Браво, Павлина, благодаря за изключително правилното отношение към езика ни!
Внимателно прочетох статията и съм на мнение, че е била проверена и евентуално коригирана от самата Върбанова - нито една правописна грешка. Отново - браво!
Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.
[quote#1:"дедо Андро"]че е била проверена и евентуално коригирана от самата Върбанова[/quote]
Интервютата винаги минават на съгласуване с интервюирания, освен ако не е казал да се публикува без съгласуване. Обичайна практика е писаният текст, който ще бъде публикуван, дса е близък по съдържание с гласовия запис, ако изобщо е имало такъв, но много рядко се покриват на 100%.
Интервюираният си оправя всичко сам и го дава на редкацията за публикуване. Самата редакция не внася кореции или, ако реши да внесе, то пак минава на съгласуване.
[quote#3:"atominfo"]... Интервюираният си оправя всичко сам и го дава на редкацията за публикуване. Самата редакция не внася кореции или, ако реши да внесе, то пак минава на съгласуване.[/quote]
Честит празник! Много хубав, може би уникален! Български!
Често е много добре, че редакциите не внасят корекции.
Благодаря на г-жа Върбанова за труда и усилията й в това да поддържа грамотността ни на високо ниво и да ни позволява да се усъвършенстваме в тази област. С интерес ще прочета книгата й - https://www.e-zona.bg/product/kak-pishe-knizhoven-dialogichen-digitalen-balgarski-Pavlina-Varbanova-21407 . Интервюто можеше да е още малко по-дълго, например уважаваме ли достатъчно в съвремието езика ни. Много приятен разговор, в духа на празника и в този контекст г-жа Върбанова е един от днешните будители.
Не знам тази госпожа надява ли се на дори една единствена продажба на този справочник... Всъщност нищо чудно някой завършен глупак да си помисли, че е възможно със справочник да наваксаш пропуските си от 4-7 клас
Много благодаря! Въпреки че съм сравнително грамотен, и аз имам някои пропуски, така че ще се възползвам от сайта, а за сина ми ще купя хартиения екземпляр.
[quote#10:"Митев"]Не знам тази госпожа надява ли се на дори една единствена продажба на този справочник... [/quote]
Естествено, че се надява. На много повече от една продажба се надява.
Току що си я поръчах. 13,62 лв. с доставката.
Ще я сканирам и ще направя OCR за да я ползва сина. Хартиена книга трудно отваря, но от телефона си чете в захлас. Същото преди години направих с правописния речник в първата му част и ефектът беше огромен.
Сигурно ще е полезно четиво, но и без него, всеки, който иска да пише грамотно, може да си прави справка онлайн. Но.....преди това трябва да се сетиш, че трябва да провериш. А това вече е вид грамотност. Прави ми впечатление, че забележките относно драматичната неграмотност на някои пишещи из форумите не се посрещат добре, дори на нож.
Ако на някого му се занимава и иска да се посмее от сърце, може да почете обявите в ОLX.
[quote#14:"mrtoyaga"]Правопис се учи предимно с четене[/quote]
Бих спорил "дълго и напоително". Правопис се учи чрез писане. Правилата са достатъчно еднозначни, но чрез тяхното умело използване се дава възможност за "разноцветно" изразяване и въздействие върху четящия. Българите сме с привилегия по отношение на езика си, защото може да се изразиш и кратко и дълго и изобщо, както дойде и ти трябва. Немци, руснаци нямат тази екстра. Стигаме до употребата на езика не като вид предаване на информация, а като форма на въздействие. Точно това застъпвам при обясняване на принципите на комуникация на хора, чието развитие е важно за мен.
[quote#16:"Виктория Пенелопова"]Прави ми впечатление, че забележките относно драматичната неграмотност на някои пишещи из форумите не се посрещат добре, дори на нож. [/quote]
Зависи от форума. Когато форумът като цяло е на позиция "грамотен за да имаш право да търсиш помощ", но тотално неграмотните въпроси или изобщо не се четат от аудиторията или отговарят само лица със същите показатели на ерудиция. Което, естествено, довежда до оставяне на проблема без решение. В други форуми простащината си е стил на общуване и там грамотните ги заклеймяват, че "важничат", "пренасят се" и т.н. Може да намерите примери в автомобилните форуми на различните марки и сами да се определите към кой бренд да се причислите.
Като се има предвид правописните грешки, с които "бъкат" текстовете в Дневник и как неграмотно пишат немалко хора в коментарите си- много полезно четиво.
Затова ще е добре да се предложи и електронен вариант на справочника - винаги ще е с теб и ще може да се ползва без връзка с интернет, и ще се избегне частта със сканирането
Уж ставаше дума за правопис и народни будители, а се почна с делене на съзнателни и несъзнателни, на гласуващи и негласуващи. А каква е тази идея за изпълване на празниците със съдържание? Не приемам някой да ми поднася празни откъм съдържание празници, а аз да ги запълвам по задължение.
Четенето на (добре написани и/или преведени) книги без съмнение е от голямо значение за "естественото" научаване на правописа (пък и други работи), така както слушането е необходимо за научаването на говора при децата. Но един добре изготвен практичен наръчник също би могъл да бъде от полза както за ученици, така и за техните възпитатели, а защо не и за чужденци, учещи българския или за българи с пропуски или неясноти в българския правопис. Последната група не е никак малка, като в нея има и хора с иначе ценни знания и способности в техните си специалности.
Най-дразнещото, поне за мен, е как масово множественото число на думи се пише с Й!Никой ли учител, родител, приятел не се намери на тези, които пишат така, да им каже, че това е глупаво!
