е друга работа
но се изразявай по-ясно ,че иначе става смешно.
и по двете, малко се съмнявам в тези статистики особено що се отнасят до БГ поради простата причина, че е много лесно да излъжеш какво подаваш и няма много начини да се провери това, пък и те като държавни служители/Еврократи не се напъват много много ...
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012
Данните на евростат са основата за такива коментари все пак. Останалото е "еди кой си ми каза".... Всички пътуваме в западни страни и аз не съм забелязала цените в БГ да са същите като там, напротив там са си по-високи. Сега специално в Лондон не съм ходила, така че се въздържам от коментари, но ми се струва странно. Странно ми е и че БГ сиренето луканка лютеница и тем подобни в Лондон се продават по-евтино пък са по хубави.... може би се опитват да пробият на този пазар и затова.
Попе,
Така разправяха и по Европа, ама не минава номера!
Още са си живи и здрави колегите ви!
А най-вече да са живи и здрави големите, ЧУЖДИ вериги!
Те се оказаха единствените защитници на потребителите!
+1 няма нищо по-хубаво от пазарната конкуренция -за тези дето мрънкат ,че хипермаркетите убивали хлебопроизводителите ами да спрат тези които не са доволни, да зареждат с техния хляб ...
Този на снимката няма вид на хлебарин.
Среща се с министъра, води задълбочени разговори, изисква хипермаркетите да бъдат задължени централно да повишат цената на хляба.
Напоследък хипермаркетите имат свои пекарни, и хлябът им съвсем не е лош.
Появяват все повече малки магазини-пекарни със своя собствена, на добро качество продукция.
Какво ли е наистина бъдещето на големите хлебозаводи?
Точно казано. Веригите наистина убиват имено заради глупавия подход на производителите и доставчиците им. Когато за един производител по-голямата част от продукцията му се реализира на един купувач то за този производител все едно не действа пазарната икономика. Като си избрал да работиш с изключителен купувач сам се лишаваш от преимуществата на конкурентния пазар. А всички знаем как производителите се натискат да работят с веригите и им дават големите отстъпки уж за да ги спечелят. Проблема е в липсата на качествен мениджмънт в тези производители, не е в мениджмънта на веригите - те изглежда добре са се ориентирали. Последните умело си изграджат имидж на евтин пазар чрез определени маркетингови трикове а кварталните магазинчета нито имат ресурса нито мениджмънта да са им конкурентни. Във всеки случай и при веригите ще се случат размествания но още е рано. В крайна сметка проблема не е в наличието на вериги а в липсата на печеливши реални производства в страната. Само от вътрешна търговия не се живее.
На много от големите производствени компании в страната управленския персонал е под всякаква критика. Да не говорим пък за манталитета на самите собственици. Аз имам "удоволствието" всеки ден да контактувам с голяма част от тях и много често си задавам въпроса: "Как е възможно всичко това?"
Въпроса е, че на нас все някой ни е виновен и сега това са търговските вериги. Безспорно е, че те са много манипулативни и са пример за нелоялно партньорство, но факта е че са тук и работят.
По скоро проблема е в държавната намеса, която ако беше малко по-компетентна щеше още преди повече от три години да предвиди какво ще се случи и разбира се да не го позволи. Има си начини. За наше огромно съжаление същите тези хора, които в момента реват и се оплакват тогава бяха много щастливи, защото оборотите им в тези вериги много бързо набираха скорост. Те нямаха и бегла представа как се работи с такъв вид клиенти и буквално ходеха при тях със събути гащи. Всеки на мястото на търговските вериги би се възползвал. Но най-големия проблем за България остава липсата на алтернатива на дребния и среден бизнес, който в момента е в тотален колапс и вероятноста да се възтанови е много малка. Преди тези три години държавните органи трябваше да предвидят, че ще се стигне до това положение и да направят всичко възможно да се предотварти.
Пожелавам успех на Българската средна класа и дребен и среден бизнес - ако тях ги няма и България няма да я има.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
hohot
Рейтинг: 426 НеутралноМи, като изнесоха зърното, както по костовско време, естествено че брашното ще поскъпне!
conTXT
Рейтинг: 740 НеутралноЗа веригите съм абсолютно съгласен! Да не говорим, че се оказа, че и те са се оплели в разни далавери са без акцизен алкохол например...
