
© Красимир Юскеселиев
Акад. Стефан Додунеков, председател на БАН
Математикът академик Стефан Додунеков е новият председател на Българската академия на науките (БАН). Той беше избран от общото събрание на академията след тайно гласуване в понеделник. От общо 104 души в подкрепа на Додунеков гласуваха 68.
В интервю за "Дневник" акад. Додунеков очерта основните си приоритети и стил на управление, които смята да следва през предстоящия му мандат.
Академик Додунеков, бихте ли очертали посоката, в която смятате да поведете БАН?
- В правилната посока. В тази, в която аз съм убеден, че ще изведе академията като статут и ще даде възможност за много по-добри условия за работа на колегите. Това е преди всичко насочване на академията към работа за изпълнение на държавните приоритети. На тези приоритети, които бяха вече формулирани в стратегията "България 2020", на приоритетите за развитие на научните изследвания. Особено важно е участието на БАН в подготовката за работа по "Хоризонт 2020" - рамковата програма за наука на Европейската комисия. Това са възможности за широко отваряне на врати за участие на БАН в приоритетни научни изследвания.
Това, което няколко пъти подчертавам, е, че популизъм от мен няма да чуете, няма и да видите. Тази политика на ходене "с шапката напред" за търсене на подаяния за академията няма да я има. Разбира се, при нас финансовото състояние е изключително сериозно, защото основен проблем е недостигът за заплати. В момента академията не може да си плаща договорираните заплати.
Аз нямам нито капка съмнение, че научните изследвания и приложенията, които се правят от нашите колеги, са много важни и би трябвало в близко време да има по-качествен мениджмънт и по-агресивно участие на академията в проекти, свързани с развитието на икономиката на знанието. Не мога да си представя как у нас ще се развие такава икономика без активно участие както във фундаментални научно изследвания, така и в конкретни приложения, насочени към реализирането на икономиката на знанието. Например – участие в планираното създаване на големи технопаркове. БАН би могла да спомогне тези технопаркове да се напълнят със съдържание.
Бигорафия
Ученият e директор на Института по математика и информатика към БАН и председател на управителния съвет (УС) на Съюза на математиците в България.
Става професор през 1990 г. Избран е за член-кореспондент на БАН през 2004 г., а от 2008 е академик. Преподавал в Софийския университет, Великотърновския университет, Бургаския свободен университет, Югозападния университет в Благоевград. Има преподавателски стаж и в Линчьопинг, Гьотеборг, Улм, Делфт.
Президент е на Math Society of South-Eastern Europe. Додунеков е автор на 124 научни труда, 3 книги, 12 учебника, цитиран е над 6йокширски 00 пъти, съобщават от БАН.
Смятам да отворя академията към публичното пространство. В БАН има страшно много постижения, но българското общество знае за твърде малко от тях. В тази връзка аз виждам сериозно партньорство с медиите, които биха си направили труда да се запознаят с работа на учените ни. Академията е едно голямо постижение на българската нация и определено може допринесе за страната, ако се използва по-добър начин. Но, за да се правят сериозни научни изследвания, трябва да има спокойствие в научните среди. За това спокойствие ние ще се борим.
Как смятате да се справите с недостига на средства? Откъде ще дойдат парите?
- Разбира се, от максималното използване на възможностите за акумулиране на собствени приходи. Както и активно участие по проектни програми – на национално и международно ниво. От друга страна, аз се надявам, че със сериозни аргументи за важността на редица изследвания, които академията прави и може да прави в полза на държавните приоритети, ще се стигне до освежаване на бюджетната субсидия.
Ако погледнем не само ситуацията в БАН, а въобще на академичната общност в страната, проблемът с финансирането е много сериозен и се нуждае от внимателен анализ. Не можем да разчитаме на светло бъдеще, ако тази политика не се промени. Стандартът на България в това отношение трябва да се доближи до европейските нива. Ако сме членове на Европейския съюз (ЕС), значи би трябвало да се стремим към политиките му в това отношение. Засега това е проблем.
Колко според вас трябва да стане държавната субсидия, за да покрие нуждите на науката и учените в БАН?