И с четене също се учи и то сериозно.Човек запомня думите и когато пише, грешката се набива и се забелязва.Ако само пишеш, а не четеш, дори няма да си забележиш грешките.Та - четенето е също толкова важно, колкото и писането, за правописа.
Както е казал Ст. Й. Лец: "Полезно е да се знае писмо и четмо. Или беше четмо и писмо?"
Четенето предхожда писането - очевидно е, без дълъг и напоителен спор. Чрез писането можеш да работиш над сложността и дълбочината на изказа си, но щом говорим за техническата страна на писането - овладяването на граматиката и синтаксиса на един език, най-вече - първо ти трябва мноого четене - как и откъде иначе ще ги научиш тези неща?
Съгласен съм, аз и затова казвам по-горе "предимно". Разбира се, че нямам нищо против един такъв наръчник и почин. Похвални са тези неща, и необходими.
[quote#1:"дедо Андро"]Внимателно прочетох статията и съм на мнение, че е била проверена и евентуално коригирана от самата Върбанова - нито една правописна грешка. [/quote]
[quote#27:"mrtoyaga"]как и откъде иначе ще ги научиш тези неща? [/quote]
Това се предполага да си го знаеш вече. Може би се изразих леко погрешно, като изказах мислите си какво трябва да бъде, а не каква е релаността върху която трябва да се работи. Стартирах от друга базова позиция в коментара си.
[quote#21:"sjaakiie"]Затова ще е добре да се предложи и електронен вариант на справочника[/quote]
След сканирането ги преправям. Сменявам шрифтове. В речника съм променял и примерите, за да са на нивото на тогавашен петокласник. Пък и докато го оправя съм го прочел поне два пъти и все нещо ми е останало
Електронният вариант на справочник е справочно пособие. Електронната книга си е просто книга, но удобна за четене от младите с увредено вече тактилно усещане. Тях досегът с хартията не ги зарежда емоционално, а търкането по телефона или таблета го прави.
Българският език е ненужно натоварен с безсмислени правила, от които няма никакъв смисъл. Ако искаме чужденци да учат нашият език и той да бъде конвертируем, всики тия идиотски закони за запетайки, пълни и непълни членове, тиренца итн трябва да бъдат премахнати.
Много ще се радвам, ако г-жа Върбанова или някой друг (без значение) напише справочник по правоговор. Заминах да живея извън България 1999г, върнах се да живея в България преди 2-3г и в този период се е наложило някакъв отвратителен начин на говорене. Например:
- Адски много хора ги произнасят "благодаря" и глаголи завършващи на "я" с отворена гласна накрая. Сякаш не са чували, че нашият език има потъмняване.. Същото се случва и със съгласни.
Имаше термин, който обощава неправилното произношение от хора, които се опитват да изглеждат образовани и точно в това си начинание поакзват необразованост.
- Интонацията в края на изреченията. Побърквам се като чуя как си качват гласчето по телевизионни реклами, новини, филми.. отвратително е.
И още много, много примери, които ме изумяват. Най-лошото е, че същите хора, които говорят така, се имат за пазители на чистия език. Не разбират, че бъркат и отказват да чуят и дума по въпроса.
Отвратителната бездуховност и полуграмотност, които ни заобикалят (защи ли още ги търпим) са... нещо страшно....
Струва си да се поклоним на хора като г-жа Върбанова!Тя не само повдига купища наболели въпроси, НО дава и отговорите! Сторонниците на нашия език са малцинство у нас, но важното е, че не сме сами и изоставени! Продължаваме да отстояваме чистия и правилен НАШ език!
Настроение - приповдигнато.
Най-високите препятствия са тези, които сами си поставяме.
В Буден ден,
пробудно светъл,
след безбройни будни дни
Правописът е описан:
Как добре да се държи.
Сал' едно навява тъжен
елегически въпрос:
Де е Българската книжнина
в чисто Българска книжарница;
Слънцето в душите грейно?
(Метафора от "сладкарница"
Хел икон... Хели кон...
Не че муха правим слон,
но Най-снажната, висока,
всеизвестна и широка
(Витошката) планина
заслужава по-висока
по-напред (от Хел в мазе)
дълбочина.
пп
Днеска "хел" (пред античен)
считате ли за практичен?
"Днес в книжарница "Хеликон - Витоша"
ще бъде представен новия книжен наръчник за правопис, пунктуация и граматика "Как се пише" на филолога Павлина Върбанова, който е съкратено издание на сайта й kaksepishe.com."
Доколкото знам, официално отдавна отпадна изискването учтивата форма на обръщение във второ лице, ед. число, да бъде изписвана с главна буква - допуска се, но по желание, а не е задължително
[quote#35:"jedimaster"]Българският език е ненужно натоварен с безсмислени правила[/quote]
Правилата на българския език се вместват в едно книжле от 150 страници за 10 лева. Това е съвсем приемлив обем, сравним с един учебник по физика за седми клас, който нито е сложен, нито излишен.
Всеки един език е наука и дава отражение на духовността на носителя му. Загубваш езика - загубва се идентичността. За сложните тирета, запетайки и т.н. Ами английският също има м-даш, н-даш и т.н. Или удоволствието да изразяваш взаимоотношенията между обектите в речта чрез падежи в руския и немския. Или още по-приятни езици като сръбския, където има и падежи и свързващи обектите думи.
Всеки език е форма на въздействие. Точно по тази причина е добре да има много езици и да се говори на езика на опонента. Изграждайки неговите мисли на неговия език, но с отчитане на правилата и ценностите на твоя роден език винаги ще си напред в спора. Има смисъл...
