"Но комунизмът не стъпва напразно в България. Този тоталитарен режим донякъде покълва поради наследството на авторитарна държавност."
Ауу,колко мило!Направо "плавен преход".Бурни и нестихващи ръкопляскания в лявото крило на БСП!
Toчно бях копирал същия абзац и щях да го пусна, но видях, че си ме изпреварил. Не е ли прав Димо? Десните етатисти ги е имало преди 9-ти, ама още повече ги има след 10-ти. Виждаме ги как действат още от първите дни на новото правителство, с партийните назначения в бордовете на затъналите държавни фирми, които отдавна трябваше да бъдат приватизирани. След няма половин година време същите имена ще се завъртят отново, този път в хрониките за източване на входа и изхода, съчетани със сърцераздиралтелни вопли към правителството за държавна помощ за сектора
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "
"Този тоталитарен режим донякъде покълва поради наследството на авторитарна държавност.... централизация, за ролята на държавната институции като единствен и незаменим двигател на общественото развитие, за забраната на политическите партии и управление в ръцете на бюрократичния апарат. България тръгва по подобен път още през 30-те години на миналия век" - Подобни модели има в почти цяла Европа и света. При нас тоталитарния комунистически режим е изключително див, поради ниските чела на неговите ментори....
Eманация на (псевдо-)десния етатизъм е управлението на град София. 30 хиляди дечица на тотализатор за детски градини и ясли, съчетан с безобразно разхищение, пазене на кухи бройки, черна борса и симулантство, които общината преследва по същия начин, по който Луканов преследваше "спекулантите" на сирене и кашкавал във времето на фиксираните цени. В момента, в който Попов освободи цените, историята се приключи за 1 ден. И така ще стане с детските градини в София, но чак 2018, за когато новият закон за народата просвета предвижда субсидията да следва детето и в частините градини. Но дотогава ще се нагледаме на постиженията на десния етатизъм в действие. По същия тертип столичната община "решава" проблема с паркирането и го е докарала дотам, при всеобщ дефицит на места за паркиране пред всеки блок да събират прах по 5-6 трошки на 4 тухлички, натъпкани с боклуци.
Но от десен етатист - толкова. Това му е таванът на управленско-идеологическите възможности.
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "
[quote#2:"cinik"]Не е ли прав Димо? Десните етатисти ги е имало преди 9-ти, ама още повече ги има след 10-ти. [/quote]
Той говори явно за периода,когато и десните и левите са били отбити от властта.Но,общо взето е прав.
[quote#4:"cinik"]Eманация на (псевдо-)десния етатизъм е управлението на град София.[/quote]
Спомням си как преди години Радой Ралин казваше, че сегашната конституция е етатична и при промяна много от регулаторните режими ще станат излишни както и Вие го пишете в поста си за детските градини.
На брат ми малкия едвам го записа а при нас преди години още в '' развития социализъм '' ги затвориха с цел окрупняване и да има щатове за директор , зам, директор, домакин, готвачи и не знам си какви още и не съм сигурен, че в частна такава ги има тези длъжности само, че на Общински и Държавен бюджет става .
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
11
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Разбира се, че ми харесва. Имам чисто биографичното предимство да съм живял достатъчно време при предишния режим. Спомням си добре – бях почти на 15 години на 10-ти ноември. До болка ми бяха известни фалшът, моралният и материалният банкрут на онова време. Това ми дава възможността наистина да оценя постигнатото впоследствие.
Интелигентно интервю. На мен ми омръзна битката между фанатизирани леви и десни, хора, опитващи се да покажат колко сме били добре тогава и други, които искат да ни убедят колко сме добре сега. Тези битки само правят левите още по-фанатично леви и десните още по-фанатично десни. И това на фона на факта, че не сме били достатъчно добре нито тогава, нито сме сега. Имаме нужда от такъв разумен анализ, а не от тонове клиентелски писания.
Не сещам да е толкова интелигентно ...
По-интересна е новата "наукообразност" на изказа ...
В Лондон не си хабят времето - сменят чиповете и толкоз ...
Казано по досещане и без да му пука дори,
това момче би ни зарило в куха еклектика стил "Станишев" ...
Влизането в детайли не се налага ...
