Добре,но много „ако" има в статията!
Ние не сме Дания,нито сме Гърция!
Иначе много приятна статийка,но трудно ще повярвам в безгрижното бъдеще на перки и солари.
Няма начин!
Действителноста е грешка, породена от липстата на алкохол.Ърнест Хемингуеий.
А защо да не сме като Гърция?!
Щото Гърция е цъфнала и вързала?! Така ли?!
Но ако ти и твоите приятели можете да заплатите за хранилището за отработено гориво и за радиоактивните отпадъци - нямам нищо против!
Аз не желая да участвам в такива проекти...Без мен, драги! Мисля, че българите поне в това отношение поумняхме.
Една подробност: преди да стигнем до перки и солари България има още достатъчно резерви в енергийната ефективност! Там има поле за действие. Да не говорим, че и сега изнасяме ел. енергия. Значи имаме достатъчно резерви!
Браво Кони. Браво Хедегор.
Така е. Колкото повече се повишава дела на ВЕИ, толкова по-евтина е ВЕИ-енергията. При 100 % става най-евтина, защото няма база за сравнение. Въпроса е с каква енергия да произведем ВЕИ съоръженията и комуникациите. С ВЕИ-енергия ли?
Или по-скоро се предполага, че страните богати на суровини и енергии ще продължат, или ще бъдат заставени да продават по "удобни цени" за САЩ и ЕС. И докога.
Ами ако сметката с "революциите" е направена без кръчмаря и "новите демокрации" поемат по свой път и поискат срещу суровините и енергията си технологии, а не "резервните валути"?
Разбира се изхода може да се потърси и във военното противопоставяне, но увеличаването на броя на членовете на ядрения клуб е закономерност. След това на къде? На майната си.
"Казвам ви, че ако тия млъкнат, камъните ще завикат".
А да не говорим, че такова нещо, като "застраховка на АЕЦ" не съществува. Оценката за максималната щета от авария на АЕЦ (която застрахователя трябва да може да изплати винаги) се оценява на около 600 млрд евро.
Няма такива застрахователи на тази планета.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
А как ще пазят птичките от перките !? Фотоволтаиците и ветрогенераторите не са стабилен източник на енергия, защото има безветрие и лошо време, нужда от мощности, които да акумулират добитата енергия, скъпо присъединяване на тези малки мощности към енергийната мрежа на страната и т.н. Цената на ел.енергията е в пъти по-висока, а и тези системи се произвеждат извън България, т.е. пак сме зависими от части за ремонт и поддръжка.
Безветрието е най- малкия проблем.Спре ли вятъра, пускаш вентилатора и готово.И още нещо - в мого глави вее вятър.Проблема е да се насочи накъде да духа.
Фото клетките вече са на цена около 300$ на киловат. След следващото поскъпване на тока вече ще по - изгодно да си го произвеждаш сам, отколкото да го купуваш от ЧЕЗ или ЕОН. Заложената цена от 80 ст. е силно надута, щото е само за "наши" хора.
АЕЦ няма алтернатива и е най-екологичната и евтина енергия, да не би някой да очаква цунами и къде? видя се че АЕЦ-ите земетресение не ги плаши, всичко останало са простотии които хитри бизнесмени ползват за да източват нашите пари продавайки ни скъпата си "еко"-енергия
Ясно е че госпожата си продава датските перки- не разбирам обаче тия дето и се хващат Ако е толкова загрижена за екологията да си продават перките 10 пъти по-ефтино да са конкурни на другите енергоизточници Или да каже колко перки заместват АЕЦ да не се окаже че планетата е недостатъчна
"...АЕЦ няма алтернатива и е най-екологичната и евтина енергия, да не би някой да очаква цунами и къде?..."
Ето един типичен пример защо прости, неуки и необразовани хора не трябва да имат глас при решаване на важни общонародни въпроси. Чул човекът и дори запомнил думата "цунами" и готово. А че причината за експлозиите и катастрофата във Фукушима не е цунамито, това няма никакво значение.
Всяка АЕЦ, оставена без външно елзахранване повече от определен срок става нова Фукушима. За най-съвременните АЕЦ максималният срок е 3 (ТРИ) дни. След което...
Едно просто разпадане на електросистемата и проблемите започват. Последното се случи съвсем скоро с АЕЦ в САЩ заради торнадо. Може да се случи и заради крупна авария. Може да се случи и при силна магнитна буря. В Канада през 1989г. Квебек е останал 9 часа без ток от скромна по интензивност магнитна буря.
През 2012 година се очаква много засилена слънчева активност, с изхвърляне на големи количества плазма към Земята. Подобна активност е имало преди 150 години. Това ще причини много на брой силни магнитни бури, които могат да доведат до буквално разгромяване на електропреносните мрежи на много страни, които ще попаднат под въздействието на това явление. Резултатът може да е оставане без електроенергия за много месеци. Темата е много обширна, няма да я задълбавам. Само ще напомня за опасните АЕЦ без външно електрозахранване. Вероятно повече от една АЕЦ ще пострадат и ще се стигне до нови няколко инцидента, подобни на Фукушима.
Колкото до екологичността - това са глупости на търкалета. Отработеното ядрено гориво е силно радиоактивно, съдържа силно токсичния плутоний и трябва да се съхранява 240 ХИЛЯДИ ГОДИНИ. Наистина екологично! И МНОГО ЕВТИНО! Идните поколения да му мислят!
За сведение - 1 грам плутоний може да наесе сериозни поражения на 40 милиона души. В Трети реактор на Фукушима плутоният е 3 тона.
Та, невежеството винаги е било бич Божи за човечеството. Няма причина да се очаква, че то ще стане източник на благодат...
"...АЕЦ няма алтернатива и е най-екологичната и евтина енергия, да не би някой да очаква цунами и къде?..."
В САЩ само три щата са достатъчни да осигуряват електроенергия за цялата страна за близките сто години от вятърничавата енергия. В момента цената е 5-6 цента на киловатчас и инсталираната "вятърничава" мощност е 40 GW, колкото 20 АЕЦ Белене.
@aldy, тази глупост която си написала за 2012 година ми е достатъчна да не ти обърна внимание, хохохо
Когато в България почнат да се образуват торнадота, тогава да си говорим за вятъра и ефективността му предлагам
до iazdakaja и aldy,- не искам да подценявам итнелектуалните ви способности но какво правим когато няма вятър Кои от Вас и колко дълго е съгласен да седи без ток заради прекрасната идея
За Бойко Дания не е добър пример. Датчаните, като истински европейци с европейски приоритети и начин на мислене, развиха някаква си там високотехнологична индустрия в областта на ВЕИ - сигурно защото са по-глупави от нас българите. А Бойковите очи са вперени в Турция, които ще строят не една, а цели четири руски АЕЦ. Това изглежда е аргумент и ние, барабар Бойко с мъжете, да не останем по-назад. Но за мен вбесяващото е, че дебата за безкрайно важни решения за бъдещто на държавата се води на изключително ниско ниво - обикновено някакви глупости прехвърчат като искри в публичното пространство и толкова.
"Заблуда е, че ядрената енергия е много евтина, а от ВЕИ - много скъпа."
Точно така е. Само че заблудата е много силна и много хора я подкрепят!
[#3] Фотосолар със сегашната евтина технология и ниска ефективност (15%) сам си изработва енергията за собственото производство за 1 година.
Бъдещето е на новите нано-технологии.
Всъщност бъдещето е на нациите инвестиращи в изследвания и внедряване на нови технологии. Бъдещето определено не е за тези които разчитат на парна турбина с уранова печка.
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45
"Има два проблема: как да го постигнем по финансово най-ефективния начин и как да го постигнем без някакви нови технологии. Имам предвид не без технологично развитие, а без да разчитаме, че към 2047 г. например ще разполагаме с някаква чудотворна технология."