Отделно, че си заслужава да се обръща внимание на изработването на външния вид на текст, на когото се възлага някакво ниво на въздействие. Интервалите в текста да рисуват картинка на страницата. В зависимост дали ще бъде четен на глас или на ум, да се оформя интонацията още в процеса на четене, чрез правилно коригиране на паузите и дишането или чрез правилно движение на петното на фокуса (отдавна не се четат букви или даже думи, а цели петна, които се сглобяват мисловно) и т.н.
[quote#37:"Reveal"]Има връзка между нещастието на една нация [/quote]
Коя точно нация като нация е нещастна? Във всяка нация има нещастници, но едва ли езикът, който те така или иначе не знаят, ги е направил такива.
[quote#9:"rex"]Другарю Лавров, да пратите мурзилажите на един курс при Павлина , че ги разпознаваме от сто километра по правописа ![/quote]
Разпознат си.
Натискай спацето само след запетайката, а не преди това!
Преди *!* също няма спаце....баце.
Правописът е преди всичко израз на уважение към личността на пишещия, а след това към читателите му....Това е визитната картичка на всеки, която няма как да забравиш!
Не мога да ви пратя линк. Не ми се рови, а и това го въведоха преди доста години, във всеки случай преди масовата медийна цифровизация. Но добре помня, когато Вл. Мурдаров обосноваваше промяната. Не давам коментар съгласен ли съм с нея или - не, само съобщавам.
Не мисля, че е това. Просто младите са много, много мобилни и... практични. Те искат да носят със себе си всичко и навсякъде : спомени, забавление, справочници... затова предпочитат електронните варианти. Не можеш да натъпчеш в раницата си всичките си любими книги на хартия и филмите на ДВД, но на телефона или таблета е съвсем възможно. Аз нося в дамската си чанта почти цялата си библиотека.
[quote#49:"luda_krava"]Те искат да носят със себе си всичко и навсякъде [/quote]
Това също е фактор. Което ми напомня, че някога сексът беше основно реален с всичките съпътстващи плюсове и минуси. Уреждаш си среща и няма опция да звъннеш, че ще закъснееш. Трябва да си там. Списанията бяха ежемесечни и се препрочитаха по десет пъти. За книги се чакаше на опашка и бяха ценни и ценени.
Многото неща правят човека разхвърлян и без възможност за съсредоточаване върху даден проблем в дългосрочен план. Възможно е това да се нарича практичност, на принципа, ако не аз, то друг ще го реши, но и не мога да го одобря на 100%.
Както и да е, чакам книгата за да я правя полезна за "пубертета".
[quote#35:"jedimaster"]Българският език е ненужно натоварен с безсмислени правила, от които няма никакъв смисъл. Ако искаме чужденци да учат нашият език и той да бъде конвертируем, всики тия идиотски закони за запетайки, пълни и непълни членове, тиренца итн трябва да бъдат премахнати. [/quote]
Новият правопис
1. Буквите „ч” и „ш” отпадат от азбуката, понеже ве4е никой не ги използва. На тяхно място влизат отдавна наложените 4 и 6.
2. Отпада буквата „ъ”, за да не се 4удим как се пи6е „мал4ание”, „сагласна сам” и т.н.
3. Отпада и буквата „я”. В момента е възприето тя да се изписва като „q”, но това саздава проблеми, за6тото някой я 4етат като „кю” и става мазало. По добре е да се изписва като „иа”, например лелиа, диниа, Иамбол, Балгариа.
4. Предлагам да отпадне и буквата „й”, за6тото е са6тата като „и”. Ниакой тапанари са против и казват 4е ако махнем и краткото как сме 6тели да пи6ем иордан иовков. Ма тиа са напално истре6тели ве, за кво да даржим неква буква само заради един гимнастик кво като е вип ба6та ми го познава и вика 4е бил свестен тип
5. Тоа ермалък са6то е напално изли6ен. Закво ти е само да ти зима место на клавиятурата ебаси. Закво треа да има буква коиато се пи6е само в три думи. Ьога, ьод и идьот. Тва е расхи6тение.
6. главните букви са пална простотиа. нема нужда от тиах. секи интелигентен 4овек се досе6та каде по4ва изреч4ението и каде не по4ва. то си е мноо ясно
7. пи6е се „незнам”, „неискам”, „нестава”, „немога”. разбрахте ли БАЛЪЦИ!!!!!
8. си4ките запетаики то4ки терета и подобни лаина триабва да отпаднат на кои му пука за тиа не6та?
a наи добре е направо да се мине на latinica 6toto taka sme si sviknali ebasi verno 4e po nekoi foromi ne davat dase pi6e na latinica 6toto sa ebahti zadrastenite cveti cunkam te prase takova novata tupalka na koceto i raina kurti mifki da go duhate heitari!!!!!!!dove4era 6e se razmajem na kupona na gecata axaxaxax gecata e golem zakleam se naprao neam dumi kopeleeeeee taa galena e superzle ebahti selskata pra4ka axaxaxaxax a Veso e pedal
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mann
За сайта научих от Дневник и съм много благодарна. Използвам го честичко, допитвайки се не само за мои неща, а и когато се наложи да помагам на децата за някои казуси по български език.
Ще разгледам и книжното издание, може би ще е от практическа полза.
Успех пожелавам на г-жа Върбанова в будителското й дело!
Интересно сайтът kaksepishe.com дали ще даде отговор на въпроса как се изписва правилно фамилното име на авторката му - Върбанова или ВърАбанова, както е написано под снимката й.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Много полезна статия. Аз лично по собствен емпиричен път съм стигнал до извода, че в интернтет както лесно можеш да научиш нещо, така още по лесно можеш да изпаднеш в заблуда. И не спирам да обяснявам на моите генийчета, че електрониката само помага. Силен инструмент, ама за да си майстор се иска труд и умение.