Въпросите са по-интересни от отговорите...И моят коментар: българите са неоманихейци, тоест всякакви видими прояви на държавността и на институционалността по дефиниция са Зло (и проявление на Сатаната, ако някой в България все още вярва в Бог и в Сатаната). Затова Андрешко продължава да е изцяло положителен герой (да, спасява приятеля си, но с цената на това да измами Държавата в лицето на съдебния изпълнител - сложна дилема, наистина); затова и по презумпция у нас държавните чиновници гледат как "да те прекарат", политиците са корумпирани, монасите са гейове и т.н., и т.н. Затова и родствените връзки доминират и обсебват всеки вид държавност: тоталитарна, посттоталитарна, демократична - "колонизация на държавата" (както е цитирано в интервюто) от страна на обществото - не, от страна на родовите връзки и отношения. Вълнуваме се колко били заплатите на депутатите, вместо да се вълнуваме колко са нашите заплати, като не си даваме сметка, че малките заплати на депутатите са в състояние да увеличат неимоверно много корупционните им практики. И още ред неща...
Добре! Аз имам нуждата, да имам базата за живот, не за оцеляване! За сигурност! За развитие! За здравеопазване! Искам, един ден да се пенсионирам! Искам, да мога да се развивам и изявявам през целия си живот! Нямам нито едно от тия неща! Свободна ли съм?
дневник, крайно време е да използвате редакторите си по- упорито. " Отвърждава" е обидно, както и твърдото непознаване на правилата за пълния член- примерно в текстовете, придружаващи снимковия материал по повод новите въведения в МВР за ограничаване на корупцията. Има хора, готови да редактират текстовете ви без заплащане, само, за да си спестят неудобството да бъдат изложени на такава посредствена неграмотност. Препечатването също не е извинение. Може би при кандидатстване за работа залагайте попълване на тест, показващ равнище на владеене на българск език. Или просто се обявете за отмяна на пълния член.
Като стана въпрос за сравнения... Някой говорят за сравнения с Индия, или Сомалия... Други - със Русия, или СССР... Преди, бяхме в лагера на СССР и се сравнявахме с него. Сега имаме западна ориентация и трябва да се сравняваме със страни от там, а не от Евразийския съюз, или страна от Африка! Иначе, защо сме в ЕС и НАТО?
За мен най-интересен е следният откъс от интервюто:
≪Важно е споменът, паметта да бъдат "обработени", критично разгледани, контекстуализирани и обсъждани в открит дебат. При това има добри и не толкова добри начини за рефлексия на миналото и неговата употреба в настоящето. В България има редица отрицателни примери, които се вървят по оста възхвала–отричане. Те са базирани на еднопластови репрезентации на миналото, което води до една груба инструментализация. Липсва по-задълбочена рефлексия върху комунизма, върху всичките му сложни парадокси и противоречия, без, разбира се, това да ни освобождава от задължението да сме критични и да осъждаме жестокостта на режима.≫
Стилът е много претенциозен и използва доста купешки термини. Но преведено на чист и ясен български език, така че да го разбере цял свят, интервюираният просто ни съветва да не си спомняме и да не мислим за миналото такова, каквото сме го запомнили и каквото то наистина е било, а да го манипулираме така, че то да ни изглежда толкова лошо, колкото на сегашната ни управляваща класа това е изгодно. Така че да започнем да мислим точно така, както мисли в момента и той. Независимо от това, че моята пенсия е 265 лева, а неговата заплата поне трийсетина или дори петдесет пъти по-голяма.
Но след като се оправи някъде около двехилядната година от ошашавянето си през предходните десетина години, българинът пак започна да мисли достатъчно адекватно и пет пари не дава, как би трябвало той да мисли според неговите неканени съветници. И затова не вярва нито на своя продажен и корумпиран компрадорски елит, нито на неговите добре платени идеологически хвалители.
Защото през 1975 – 1989 година обикновените хора от народа в своето мнозинство бяха икономически по-добре, отколкото са сега, а притесненията, ограниченията и глупостите, които тогава се прилагаха от властта по отношение на интелектуалците и на хората на изкуството, не достигаха до народа. Поради това дори и в това отношение обикновените хора от народа тогава бяха по-добре, отколкото при съвременното беззаконие, заляло държавата. А и държавата тогава не беше по-зле, отколкото е сега. Така че на голяма част от тях неманипулираните спомени от тогава са къде-къде по-приятни, отколкото е сегашната им действителност.