Uprsport
Рейтинг: 2591 Неутрално"Чисто теоретично цената на 700 г хляб към момента се калкулира на около 1.06 лв. В тази сума обаче не влиза печалбата на търговеца."
Тия търговци от които купавам хляб да бяха измрели вече, защото не само без печалба ми продават а и дори на загуба. Не съм купувал хляб 700г. за повече от 76 ст.
Тоя пазара ще го отвее. Лаком г*з и т.н.
BBC
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#1] от "hohot":По жаново, жаново време изнесоха! Същите Мултаци дето подкрепят и съветват Мутрата...
Инфантилните народи се изтребват сами!areta
Рейтинг: 1378 ВеселоОткакто си купихме фурната, ядем нормален хляб. Това в магазина, извинете, ама е дунапрен. Така че, хич не ми пука, ако ще и 5 лева да го направят хляба.
cinik
Рейтинг: 2455 НеутралноКато около разклона за Горна Баня в рамките на 1 километрър са нанизани едно 50-тина склада за строителни материали един след друг, не е ли същата работа? Там няма никакви вериги, но вдигнеш ли цената на плоча фибран или на кофа латекс с повече от 5 стотинки, директно се сбогуваш с пазара. Пък освен това, не знам някой да се вози до Метро или Карфур заради 1 хляб. Всъщност декларирам за себе си, че от веригите хляб не съм купувал никога. И да тръгна с колата до Кауфланд, гледам да натъпча в багажника нещо по-полезно от хляб за 80 стотинки, дето първо го има навсякъде и второ, след 2 дена е изсъхнал. Хляб купувам ден за ден от пекарницата на Нилана и от кварталните бакалии.
Инициативен комитет "За монумент на бай Ганю на мястото на МОЧА "mitaka41
Рейтинг: 374 НеутралноДоколкото разбирам от пазарната икономика печелят само производители и търговци. Крайния потребител няма никаква полза. Защо? Значи и 1000 кг. жито да се роди цената му не зависи от количеството, а от "световните борси" и дали се е родило жито в остров Тамбукту.
Десен
Рейтинг: 1316 НеутралноAма тоя е много нахален!
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Търговската верига е щанд - дава ти площта под наем - като не ти се продава стоката, какво да я прави?
И в кои страни не може да се продава под себестойност?
Интервюиращата госпожица известно ли ви е че имаше дискусия в ЕС по тоя въпрос във връзката с ДДС облагането, вследствие на което беше отмено изискването да не продаваш под себестойност от поне 5 години?
korektor
Рейтинг: 479 Неутралнолошо Попов. лошо!!!
bored2009
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#8] от "Десен":
За някои неща не съм съгласен с теб. Не може някой да поръчва всеки ден 100 хляба, и да ти връща на следващият ден 90. А ако не му изпълниш поръчката глоба примерно 200 лева. Ако само една търговска веригега да е така, да и теглиш една дълга, ама те всичките са така, и ако хляба можеш да го правиш на галета, саламите на кво ще ги правиш. И това се случва с българските производители и вносители. Ако самата верига си е вкарала стоката от друга страна не я връща. И кво става с българските производители на хранителни стоки, или фалират, или гледт да риализират в малки магазинчета без документ за да избият загубите от веригите. И така всички производители които успяват по някакъв начин да съществуват са на загуба, а веригите винаги на огромни печалби, които в повечето случаи се изнасят.
Svilen Voykov
Рейтинг: 431 НеутралноАми да не продават на веригите, какъв им е проблема? Пазарът е свободен, да си търсят други клиенти. Да си модернизират производствата, да си повишават ефективността на труда. Нека да произвеждат с ефективността, с която продават веригите пък да видим тогава. Щото пък ние клиентите от както се появиха тия вериги пазаруваме поне с 10-15% по-евтино - сравнявам с цените на малките магазини и малките градове, където няма хипермаркети. Иначе пак ще се върнем в 1997, когато на възмръсничкия тогава пазар Чаталджа във Варна един ананас струваше 15 лв, а в сравнително по-скъпата верига Kaiser's в Берлин струваше 5,99.