- Наскоро постоянният секретар на френската академия на науките при посещението си в България припомни някои от приоритетите в Лисабонската стратегия. Според нея Европа трябва да върви към 3% от БВП финансиране на научните изследвания. В много страни това вече е факт. В България нещата са далече под средното ниво. В тези 3% влизат 1% от държавния бюджет и останалите 2% са от публично частни партньорства и фондове за научни изследвания.
Имаме индикация, че Фондът за научни изследвания (ФНИ) ще получи по-голямо доверие и по-голям ресурс за разпределение. Той е един много сериозен партньор на БАН. Но дори от този 1% сме много далече. Пред последните години статистиката показва, че за наука в България се отделят 0,2% от БВП. А 1 лев инвестиции в наука много скоро се възвръща поне 6 пъти. За някои типове изследвания дори повече.
Тази политика за финансиране е обвързана с възпроизводството на кадри за научни изследвания. По- възрастните хора, образно казано, са яли какви ли не манджи и по-леко понасят тази ситуация. Но проблемът с това академичната кариера да стане атрактивна за младите е най-вече финансов. Грубо казано, причината е ниското ниво на заплащане на техния труд.
Вземете например аспирантската стипендия - тя изключва възможността от вътрешността на страната някой да дойде да се обучава като докторант в София, защото неговата стипендия е 450 лева месечно. По редица допълнителни възможности ние се опитваме да ги включваме още от началото на обучението им в проекти, в които могат да получават доплащане. Но един млад човек идва първо да се учи и навлизането му в една научна област отнема поне две години.
Как планирате да развиете регионалните звена на БАН, кактйокширски о обещавате в програмата си за управление?
- БАН е национална научна институция, не столична. Проблемите, които вълнуват регионите на страната, определено носят в себе си възможности за сериозни научни изследвания в целия спектър на научни области в академията.
Започната е кампания за създаване на регионални академични центрове. Засега има три такива – в Пловдив, Бургас и Варна. Предстои създаването на още няколко в близките месеци във Велико Търново, Русе, Ловеч. Получаваме сериозно разбиране от големите общини и мисля, че в рамките на мандата ще имаме една стабилна мрежа от регионални академични центрове.
Защо според вас имиджът на академията в последните години спадна, а учените се превърнаха във "феодални старчета"? Как бихте променили това?
- Това е субективна история, защото много често академията се идентифицира със събранието на академиците и член-кореспондентите, които са съществена част от академията, но са около 130 души. А БАН е един голям работодател и в нея работят на щат над 6000 души и в данните от 2011 година от тях само 200 души са академиците на щат. Така че "старците" в академията са една шепа хора. Вярно е, че средната възраст на работещите в академията се повишава, но това далеч не са старци, а са хора в активна творческа възраст. Независимо от проблемите стотици млади хора постъпиха на работа в последните години. © Красимир Юскеселиев Акад. Стефан Додунеков, председател на БАН
Как виждате бъдещето на изследователския университет, който академията обяви, че ще отвори врати в близкото бъдеще?
- Понеже аз идвам от институт, в който участието в образованието на страната е основен приоритет, имам силни надежди, че изследователският университет ще бъде едно много полезно начинание не само за БАН, но и за взаимодействието с висшите училища. В момента и в академията, и във висшите училища има глад за млади хора. И то за хора, които са подготвени да се включат в научни изследвания. Аз го виждам като една люпилня за кадри за академичните институции в страната, за млади учени.
Поддръжник ли сте на идеята финансирането на институтите да става според техните реални постижения и резултати?
- Да. Нещо повече, аз имам мечта – в академията договарянето на работните заплати да бъде на индивидуална основа. Бил съм в много страни и сродни академии и центрове, в които няма двама учени на една и съща позиция, които да имат една и съща заплата. Възнагражденията се договарят на индивидуален принцип. В ситуацията, в която ние се намираме, академията направи една добра стъпка да разпредели бюджета по институти съобразно резултатите им. Това беше внимателно претеглена стъпка.