А, за съжаление на сегашните клакьори на сегашното ни положение, държавата може да забрани много неща, но няма как да забрани неизгодните и вредни за нея мисли на обикновените хора от народа. Нито отрицателните за нея оценки и преценки. Така че единственият начин народът да започне да вярва на управленческия си елит и да промени в положителна посока оценките си за сегашната политическа система, този елит трябва да осигури условия, при които този народ ще може отново да заживее поне толкова добре, колкоти и преди 25 или 30 години. Защото и демокрацията, и свободата, и европейските ценности може и да са потенциално наистина нещо прекрасно, но те могат да се реализират като такива само ако са надградени над едно долу-горе материално задоволено общество.
Свобода – друг път! Всъщност тя е напълно подчинена на законите на държавата. И не може, за да се оправи, безнаказано да вземе един автомат, да застреля, примерно казано, някакъв мултимилионер в зелено, и да се оправи. Така че тя е свободна само в рамките на закона, а нашите закони са такива, че бедните хора са направо напълно безправни. И нямат никаква възможност не като личности, а като класа, да излязат от това си мизерно състояние, защото законите толерират само бизнеса, и то не целия, а само едрия.
Да, разбира се, пред законите всички са равни. Но не са равнопоставени. Защото законите ни са еднакви за всички, но са такива, че дават предимство не на човека като личност, а на човека като класа. Поради което човекът с много пари при равни други условия разполагат с много по-големи възможности от един бедняк със същите качества като неговите. И дори от един безпаричен гений, който е имал глупостта да се роди беден и да е гений в някаква област, която не е особено интересна за бизнеса, дори ако е полезна за народа.
... егаси, нЕма разлика между бардовете на соца и сегашните бардове на демокрациАта... Същия стил: "вие не помните, вие не разбирате, мислите неправилно, АЗ шА ви обЯсна, кое е "правилно" да помните"...
Двусмислието ми е съзнателно заложено -
думичката "колективност", тук е проява на лошо възпитание...
Иначе, за да не бъда тълкуван и като "сексист" -
вечер препоръчвам, страница "Писма от земята" на Марк Твен ...
Разбирам. Ще ми позволиш ли тук да похвалщ Двера за прозрението и Глог ? И двамата говорят за двусмислието в тълкуванията на режимите, за догматизъм и опростяване, което пък е удобно за манипулиращ инструментарум. Ако съм получила поволение - благодаря. Възползвах се. Ако не - извинявам се. Направих го.
До коментар [#26] от "goblenka":
Позицията на коментарите ни по всяко "време",
следва да бъде нацелена към днешния Ден и неговото "утре"...
Останалото е, разумно боравене с историята...
Иначе казано, около "10-ти" бяхме в "пункта" за нахъсване ...
харесва ли ти тази свобода?
Защо господина не прибави --Че прилича на "свободата в джунглата" свободата и правата в това ултра либерално общество е "Винаги на по силният "а интересно ще бъде как ще отговори на въпроса "Харесва ли Ви тази демокрация"
Абсолютно съгласна, регионът също е оказал влияние. Друго е съседи да са ти Германия, Италия, Австрия, където културното равнище и сега не можем да стигнем.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 1600 Разстроено"Но комунизмът не стъпва напразно в България. Този тоталитарен режим донякъде покълва поради наследството на авторитарна държавност."
Ауу,колко мило!Направо "плавен преход".Бурни и нестихващи ръкопляскания в лявото крило на БСП!
cinik
Рейтинг: 2304 НеутралноДо коментар [#1] от "vjacho":
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "Toчно бях копирал същия абзац и щях да го пусна, но видях, че си ме изпреварил. Не е ли прав Димо? Десните етатисти ги е имало преди 9-ти, ама още повече ги има след 10-ти. Виждаме ги как действат още от първите дни на новото правителство, с партийните назначения в бордовете на затъналите държавни фирми, които отдавна трябваше да бъдат приватизирани. След няма половин година време същите имена ще се завъртят отново, този път в хрониките за източване на входа и изхода, съчетани със сърцераздиралтелни вопли към правителството за държавна помощ за сектора
dobrich
Рейтинг: 1269 Неутрално"Този тоталитарен режим донякъде покълва поради наследството на авторитарна държавност.... централизация, за ролята на държавната институции като единствен и незаменим двигател на общественото развитие, за забраната на политическите партии и управление в ръцете на бюрократичния апарат. България тръгва по подобен път още през 30-те години на миналия век" - Подобни модели има в почти цяла Европа и света. При нас тоталитарния комунистически режим е изключително див, поради ниските чела на неговите ментори....