Костов е виновен. И циганите. И колоездачите...cinik
Рейтинг: 2455 НеутралноДо коментар [#10] от "bored2009":
Инициативен комитет "За монумент на бай Ганю на мястото на МОЧА "Между самите вериги конкуренцията е също твърде голяма, за да ги слагат от една страна на барикадата. А според това, което виждам в търговския регистър, само първите навлезли на пазара вериги са на печалба. Останалите са все още на солидна загуба.
kimba3
Рейтинг: 1159 ЛюбопитноВчера шефката на Софийската стокова борса официално заяви , че там в момента цената на брашното е 60 стотинки , а на олиото 2лева и 10 стотинки. Всеки който иска да прави бизнес честно , а не със спекулативни цвни , целящи да манипулират копувача и измами държавата с изкуственно завишени цени, може да заповяда каза тя...
angus_jones
Рейтинг: 426 Неутралнодо 11: А сега провери колко струва един пресен хляб в цитирания от теб Берлин и колко е на Чаталджа и се сещай за посоката на цените!
kimba3
Рейтинг: 1159 РазстроеноДо#1- hohot- По жаново време беше бе манипулатор ! Земеделският министър на Жан Виенов съдействал за огромната далавера с фиктивен и реален износ на зърно носеше звучното "българско" име Чичибаба . Този Чичибаба бе даден на съд за тази и други огромни злоупотреби в земеделското министерство от Иван Костов, но мафиотският комунистически съд го оправда по заповед на ОКТОПОДА, независимо от неопровержимите доказателства събрани срещу него !
cinik
Рейтинг: 2455 НеутралноДо коментар [#15] от "kimba3":
Инициативен комитет "За монумент на бай Ганю на мястото на МОЧА "За пръв път ли се сблъскваш с този феномен? Аз отдавна стигнах до заключението, че в град с по-малко от 100 хиляди жители за всяко житейско зло им е виновен Иван Костов - пирамидите, рухналите соцкомбинати, фалиралите банки...В един и същи ден Костов фалира банка във Варна и затваря фабрика в Балгоевград...
antikommunist
Рейтинг: 640 НеутралноКакъв мизерник! Значи първо, и съвсем с право, говори как цената на хляба трябва да се определя на пазарен принцип а не по социалистически, и в следващия момент започва да плюе срещу веригите защото подбивали цените. И говори някакви глупости за монополи и диктуване на цените от тяхна страна... А то няма и помен от монопол, точно обратното е факт: изключително силна конкуренция, а това че някой не може да смогва с ниските цени на веригите не е диктат а нормални пазарни условия. По-неефективният фалира или става по-ефективен. И е много хубаво, че имаме този конкурентен натиск. Цялата българска икономика и всички в нея трябва да се научат да работят по-ефективно. Това важи и за хлебопроизводителите.
Той май си мечтае те да могат да дикуват цените, но слава богу не така и то не благодарение на министерството а благодарение на пазара и конкуренцията. От това печелят най-вече потребителите.
kimba3
Рейтинг: 1159 ВеселоДо#16- Мани , мани - прост народ - бедна държава ! Бая измряха , но явно още бая има , щом издаваният от бившият шеф на 6-ти отдел на ДС и бивш съдружник на бушончето Илия Павлов, Митьо Гестапото , вестник "Земя" още не е фалирал...Между другото , не ти ли е правило впечатлените , че големите поблеми на Илия Павлов започнаха , след като разпърдяха гърнето и глупавият борец го завлече с 5.000.000 $. Всички знаят , че Илия Павлов има къща в САЩ . Колко обаче знаят , че Димитър Иванов също има такава? Лично аз се питам , кой беше истинският собственник на Мултигруп , Илия Павлов , или Митьо?
shumkar
Рейтинг: 636 НеутралноДразнят ме неинформираните журналя, които списват статии!
Стоките, които се продават в Булгаристан, не са еквивалентни на тези от другите страни на ЕС!
Нито праха за пране (говорим за еднакви марки), нито нафтата (с другоземската нафта автобусите горят 10-15% по-малко), нито саламите, нито хляба са сравними.
Не е сравнимо и ДДС-то върху хляба! Във Франция ДДС върху хляба и хлебните продукти е 5.5%. За него не говори нито интервюивиращият, нито интервюивирания.
Добре би било да се подеме някакъв дебат и за праховете за пране - защо у нас те са с по-ниско качество от продаваните в Гърция и Турция?