Доста мъдро. Ще планираме с каквото знаем и ще изследваме за нови технологии ...
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45
"Дания премиерът Бойко Борисов се ангажира със скромния принос от 20 000 евро годишно във фонда до 2012 г. - б.а.). След 2013 г. обаче богатите страни обещаха по 100 милиарда долара годишно във фонда."
Без Думи ))))
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45
да, не са висока технология. имаше реклама някъде колко "зелени" били датчаните - направили си вятърен генератор в ткзс-то (направили кооператив, което е същото), като от стар опел взели скоростната кутия и тн
Госпожата очевидно трябва да е наясно, че тези 2 "типа" енергии не може да се сравняват директно, в смисъл такъв, че едната без другата не може, но обратното не е вярно. Всъщност може и да не е, няма как човек на такава измислена позиция (комисар по действията спрямо климатичните промени) да е наясно. Действия спрямо климатичните промени = "пазарна търговия с т.нар. парникови газове". Пфу! Измислени проблеми, измислени комисари, бизнес за много (пари).
Също така може да не й е известно (а трябва), че всяка присъединена т.нар. ВЕИ-централа (без ВЕЦ) изисква дублираща мощност от истински енергиен източник (ВЕЦ/АЕЦ). Засега е добре, че все още имаме дублиращи мощности в излишък. Предполагам, също така не й е известно, че ВЕЦ също са в списъка на ВЕИ, т.е. тези 20% за 2020г. ги имаме и без да хвърлим нито лев на вятъра и/или слънцето.
А по отношение на изграждането на нови ядрени мощности - те са също така в интерес на всички "добре облечени бизнесмени", "инвестиращи" във ВЕИ по простотата причина, че абсолютната стойност на изискуемата по директиви мощност от ВЕИ се покачва, тъй като процентът остава същият или се покачва, а и този процент ще е нужен при спирането на големите ТЕЦове.
Та, да обобщя - ВЕИ-бизнесът е голям, балонът продължава да се надува, ще го ядем всички дружно.
п.с. #8 - я кажи откъде си пазаруваш киловат-пика за 300 долара, че когато проверявах последно цените бяха около 800 евра за панел към квадрат и малко, 220Wp.
До коментар [#23] от "1978": Какво значи да се надува този балон? Как точно ще ни засегне? Ако след 5 или 10 г. имаме три пъти повече мощности отколкото ни трябват, какво би трябвало да стане с цената на тока и с тези мощности?
Кучетата си лаят, кервана си върви...
През последните месеци се случват неща, които са в разрез с публичното говорене на Боко.
1. Новият закон за ВЕИ, ако го прочетете внимателно, силно ограничи преференциите за ВЕИ с едно изключение - биогаз и електроенергия от биоотбадъци. Ако се продължи в тази посока, нещата ще си дойдат на мястото. Наример идеята да се правят фотоволтаични паркове, които да продават ток на системата (все още НЕК) ще заглъхне. Силата на фотоволтаиците е в локалното им използване, так където това е изгидно - например в туристическите комплекси. Има огромна СЕЗОННА и дневна неравномерност и особено благоприятното е, че периода на върхово потребление почти съвпада с периода на максимална производителност на ВЕИ. Има множество ниши за индивидуално потребление на фотоволтаици. Времето на големите стимули отмина. Занапред стимула трябва да е само в рамките на икономията на емисии.
2. Тръгна процедура за избор на пороектант (или консултат, може и да бъркам) за решаване на проблемите с ОЯГ и ОЯ и демонтиране на 3 и 4 блокове на Козлодуй...
3. Заговори се за пазарен проект за нови мощност към Марица Изток 2.
4. Вървят проектинте работи по Горна Арда.
Всичко това говори, че икономиката, бизнеса не се интересува от АЕЦ Белене
Истината е, че у нас никой не разбира от енергетика на бъдещето. Има една клика която от 30 години са специалисти в крадене от енергетиката. И това е всичко.
Вярно е, че ВЕИ е скъпа. Но също така е вярно, че след 20-30 години това ще са единствените енергийни източници. Богатите държави ще са га изградили, а ние все ще мрънкаме отстрани. И ще се правим на селски тарикати.
Както казва Шишо Бакшишо "Българина все го е страх и все му е скъпо"
"...В САЩ само три щата са достатъчни да осигуряват електроенергия за цялата страна за близките сто години от вятърничавата енергия. В момента цената е 5-6 цента на киловатчас и инсталираната "вятърничава" мощност е 40 GW, колкото 20 АЕЦ Белене..."
А сега, който може, да смята колко гориво им трябва на хамерикосите за тези централи, колко дълго трябва да съхраняват "отработения" вятър и колко души трябва да духат, когато враговете им спрат вятъра.
Американците са хора, които знаят как да си правят сметките. Ние само можем да се учим от тях.
Да се направи едно обоб6тене:
1) Ако обаче добавите в сметката всички разходи около сигурността, които се налагат за ядрените електроцентрали, вярвам, ще осъзнаете, че е грешно атомната енергия да се смята за много евтино решение. Тя е скъпа - трябва да платите всички тези мерки за сигурност. Сега след аварията във Фукушима фокусът върху сигурността е дори още по-силен.
2) Да добавим и (не)ясните разходи за съхраняването на отпадъците, проблем който е огромен и не е ре6ен...
= балончето ЙОФТИНА ядрена енергия се спуква.
Хайде сега по барикадите, ама ако може с аргументи, а не пяна на устата...
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.
Датската другарка си защитава тезата и датската индустрия. А българите какво си защитаваме? Какво ще продаваме в обозримо бъдеще? дори български картофи няма на пазара въпреки насърчаването
Нито ядрената енергия ще бъде захвърлена ей тъй от хората, нито пък ще спре развитието и усъвършенстването на ВЕИ. Просто АЕЦ трябва да станат много по-надеждни. Като как го виждате САЩ, Русия, Китай, Индия, Франция да се откажат от АЕЦ? - никак. Но вече трябва супер защита от аварии. А за ВЕИ - това е естествения път на човечеството - към използване на възможно най-щадящите околната среда технологии, възможно най-използаващи практически безкрайната слънчева енергия, вятър, вода и пр. Всяка съпротива срещу ВЕИ и въобще всичко ново е ретроградна и безмислена. А ще чакаме от науката и съвсем нови източници на енергия и технологии.
Аз не съм казал да няма АЕЦ, аз казах, че АЕЦ НЕ е най-екологичната и НЕ е най-евтината енергия, а точно обратното - най-мръсната и най-скъпата е!
Иначе ако си крадец и задигнеш стока от магазина, прескачайки касата и ти излезе безплатно, не значи, че стоката е евтина. Нито пък, че децата ти няма да плащат тлъстите лихви за греховете ти.
ако не знаеш само да ти кажа че слънцето има цикли на засилване и заслабване (пулсации) и човека които ти го е обяснил това не ти е представил някакъв апокалипсис просто ти е показал слаби страни.
утре като стане няква авария пръв ти ше забиеш тъпаните ама аре.
Ама да... евтина е ядрената енергия, нали премиера каза, а щом той е казал значи е така. Интересно как нито един от поддръжниците на пожарникарчето не се замисля как нарциса знае колко пари ще е електроенергията без наличието на Белене, но не може да каже колко ще и е цената с нея
240 000 години за радиоактивните отпадъци... това е много време, а са минали няма и 50 години - значи остават някакви си 239 950... до тогава колко ли централи ще направим, колко ли такива ще изведем от експлоатация и колко още места ще забатачим за вечни времена.
До коментар [#30] от "prascho": Имаме завод за производство на соларни системи. Предлагам да го защитаваме
А датчаните си промоцират перките без да ни се натрисат с комисионни и политическа пета колона, както правят руснаците за да си прокарат АЕЦ Белене.