cinik
Рейтинг: 2304 НеутралноEманация на (псевдо-)десния етатизъм е управлението на град София. 30 хиляди дечица на тотализатор за детски градини и ясли, съчетан с безобразно разхищение, пазене на кухи бройки, черна борса и симулантство, които общината преследва по същия начин, по който Луканов преследваше "спекулантите" на сирене и кашкавал във времето на фиксираните цени. В момента, в който Попов освободи цените, историята се приключи за 1 ден. И така ще стане с детските градини в София, но чак 2018, за когато новият закон за народата просвета предвижда субсидията да следва детето и в частините градини. Но дотогава ще се нагледаме на постиженията на десния етатизъм в действие. По същия тертип столичната община "решава" проблема с паркирането и го е докарала дотам, при всеобщ дефицит на места за паркиране пред всеки блок да събират прах по 5-6 трошки на 4 тухлички, натъпкани с боклуци.
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "Но от десен етатист - толкова. Това му е таванът на управленско-идеологическите възможности.
dobrich
Рейтинг: 1269 Неутрално[quote#3:"dobrich"]Подобни модели има в почти цяла Европа и света.[/quote]
Имам в пред вид ТОГАВА.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 1600 Неутрално[quote#2:"cinik"]Не е ли прав Димо? Десните етатисти ги е имало преди 9-ти, ама още повече ги има след 10-ти. [/quote]
Той говори явно за периода,когато и десните и левите са били отбити от властта.Но,общо взето е прав.
dedo pepo
Рейтинг: 1317 НеутралноТрябва да измерваме свободата си не през сравнение с миналото, а през сегашните нужди на обществото."
-Всяко сравнение на тогавашният тоталитарен режим със сегашният авторитарен,няма да донесе дивиденти на сегашния.
Ivailo Asparouhov
Рейтинг: 409 НеутралноСлед продължителния анализ в интервюто липсва най-важното - какво предлага доктора за да излезем от блатото преди нови 25 г. "бонус" преход.
Публикувано през m.dnevnik.bg
Танас
Рейтинг: 1441 Неутрално[quote#4:"cinik"]Eманация на (псевдо-)десния етатизъм е управлението на град София.[/quote]
Цацарoff - Оставка ! >:-)Спомням си как преди години Радой Ралин казваше, че сегашната конституция е етатична и при промяна много от регулаторните режими ще станат излишни както и Вие го пишете в поста си за детските градини.
На брат ми малкия едвам го записа а при нас преди години още в '' развития социализъм '' ги затвориха с цел окрупняване и да има щатове за директор , зам, директор, домакин, готвачи и не знам си какви още и не съм сигурен, че в частна такава ги има тези длъжности само, че на Общински и Държавен бюджет става .
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1097 НеутралноРазбира се, че ми харесва. Имам чисто биографичното предимство да съм живял достатъчно време при предишния режим. Спомням си добре – бях почти на 15 години на 10-ти ноември. До болка ми бяха известни фалшът, моралният и материалният банкрут на онова време. Това ми дава възможността наистина да оценя постигнатото впоследствие.
Няма шики-мики.velbg
Рейтинг: 466 Неутрално"Утвърждавам" се пише с "у" отпред.
Хелиана
Рейтинг: 969 НеутралноИнтелигентно интервю. На мен ми омръзна битката между фанатизирани леви и десни, хора, опитващи се да покажат колко сме били добре тогава и други, които искат да ни убедят колко сме добре сега. Тези битки само правят левите още по-фанатично леви и десните още по-фанатично десни. И това на фона на факта, че не сме били достатъчно добре нито тогава, нито сме сега. Имаме нужда от такъв разумен анализ, а не от тонове клиентелски писания.
dimko
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#14] от "Хелиана":
Не сещам да е толкова интелигентно ...
По-интересна е новата "наукообразност" на изказа ...
В Лондон не си хабят времето - сменят чиповете и толкоз ...
Казано по досещане и без да му пука дори,
това момче би ни зарило в куха еклектика стил "Станишев" ...
Влизането в детайли не се налага ...