Stavrogin
Рейтинг: 740 НеутралноПо добре монопол на големите вериги, омръзна ми от квартални бакали дето дращят сметките по амбалажна хартия и реват, че пътищата им били разбити, ай сиктир, мина иим времето да ме товарят с левче за кило кренвирши!
Отишло едно джудже при Веско Маринов за автограф и му казало: „Г-н Маринов, пораснах с вашите песни“.Коки
Рейтинг: 531 ГневноТоя хубостник ще ме прощава ама: 1.Вчера купих 2 стека брашно (опаковки по 1кг) на цена 49ст/кг с ДДС. Маята е 1.20лв/500гр(за около 40кг хляб т.е. 3ст/кг). Останалото е сол,захар,вода и изпичането(30мин = 5-7ст с ДДС за 2кг). ТА ПРАВЯ СЛЕДНАТА СМЕТКА за 1 кг хляб: 72%от 49ст брашно = 35ст+3ст мая+4ст. изпичане,сол и захар = 42 ст./кг ТОПЪЛ ПРЕСЕН ДОМАШЕН ХЛЯБ С ДДС ! ЧАО И ДО НОВИ СРЕЩИ!
lout66
Рейтинг: 551 НеутралноМасово сеят рапица вместо жито , от жито в най добрият случай ще изкараш 400 кг максимум 500кг от декар което го има само по учебниците ,по 30 стотинки са 120 -150 лв от декар ,без разходите .При рапицата почваш минимум от 600лв от декар , веднага има пазар защото такива са директивите от Европа , трябва да се прави биодизел .Та питам кой е луд да сее пшеница да го гонят къде я изнасяш и на кой я продаваш.Проблема не е че хляба ще поскъпва , проблема е че доходите са ни много ниски .А и скоро няма да се вдигнат.
др. Иванов
Рейтинг: 636 Неутралнозащо у нас те са с по-ниско качество от продаваните в Гърция и Турция?
Комунист - реформатор, реформатор - милиционер, милиционер - агент, в един и същи строй!--------------------------------------
Пълни глупости!
lout66
Рейтинг: 551 НеутралноДо коментар [#13] от "kimba3":
Те и бананите на борсата бяха 1.50 -1.70 , но знаете на какви цени ги продаваха в Лидл.
niakoi_si
Рейтинг: 636 НеутралноСвиквайте бе - следващото десетилетие ще е на скъпия петрол и скъпата храна.
Ресурсите са ограничени!
pesho1921
Рейтинг: 374 НеутралноНе може да се каже, че тва дет го ядеме е хляб. Кората е супер еластична, разтяга се като ластик. Често е клисав и мухлясва. На вкус - никакъв го няма. Поставен в микровълнова, става на гума. Все сме виждали как го правят по света. Нищо общо с нашия, както образно сравнил чукчата, елен с крокодил.
Тоя човек прави финт по тъча и измества разговора към веригите. И аз, като един колега горе, не мисля, че хората купуват във веригите всеки ден хляб. Купува се от бакалиите.
focusnik
Рейтинг: 636 НеутралноЯвно голяма част са се отучили да четат. Става въпрос да се забрани "продажба под себестойността". Тогава загубата от стока Х се компенсира от печлбата от стока У. Но това може да става само в големите магазини. Не може да си внесъл например банани по 1.50 и да ги продаваш по 1.20, при това с ДДС. Това си е чиста нелоялна конкуренция.
Читател
Рейтинг: 1316 Неутрално"Но такова животно не се е случило да го видя на политическия небосклон през последните 20 години - политик да каже: проблемът не е в цената на хляба, а в доходите на хората." - този коментар е забележителен. Защото се говори, че цените трябва да догонят средноевропейските, но никой и дума не отронва (ако се случва, то е спорадично), че доходите ни са последните в ЕС. След като се работи с вносни суровини, логично е цените на зърно, брашно, а от там и на хляба да се диктуват от световния пазар. Но каква е потребителската кошница на българите, с оглед доходите - според различните социални слоеве - и дела, който отива само за храна и комунални (монополизирани) услуги?