Защо да говорим лошо за датчаните, че си правели реклама на перкита, а да се радваме на рекламата на АЕЦа?
АЕЦ имат още един огромен кусур - много са тромави - трудно се нагаждат към сезонна и особено дневна неравномертност. АЕЦа е ефективен ако работи непрекъснато с години на оптимална мощност. Наложи ли ми се да спре ефективността му спада, а рискът от аварии се увеличава (даже при допустимо намаляване на мощността на един реактор вероятността от авария се увеличава)
Затова АЕЦ са подходящи за големите икономики с огромна консумация, при които един 1000 МВтов реактор е капка в морето. А за нас 1000 МВ са около една трета от минималната дневна консумация. Ама сме умнииии... Може ди по-правилно за България е да разполага с реактори с по-малка мощност - като Словения - там работи само един реактор с до 700 Мвт мощност.
А на тези дето реват ко ше праим като няма вятър да им кажа. Това са си сметки. Знае се къде и колко вятър духа. Например в севрно море Освен това всяка система работи с буфери, запаси, резерви с които да компенсира определени отклонения в баланса между производство и потребление. И точно перките в Севрно море са по-адаптивни в това отношение отколкото един АЕЦ или ТЕЦ
В България подходящи места за перки има и затова и вече има перки. Не е само стимулът. При фотоволтаиците естествено отстъпваме на Сахара, или на Гърция, Италия, Изпания, но сме доста по добре като климатични дадености от Германия, Полша, Чехия, Словакия... да не говорим за по на север. Не става въпрос за температури, а за часове слънчево греене
"...това ако не са апокалиптични простотии...
"Резултатът може да е оставане без електроенергия за много месеци. "..."
Като всички невежи и ти смяташ, че всичко, което не знаеш и не разбираш, не съществува.
Нямам намерение да те ограмотявам. Това е мисия невъзможна.
Аре бегай у лево!
Виж Германците как смятат да си организират енергетиката, около "непостоянния ток от ВЕИ". Това е от германски правителствен сайт, писано от CDU - най-антизелената партия в Германия (анти-зелена в малко условен смисъл, защото там по принвип всички са природоотговорни, но CDU най-малко от всички):
Това е писано ПРЕДИ ФУКУШИМА, затова на дяла за АЕЦите има още останало "удължавеме живота на АЕЦите със средно 12 години", което след Фукушима отпадна, защото Меркел се съобрази с желанието на народа.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
До коментар [#24] от "Дамян"
Под "балон" имам предвид 2 неща:
- първо - делът на вятърната и слънчевата енергия в общия микс не може да нараства неограничено, понеже тя не може да се балансира сама - при нея принципът е "ползваш, когато има и колкото има".
- второ - от нея крайният потребител не печели абсолютно нищо по никакъв начин. Печелят единствено т.нар. "инвеститори", и то след време, което в нормални държави изиква стабилна законова рамка за дълъг период от време, а в нашата мила мутровина - е, всички знаем, законите се правят не на принципна основа, а за някои точно определени. В момента тази енергия се изкупува от електроразпределителните дружества на цена, пъти по-висока от тази на истинските източници на енергия - ВЕЦ/ТЕЦ/АЕЦ. Ако въпросните дружества не бяха задължени да пазаруват тази енергия на тези цени, мислиш ли, че въобще щяха? А и знаем, че ДКВЕР е инструмент, но не и на потребителите.
И след като ТЕЦ-овете спрат след известно време като най-големи замърсители, а и след фалита на няколко топлофикации - какво правим? Строим вятърни и слънчеви централки ли?
Друг момент - статистически погледнато никога потреблението на електроенергия не е спадало (освен в много кратки периоди от време), а винаги се е покачвало. Наивно е да се твърди, че сме били имали много инсталирана мощност, особено след като скоро предстои спирането на голяма част от нея. Статистиката я има на страницата на НЕК, който го интересува, може да провери точните числа.
Колкото до твърдението, че "след време" цялата енергия щяла да е от възобновяемите източници, които се подразбират от общата маса (слънце и вятър) - това е смехотворно. Както вече споменах по-горе, тази енергия не може да се балансира и се налага изграждането на балансиращи източници - основно (па)ВЕЦ, ако има достъчно дебит на водна маса. По най-лаишки начин обяснено, балансирането на енергия се състои в това, че във всеки един момент от време произвежданата енергия трябва да е равна на консумираната, в противен случай мрежата се разпада.
Няма сценарий, при който цената на електроенергията да започне да спада, въпросът е скоковете да са по-малки и контролирани, и колкото е по-голям делът на субсидираната енергия, толкова ще са по-големи и скоковете.
Има и много други проблеми, които тепърва предстоят, ама за тях - по-натам, след някоя и друга година.
До коментар [#44] от "1978": Имаш ли представа колко ток от ВЕИ купуват ЕРП и НЕК към днешна дата? И стига с това закриване на ТЕЦ. КОГА? Кога ще закрием някой ТЕЦ от мариците? В сайта на НЕК има само срокове в които изтичат ПРЕФЕРЕНЦИАЛНИТЕ цени. Тепърва се канят да правят нови мощности в Марица Изток 2. И то на пазарен принцип. Хората си правят сметка да купуват въглеродни емисии. Защо никой западняк не иска да инвестира в Белене, а в Мариците се натискат? Каква ще е съдбата на Козлодуй!? Нали и него закривате? Е каква ще е цената на тока за бита, ако няма Козлодуй? Даже и да не направим пукнат ВЕИ в повече?
Само философствате едно към гьотере...
Горна Арда тръгва. Перки се правят искате или не искате.
Прочети линкът от коментар [#43] от "abadobata". Там всичко е описано в детайли. И пак обърни внимание, че е писан от CDU ПРЕДИ ФУКУШИМА, в момента настроенията още още по-амбициозни.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
Тия сега, герберите се чудят как да мърдат и те... Цената на електроенергията в България е относително ниска, което е донякъде в унисон с ниската покупателна способност и е възможна само заради наличието на Козлодуй и Мариците.
Електоенергията предстои да поскъпва и БЕЗ Беляне и БЕЗ ВЕИ. Ще поскъпва иманно заради акумулирането на средства за дейности по съхраняване на ОЯГ и ЯО. Има да се демонтират системите на реактори 3 и 4... Ако ще закривате 5 и 6 това също са разходи и то ГОЛЕМИ!!! А вие сте се вторачили във ВЕИ и искате Белене.
И няма кой да каже на хората, че тока тепърва ще поскъпва заради Козлодуй... искат да прикрият всичко под шапката на ВЕИ.
И ако се докараме до там, че да имаме 4000 Мвт инсталирана мощност в АЕЦ, 3-4000 Мвт в ТЕЦ (в т.ч. когенерации и малки централи на газ) и още толкова във ВЕИ някой ИНВЕСТИТОР ще духа супата. Няма кой да плати за толкова ток в България, а вероятно и в региона. Цената на българския потребител няма как да надвиши тази на съседите в региона в т.ч. Украйна.
До коментар [#44] от "1978": Давате смехотворни примери как щяло да е ако имаме само ВЕИ източници. А хайде да погледнем обратния случай? САМО АЕЦ? А? Що да не е само АЕЦ? Представяш ли си България да се задоволява с 5000 Мвт. само на АЕЦ и все хилядници. А? Изкажи се по този въпрос!
ТОва е забранено по дефиниция - имаш ли 1000 Мвт в АЕЦ по проект!!! трябва да имаш определена заместваща мощност и отделно ДОПЪЛВАЩА мощност.
Щото като потреблението е 3000 Мвт какво правим с 5000 Мвт мощности в АЕЦ? Ако са в перки - спираме част от тях, даже да духа вятър а АЕЦа?