Следващият ход обаче в самите институти да се върви към диференцирано заплащане би бил по-сериозен проблем. В момента ние работим за гарантиране на един социален минимум. Средната работна заплата в академията е някъде от порядъка на 550 лева месечно, като имате предвид, че 1000 души са хабилитираните в академията, а хабилитиран не се става никак лесно. Всеки опит за диференциране би бил изключително рискована операция.
zidane
Рейтинг: 697 Веселопохвално! айде!
СърПичук
Рейтинг: 714 НеутралноПатенти, патенти трябват а не приказване на врели некипели!
Подпис - електронен ;)Ако изобретявахте иновации патентите им щяха да носят достатъчно средства за издържането Ви!
jubal harshaw
Рейтинг: 1366 НеутралноХубаво, че е прочел съветите ми от вчера, да видим как ще ги изпълни.
http://jubalharshaw.wordpress.comkihano
Рейтинг: 714 НеутралноДо коментар [#2] от "KEFBOOK":
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!За прокарването и поддържането на патент се плащат суми каквито нито БАН нито университетите имат нито са имали последните 20 години. Така че засега това е кауза пердута.
kihano
Рейтинг: 714 НеутралноАбе тоя ще тури края на БАН.
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!m_style
Рейтинг: 695 ВеселоДо коментар [#1] от "zidane":
Ама какво е похвалното бре? Първо трябва да се премахнат руско-архаичните звания за наука, като се започне със званието "Академик". След това умопомрачителните остатъците от соц. реализма - "член кореспондент" и "доцент". После и други работи. За първите неща - пари не трябват!
stoicho2
Рейтинг: 605 НеутралноДо коментар [#2] от "KEFBOOK":
Не само патенти! Нека държавата направи така, че резултатите от научните изследвания веднага да отидат в производството, защото иначе е безсмислено да се правят изследвания само заради самите изследвания. Знаете ли че има академик по течните кристали. Доколкото знам това е академик Державин. И кво от това? Устройства от течни кристали (китайски) се продават по сергиите, а български няма. моя състудент акад. Съботинов е академик заради лазерите. И кво от това? Къде са българските нивометри, най-различни други прибори използващи лазерите. Има Институт по физика на твърдото тяло. Това включва и микроелектроника. А къде е микроелектрониката? Точно заради този ИФТТ българската микроелектроника не можа да бъде в крак със световните постижения и загина. Има ли големи постижения? Да, в участие на международни конференции, където никой не ни обръща внимание. Знаете ли, че американски учен от български произход-д-р Емил Близнаков бе наречен от научните среди в САЩ пионер в изследване на едно жизненоважно вещество, "автомобилната свещ" на всяка клетка и най-продавано в света. Д-р Близнаков не е имал академични титли. Но е пионера в изследване на коензим Q10. Представете си, че това вещество е катализатора във всяка клетка при "изгаряне" на храната за да се отдели енергия. И представете си че това вещество се добива по биохимичен път от...отпадъци от тютюна. Къде са нашите учени да спасят тютюнопроизводството. Страхотно вещество с десетки хиляди научни статии за полезността му, особено когато човек остарява.
zidane
Рейтинг: 697 ВеселоДо коментар [#6] от "m_style":
похвално. айде!
efg
Рейтинг: 225 ВеселоНе съм фен на печатните грешки но тази е добра!
"Фондът за научни изследвания (ФНИ) ще получи по-голямо доверие и по-голям ресурс за разпределение. Той е един много сериойокширски зен партньор на БАН"
_dan_
Рейтинг: 582 ЛюбопитноА за какво ни е БАН, след като си имаме ИПИ - институт за пазарна икономика? Също така имаме и БХК - български хелзински комитет, център за либерални стратегии и т.н. соросоидни организации.
jubal harshaw
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#10] от "_dan_":
http://jubalharshaw.wordpress.comИкономиката, както и журналистиката са подвидове на художествената литература.
БАН е, поне на теория, и за нАука.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
jubal harshaw
Рейтинг: 1366 ВеселоДо коментар [#12] от "Десен":
http://jubalharshaw.wordpress.comСамо така, една бърза културна революция под твоето мъдро ръководство и да ходят да берат домати.
Трезвен
Рейтинг: 1371 ЛюбопитноЩо за европейска държава сме, щом държавата дава стотици милиони да храни едни аборигени, а подхвърля трошици на науката си?