Коки
Рейтинг: 531 НеутралноДо коментар [#27] от "focusnik":
А нали се сещаш като се забрани продажба под "себестойността" какво ще последва? Всички ще се юрнат (както в момента правят ЕРП и ВИК) да "доказват" огромни себестойности, включвайки проститутките и яхтите си в тази "себестойност"...
tam17540965
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#27] от "focusnik":
"Става въпрос да се забрани "продажба под себестойността"
А на друго място Попето , фурнаджията обяснява:
"Но всичко не може да са каже по една проста причина - при положение че 60% от бранша ни са в сивия сектор, няма реална статистика, която да гарантира тези числа."
Хем няма статистика , която да обясни размера на себестойността , хем да не се продава под себестойност.
Аз пък съм чувал , че една от целите на добрия мениджмънт е да се намали себестойността. И това е една от основните разлики , по които, добрия се отличава от лошия такъв.
Крез
Рейтинг: 733 НеутралноДо коментар [#12] от "cinik":
Ми ето ти го казваш ,що работят на загуба и кой им я покрива?
Реални ли са цените във веригите щом толкова години били на загуба?Не е ли целта смазване на дребния и среден БГ бизнес
и завладяване на пазара?Ти ако имаш някакъв бизнес колко време би работил на загуба, месец ,два,шест ,година,две?
Teodora Georgieva
Рейтинг: 426 НеутралноЕстествено, че след като поскъпват суровините ще поскъпне и продуктът, който се прави от тях. Политиците отново изместват проблема - защото когато хората чуят "хлябът ще поскъпне" никой няма да се замисли защо, а ще обвинят веднага производителя. Това е опасно, защото на българския бизнес така или иначе не му е лесно, но когато и политиците започнат да играят така, нещата се влошават. Разбира се, повечето хора вярват на политиците, които са се научили какда говорят и да хвърлят прах в очите. Не се вярва на хората, които знаят как да изкарват пари и имат достатъчно капацитет да развият един бизнес, дори и в абсурдната обстановка в България.
По отношение на веригите, разбира се че имат право да натискат цените на долу. Но проблемът е че липсва регулация до къде може да се стигне. Във всички западни страни има условие да не се продава по себестойност. В румъния също и това е строго контролирано. Аз съм работила с много румънски предприятия, които се опитват да навлязат и в България, и едно от първите неща които питат е, как е регламентиран въпросът с подаването под себестойност и на ниски цени като цяло.
В крайна сметка регулацията трябва да балансира между различните интереси на пазара.
И никой не трябва да се занимава с мрънкащата част от народа, защото има хора които винаги са недоволни и никога нищо не са направили. С тях не е нужно никой да се занимава, напротив, трябва да се оставят да стигнат дъното, та тогава може и да осъзнаят, че всяка стотинка е плод на труд и трябав да се погрижат за себе си и за семейството си сами. Това е една много дълга и опасна тема..... Важното е да се стимулират хората, които правята бизнес, защото те са движещата сила и техните интереси трябва да са на преден план. Не го знам този Попов дали е производител или само председател на асоциацията, но звучи сериозно и всичко, което казва е логично и много просто да се разбере. Който не разбира, просто никога не е е имал собствен бизнес, а много често, който критикува повърхностно и с лека ръка, е човек, който за нищо не става и нищо не може да свърши, каквито за съжаление има много у нас.
Крез
Рейтинг: 733 НеутралноДо коментар [#32] от "Teodora Georgieva":
++++++++++++++++
cinik
Рейтинг: 2455 НеутралноВеригите няма как да не излезнат на загуба, когато амортизират в баланса си огромни търговски площи и инвентар. Иначе EBITDA-то им вероятно е положително или около нулата. Но нали точно тези нови сгради смениха облика на градовете, научиха хората да пълнят багажника по веднъж седмично и отвориха толкова работа за строители? Строителите си взеха парите, нали? Собствениците на земя, които им продаваха парцелите по 100-200 евро квардатния метър -също! Управителите с по 2-3 хияди заплата също нямат нищо против! Персоналът няма нищо против, да го осигуряват на реалната заплата.
Инициативен комитет "За монумент на бай Ганю на мястото на МОЧА "nabludatel_2
Рейтинг: Неутралноправ си човече, и не знаеш дори колко, след Лидл очаквайте и диоксина, нали трябва да го пласират някъде, защо не в Бг.............
izidar
Рейтинг: 426 НеутралноА има проро4ество, 4е Бг ще е първата страна в света с безплатен хляб. Как и кога ще стане това нещо... о4евидно не и при тази полити4еска класа. Ина4е локуми всеки може да разтяга до безкрайно.
shumkar
Рейтинг: 636 НеутралноДо 35
Възможно е Германия да изпрати диоксина в Лидл !?