Вие не знаете, щото не се говори много... в началото на 90-те след влизането на 6-ти блок на Козлодуй големите индустриални консуматори на моменти работеха на празен ход само и само да комсунират тока от Козлодуй! И днес по закон голям консуматор НЕ МОЖЕ да се изключи от потребелние уведомяване на ЕСО и бе разрешение. А една сериозна авария в индустриялен потребител води до маса проблеми в електропреносната ни система. Това е да имаш 2000 Мвт в АЕЦ.
Пост [#48] e много важен обърнете внимание на написаното.
"големите индустриални консуматори на моменти работеха на празен ход само и само да комсунират тока от Козлодуй!"
Без товар (Консуматор) закачен за парната турбина, всичко ще прегрее. Както знаете при всяка топлинна машина количество топлина от нагрятото тяло (в случая ядрена печка на уран 235) преминава през турбината извършвайки механична работа и съответно НАМАЛЯВА, след което остатъка отива при охладителя.
Като махнете товара (Консуматора) тогава количеството топлина от печката НЯМА как да се редуцира защото не се извършва достатъчно механична работа, да не говорим и за далеч по-сериозните проблеми по турбините които биха настъпили ако те започнат да се въртят по-бързо от предвиденото което неминуемо става ако нямаш товар, а доколкото разбирам на ядрената печка неможеш просто да и кажеш "спри да грееш".
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45
Непостоянството на ВЕИ също си има своите високо-технологични начини да се регулира само ще загатна за някои новости - суперкондензатори базирани на нано-тръби все пак сме 21 век. А АЕЦ-а е технология от 1943 година.
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45
Еврокомисарката по екологията от Дания ..говори общо и най-елегантно отбягва ,директния отговор,но и дипломатично показва ..каква трябва да бъде нашата енергийна политика. Тя по недвусмислен начин ни обявява ,че енергийната ни независимост ...би довела при всеки случай и до политическа и гео-стратегичесдка независимост. Ние всички трябва да кажем категорично "ДА" ..на технологиите за обновяема енергия.НИЕ ТРЯБВА ДА СЕ УЧИМ ОТ ДЕМОКРАТИЧНИ И ИКОНОМИЧЕСКИ РАЗВИТИ ДЪРЖАВИ,КАТО ДАНИЯ И ПРИ ТОВА..ДУРЖАВА С НАШИТЕ РАЗМЕРИ. В никакув случай ,обаче не бива да се "поддаваме " на все по-нарастващият руски натиск въху политката и икономиката на нашата страна! Да Руската империя има много голяма " пета коплона" у нас и много голяма политическа и разузнавателна агентура тук,особенно в лицето на хората от БСП/БКП и бившите спец-служби на стария комунистически режим.Това ,обаче не бива да бъде,повод и "пречка" ..за нашето национално развитие и напредък,по пътя към издграждане на демократично и благоденстващо общество. НИЕ ТРЯБВА ...ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА БЪДЕМ ЕНЕРГИЙНО И ПОЛИТИЧЕСКИ НЕЗАВИСИМИ....ОСОБЕННО ОТ ТАКАВА НЕ-ДЕМОКРАТИЧНА И С ИМПЕРСКИ АМБИЦИИ ДЪРЖАВА ,КАТО РУСИЯ!! Оттук идва и належащата необходимост от нови енергийни технологии ,като тези за ползване на вятърната сила,слънчевата енергия ,биомаса ,малки локални хидро-централи. Още нужна ни е и инвестиционна разнообразност!! Ако Русия направи един проект у нас ,ние като държава от ЕС, трябва да имаме поне 2 други проекта, от западни и американски фирми.С това ще осигурим ,както енергирен ..така и политкио-стратегически баланс за нашата България и за сигурността ,на Балканите!
НЕ бива да се поддаваме ..на пропагандните трикове на ,българските социалисти -зле прикрити комунисти и про-руско-имперски настроени агенти ...за развитието на нашата "зелена" енергийна система! Те "тръбят" че:..."много е скъпа"....."опасна е за еко-ситемите и био - света ,около вятърните централи.Създавало се поле на "ултра-звук ",които убивал птиците"...." заемат голяма обраборваема площ ,земедеска земя." И ощо куп не верни ,фалшиви и много активно ...пропагандирани лъжи..! Целта им е ние в България ..да бъдем "вечно" зависими от руските енерго-носители..да бъдем "вечно" подчинени на Кремъл ,откъдето идват за хората от БСП/БКП ,както инструкции ,така имного финансови блага и подкрепа! Но....времето е не-умолимо...и няма да се осъществят думите на руския външен министър...че "България е руският троянски кон в ЕС"!ТОВА НЯМА ДА СТАСНЕ,ЗАЩОТО БЪЛГАРИЯ Е ПРЕОДОЛЯВАЛА ,МНОГО ПО-ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ И Е ПРЕЖИВЯВАЛА ,ТЕЖКИ ВРЕМЕНА ...НО Е ПРО-СЪЩЕСТВУВАЛА,ОЦЕЛЯВАЛА Е И СЕ Е РАЗВИВАЛА!НИЕ ВСИЧКИ ,ТРЯБВА ДА ЗАЩИТИМ ,НАЦИОНАЛНАТА НИ НЕЗАВИСИМОСТ..А ЕНЕРГЕТИКАТА Е ЕДНА ОТ НАЙ-ВАЖНИТЕ КОМПОНЕНТИ В ТАЗИ ЗАДАЧА!
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Белият Негър
Рейтинг: 756 ВеселоДобре,но много „ако" има в статията!
Действителноста е грешка, породена от липстата на алкохол.Ърнест Хемингуеий.Ние не сме Дания,нито сме Гърция!
Иначе много приятна статийка,но трудно ще повярвам в безгрижното бъдеще на перки и солари.
Няма начин!
Realistka
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#1] от "Белия Негър":
The best way out is always through Robert FrostА защо да не сме като Гърция?!
Щото Гърция е цъфнала и вързала?! Така ли?!
Но ако ти и твоите приятели можете да заплатите за хранилището за отработено гориво и за радиоактивните отпадъци - нямам нищо против!
Аз не желая да участвам в такива проекти...Без мен, драги! Мисля, че българите поне в това отношение поумняхме.
Една подробност: преди да стигнем до перки и солари България има още достатъчно резерви в енергийната ефективност! Там има поле за действие. Да не говорим, че и сега изнасяме ел. енергия. Значи имаме достатъчно резерви!
КУМЧО ВЪЛЧО
Рейтинг: 560 НеутралноБраво Кони. Браво Хедегор.
"Казвам ви, че ако тия млъкнат, камъните ще завикат".Така е. Колкото повече се повишава дела на ВЕИ, толкова по-евтина е ВЕИ-енергията. При 100 % става най-евтина, защото няма база за сравнение. Въпроса е с каква енергия да произведем ВЕИ съоръженията и комуникациите. С ВЕИ-енергия ли?
Или по-скоро се предполага, че страните богати на суровини и енергии ще продължат, или ще бъдат заставени да продават по "удобни цени" за САЩ и ЕС. И докога.
Ами ако сметката с "революциите" е направена без кръчмаря и "новите демокрации" поемат по свой път и поискат срещу суровините и енергията си технологии, а не "резервните валути"?
Разбира се изхода може да се потърси и във военното противопоставяне, но увеличаването на броя на членовете на ядрения клуб е закономерност. След това на къде? На майната си.
Distributed
Рейтинг: 842 НеутралноТЕЦ и АЕЦ имат грамадански Negative Externalities,:
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/http://en.wikipedia.org/wiki/Externality#Negative
които не влизат в цената на тока произведен от тях. Затова изглеждат евтини. ВЕИ нямат и затова изглеждат скъпи.