Borislav Gueorguiev
Рейтинг: 8 НеутралноВъпросите са по-интересни от отговорите...И моят коментар: българите са неоманихейци, тоест всякакви видими прояви на държавността и на институционалността по дефиниция са Зло (и проявление на Сатаната, ако някой в България все още вярва в Бог и в Сатаната). Затова Андрешко продължава да е изцяло положителен герой (да, спасява приятеля си, но с цената на това да измами Държавата в лицето на съдебния изпълнител - сложна дилема, наистина); затова и по презумпция у нас държавните чиновници гледат как "да те прекарат", политиците са корумпирани, монасите са гейове и т.н., и т.н. Затова и родствените връзки доминират и обсебват всеки вид държавност: тоталитарна, посттоталитарна, демократична - "колонизация на държавата" (както е цитирано в интервюто) от страна на обществото - не, от страна на родовите връзки и отношения. Вълнуваме се колко били заплатите на депутатите, вместо да се вълнуваме колко са нашите заплати, като не си даваме сметка, че малките заплати на депутатите са в състояние да увеличат неимоверно много корупционните им практики. И още ред неща...
goblenka
Рейтинг: 696 НеутралноДобре! Аз имам нуждата, да имам базата за живот, не за оцеляване! За сигурност! За развитие! За здравеопазване! Искам, един ден да се пенсионирам! Искам, да мога да се развивам и изявявам през целия си живот! Нямам нито едно от тия неща! Свободна ли съм?
goblenkadimko
Рейтинг: 581 ВеселоДо коментар [#17] от "goblenka":
И вие сте свободна, Госпожо - оправяйте се сама, либерално ...
goblenka
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#18] от "dimko":
goblenkaТова много ми напомня на едно друго "само оправяне", ама аз отдавна не съм тинейджър и не си падам по "самооправяне"!
MeTe
Рейтинг: 8 Неутралнодневник, крайно време е да използвате редакторите си по- упорито. " Отвърждава" е обидно, както и твърдото непознаване на правилата за пълния член- примерно в текстовете, придружаващи снимковия материал по повод новите въведения в МВР за ограничаване на корупцията. Има хора, готови да редактират текстовете ви без заплащане, само, за да си спестят неудобството да бъдат изложени на такава посредствена неграмотност. Препечатването също не е извинение. Може би при кандидатстване за работа залагайте попълване на тест, показващ равнище на владеене на българск език. Или просто се обявете за отмяна на пълния член.
Metegoblenka
Рейтинг: 696 НеутралноКато стана въпрос за сравнения... Някой говорят за сравнения с Индия, или Сомалия... Други - със Русия, или СССР... Преди, бяхме в лагера на СССР и се сравнявахме с него. Сега имаме западна ориентация и трябва да се сравняваме със страни от там, а не от Евразийския съюз, или страна от Африка! Иначе, защо сме в ЕС и НАТО?
goblenkaglog
Рейтинг: 696 НеутралноЗа мен най-интересен е следният откъс от интервюто:
≪Важно е споменът, паметта да бъдат "обработени", критично разгледани, контекстуализирани и обсъждани в открит дебат. При това има добри и не толкова добри начини за рефлексия на миналото и неговата употреба в настоящето. В България има редица отрицателни примери, които се вървят по оста възхвала–отричане. Те са базирани на еднопластови репрезентации на миналото, което води до една груба инструментализация. Липсва по-задълбочена рефлексия върху комунизма, върху всичките му сложни парадокси и противоречия, без, разбира се, това да ни освобождава от задължението да сме критични и да осъждаме жестокостта на режима.≫
Стилът е много претенциозен и използва доста купешки термини. Но преведено на чист и ясен български език, така че да го разбере цял свят, интервюираният просто ни съветва да не си спомняме и да не мислим за миналото такова, каквото сме го запомнили и каквото то наистина е било, а да го манипулираме така, че то да ни изглежда толкова лошо, колкото на сегашната ни управляваща класа това е изгодно. Така че да започнем да мислим точно така, както мисли в момента и той. Независимо от това, че моята пенсия е 265 лева, а неговата заплата поне трийсетина или дори петдесет пъти по-голяма.
Но след като се оправи някъде около двехилядната година от ошашавянето си през предходните десетина години, българинът пак започна да мисли достатъчно адекватно и пет пари не дава, как би трябвало той да мисли според неговите неканени съветници. И затова не вярва нито на своя продажен и корумпиран компрадорски елит, нито на неговите добре платени идеологически хвалители.