И не защото германците мразят българите, а защото знаят, че в българските митници работят едни идиоти, които мислят само как да си напълнят гушите и касите на политическите партии, и хич не им пука за матряла!
miho45
Рейтинг: 606 НеутралноДо коментар [#1] от "hohot":
Като че ли беше по Виденово време....
miho45
Рейтинг: 606 НеутралноДо коментар [#6] от "cinik":
Основно хляб се купува от малките магазини и фурни.Колкото до големите вериги,болшинството от хората влизат един път в седмицата за седмични покупки,а хляб се купува всеки ден.
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДобре това казано, някои може ли да ми обясни защо в БГ дори в големите магазине е по-скъпо в пъти и супер по-некачествено от примерно централен Лондон, които и магазин да си изберете. За САЩ няма и да почвам, щото няма база ...
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Също защо хубаво БГ сирене, кашкавал, луканки и лютеница има в Лондон и в ЛА за много сносни цени(в пъти по Евтини от БГ!!!) а в БГ за каквирто и пари да става дума не стават чеп за зеле ...
... не за друго ама имам страшна памет за числа и пазаруваики докато си бях за седмица в БГ ми направи голямо впечатление ... па за вкус не е истина.
... иначе пича или да си оптимизира производството или да затваря кепенците това е абсолют хленч на девоики след първия път ...
demonoid - чао тирани!
Рейтинг: 733 ВеселоДа бе да, и един мармот...
http://whynot-reflect.blogspot.com/Значи в търговска верига нарязан хляб на известен производител е 0,75 лв. В павилионче фирмено на същия производител е 0,75 лв. Е да ме извинявате, ама на кой ръцете извивате в случая?! Я във вашия обект си го пуснете на 0,70 лв поне.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1326 НеутралноДо коментар [#40] от "ivanchoLA":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКЩото Лондон е няколко пъти по-голям пазар от София бе, бизнесменче, елементарни неща не са ти ясни...
Darth Plagueis
Рейтинг: 1326 НеутралноНе виждам защо веригите са му виновни на оплакващия се. Да, те правят всичките тези неща - съсиптват производството, съсипват средния бизнес, факт. Но всичко това се случва с помощта на самите производители. Когато си представят офертите на цените, същите цени ли дават като на другите фирми - не. Самите те допуснаха грешното изключение да имат клиенти, които правят над 10% от оборота им, което винаги е самоубийство за всеки доставчик. Самите те се прецакаха от алчност и мързел и привидните им бързи печалби от веригите, ама не си прочетоха договорите с тях преди това.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#42] от "Тони!":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012За САЩ съм съгласен че е така, но Европа и Англия не са така защото пазара е много сегментиран и доходите са много ниски в сръвнение, та затова ми е интересно, както и да ти изглежда отвън. Мисля че отговора е прост, в БГ не знаят как се прави бизнес, и гледат моменталната печалба чрез метане до небесата, вместо да ги метат по-малко/ниско ама редовно ... другото е че ако тия с тоя начин на държане, умения и рИване по медиите трябва да се издържат като истински бизнес просто няма да издържат и един час ...
Като се прави на толкова дявол що не хеджва на пшеница и тн има много начини да се контролира цената дето са описани на много места ама наи-мразим да мислим, еле па да учим ...
Крез
Рейтинг: 733 НеутралноДо коментар [#40] от "ivanchoLA":
Не знам каде и какво си пазарувал ,но Евростат офицялно обяви
в БГ цените са около 60-70% от средноевропейските
/пяснявам в абсолютна стойност,не отнесени към заплатите/
Освен това в ЕС в белите държави ДДС за храните и други стоки от първа необходимост е доста под 20% или е 0%.
Виж ако сравняваш цените според стандарта е друга работа
но се изразявай по-ясно ,че иначе става смешно.
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#45] от "Крез":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012и по двете, малко се съмнявам в тези статистики особено що се отнасят до БГ поради простата причина, че е много лесно да излъжеш какво подаваш и няма много начини да се провери това, пък и те като държавни служители/Еврократи не се напъват много много ...