Distributed
Рейтинг: 842 НеутралноА да не говорим, че такова нещо, като "застраховка на АЕЦ" не съществува. Оценката за максималната щета от авария на АЕЦ (която застрахователя трябва да може да изплати винаги) се оценява на около 600 млрд евро.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Няма такива застрахователи на тази планета.
plamitus
Рейтинг: 616 НеутралноА как ще пазят птичките от перките !? Фотоволтаиците и ветрогенераторите не са стабилен източник на енергия, защото има безветрие и лошо време, нужда от мощности, които да акумулират добитата енергия, скъпо присъединяване на тези малки мощности към енергийната мрежа на страната и т.н. Цената на ел.енергията е в пъти по-висока, а и тези системи се произвеждат извън България, т.е. пак сме зависими от части за ремонт и поддръжка.
papуre
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#6] от "plamitus":
Безветрието е най- малкия проблем.Спре ли вятъра, пускаш вентилатора и готово.И още нещо - в мого глави вее вятър.Проблема е да се насочи накъде да духа.
Мазен чех
Рейтинг: 672 НеутралноФото клетките вече са на цена около 300$ на киловат. След следващото поскъпване на тока вече ще по - изгодно да си го произвеждаш сам, отколкото да го купуваш от ЧЕЗ или ЕОН. Заложената цена от 80 ст. е силно надута, щото е само за "наши" хора.
икономист - неграмотник с дипломаvoxy
Рейтинг: 819 НеутралноАЕЦ няма алтернатива и е най-екологичната и евтина енергия, да не би някой да очаква цунами и къде? видя се че АЕЦ-ите земетресение не ги плаши, всичко останало са простотии които хитри бизнесмени ползват за да източват нашите пари продавайки ни скъпата си "еко"-енергия
twitter.com/voxybgprokopi
Рейтинг: 395 НеутралноЯсно е че госпожата си продава датските перки- не разбирам обаче тия дето и се хващат Ако е толкова загрижена за екологията да си продават перките 10 пъти по-ефтино да са конкурни на другите енергоизточници Или да каже колко перки заместват АЕЦ да не се окаже че планетата е недостатъчна
alexsilver
Рейтинг: 939 НеутралноДо коментар [#9] от "voxy":
"...АЕЦ няма алтернатива и е най-екологичната и евтина енергия, да не би някой да очаква цунами и къде?..."
Ето един типичен пример защо прости, неуки и необразовани хора не трябва да имат глас при решаване на важни общонародни въпроси. Чул човекът и дори запомнил думата "цунами" и готово. А че причината за експлозиите и катастрофата във Фукушима не е цунамито, това няма никакво значение.
Всяка АЕЦ, оставена без външно елзахранване повече от определен срок става нова Фукушима. За най-съвременните АЕЦ максималният срок е 3 (ТРИ) дни. След което...
Едно просто разпадане на електросистемата и проблемите започват. Последното се случи съвсем скоро с АЕЦ в САЩ заради торнадо. Може да се случи и заради крупна авария. Може да се случи и при силна магнитна буря. В Канада през 1989г. Квебек е останал 9 часа без ток от скромна по интензивност магнитна буря.
През 2012 година се очаква много засилена слънчева активност, с изхвърляне на големи количества плазма към Земята. Подобна активност е имало преди 150 години. Това ще причини много на брой силни магнитни бури, които могат да доведат до буквално разгромяване на електропреносните мрежи на много страни, които ще попаднат под въздействието на това явление. Резултатът може да е оставане без електроенергия за много месеци. Темата е много обширна, няма да я задълбавам. Само ще напомня за опасните АЕЦ без външно електрозахранване. Вероятно повече от една АЕЦ ще пострадат и ще се стигне до нови няколко инцидента, подобни на Фукушима.
Колкото до екологичността - това са глупости на търкалета. Отработеното ядрено гориво е силно радиоактивно, съдържа силно токсичния плутоний и трябва да се съхранява 240 ХИЛЯДИ ГОДИНИ. Наистина екологично! И МНОГО ЕВТИНО! Идните поколения да му мислят!
За сведение - 1 грам плутоний може да наесе сериозни поражения на 40 милиона души. В Трети реактор на Фукушима плутоният е 3 тона.
Та, невежеството винаги е било бич Божи за човечеството. Няма причина да се очаква, че то ще стане източник на благодат...
alexsilver
Рейтинг: 939 Любопитно"...АЕЦ няма алтернатива и е най-екологичната и евтина енергия, да не би някой да очаква цунами и къде?..."
В САЩ само три щата са достатъчни да осигуряват електроенергия за цялата страна за близките сто години от вятърничавата енергия. В момента цената е 5-6 цента на киловатчас и инсталираната "вятърничава" мощност е 40 GW, колкото 20 АЕЦ Белене.
voxy
Рейтинг: 819 Неутрално@aldy, тази глупост която си написала за 2012 година ми е достатъчна да не ти обърна внимание, хохохо
twitter.com/voxybgКогато в България почнат да се образуват торнадота, тогава да си говорим за вятъра и ефективността му предлагам
iazdakaja
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#9] от "voxy":
"АЕЦ няма алтернатива и е най-екологичната и евтина енергия"
Палячо, знаеш ли колко трилиони струва адекватното съхранение на ядрените отпадъци само за първите 10000 години?
Иначе едно разливане на Дунав да откачи захранването и да намокри агрегатите и ето ситуация Фукушима 1 към 1.
А на игноранти като тебе просто трябва да им бъде отнета клавиатурата, това е.
prokopi
Рейтинг: 395 Неутралнодо iazdakaja и aldy,- не искам да подценявам итнелектуалните ви способности но какво правим когато няма вятър Кои от Вас и колко дълго е съгласен да седи без ток заради прекрасната идея
БМЗ
Рейтинг: 1241 НеутралноТака е, АЕЦ има много скрити разходи и рискове. Да не говорим за зависимостите в които ни вкарва.
Икономиката икономична, светът светски, апокалипсисът апокалиптиченthe_european
Рейтинг: 476 НеутралноЗа Бойко Дания не е добър пример. Датчаните, като истински европейци с европейски приоритети и начин на мислене, развиха някаква си там високотехнологична индустрия в областта на ВЕИ - сигурно защото са по-глупави от нас българите. А Бойковите очи са вперени в Турция, които ще строят не една, а цели четири руски АЕЦ. Това изглежда е аргумент и ние, барабар Бойко с мъжете, да не останем по-назад. Но за мен вбесяващото е, че дебата за безкрайно важни решения за бъдещто на държавата се води на изключително ниско ниво - обикновено някакви глупости прехвърчат като искри в публичното пространство и толкова.
Gerasi
Рейтинг: 720 Неутрално"Заблуда е, че ядрената енергия е много евтина, а от ВЕИ - много скъпа."
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45Точно така е. Само че заблудата е много силна и много хора я подкрепят!
[#3] Фотосолар със сегашната евтина технология и ниска ефективност (15%) сам си изработва енергията за собственото производство за 1 година.
Бъдещето е на новите нано-технологии.
Всъщност бъдещето е на нациите инвестиращи в изследвания и внедряване на нови технологии. Бъдещето определено не е за тези които разчитат на парна турбина с уранова печка.
Gerasi
Рейтинг: 720 Неутрално"Има два проблема: как да го постигнем по финансово най-ефективния начин и как да го постигнем без някакви нови технологии. Имам предвид не без технологично развитие, а без да разчитаме, че към 2047 г. например ще разполагаме с някаква чудотворна технология."
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45Доста мъдро. Ще планираме с каквото знаем и ще изследваме за нови технологии ...
Gerasi
Рейтинг: 720 Весело"Дания премиерът Бойко Борисов се ангажира със скромния принос от 20 000 евро годишно във фонда до 2012 г. - б.а.). След 2013 г. обаче богатите страни обещаха по 100 милиарда долара годишно във фонда."