Защото през 1975 – 1989 година обикновените хора от народа в своето мнозинство бяха икономически по-добре, отколкото са сега, а притесненията, ограниченията и глупостите, които тогава се прилагаха от властта по отношение на интелектуалците и на хората на изкуството, не достигаха до народа. Поради това дори и в това отношение обикновените хора от народа тогава бяха по-добре, отколкото при съвременното беззаконие, заляло държавата. А и държавата тогава не беше по-зле, отколкото е сега. Така че на голяма част от тях неманипулираните спомени от тогава са къде-къде по-приятни, отколкото е сегашната им действителност.
А, за съжаление на сегашните клакьори на сегашното ни положение, държавата може да забрани много неща, но няма как да забрани неизгодните и вредни за нея мисли на обикновените хора от народа. Нито отрицателните за нея оценки и преценки. Така че единственият начин народът да започне да вярва на управленческия си елит и да промени в положителна посока оценките си за сегашната политическа система, този елит трябва да осигури условия, при които този народ ще може отново да заживее поне толкова добре, колкоти и преди 25 или 30 години. Защото и демокрацията, и свободата, и европейските ценности може и да са потенциално наистина нещо прекрасно, но те могат да се реализират като такива само ако са надградени над едно долу-горе материално задоволено общество.
glog
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#18] от "dimko": ≪И вие сте свободна, Госпожо - оправяйте се сама, либерално ...≫
До коментар [#19] от "goblenka":
Свобода – друг път! Всъщност тя е напълно подчинена на законите на държавата. И не може, за да се оправи, безнаказано да вземе един автомат, да застреля, примерно казано, някакъв мултимилионер в зелено, и да се оправи. Така че тя е свободна само в рамките на закона, а нашите закони са такива, че бедните хора са направо напълно безправни. И нямат никаква възможност не като личности, а като класа, да излязат от това си мизерно състояние, защото законите толерират само бизнеса, и то не целия, а само едрия.
Да, разбира се, пред законите всички са равни. Но не са равнопоставени. Защото законите ни са еднакви за всички, но са такива, че дават предимство не на човека като личност, а на човека като класа. Поради което човекът с много пари при равни други условия разполагат с много по-големи възможности от един бедняк със същите качества като неговите. И дори от един безпаричен гений, който е имал глупостта да се роди беден и да е гений в някаква област, която не е особено интересна за бизнеса, дори ако е полезна за народа.
ДЗВЕР
Рейтинг: 638 Неутрално... егаси, нЕма разлика между бардовете на соца и сегашните бардове на демокрациАта... Същия стил: "вие не помните, вие не разбирате, мислите неправилно, АЗ шА ви обЯсна, кое е "правилно" да помните"...
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота...dimko
Рейтинг: 581 ВеселоДо коментар [#19] от "goblenka":
Двусмислието ми е съзнателно заложено -
думичката "колективност", тук е проява на лошо възпитание...
Иначе, за да не бъда тълкуван и като "сексист" -
вечер препоръчвам, страница "Писма от земята" на Марк Твен ...
goblenka
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#25] от "dimko":
Разбирам. Ще ми позволиш ли тук да похвалщ Двера за прозрението и Глог ? И двамата говорят за двусмислието в тълкуванията на режимите, за догматизъм и опростяване, което пък е удобно за манипулиращ инструментарум. Ако съм получила поволение - благодаря. Възползвах се. Ако не - извинявам се. Направих го.
goblenkadimko
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#26] от "goblenka":
Позицията на коментарите ни по всяко "време",
следва да бъде нацелена към днешния Ден и неговото "утре"...
Останалото е, разумно боравене с историята...
Иначе казано, около "10-ти" бяхме в "пункта" за нахъсване ...
goblenka
Рейтинг: 696 Неутрално"Позицията на коментарите ни по всяко "време",
goblenkaследва да бъде нацелена към днешния Ден и неговото "утре"... Вярно е!
"Иначе казано, около "10-ти" бяхме в "пункта" за нахъсване .." Все още сме там! Нахъсване. За жалост.
До коментар [#27] от "dimko":
ivanbaraban
Рейтинг: 466 Любопитнохаресва ли ти тази свобода?
Защо господина не прибави --Че прилича на "свободата в джунглата" свободата и правата в това ултра либерално общество е "Винаги на по силният "а интересно ще бъде как ще отговори на въпроса "Харесва ли Ви тази демокрация"
kornelia_18
Рейтинг: 237 НеутралноДо коментар [#3] от "dobrich":
Абсолютно съгласна, регионът също е оказал влияние. Друго е съседи да са ти Германия, Италия, Австрия, където културното равнище и сега не можем да стигнем.