Отговор: Такава която заслужава съдбата си.
dnk
Рейтинг: 598 НеутралноДо коментар [#13] от "jubal harshaw":
Моралът не е порок!+++++++
Realistka
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#7] от "stoicho2":
The best way out is always through Robert Frost[quote#7:"stoicho2"]Знаете ли че има академик по течните кристали. Доколкото знам това е академик Державин.[/quote]
Не е Державин, а е Держански.
Alexander97
Рейтинг: 3009 ЛюбопитноПолуобразовани дават съвети:
-Какво да се прави?
Отсяването на зърното от плявата не е толкова проста работа!
Шуробаджанащината по нашите земи е отглеждана старателно.
И не само това е причината- как да определиш от коя научна зона ще излезе откритие, след като там се работи с години за получаване на резултат, не всякога положителен.
Realistka
Рейтинг: 1366 НеутралноНовият председател на БАН ще има ли смелостта да премахне с нищо неоправданата доживотна привилегия на академиците и член-кореспондентите (2000 и 700 лева месечно съответно), което ще бъде първата стъпка за отваряне на Академията към българското общество?
The best way out is always through Robert Frost_dan_
Рейтинг: 582 НеутралноДо коментар [#17] от "Alexander97":
Както и в други области и тук стремежът е - разходите държавни, печалбите - частни.
cinik
Рейтинг: 305 НеутралноДо коментар [#12] от "Десен":
Mутри, вън!Всъщност знаеш ли какъв е проблемът? БАН е зле наистина, ама извън БАН нещата са направо ела ме ритни...Така че, май се налага да се мъчим от БАН да поизлезне нещо, защото алтернативата е пълен леш...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Realistka
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#22] от "Цецо":
The best way out is always through Robert Frost[quote#22:"Цецо"]Това е решение на правителдтвото. И е от компетенцията на Тиквьов и Дебилов. А и трудно можеш да очакваш академика да предложи баш това. [/quote]
Знам, че е с решение или на правителството или на парламента, но то е станало по предложение на самата Академия.
Така че редно е сега Академията да се откаже от тези средства, които са от данъците на българския данъкоплатец като предложи обезсилването на това постановление.
Аз също не вярвам в това, защото те освен да реват за пари друго не съм чула.
Какно знаете нищо не се помръдва там. Даже и Лъчезар Филипов, дето си говори с извънземни, все още е зам.директор на Института за космически изследвания при БАН, което е абсолютен срам.
kihano
Рейтинг: 714 НеутралноДо коментар [#18] от "Realistka":
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!Доколкото знам това не е в неговата власт. Определено е и гласувано от народното събрание.
cinik
Рейтинг: 305 НеутралноДо коментар [#4] от "kihano":
Mутри, вън!Какви са сумите за заявяване на патент в България? Хайде кажи!
Realistka
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#24] от "kihano":
The best way out is always through Robert FrostДа! Прав сте. Вече писах по-горе.
olimpipanov
Рейтинг: 982 Неутрално[quote#12:"Десен"]Отговор
Спрете им парите на тия вампири. Да заплащат наем за целия сграден фонд който ползват безвъзмездно от държавата без дори да му плащат данъка. [/quote]
И къде да се прави наука ? Или по неолиберастки няма нужда, по-добре да има охранителчета, гювендии и слуги.
Мантрата на Пицко науката в университетите хваща дикиш само пред невежите, голямата наука се прави в центрове. А нивото на университетската наука в Бг с изкл. на СУ, МА, МЕИ и ХТЕИ е на учебно кръжочна дейност.
stedim
Рейтинг: 2172 НеутралноДесен, злобата ти е патологична. Омразата към науката е типична за простаците.
mz/x
Рейтинг: 442 Неутрално"цитиран е над 6йокширски 00 пъти", "кактйокширски о обещавате".
Какво значи "йокширски?" Да не е нещо неприлично, моля ви се? Не вярвам да е грешка, защото не е възможно в Дневник чак пък толкова да не виждат какво пишат.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
dryn_dryn
Рейтинг: 442 Неутралноимам важно предложение - взимат се всякакви държавни пари и имоти от УНСС и се дават на БАН. ония от коптора за национално и световно стопанство (как звучи само?!) да ходят да обработват тревните площи зад кабинетите си - те и без това за друго не стават.