Teodora Georgieva
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#46] от "ivanchoLA":
Данните на евростат са основата за такива коментари все пак. Останалото е "еди кой си ми каза".... Всички пътуваме в западни страни и аз не съм забелязала цените в БГ да са същите като там, напротив там са си по-високи. Сега специално в Лондон не съм ходила, така че се въздържам от коментари, но ми се струва странно. Странно ми е и че БГ сиренето луканка лютеница и тем подобни в Лондон се продават по-евтино пък са по хубави.... може би се опитват да пробият на този пазар и затова.
петро
Рейтинг: 513 НеутралноПопе,
Така разправяха и по Европа, ама не минава номера!
Още са си живи и здрави колегите ви!
А най-вече да са живи и здрави големите, ЧУЖДИ вериги!
Те се оказаха единствените защитници на потребителите!
birdman
Рейтинг: 852 НеутралноДо коментар [#48] от "péro":
+1 няма нищо по-хубаво от пазарната конкуренция -за тези дето мрънкат ,че хипермаркетите убивали хлебопроизводителите ами да спрат тези които не са доволни, да зареждат с техния хляб ...
shumkar
Рейтинг: 636 НеутралноТози на снимката няма вид на хлебарин.
Среща се с министъра, води задълбочени разговори, изисква хипермаркетите да бъдат задължени централно да повишат цената на хляба.
Напоследък хипермаркетите имат свои пекарни, и хлябът им съвсем не е лош.
Появяват все повече малки магазини-пекарни със своя собствена, на добро качество продукция.
Какво ли е наистина бъдещето на големите хлебозаводи?
dreamer
Рейтинг: 1107 НеутралноДо коментар [#43] от "Тони!":
Отделете време навреме.Точно казано. Веригите наистина убиват имено заради глупавия подход на производителите и доставчиците им. Когато за един производител по-голямата част от продукцията му се реализира на един купувач то за този производител все едно не действа пазарната икономика. Като си избрал да работиш с изключителен купувач сам се лишаваш от преимуществата на конкурентния пазар. А всички знаем как производителите се натискат да работят с веригите и им дават големите отстъпки уж за да ги спечелят. Проблема е в липсата на качествен мениджмънт в тези производители, не е в мениджмънта на веригите - те изглежда добре са се ориентирали. Последните умело си изграджат имидж на евтин пазар чрез определени маркетингови трикове а кварталните магазинчета нито имат ресурса нито мениджмънта да са им конкурентни. Във всеки случай и при веригите ще се случат размествания но още е рано. В крайна сметка проблема не е в наличието на вериги а в липсата на печеливши реални производства в страната. Само от вътрешна търговия не се живее.
krasimd
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#51] от "dreamer":
Много правилно!
На много от големите производствени компании в страната управленския персонал е под всякаква критика. Да не говорим пък за манталитета на самите собственици. Аз имам "удоволствието" всеки ден да контактувам с голяма част от тях и много често си задавам въпроса: "Как е възможно всичко това?"
Въпроса е, че на нас все някой ни е виновен и сега това са търговските вериги. Безспорно е, че те са много манипулативни и са пример за нелоялно партньорство, но факта е че са тук и работят.
По скоро проблема е в държавната намеса, която ако беше малко по-компетентна щеше още преди повече от три години да предвиди какво ще се случи и разбира се да не го позволи. Има си начини. За наше огромно съжаление същите тези хора, които в момента реват и се оплакват тогава бяха много щастливи, защото оборотите им в тези вериги много бързо набираха скорост. Те нямаха и бегла представа как се работи с такъв вид клиенти и буквално ходеха при тях със събути гащи. Всеки на мястото на търговските вериги би се възползвал. Но най-големия проблем за България остава липсата на алтернатива на дребния и среден бизнес, който в момента е в тотален колапс и вероятноста да се възтанови е много малка. Преди тези три години държавните органи трябваше да предвидят, че ще се стигне до това положение и да направят всичко възможно да се предотварти.
Пожелавам успех на Българската средна класа и дребен и среден бизнес - ако тях ги няма и България няма да я има.
Крез
Рейтинг: 733 НеутралноДо коментар [#52] от "krasimd":
Ами значи скоро БГ няма да я има.От година на година дребния и среден БГ бизнес потъва все по-надълбоко.