Първото доказателство го получих като ученик във време, в което компютър "Правец" е проплаквал. Един съученик беше получил подарък от чужбина електронен часовник с калкулатор. И спря да учи за класното по математика, защото смяташе, че единствения проблем е учителя да забележи употребата на джаджата. И след като изкара двойка, премина към стандартното преписване, а учителя нямаше нищо против да ползваме калкулатори.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
"Имаше термин, който обощава неправилното произношение от хора, които се опитват да изглеждат образовани и точно в това си начинание поакзват необразованост. "
---
И терминът за това е "хиперкоректност" или "хиперурбанизъм" - престараване в желанието да уподобиш речта си като тази на гражданите. Примерно - вмъкване на ненужни букви в думите.
Добавянето на В в тези думи е напълно ненужно, защото то НЕ добавя абсолютно никакъв допълнителен (нов) смисъс към думата. Някои хора се бъркат, понеже при доста глаголи като измивам, напивам, прикривам и др. добавеното В обозначава глагол в действие. И, чувствайки се несигурни, те добавят ли, добавят букви - сакън! - да не допуснат грешка.
Благодаря! Да, това са много добри примери. Аз съм срещала и "чаршави". В първото си мнение под статията пропуснах да отбележа и произнасянето на пълен член. Принципно, той е само писмено правилно, но това явно не вълнува хората .
Намерих и един онлайн сайт с произношения на български думи. Не знам как да опиша какво чувам, само мога да пусна тук линк, а всеки да си направи изводите:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
дедо Андро
Рейтинг: 2142 НеутралноБраво, Павлина, благодаря за изключително правилното отношение към езика ни!
Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.Внимателно прочетох статията и съм на мнение, че е била проверена и евентуално коригирана от самата Върбанова - нито една правописна грешка. Отново - браво!
atominfo
Рейтинг: 210 НеутралноЩе се харчат едни пари за книгата, няма начин.
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#1:"дедо Андро"]че е била проверена и евентуално коригирана от самата Върбанова[/quote]
Интервютата винаги минават на съгласуване с интервюирания, освен ако не е казал да се публикува без съгласуване. Обичайна практика е писаният текст, който ще бъде публикуван, дса е близък по съдържание с гласовия запис, ако изобщо е имало такъв, но много рядко се покриват на 100%.
Интервюираният си оправя всичко сам и го дава на редкацията за публикуване. Самата редакция не внася кореции или, ако реши да внесе, то пак минава на съгласуване.
winston_smith_ii
Рейтинг: 377 НеутралноЕто какво поучително нещо намерих в мрежата относно правописа и езиковата култура:
http://bgswind.comoj.com/index.htm
Един препатил
Рейтинг: 2356 НеутралноДо коментар [#1] от "дедо Андро":
Нека благодарим и на редактора, че не е сложил заглавие "Павлина Върбанова с нов наръчник по правопис".
zhivko6461
Рейтинг: 823 Неутрално[quote#3:"atominfo"]... Интервюираният си оправя всичко сам и го дава на редкацията за публикуване. Самата редакция не внася кореции или, ако реши да внесе, то пак минава на съгласуване.[/quote]
Честит празник! Много хубав, може би уникален! Български!
Често е много добре, че редакциите не внасят корекции.
Читател
Рейтинг: 1316 НеутралноБлагодаря на г-жа Върбанова за труда и усилията й в това да поддържа грамотността ни на високо ниво и да ни позволява да се усъвършенстваме в тази област. С интерес ще прочета книгата й - https://www.e-zona.bg/product/kak-pishe-knizhoven- dialogichen-digitalen-balgarski-Pavlina-Varbanova- 21407 . Интервюто можеше да е още малко по-дълго, например уважаваме ли достатъчно в съвремието езика ни. Много приятен разговор, в духа на празника и в този контекст г-жа Върбанова е един от днешните будители.
Kotarak
Рейтинг: 708 НеутралноДа си жива и здрава и успехи! От твой бивш колега
Иван Иванов
Рейтинг: 628 ВеселоДругарю Лавров, да пратите мурзилажите на един курс при Павлина , че ги разпознаваме от сто километра по правописа !
Митев
Рейтинг: 599 НеутралноНе знам тази госпожа надява ли се на дори една единствена продажба на този справочник... Всъщност нищо чудно някой завършен глупак да си помисли, че е възможно със справочник да наваксаш пропуските си от 4-7 клас
GRUBO
Рейтинг: 506 НеутралноМного благодаря! Въпреки че съм сравнително грамотен, и аз имам някои пропуски, така че ще се възползвам от сайта, а за сина ми ще купя хартиения екземпляр.
bramasole
Рейтинг: 3274 НеутралноДо коментар [#4] от "winston_smith_ii":
"Слабите хора отмъщават. Силните хора прощават. Интелигентните хора игнорират." Алберт Айнщайн+++++++++++++++
Епиграмата на Радой Ралин е все така актуална, за съжаление.
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#10:"Митев"]Не знам тази госпожа надява ли се на дори една единствена продажба на този справочник... [/quote]
Естествено, че се надява. На много повече от една продажба се надява.
Току що си я поръчах. 13,62 лв. с доставката.
Ще я сканирам и ще направя OCR за да я ползва сина. Хартиена книга трудно отваря, но от телефона си чете в захлас. Същото преди години направих с правописния речник в първата му част и ефектът беше огромен.
mrtoyaga
Рейтинг: 381 НеутралноПравопис се учи предимно с четене на книги, на много книги, по възможност.