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 768 НеутралноТози Додунеков има вид на едновремешен професор по научен комунизъм - дано външността лъже.
Нефертити
Рейтинг: 1569 ВеселоДа му мисли Дянкофф
Предразсъдъците са за ограничените.Пешката
Рейтинг: 1226 Неутралнода се разберат с новия тек център за взаимна разработка на патенти и нови технологии! Време е за чушкопек 2.0!
Ако го боли, както го мързи, отдавна да е умрел.BohrMottelson
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#27] от "olimpipanov":
"Мантрата на Пицко науката в университетите хваща дикиш само пред невежите, голямата наука се прави в центрове"
Я разкажи, че ми стана интересно.
riformator
Рейтинг: 473 ГневноНавсякъде в развития свят науката е в Топ-3 на ценностната им система - наред с демокрацията и конкуренцията. Само в България - страната на победилата МУТРОКРАЦИЯ (висша форма на милиционерския комунизъм), науката е непотребен товар, изхвърлян на боклука от години... Когато се сетим, че това е огромна грешка, вече и с много пари не можем да я поправим. Всеки може да стане наркодилър или проститутка, но един учен се шлайфа минимум 10 години преди да започне да дава зрели плодове...
kihano
Рейтинг: 714 НеутралноДо коментар [#25] от "cinik":
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!За в България не знам, но за европатент са 30 хил. евро. Българския патент не знам въобще брои ли се за нещо освен за бройка.
Koba Stalin
Рейтинг: 1366 Весело[quote#16:"Realistka"]Не е Державин, а е Держански.[/quote]
/не се чете/Нищо, човекът сигурно е чел наскоро Пушкин, та затова му се привижда Державин.
Koba Stalin
Рейтинг: 1366 НеутралноКогато науката се съсредоточи само върху днешните проблеми, тя неминуемо ще се окаже изостанала и неадекватна пред бъдещите проблеми. Науката не е сервитьор, на който като му свирнеш за две бири, ще изтърчи и ще ти ги донесе веднага. И както генералите винаги се готвят за "миналата война", така и разни ентусиасти надавай вой за патенти, пазарна възвращаемост и икономическа ефективност, без да са наясно за какво иде реч. Мястото на приложната наука е в университетите, а фундаменталните научни изследваня - в БАН.
/не се чете/olimpipanov
Рейтинг: 982 Неутрално[quote#35:"BohrMottelson"]Я разкажи, че ми стана интересно. [/quote]
Големите национални лаборатории в САЩ, ЦЕРН, Кадараш, Трансураниума в Карлсруе, ОИЯЕ Дубна стига ли ?
cinik
Рейтинг: 305 НеутралноДо коментар [#37] от "kihano":
Mутри, вън!Точно така е и ти сложих плюса, сумата е ако подкараш всичките държави една по една. Хайде да почнат от български патент. Като им се разрасне работата, на база на българския патент да заявят приоритет в Германия, после Франция и Англия. Другите пазари са малки.
kihano
Рейтинг: 714 НеутралноДо коментар [#41] от "cinik":
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!Толкова подробно не съм запознат. Наявам се пътя който предлагаш да е правилен. Аз лично бих се интересувал още колко от всички еропейски или американски патенти някога се използват и носят доход.
Другият въпрос е, че като напишеш патент само даваш на китайците описание на това какво да правят. Затова много западни компании предпочитат просто да крият технологията доколкото може.
Lemmy
Рейтинг: 2206 ВеселоБай Додунеков да не дудне разни баналности ами да се вземе в ръце и плътно да следва челния опит археологическата банда. С няколко мощи, вампири и върколаци зашеметиха Тиквата и оня им изля рога на бюджетното изобилие. Ако в БАН наистина искат да живнат, задължително трябва да влязат под кожата на Тиквоча отчитайки примитивните му вкусове. Изобретяването на вечен двигател, на еликсир за вечна младост, превръщането на водата в асфалт и други екзотики със сигурност ще пленят въображението на Мутрата и парите за феодалните старци ще потекат изобилно, а кубето на БАН ще бъде позлатено. Айде, наслука!