))))
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45Без Думи
voxy
Рейтинг: 819 НеутралноДо коментар [#18] от "Gerasi":
twitter.com/voxybgАбсолютно прав си, но тези смешни перчици които се пробутват изобщо не са висока технология
彼得。斯托亚诺夫
Рейтинг: 447 НеутралноДо коментар [#21] от "voxy":
-- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28да, не са висока технология. имаше реклама някъде колко "зелени" били датчаните - направили си вятърен генератор в ткзс-то (направили кооператив, което е същото), като от стар опел взели скоростната кутия и тн
1978
Рейтинг: 8 НеутралноГоспожата очевидно трябва да е наясно, че тези 2 "типа" енергии не може да се сравняват директно, в смисъл такъв, че едната без другата не може, но обратното не е вярно. Всъщност може и да не е, няма как човек на такава измислена позиция (комисар по действията спрямо климатичните промени) да е наясно. Действия спрямо климатичните промени = "пазарна търговия с т.нар. парникови газове". Пфу! Измислени проблеми, измислени комисари, бизнес за много (пари).
Също така може да не й е известно (а трябва), че всяка присъединена т.нар. ВЕИ-централа (без ВЕЦ) изисква дублираща мощност от истински енергиен източник (ВЕЦ/АЕЦ). Засега е добре, че все още имаме дублиращи мощности в излишък. Предполагам, също така не й е известно, че ВЕЦ също са в списъка на ВЕИ, т.е. тези 20% за 2020г. ги имаме и без да хвърлим нито лев на вятъра и/или слънцето.
А по отношение на изграждането на нови ядрени мощности - те са също така в интерес на всички "добре облечени бизнесмени", "инвестиращи" във ВЕИ по простотата причина, че абсолютната стойност на изискуемата по директиви мощност от ВЕИ се покачва, тъй като процентът остава същият или се покачва, а и този процент ще е нужен при спирането на големите ТЕЦове.
Та, да обобщя - ВЕИ-бизнесът е голям, балонът продължава да се надува, ще го ядем всички дружно.
п.с. #8 - я кажи откъде си пазаруваш киловат-пика за 300 долара, че когато проверявах последно цените бяха около 800 евра за панел към квадрат и малко, 220Wp.
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноДо коментар [#23] от "1978": Какво значи да се надува този балон? Как точно ще ни засегне? Ако след 5 или 10 г. имаме три пъти повече мощности отколкото ни трябват, какво би трябвало да стане с цената на тока и с тези мощности?
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноКучетата си лаят, кервана си върви...
През последните месеци се случват неща, които са в разрез с публичното говорене на Боко.
1. Новият закон за ВЕИ, ако го прочетете внимателно, силно ограничи преференциите за ВЕИ с едно изключение - биогаз и електроенергия от биоотбадъци. Ако се продължи в тази посока, нещата ще си дойдат на мястото. Наример идеята да се правят фотоволтаични паркове, които да продават ток на системата (все още НЕК) ще заглъхне. Силата на фотоволтаиците е в локалното им използване, так където това е изгидно - например в туристическите комплекси. Има огромна СЕЗОННА и дневна неравномерност и особено благоприятното е, че периода на върхово потребление почти съвпада с периода на максимална производителност на ВЕИ. Има множество ниши за индивидуално потребление на фотоволтаици. Времето на големите стимули отмина. Занапред стимула трябва да е само в рамките на икономията на емисии.
2. Тръгна процедура за избор на пороектант (или консултат, може и да бъркам) за решаване на проблемите с ОЯГ и ОЯ и демонтиране на 3 и 4 блокове на Козлодуй...
3. Заговори се за пазарен проект за нови мощност към Марица Изток 2.
4. Вървят проектинте работи по Горна Арда.
Всичко това говори, че икономиката, бизнеса не се интересува от АЕЦ Белене
kndmv
Рейтинг: 395 НеутралноИстината е, че у нас никой не разбира от енергетика на бъдещето. Има една клика която от 30 години са специалисти в крадене от енергетиката. И това е всичко.
Вярно е, че ВЕИ е скъпа. Но също така е вярно, че след 20-30 години това ще са единствените енергийни източници. Богатите държави ще са га изградили, а ние все ще мрънкаме отстрани. И ще се правим на селски тарикати.
Както казва Шишо Бакшишо "Българина все го е страх и все му е скъпо"
Еколог
Рейтинг: 691 НеутралноМомичета и момчета, защо винаги забравяте биогаза???
Път без препятствия не води до никъде.alexsilver
Рейтинг: 939 ЛюбопитноДо коментар [#12] от "aldy":
"...В САЩ само три щата са достатъчни да осигуряват електроенергия за цялата страна за близките сто години от вятърничавата енергия. В момента цената е 5-6 цента на киловатчас и инсталираната "вятърничава" мощност е 40 GW, колкото 20 АЕЦ Белене..."
А сега, който може, да смята колко гориво им трябва на хамерикосите за тези централи, колко дълго трябва да съхраняват "отработения" вятър и колко души трябва да духат, когато враговете им спрат вятъра.
Американците са хора, които знаят как да си правят сметките. Ние само можем да се учим от тях.
B52
Рейтинг: 1763 ЛюбопитноДа се направи едно обоб6тене:
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.1) Ако обаче добавите в сметката всички разходи около сигурността, които се налагат за ядрените електроцентрали, вярвам, ще осъзнаете, че е грешно атомната енергия да се смята за много евтино решение. Тя е скъпа - трябва да платите всички тези мерки за сигурност. Сега след аварията във Фукушима фокусът върху сигурността е дори още по-силен.
2) Да добавим и (не)ясните разходи за съхраняването на отпадъците, проблем който е огромен и не е ре6ен...
= балончето ЙОФТИНА ядрена енергия се спуква.
Хайде сега по барикадите, ама ако може с аргументи, а не пяна на устата...
prascho
Рейтинг: 450 НеутралноДатската другарка си защитава тезата и датската индустрия. А българите какво си защитаваме? Какво ще продаваме в обозримо бъдеще? дори български картофи няма на пазара въпреки насърчаването
Окото
Рейтинг: 1391 НеутралноНито ядрената енергия ще бъде захвърлена ей тъй от хората, нито пък ще спре развитието и усъвършенстването на ВЕИ. Просто АЕЦ трябва да станат много по-надеждни. Като как го виждате САЩ, Русия, Китай, Индия, Франция да се откажат от АЕЦ? - никак. Но вече трябва супер защита от аварии. А за ВЕИ - това е естествения път на човечеството - към използване на възможно най-щадящите околната среда технологии, възможно най-използаващи практически безкрайната слънчева енергия, вятър, вода и пр. Всяка съпротива срещу ВЕИ и въобще всичко ново е ретроградна и безмислена. А ще чакаме от науката и съвсем нови източници на енергия и технологии.
Част от диаметъра на кръга "Капитал"iazdakaja
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#15] от "prokopi":
Аз не съм казал да няма АЕЦ, аз казах, че АЕЦ НЕ е най-екологичната и НЕ е най-евтината енергия, а точно обратното - най-мръсната и най-скъпата е!
Иначе ако си крадец и задигнеш стока от магазина, прескачайки касата и ти излезе безплатно, не значи, че стоката е евтина. Нито пък, че децата ти няма да плащат тлъстите лихви за греховете ти.
zetxx
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#13] от "voxy":
ако не знаеш само да ти кажа че слънцето има цикли на засилване и заслабване (пулсации) и човека които ти го е обяснил това не ти е представил някакъв апокалипсис просто ти е показал слаби страни.
утре като стане няква авария пръв ти ше забиеш тъпаните ама аре.
Vv
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#29] от "B52":
Ама да... евтина е ядрената енергия, нали премиера каза, а щом той е казал значи е така. Интересно как нито един от поддръжниците на пожарникарчето не се замисля как нарциса знае колко пари ще е електроенергията без наличието на Белене, но не може да каже колко ще и е цената с нея
240 000 години за радиоактивните отпадъци... това е много време, а са минали няма и 50 години - значи остават някакви си 239 950... до тогава колко ли централи ще направим, колко ли такива ще изведем от експлоатация и колко още места ще забатачим за вечни времена.