Митев
Рейтинг: 599 НеутралноДо коментар [#13] от "atominfo":
Извинявай, нямах предвид точно тебе като оценях евентуалния купувач, но всъщност [#14] обяснява единствения начин човек да бъде грамотен
victor_victim
Рейтинг: 656 НеутралноСигурно ще е полезно четиво, но и без него, всеки, който иска да пише грамотно, може да си прави справка онлайн. Но.....преди това трябва да се сетиш, че трябва да провериш. А това вече е вид грамотност. Прави ми впечатление, че забележките относно драматичната неграмотност на някои пишещи из форумите не се посрещат добре, дори на нож.
Ако на някого му се занимава и иска да се посмее от сърце, може да почете обявите в ОLX.
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#14:"mrtoyaga"]Правопис се учи предимно с четене[/quote]
Бих спорил "дълго и напоително". Правопис се учи чрез писане. Правилата са достатъчно еднозначни, но чрез тяхното умело използване се дава възможност за "разноцветно" изразяване и въздействие върху четящия. Българите сме с привилегия по отношение на езика си, защото може да се изразиш и кратко и дълго и изобщо, както дойде и ти трябва. Немци, руснаци нямат тази екстра. Стигаме до употребата на езика не като вид предаване на информация, а като форма на въздействие. Точно това застъпвам при обясняване на принципите на комуникация на хора, чието развитие е важно за мен.
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#16:"Виктория Пенелопова"]Прави ми впечатление, че забележките относно драматичната неграмотност на някои пишещи из форумите не се посрещат добре, дори на нож. [/quote]
Зависи от форума. Когато форумът като цяло е на позиция "грамотен за да имаш право да търсиш помощ", но тотално неграмотните въпроси или изобщо не се четат от аудиторията или отговарят само лица със същите показатели на ерудиция. Което, естествено, довежда до оставяне на проблема без решение. В други форуми простащината си е стил на общуване и там грамотните ги заклеймяват, че "важничат", "пренасят се" и т.н. Може да намерите примери в автомобилните форуми на различните марки и сами да се определите към кой бренд да се причислите.
hodounski
Рейтинг: 2980 НеутралноДо коментар [#16] от "Виктория Пенелопова":
Понякога човек греши от бързане , а няма как да редактираш после. Аз имам коментари ,на които сама съм се смяла.
daam
Рейтинг: 1061 НеутралноКато се има предвид правописните грешки, с които "бъкат" текстовете в Дневник и как неграмотно пишат немалко хора в коментарите си- много полезно четиво.
sjaakiie
Рейтинг: 479 ЛюбопитноИнициативна и прецизна - радост за очите е Павлина Върбанова. А сайтът е безкрайно удобен.
"I'm quite illiterate, but I read a lot."До коментар [#13] от "atominfo":
Затова ще е добре да се предложи и електронен вариант на справочника - винаги ще е с теб и ще може да се ползва без връзка с интернет, и ще се избегне частта със сканирането
john trivolta
Рейтинг: 822 НеутралноУж ставаше дума за правопис и народни будители, а се почна с делене на съзнателни и несъзнателни, на гласуващи и негласуващи. А каква е тази идея за изпълване на празниците със съдържание? Не приемам някой да ми поднася празни откъм съдържание празници, а аз да ги запълвам по задължение.
...
Рейтинг: 374 ЛюбопитноНе е зле „Дневник“ да си вземе бележка от заглавието на статията.
количествените натрупвания водят до качествени измененияWOI
Рейтинг: 1529 НеутралноДо коментар [#14] от "mrtoyaga":
“Better racy and sexy than racist and sexist!”Четенето на (добре написани и/или преведени) книги без съмнение е от голямо значение за "естественото" научаване на правописа (пък и други работи), така както слушането е необходимо за научаването на говора при децата. Но един добре изготвен практичен наръчник също би могъл да бъде от полза както за ученици, така и за техните възпитатели, а защо не и за чужденци, учещи българския или за българи с пропуски или неясноти в българския правопис. Последната група не е никак малка, като в нея има и хора с иначе ценни знания и способности в техните си специалности.
chinaski
Рейтинг: 367 НеутралноНай-дразнещото, поне за мен, е как масово множественото число на думи се пише с Й!Никой ли учител, родител, приятел не се намери на тези, които пишат така, да им каже, че това е глупаво!
chinaski
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#17] от "atominfo":
И с четене също се учи и то сериозно.Човек запомня думите и когато пише, грешката се набива и се забелязва.Ако само пишеш, а не четеш, дори няма да си забележиш грешките.Та - четенето е също толкова важно, колкото и писането, за правописа.
mrtoyaga
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#17] от "atominfo":
Както е казал Ст. Й. Лец: "Полезно е да се знае писмо и четмо. Или беше четмо и писмо?"
Четенето предхожда писането - очевидно е, без дълъг и напоителен спор. Чрез писането можеш да работиш над сложността и дълбочината на изказа си, но щом говорим за техническата страна на писането - овладяването на граматиката и синтаксиса на един език, най-вече - първо ти трябва мноого четене - как и откъде иначе ще ги научиш тези неща?
mrtoyaga
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#24] от "WOI":
Съгласен съм, аз и затова казвам по-горе "предимно". Разбира се, че нямам нищо против един такъв наръчник и почин. Похвални са тези неща, и необходими.
pepisky
Рейтинг: 114 НеутралноВ момента, когато трябва да се напише официален текст, започват колебанията "как се пише". Затова ползвам сайта, а сега ще купя и книгата.
gast
Рейтинг: 463 Неутрално[quote#1:"дедо Андро"]Внимателно прочетох статията и съм на мнение, че е била проверена и евентуално коригирана от самата Върбанова - нито една правописна грешка. [/quote]
До коментар [#1] от "дедо Андро":
Има, има... Още в първия въпрос -"Какъв е този празник за вас?"