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
Десен
Рейтинг: 1366 Неутрално[quote#13:"jubal harshaw"]да ходят да берат домати.[/quote]
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Те много от чантаджиите с памперси и за това не стават дори.
[quote#20:"cinik"]май се налага да се мъчим от БАН да поизлезне нещо, защото алтернативата е пълен леш...[/quote]
Май да, ама май не. БАН го мъчат 60 години нещо да поизлезне. Няколко поколения са това. Пропиляна възможност за наука и доказал се като неефективен начин на организация на научната дейност. Който иска да прави наука, но не с пари от бюджета.
[quote#21:"Цецо"]Нема ли да спреш с постоянното повтаряне на молумната си теза идваща от колхозното ти ниво?[/quote]
Тезата ми не е малоумна, а фактологически обоснована. За 5 години сме дали над 400 млн за БАН. Това без субсидията за университетите. Къде е възвращаемостта от тия пари? Айде, ти не си с колхозно ниво, ти можеш да анализираш. Анализирай това.
Десен
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#30] от "AzDebil":
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Ах, как те чаках да се покажеш. Партиен гаулайтер тръбящ за цензура с мнението на единствено правилна и заслужаваща аудитория позиция. Разбира се на държавна сметка и с държавна заплатка. От парите на всички нас - тия които всъщностпроизвеждаме някакъв продукт в тая държава от който после кърлежи като теб и тия за които иде реч цоцате.
Сега какво - и партийно членство ли ще ми забраниш освен аватара? Ето колко пари чините - ти и шайката крадливи мързеливи тунеядци като теб - едно голямо нищо.
Mai Tai
Рейтинг: 1366 НеутралноВ страна, където издръжката на един затворник е над 800 лева на месец, а издръжката на един учен е 550 лева, няма какво добро да се случи.
Nyama Znachenie
Рейтинг: 497 Любопитно"Като припомни високата международна оценка за българската наука и за стартиралата реформа, министър Игнатов благодари на председателя на БАН акад. Никола Съботинов и неговия екип с думите „Подписването на споразумението е блестящ завършек на един блестящ мандат”...
mp;p=0079&n=001148&g=
http://www.bas.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&a
цирк...
Десен
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#47] от "Mai Tai":
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Да де, само че задължение на държавата е да изхрани тези които лишава от права за да изкарават сами издръжката си. Учените може и да се реализират сами и щом са кадърни - да намерят спонсори от работещия пазар който да ги изхрани.
Така е по света. Няма държавни академиии дето лапат по милиони чрез некви самопровъзгласили се академици и член кореспонденти в области напълно непонятни от академична гледна точка - като тракология и сугестология примерно.
stefanos
Рейтинг: 225 Неутралноа дано това се получи.
chara
Рейтинг: 605 РазстроеноВ държава, която дава в пъти повече за примитивно производство на тютюн отколкото за наука години на ред, няма какво да се случи!
2010 г. - 116 млн. лв. изплатени за отглеждане на тютюн
4 млн. лв. за научни изследвания (НИФ)
2011 г - 70 млн.лв за тютюн
няма данни за суми за научни изследвания (НИФ)
2012 г - 73 млн.лв за тютюн
няма данни за суми за научни изследвания (НИФ)
2013 г - правителството готви искане до Брюксел за последен път и по изключение да разрешат субсидирането на тютюна!
За наука - НИЩО!
България е единствена от новоприсъединените страни членки на ЕС без заявени средства по ОП "Наука". Останалите разпределят 18 млрд евро за периода 2007-2013 г!
ОчевАдно държавата има други приоритети и те са далеч от науката!
melchett
Рейтинг: 605 Разстроеноновия паразит явно ще са "технопарковете".
Rage Against
Рейтинг: 1040 НеутралноДодунеков, не се излагай.
РЕФОРМИ !не отваря БАН към обществеността, а затваряй БАН завинаги.