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноДо коментар [#30] от "prascho": Имаме завод за производство на соларни системи. Предлагам да го защитаваме
А датчаните си промоцират перките без да ни се натрисат с комисионни и политическа пета колона, както правят руснаците за да си прокарат АЕЦ Белене.
Защо да говорим лошо за датчаните, че си правели реклама на перкита, а да се радваме на рекламата на АЕЦа?
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноАЕЦ имат още един огромен кусур - много са тромави - трудно се нагаждат към сезонна и особено дневна неравномертност. АЕЦа е ефективен ако работи непрекъснато с години на оптимална мощност. Наложи ли ми се да спре ефективността му спада, а рискът от аварии се увеличава (даже при допустимо намаляване на мощността на един реактор вероятността от авария се увеличава)
Затова АЕЦ са подходящи за големите икономики с огромна консумация, при които един 1000 МВтов реактор е капка в морето. А за нас 1000 МВ са около една трета от минималната дневна консумация. Ама сме умнииии... Може ди по-правилно за България е да разполага с реактори с по-малка мощност - като Словения - там работи само един реактор с до 700 Мвт мощност.
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноА на тези дето реват ко ше праим като няма вятър да им кажа. Това са си сметки. Знае се къде и колко вятър духа. Например в севрно море
Освен това всяка система работи с буфери, запаси, резерви с които да компенсира определени отклонения в баланса между производство и потребление. И точно перките в Севрно море са по-адаптивни в това отношение отколкото един АЕЦ или ТЕЦ
В България подходящи места за перки има и затова и вече има перки. Не е само стимулът. При фотоволтаиците естествено отстъпваме на Сахара, или на Гърция, Италия, Изпания, но сме доста по добре като климатични дадености от Германия, Полша, Чехия, Словакия... да не говорим за по на север. Не става въпрос за температури, а за часове слънчево греене
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноЕееееех, що не сме Китай
С новия петгодишен план на ККП съотношението ВЕИ АЕЦ се променя в полза на ВЕИ
voxy
Рейтинг: 819 НеутралноДо коментар [#33] от "zetxx":
twitter.com/voxybgтова ако не са апокалиптични простотии...
"Резултатът може да е оставане без електроенергия за много месеци. "
как смяташ дали @aldy е готова да се застреля ако в ни най-малка степен не се засегне електросистемата?
alexsilver
Рейтинг: 939 НеутралноДо коментар [#39] от "voxy":
"...това ако не са апокалиптични простотии...
"Резултатът може да е оставане без електроенергия за много месеци. "..."
Като всички невежи и ти смяташ, че всичко, което не знаеш и не разбираш, не съществува.
Нямам намерение да те ограмотявам. Това е мисия невъзможна.
Аре бегай у лево!
voxy
Рейтинг: 819 НеутралноДо коментар [#40] от "aldy":
twitter.com/voxybgходи да плашиш и ограмотяваш гаргите! хохо
Петър Иванов
Рейтинг: 727 ВеселоМалее, тая не трябва да стъпва в София, че руската ни пета колоно направо ще я изяде с обувките.
Distributed
Рейтинг: 842 НеутралноДо коментар [#6] от "plamitus":
f/energiekonzept_bundesregierung_en.pdf
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Виж Германците как смятат да си организират енергетиката, около "непостоянния ток от ВЕИ". Това е от германски правителствен сайт, писано от CDU - най-антизелената партия в Германия (анти-зелена в малко условен смисъл, защото там по принвип всички са природоотговорни, но CDU най-малко от всички):
http://www.bmu.de/files/english/pdf/application/pd
Това е писано ПРЕДИ ФУКУШИМА, затова на дяла за АЕЦите има още останало "удължавеме живота на АЕЦите със средно 12 години", което след Фукушима отпадна, защото Меркел се съобрази с желанието на народа.
1978
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#24] от "Дамян"
Под "балон" имам предвид 2 неща:
- първо - делът на вятърната и слънчевата енергия в общия микс не може да нараства неограничено, понеже тя не може да се балансира сама - при нея принципът е "ползваш, когато има и колкото има".
- второ - от нея крайният потребител не печели абсолютно нищо по никакъв начин. Печелят единствено т.нар. "инвеститори", и то след време, което в нормални държави изиква стабилна законова рамка за дълъг период от време, а в нашата мила мутровина - е, всички знаем, законите се правят не на принципна основа, а за някои точно определени. В момента тази енергия се изкупува от електроразпределителните дружества на цена, пъти по-висока от тази на истинските източници на енергия - ВЕЦ/ТЕЦ/АЕЦ. Ако въпросните дружества не бяха задължени да пазаруват тази енергия на тези цени, мислиш ли, че въобще щяха? А и знаем, че ДКВЕР е инструмент, но не и на потребителите.
И след като ТЕЦ-овете спрат след известно време като най-големи замърсители, а и след фалита на няколко топлофикации - какво правим? Строим вятърни и слънчеви централки ли?
Друг момент - статистически погледнато никога потреблението на електроенергия не е спадало (освен в много кратки периоди от време), а винаги се е покачвало. Наивно е да се твърди, че сме били имали много инсталирана мощност, особено след като скоро предстои спирането на голяма част от нея. Статистиката я има на страницата на НЕК, който го интересува, може да провери точните числа.
Колкото до твърдението, че "след време" цялата енергия щяла да е от възобновяемите източници, които се подразбират от общата маса (слънце и вятър) - това е смехотворно. Както вече споменах по-горе, тази енергия не може да се балансира и се налага изграждането на балансиращи източници - основно (па)ВЕЦ, ако има достъчно дебит на водна маса. По най-лаишки начин обяснено, балансирането на енергия се състои в това, че във всеки един момент от време произвежданата енергия трябва да е равна на консумираната, в противен случай мрежата се разпада.
Няма сценарий, при който цената на електроенергията да започне да спада, въпросът е скоковете да са по-малки и контролирани, и колкото е по-голям делът на субсидираната енергия, толкова ще са по-големи и скоковете.
Има и много други проблеми, които тепърва предстоят, ама за тях - по-натам, след някоя и друга година.
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноДо коментар [#44] от "1978": Имаш ли представа колко ток от ВЕИ купуват ЕРП и НЕК към днешна дата? И стига с това закриване на ТЕЦ. КОГА? Кога ще закрием някой ТЕЦ от мариците? В сайта на НЕК има само срокове в които изтичат ПРЕФЕРЕНЦИАЛНИТЕ цени. Тепърва се канят да правят нови мощности в Марица Изток 2. И то на пазарен принцип. Хората си правят сметка да купуват въглеродни емисии. Защо никой западняк не иска да инвестира в Белене, а в Мариците се натискат? Каква ще е съдбата на Козлодуй!? Нали и него закривате? Е каква ще е цената на тока за бита, ако няма Козлодуй? Даже и да не направим пукнат ВЕИ в повече?
Само философствате едно към гьотере...
Горна Арда тръгва. Перки се правят искате или не искате.
Distributed
Рейтинг: 842 НеутралноДо коментар [#44] от "1978":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Прочети линкът от коментар [#43] от "abadobata". Там всичко е описано в детайли. И пак обърни внимание, че е писан от CDU ПРЕДИ ФУКУШИМА, в момента настроенията още още по-амбициозни.
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноТия сега, герберите се чудят как да мърдат и те... Цената на електроенергията в България е относително ниска, което е донякъде в унисон с ниската покупателна способност и е възможна само заради наличието на Козлодуй и Мариците.