Вас се пише с главна буква в случая.
дедо Андро
Рейтинг: 2142 ВеселоДо коментар [#30] от "gast":
Пич Незнам Как Да Ти Обесна Че Несъжелявам За Недостика На Некой Уникални Изразни Сретства По Български.Да, прав сте!
kilgore
Рейтинг: 457 НеутралноДо коментар [#10] от "Митев":
'It's not wise to violate rules until you know how to observe them' - T.S. Eliot, interview with The Paris Review (Issue 21, 1959)Аз ще си го купя.
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#27:"mrtoyaga"]как и откъде иначе ще ги научиш тези неща? [/quote]
Това се предполага да си го знаеш вече. Може би се изразих леко погрешно, като изказах мислите си какво трябва да бъде, а не каква е релаността върху която трябва да се работи. Стартирах от друга базова позиция в коментара си.
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#21:"sjaakiie"]Затова ще е добре да се предложи и електронен вариант на справочника[/quote]
След сканирането ги преправям. Сменявам шрифтове. В речника съм променял и примерите, за да са на нивото на тогавашен петокласник. Пък и докато го оправя съм го прочел поне два пъти и все нещо ми е останало
Електронният вариант на справочник е справочно пособие. Електронната книга си е просто книга, но удобна за четене от младите с увредено вече тактилно усещане. Тях досегът с хартията не ги зарежда емоционално, а търкането по телефона или таблета го прави.
Нови времена - нови радости.
Жълтопаветник
Рейтинг: 262 НеутралноБългарският език е ненужно натоварен с безсмислени правила, от които няма никакъв смисъл. Ако искаме чужденци да учат нашият език и той да бъде конвертируем, всики тия идиотски закони за запетайки, пълни и непълни членове, тиренца итн трябва да бъдат премахнати.
pourquoi
Рейтинг: 740 НеутралноМного ще се радвам, ако г-жа Върбанова или някой друг (без значение) напише справочник по правоговор. Заминах да живея извън България 1999г, върнах се да живея в България преди 2-3г и в този период се е наложило някакъв отвратителен начин на говорене. Например:
Ако има път към рая, то има магистрала към ада.- Адски много хора ги произнасят "благодаря" и глаголи завършващи на "я" с отворена гласна накрая. Сякаш не са чували, че нашият език има потъмняване.. Същото се случва и със съгласни.
Имаше термин, който обощава неправилното произношение от хора, които се опитват да изглеждат образовани и точно в това си начинание поакзват необразованост.
- Интонацията в края на изреченията. Побърквам се като чуя как си качват гласчето по телевизионни реклами, новини, филми.. отвратително е.
И още много, много примери, които ме изумяват. Най-лошото е, че същите хора, които говорят така, се имат за пазители на чистия език. Не разбират, че бъркат и отказват да чуят и дума по въпроса.
Reveal
Рейтинг: 793 НеутралноДо коментар [#35] от "jedimaster"
"Да се махаш от тази банка веднага миличка. Шефа й е параноик и измъчва момчето само защото чело някакви си книги и филми за обири" из Призрачния градВерно е! От учене на бълг.език е доказано, че се затъпява. Има връзка между нещастието на една нация
и кирилицата. Затова на славяните от Полша, Чехия, Словакия им е само до славянската писменост.
Venci Mirchev
Рейтинг: 322 НеутралноВсеки празноглавец- да си купи едно книжле и да коригира грешките на другите, понеже друго не може да измисли във форумъ.
Аз съм тук и там. — Навред. — Един работник от Тексас, хамалин от Алжир, поет... Н.В.Йоаникий
Рейтинг: 853 НеутралноОтвратителната бездуховност и полуграмотност, които ни заобикалят (защи ли още ги търпим) са... нещо страшно....
Най-високите препятствия са тези, които сами си поставяме.Струва си да се поклоним на хора като г-жа Върбанова!Тя не само повдига купища наболели въпроси, НО дава и отговорите! Сторонниците на нашия език са малцинство у нас, но важното е, че не сме сами и изоставени! Продължаваме да отстояваме чистия и правилен НАШ език!
Настроение - приповдигнато.
dnevnikar
Рейтинг: 3982 Неутралносеки 4ти км
Хубава е тя, Хвала, инициативата.
В Буден ден,
пробудно светъл,
след безбройни будни дни
Правописът е описан:
Как добре да се държи.
Сал' едно навява тъжен
елегически въпрос:
Де е Българската книжнина
в чисто Българска книжарница;
Слънцето в душите грейно?
(Метафора от "сладкарница"
Хел икон... Хели кон...
Не че муха правим слон,
но Най-снажната, висока,
всеизвестна и широка
(Витошката) планина
заслужава по-висока
по-напред (от Хел в мазе)
дълбочина.
пп
Днеска "хел" (пред античен)
считате ли за практичен?
"Днес в книжарница "Хеликон - Витоша"
ще бъде представен новия книжен наръчник за правопис, пунктуация и граматика "Как се пише" на филолога Павлина Върбанова, който е съкратено издание на сайта й kaksepishe.com."
Митев
Рейтинг: 599 НеутралноДо коментар [#30] от "gast":
Доколкото знам, официално отдавна отпадна изискването учтивата форма на обръщение във второ лице, ед. число, да бъде изписвана с главна буква - допуска се, но по желание, а не е задължително
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#35:"jedimaster"]Българският език е ненужно натоварен с безсмислени правила[/quote]
Правилата на българския език се вместват в едно книжле от 150 страници за 10 лева. Това е съвсем приемлив обем, сравним с един учебник по физика за седми клас, който нито е сложен, нито излишен.