не ме интересуват вашите постижения... като 10-инчов таблет с Убунту, дебел 3 сантиметра и тежащ килограм и половина...
за чието производство са нужни 40-50 хиляди евро за инженер от БАН...
BohrMottelson
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#40] от "olimpipanov":
Пич, не си наясно. Работил съм в такава лаборатория в САЩ. 90 на 100 от физиците, които работеха там не бяха на "щат", а бяха университетски професори. Провери как стоят нещата в ЦЕРН.
Nyama Znachenie
Рейтинг: 497 Неутралноhttp://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=141849 4
Катрин Брешиняк, постоянен секретар на Френската академия на науките
"... Как във Франция се прави оценка на икономическата рентабилност на отделните институти и трябва ли да бъдат закривани онези, които не носят приходи?
- Това е като при патентите. Не може да се иска от всички институти да са ефикасни. Нужна е критична маса, за да има ефикасност. В CNRS има 10-20 на сто фундамантални изследвания, които не са рентабилни краткосрочно, но ще станат след 20 или 30 г., а може и никога да не станат. И освен това има една по-голяма маса от по-тясно ориентирани, специализирани изследвания, която е рентабилна краткосрочно. Така че, ако нямате критична маса на цялостта, не можете да направите това разделение. Не можете да искате от всеки институт, от всяка малка единица да бъде рентабилна. Центърът функционира добре, защото има критична маса, която позволява да се работи по двата типа изследвания.
- Възможно ли е да се прави наука единствено в университетите?
- Не. Във Франция моделът е на сътрудничество между Националния център и университетите - 90% от лабораториите са съвместни. Така студентите отрано се интегрират в изследователските единици. Има и съвместни екипи между учени от CNRS и преподаватели изследователи, така че винаги има приемственост. Тези смесени звена, които при нас същестуват отдавна, според мен са най-добрата система.
Структурата във Фанция сега е тройна - има Националната агенция за изследвания, която финансира научни проекти, Център за изследвания и университети. Това е нещо като табуретка на три крака, която е много стабилна...."
zrenaxby
Рейтинг: 660 НеутралноУспех и от мен.
"И знай - от теб нищо не зависи." Кунева чрез свой подръжник. Това ли е стилът на БКП?Радвам се, че господина е математик - това е силен показател за наличието на здрав разум.
Mai Tai
Рейтинг: 1366 НеутралноДо коментар [#49] от "Десен":
Ти нещо си по-благосклонно настроен към затворниците, отколкото към учените. Да не си бивш пандизчия, a?
olimpipanov
Рейтинг: 982 Неутрално[quote#54:"BohrMottelson"]Пич, не си наясно. Работил съм в такава лаборатория в САЩ. [/quote]
Посмали малце самочуствието, не ми харесва обръщението. Познава ме ли се ?
В ЦЕРН съм работил, на другите места съм специализирал и работил без САЩ, така че съм наясно. Въпросът беше не за щатните, а къде се прави наука.
Марин Мидилев
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#25] от "cinik":
в света има над 100000 патента за изделието "чук"!
И може пак да се направят още доста за това изделие!
Да не сте решили да давате заявка за патент?
Десен
Рейтинг: 1366 Неутрално[quote#57:"Mai Tai"]Да не си бивш пандизчия, a? [/quote]
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Така ли звуча?
Марин Мидилев
Рейтинг: 497 ВеселоДо коментар [#60] от "Десен":
"влезе в затвора и стана човек"
Марин Мидилев
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#51] от "chara":
Явно че тютюно производителите са по рентабилни за обществото отколкото БАНаджии!
cinik
Рейтинг: 305 НеутралноДо коментар [#59] от "Марин Мидилев":
Mутри, вън!Твоята логика гласи Джак изкормвача дишал въздух. Всички, които дишат въздух, са изкормвачи. Разбирам ти намека, че може да настане писане на безсмислени патенти за 1 млн и първия чук. Затова трябва да се следят и други показатели - колко от патентите са на етап откупуване, внедряване....И ако след 3 години има 100 заявки, но нула приход от тях, работата ще лъсне.
BohrMottelson
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#58] от "olimpipanov":
rsities.html
Явно не си.
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/lists/unive