Електоенергията предстои да поскъпва и БЕЗ Беляне и БЕЗ ВЕИ. Ще поскъпва иманно заради акумулирането на средства за дейности по съхраняване на ОЯГ и ЯО. Има да се демонтират системите на реактори 3 и 4... Ако ще закривате 5 и 6 това също са разходи и то ГОЛЕМИ!!! А вие сте се вторачили във ВЕИ и искате Белене.
И няма кой да каже на хората, че тока тепърва ще поскъпва заради Козлодуй... искат да прикрият всичко под шапката на ВЕИ.
И ако се докараме до там, че да имаме 4000 Мвт инсталирана мощност в АЕЦ, 3-4000 Мвт в ТЕЦ (в т.ч. когенерации и малки централи на газ) и още толкова във ВЕИ някой ИНВЕСТИТОР ще духа супата. Няма кой да плати за толкова ток в България, а вероятно и в региона. Цената на българския потребител няма как да надвиши тази на съседите в региона в т.ч. Украйна.
Дамян
Рейтинг: 1336 НеутралноДо коментар [#44] от "1978": Давате смехотворни примери как щяло да е ако имаме само ВЕИ източници. А хайде да погледнем обратния случай? САМО АЕЦ? А? Що да не е само АЕЦ? Представяш ли си България да се задоволява с 5000 Мвт. само на АЕЦ и все хилядници. А? Изкажи се по този въпрос!
а АЕЦа?
ТОва е забранено по дефиниция - имаш ли 1000 Мвт в АЕЦ по проект!!! трябва да имаш определена заместваща мощност и отделно ДОПЪЛВАЩА мощност.
Щото като потреблението е 3000 Мвт какво правим с 5000 Мвт мощности в АЕЦ? Ако са в перки - спираме част от тях, даже да духа вятър
Вие не знаете, щото не се говори много... в началото на 90-те след влизането на 6-ти блок на Козлодуй големите индустриални консуматори на моменти работеха на празен ход само и само да комсунират тока от Козлодуй! И днес по закон голям консуматор НЕ МОЖЕ да се изключи от потребелние уведомяване на ЕСО и бе разрешение. А една сериозна авария в индустриялен потребител води до маса проблеми в електропреносната ни система. Това е да имаш 2000 Мвт в АЕЦ.
DS
Рейтинг: 576 НеутралноАбе от статията се разбра поне едно нещо:
Както „Дневник” се бори с БСП, така „Работническо дело” не се е борило с капитализма"Милен Енчев(интервюиращият) е на заплата в СОЛАРПРО
dakl
Рейтинг: 506 НеутралноБоже опази ни от подобни "пазарно" ориентирани еврокомисари!
Gerasi
Рейтинг: 720 НеутралноПост [#48] e много важен обърнете внимание на написаното.
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45"големите индустриални консуматори на моменти работеха на празен ход само и само да комсунират тока от Козлодуй!"
Без товар (Консуматор) закачен за парната турбина, всичко ще прегрее. Както знаете при всяка топлинна машина количество топлина от нагрятото тяло (в случая ядрена печка на уран 235) преминава през турбината извършвайки механична работа и съответно НАМАЛЯВА, след което остатъка отива при охладителя.
Като махнете товара (Консуматора) тогава количеството топлина от печката НЯМА как да се редуцира защото не се извършва достатъчно механична работа, да не говорим и за далеч по-сериозните проблеми по турбините които биха настъпили ако те започнат да се въртят по-бързо от предвиденото което неминуемо става ако нямаш товар, а доколкото разбирам на ядрената печка неможеш просто да и кажеш "спри да грееш".
Gerasi
Рейтинг: 720 НеутралноНепостоянството на ВЕИ също си има своите високо-технологични начини да се регулира само ще загатна за някои новости - суперкондензатори базирани на нано-тръби все пак сме 21 век. А АЕЦ-а е технология от 1943 година.
Изгони ГЕРБ преди да отровят Добружда заради шистовия газ, тогава освен бедни ще бъдем и гладни... Петиция http://citizenspeak.eu/node/45Alexbg
Рейтинг: 395 НеутралноЕврокомисарката по екологията от Дания ..говори общо и най-елегантно отбягва ,директния отговор,но и дипломатично показва ..каква трябва да бъде нашата енергийна политика. Тя по недвусмислен начин ни обявява ,че енергийната ни независимост ...би довела при всеки случай и до политическа и гео-стратегичесдка независимост. Ние всички трябва да кажем категорично "ДА" ..на технологиите за обновяема енергия.НИЕ ТРЯБВА ДА СЕ УЧИМ ОТ ДЕМОКРАТИЧНИ И ИКОНОМИЧЕСКИ РАЗВИТИ ДЪРЖАВИ,КАТО ДАНИЯ И ПРИ ТОВА..ДУРЖАВА С НАШИТЕ РАЗМЕРИ. В никакув случай ,обаче не бива да се "поддаваме " на все по-нарастващият руски натиск въху политката и икономиката на нашата страна! Да Руската империя има много голяма " пета коплона" у нас и много голяма политическа и разузнавателна агентура тук,особенно в лицето на хората от БСП/БКП и бившите спец-служби на стария комунистически режим.Това ,обаче не бива да бъде,повод и "пречка" ..за нашето национално развитие и напредък,по пътя към издграждане на демократично и благоденстващо общество. НИЕ ТРЯБВА ...ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА БЪДЕМ ЕНЕРГИЙНО И ПОЛИТИЧЕСКИ НЕЗАВИСИМИ....ОСОБЕННО ОТ ТАКАВА НЕ-ДЕМОКРАТИЧНА И С ИМПЕРСКИ АМБИЦИИ ДЪРЖАВА ,КАТО РУСИЯ!! Оттук идва и належащата необходимост от нови енергийни технологии ,като тези за ползване на вятърната сила,слънчевата енергия ,биомаса ,малки локални хидро-централи. Още нужна ни е и инвестиционна разнообразност!! Ако Русия направи един проект у нас ,ние като държава от ЕС, трябва да имаме поне 2 други проекта, от западни и американски фирми.С това ще осигурим ,както енергирен ..така и политкио-стратегически баланс за нашата България и за сигурността ,на Балканите!
Alexbg
Рейтинг: 395 НеутралноНЕ бива да се поддаваме ..на пропагандните трикове на ,българските социалисти -зле прикрити комунисти и про-руско-имперски настроени агенти ...за развитието на нашата "зелена" енергийна система! Те "тръбят" че:..."много е скъпа"....."опасна е за еко-ситемите и био - света ,около вятърните централи.Създавало се поле на "ултра-звук ",които убивал птиците"...." заемат голяма обраборваема площ ,земедеска земя." И ощо куп не верни ,фалшиви и много активно ...пропагандирани лъжи..! Целта им е ние в България ..да бъдем "вечно" зависими от руските енерго-носители..да бъдем "вечно" подчинени на Кремъл ,откъдето идват за хората от БСП/БКП ,както инструкции ,така имного финансови блага и подкрепа! Но....времето е не-умолимо...и няма да се осъществят думите на руския външен министър...че "България е руският троянски кон в ЕС"!ТОВА НЯМА ДА СТАСНЕ,ЗАЩОТО БЪЛГАРИЯ Е ПРЕОДОЛЯВАЛА ,МНОГО ПО-ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ И Е ПРЕЖИВЯВАЛА ,ТЕЖКИ ВРЕМЕНА ...НО Е ПРО-СЪЩЕСТВУВАЛА,ОЦЕЛЯВАЛА Е И СЕ Е РАЗВИВАЛА!НИЕ ВСИЧКИ ,ТРЯБВА ДА ЗАЩИТИМ ,НАЦИОНАЛНАТА НИ НЕЗАВИСИМОСТ..А ЕНЕРГЕТИКАТА Е ЕДНА ОТ НАЙ-ВАЖНИТЕ КОМПОНЕНТИ В ТАЗИ ЗАДАЧА!