Всеки един език е наука и дава отражение на духовността на носителя му. Загубваш езика - загубва се идентичността. За сложните тирета, запетайки и т.н. Ами английският също има м-даш, н-даш и т.н. Или удоволствието да изразяваш взаимоотношенията между обектите в речта чрез падежи в руския и немския. Или още по-приятни езици като сръбския, където има и падежи и свързващи обектите думи.
Всеки език е форма на въздействие. Точно по тази причина е добре да има много езици и да се говори на езика на опонента. Изграждайки неговите мисли на неговия език, но с отчитане на правилата и ценностите на твоя роден език винаги ще си напред в спора. Има смисъл...
Отделно, че си заслужава да се обръща внимание на изработването на външния вид на текст, на когото се възлага някакво ниво на въздействие. Интервалите в текста да рисуват картинка на страницата. В зависимост дали ще бъде четен на глас или на ум, да се оформя интонацията още в процеса на четене, чрез правилно коригиране на паузите и дишането или чрез правилно движение на петното на фокуса (отдавна не се четат букви или даже думи, а цели петна, които се сглобяват мисловно) и т.н.
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#37:"Reveal"]Има връзка между нещастието на една нация [/quote]
Коя точно нация като нация е нещастна? Във всяка нация има нещастници, но едва ли езикът, който те така или иначе не знаят, ги е направил такива.
answer_42
Рейтинг: 269 Весело[quote#9:"rex"]Другарю Лавров, да пратите мурзилажите на един курс при Павлина , че ги разпознаваме от сто километра по правописа ![/quote]
Разпознат си.
Натискай спацето само след запетайката, а не преди това!
Преди *!* също няма спаце....баце.
gast
Рейтинг: 463 НеутралноДо коментар [#41] от "Митев":
Това е нещо ново за мен. Можете ли да ми пратите линк някакъв по темата? Аз търсих, ама не открих, явно не търся правилно.
Nikolai Tsekov
Рейтинг: 419 НеутралноПравописът е преди всичко израз на уважение към личността на пишещия, а след това към читателите му....Това е визитната картичка на всеки, която няма как да забравиш!
Митев
Рейтинг: 599 НеутралноДо коментар [#45] от "gast":
Не мога да ви пратя линк. Не ми се рови, а и това го въведоха преди доста години, във всеки случай преди масовата медийна цифровизация. Но добре помня, когато Вл. Мурдаров обосноваваше промяната. Не давам коментар съгласен ли съм с нея или - не, само съобщавам.
gast
Рейтинг: 463 НеутралноЕ, благодаря все пак.
Следващия път, когато съм в България, ще поровя из книжарниците
areta
Рейтинг: 1352 Неутрално[quote#34:"atominfo"] младите с увредено вече тактилно усещане. [/quote]
До коментар [#34] от "atominfo":
Не мисля, че е това. Просто младите са много, много мобилни и... практични. Те искат да носят със себе си всичко и навсякъде : спомени, забавление, справочници... затова предпочитат електронните варианти. Не можеш да натъпчеш в раницата си всичките си любими книги на хартия и филмите на ДВД, но на телефона или таблета е съвсем възможно. Аз нося в дамската си чанта почти цялата си библиотека.
atominfo
Рейтинг: 210 Неутрално[quote#49:"luda_krava"]Те искат да носят със себе си всичко и навсякъде [/quote]
Това също е фактор. Което ми напомня, че някога сексът беше основно реален с всичките съпътстващи плюсове и минуси. Уреждаш си среща и няма опция да звъннеш, че ще закъснееш. Трябва да си там. Списанията бяха ежемесечни и се препрочитаха по десет пъти. За книги се чакаше на опашка и бяха ценни и ценени.
Многото неща правят човека разхвърлян и без възможност за съсредоточаване върху даден проблем в дългосрочен план. Възможно е това да се нарича практичност, на принципа, ако не аз, то друг ще го реши, но и не мога да го одобря на 100%.
Както и да е, чакам книгата за да я правя полезна за "пубертета".
abdelhaqq
Рейтинг: 793 Неутралное "дневник" да си циркулират тая статия на сутрешните оперативки, по-добре дори да организират непрестанното четене на справочника на глас.
בני אתה אני היום ילדתיךиначе, добрите коректори вече изчезват. жалко, не остава знание за този език.
Bicho Raro
Рейтинг: 1335 Весело[quote#35:"jedimaster"]Българският език е ненужно натоварен с безсмислени правила, от които няма никакъв смисъл. Ако искаме чужденци да учат нашият език и той да бъде конвертируем, всики тия идиотски закони за запетайки, пълни и непълни членове, тиренца итн трябва да бъдат премахнати. [/quote]
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannНовият правопис
1. Буквите „ч” и „ш” отпадат от азбуката, понеже ве4е никой не ги използва. На тяхно място влизат отдавна наложените 4 и 6.
2. Отпада буквата „ъ”, за да не се 4удим как се пи6е „мал4ание”, „сагласна сам” и т.н.
3. Отпада и буквата „я”. В момента е възприето тя да се изписва като „q”, но това саздава проблеми, за6тото някой я 4етат като „кю” и става мазало. По добре е да се изписва като „иа”, например лелиа, диниа, Иамбол, Балгариа.
4. Предлагам да отпадне и буквата „й”, за6тото е са6тата като „и”. Ниакой тапанари са против и казват 4е ако махнем и краткото как сме 6тели да пи6ем иордан иовков. Ма тиа са напално истре6тели ве, за кво да даржим неква буква само заради един гимнастик кво като е вип ба6та ми го познава и вика 4е бил свестен тип
5. Тоа ермалък са6то е напално изли6ен. Закво ти е само да ти зима место на клавиятурата ебаси. Закво треа да има буква коиато се пи6е само в три думи. Ьога, ьод и идьот. Тва е расхи6тение.
6. главните букви са пална простотиа. нема нужда от тиах. секи интелигентен 4овек се досе6та каде по4ва изреч4ението и каде не по4ва. то си е мноо ясно
7. пи6е се „незнам”, „неискам”, „нестава”, „немога”. разбрахте ли БАЛЪЦИ!!!!!
8. си4ките запетаики то4ки терета и подобни лаина триабва да отпаднат на кои му пука за тиа не6та?
a наи добре е направо да се мине на latinica 6toto taka sme si sviknali ebasi verno 4e po nekoi foromi ne davat dase pi6e na latinica 6toto sa ebahti zadrastenite cveti cunkam te prase takova novata tupalka na koceto i raina kurti mifki da go duhate heitari!!!!!!!dove4era 6e se razmajem na kupona na gecata axaxaxax gecata e golem zakleam se naprao neam dumi kopeleeeeee taa galena e superzle ebahti selskata pra4ka axaxaxaxax a Veso e pedal
Valeria
Рейтинг: 740 ВеселоДо коментар [#52] от "Умерена джихадистка с канибалски наклонности":
https://goo.gl/8NG90JАааааХАХАХАХАХА! ВЕЛИКО!! ++++++++
Orchid
Рейтинг: 845 ВеселоЗа сайта научих от Дневник и съм много благодарна. Използвам го честичко, допитвайки се не само за мои неща, а и когато се наложи да помагам на децата за някои казуси по български език.
Ще разгледам и книжното издание, може би ще е от практическа полза.
Успех пожелавам на г-жа Върбанова в будителското й дело!
dublivo
Рейтинг: 217 ВеселоИнтересно сайтът kaksepishe.com дали ще даде отговор на въпроса как се изписва правилно фамилното име на авторката му - Върбанова или ВърАбанова, както е написано под снимката й.
nv
Рейтинг: 1427 Весело"Правописът е израз на уважение към читателя"
"Радев е три пъти по-добре, отколкото Герджиков": NessaroxStewie, четеш ли?
doxen
Рейтинг: 432 Неутрално... и свидетелство за грамотността на пишещия
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Gopeто
Рейтинг: 1529 НеутралноМного полезна статия. Аз лично по собствен емпиричен път съм стигнал до извода, че в интернтет както лесно можеш да научиш нещо, така още по лесно можеш да изпаднеш в заблуда. И не спирам да обяснявам на моите генийчета, че електрониката само помага. Силен инструмент, ама за да си майстор се иска труд и умение.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровПървото доказателство го получих като ученик във време, в което компютър "Правец" е проплаквал. Един съученик беше получил подарък от чужбина електронен часовник с калкулатор. И спря да учи за класното по математика, защото смяташе, че единствения проблем е учителя да забележи употребата на джаджата. И след като изкара двойка, премина към стандартното преписване, а учителя нямаше нищо против да ползваме калкулатори.
ISTORIK
Рейтинг: 845 НеутралноДо коментар [#36] от "pourquoi":
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!"Имаше термин, който обощава неправилното произношение от хора, които се опитват да изглеждат образовани и точно в това си начинание поакзват необразованост. "
---
И терминът за това е "хиперкоректност" или "хиперурбанизъм" - престараване в желанието да уподобиш речта си като тази на гражданите. Примерно - вмъкване на ненужни букви в думите.
Вмъкване на ненужно В:
- информирВам (информирам)
- организирВам (организирам)
- телепортирВам (телепортирам)
- стартирВам (стартирам)
- любвеобВилен (любвеобилен)
- еВстеВствено (естествено)
- изкуВство (изкуство)
- иВскуВство (изкуство)
Вмъкване на ненужно У:
- ползУвам (ползвам)
- използУвам (използвам)
- командУвам (командвам)
Вмъкване на ненужно ВУ:
- чувстВУвам (чувствам)
- дейстВУвам (действам)
- участВУвам (участвам)
Вмъкване на ненужно Т:
- ужасТ (ужас)
-словесТен (словесен)
- расТкошен (разкошен)
Добавянето на В в тези думи е напълно ненужно, защото то НЕ добавя абсолютно никакъв допълнителен (нов) смисъс към думата. Някои хора се бъркат, понеже при доста глаголи като измивам, напивам, прикривам и др. добавеното В обозначава глагол в действие. И, чувствайки се несигурни, те добавят ли, добавят букви - сакън! - да не допуснат грешка.
Още малко примери:
Вмъкване на ненужно У:
- ползУвам (ползвам)
- използУвам (използвам)
- командУвам (командвам)
Вмъкване на ненужно ВУ:
- чувстВУвам (чувствам)
- дейстВУвам (действам)
- участВУвам (участвам)
Вмъкване на ненужно Т:
- ужасТ (ужас)
-словесТен (словесен)
- расТкошен (разкошен)
pourquoi
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#60] от "ISTORIK":
.
D0%B5%D0%B6/
D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE/
Ако има път към рая, то има магистрала към ада.Благодаря! Да, това са много добри примери. Аз съм срещала и "чаршави". В първото си мнение под статията пропуснах да отбележа и произнасянето на пълен член. Принципно, той е само писмено правилно, но това явно не вълнува хората
Намерих и един онлайн сайт с произношения на български думи. Не знам как да опиша какво чувам, само мога да пусна тук линк, а всеки да си направи изводите:
пример №1:
http://bg.forvo.com/word/%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%BD%
пример №2:
http://bg.forvo.com/word/%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D1%81%