Това интервю устно или писмено е взето? Защото никой лекар не говори така в реалния живот: "Неограниченият достъп до тези данни трябва да четем критично и да имплентираме само най-доброто при лечението на нашите пациенти, без да забравяме индивидуалния подход към тях.", освен ако не изнася презентация.
Също така много ми хареса "Популационният растеж и промяната на епидемиологията на сърдечно-съдовите заболявания са глобална заплаха за общественото здраве, но също и възможност за развитие на иновативни терапевтични стратегии." Т.е. няма да правим профилактика, ще ги чакаме да се тръшнат и ще им правим иновативни (и скъпи, разбира се) терапевтични стратегии. Никъде не прочетох и дума за профилактика, а това са 90% от медицината... Явно докторантът доктор Докторова е доста комерсиално ориентирана.
“When small men begin to cast big shadows, it means that the sun is about to set”, Lin Yutang
Клиничните проучвания се изпълняват по сценарий написан от големите фармацевтични фирми. Използва се възможността за корупция в болниците, сравнително ниското заплащане на лекарите и никакво или почти никакво заплащане на пациентите използвани за целите на проучванията. Ролята на лекарите е да попълват формуляри включващи данни за ефектите и страничните ефекти на тестваните медикаменти. Те нямат достъп до окончателните резултати от проучванията. Никакво творчество; никаква фантазия; никакво място за иновационни идеи. Най- порочното в практиката на клинични проучвания е, че договорите за проучванията се сключват от съответните болници (директор, икономически директор) одобряват се от специална етична комисия, а паричните постъпления от фирмите потъват най- вече в личните сметки на 2- 3 души!!! По времето на социализма също се правеха многобройни клинични проучвания, но парите постъпваха по сметките на медицинските университети. С тези пари се купуваше нова медицинска апаратура, нови медикаменти и оборудване на клинични лаборатории; инвестираха се в собствени научни разработки. Лекарите участващи в подобни клинични проучвания получаваха премиални в края на годината равни на едномесечна работна заплата. Крайно време е т.нар. "КЛИНИЧНИ ПРОУЧВАНИЯ НА МЕДИКАМЕНТИ" в болниците да бъдат ревизирани, а постъпленията от тях в частните сметки на лекарите да бъдат разследвани.
До коментар [#2] от "gesand": Като студент по медицина ще ти обясна следното - за много заболявания има различни профилактични програми в Германия, където уча, например ежегодна колоскопия след 50-годишна възраст, но въпреки доказаните ѝ ползи, едва под 20% от случаите на рака на дебелото черво биват навремено разкрити. Така че за успеха на една профилактична кампания е нужно и разбиране за заплхата от заболяването от страна на населението, а то в България масово липсва. ;)
Разплаках се от това интервю. Били оставали в България "за да поемат грижата за българските пациенти". Били направили жертва по този начин... И нито дума за смазващата корупция сред лекарите. Тях и НАП не смее да ги проверява.
Помпозният наукообразен диалект в интервюто е естествен за младите специалисти, стремящи се към кариера. Ще й мине, надявам се , на д-р Докторова :) По-лошото е, че т.н. система на здравеопазване се е напълно изродила в безогледна търговско-спекулативна практика, което напълно деморализира както лекарското съсловие, така и пациентите. Проблемът не е само български - "здравната" индустрия е определено най-голямата от всички икономически сфери в световен мащаб още от 70-те години на миналия век. Просто у нас играта се играе грубо и без много превземки, пък и се отразява директно на собствения ни зад*ик, та е по-осезаемо и болезнено.
Браво на младата дама, че е останала и се е добрала до специализация в, може би, най-желаната и конкурентна медицинска специалност в България. И то не толкова, защото има поле за развитие, а защото инвазивната кардиология е сред най-добре заплатените по пътеките. Поради тази причина кардиолозите не бягат много на запад. А пък злите езици твърдят, че да се добереш до точно тази специализация не става само със знания...... Следващия път ще се радвам на интервю със специализант по такива вече екзотични и не престижни специалности, като анестезиология, педиатрия, патология..... Щото накрая ще се окажем с много високо квалифицирани кардиолози, а няма да има кой да се грижи за недоносените бебета или да изследва пробите.
Като дипломиран лекар ще Ви обясня следното: информирането на населението е неотменна и изключително важна част от повечето профилактични мерки. Това, за което говорите, се нарича скрининг, и също е вид профилактика на болестите, но профилактиката далеч не се изчерпва с това. Също цитираните данни за скрининга на колоректалния карцином в Германия са много добри. Имайки предвид броя на населението над 50 години там, около 20% навреме открити случаи сигурно са десетки хиляди хора. Всеки спасен човешки живот е важен (надявам се поне на това да Ви учат там). А в България този процент едва ли е повече от един...
“When small men begin to cast big shadows, it means that the sun is about to set”, Lin Yutang
Бях си обещал да не пиша повече никакви коментари и да правя трафик тук, но заради вас ще направя изключение.
Това, което сте написал е достра изкривено и крайно. Явно имате някаква бегла представа за кл. проучвания, но по-скоро май нещо са ви оставили "зад борда" и сте озлобен.
"Никакво творчество; никаква фантазия; никакво място за иновационни идеи. " Последният, който можеше да прави това, когато лекарството вече се прилага на живи хора беше Д-р Менгеле при нацитата. Слава Богу, че в наши дни лекарите следват стриктно предварително одобрен протокол.
Никъде в цял свят не се плаща на болни пациенти за това, че участват в проучване, освен възстановяване на разходите им. Не е етично. Обратното би означавало, че "осребряват" заболяването си.
Проучванията по соца нямат нищо общо със сегашните. Освен това и сега болниците печелят не малко, включително и под формата на скъпа апаратура.
И поговорете с някой пациент да ви каже, кое би предпочел - да участва в проучване или да го пуснат по пътека и да получава стандартни грижи за заболяването си.
За лекарите няма какво да говорим. Познавам такива, които признават, че не са в Германия само заради проучванията, които се правят и при нас.
НЕ НА ЦЕНЗУРАТА ВЪВ ФОРУМА !!! Освен това новият дизайн на Дневник е скапан !!!
Бих повярвал на приказките за високи морални принципи на младата колежка, ако същата се беше насочила към области на медицината като общата медицина, педиатрия, анестезиология и др подобни. А тази кукла е налазила най-доходоносните дисциплини - инвазивната кардиология и проучванията. Месечните доходи там са петтцифрени, а специално за проучванията - понякога дори и в евро. Така че хайде не на нас, обръгналите на какво ли не семейни лекари, моля!
Бих повярвал на приказките за високи морални принципи на младата колежка, ако същата се беше насочила към области на медицината като общата медицина, педиатрия, анестезиология и др подобни. А тази кукла е налазила най-доходоносните дисциплини - инвазивната кардиология и проучванията. Месечните доходи там са петтцифрени, а специално за проучванията - понякога дори и в евро. Така че хайде не на нас, обръгналите на какво ли не семейни лекари, моля!
е, налазила пък сега - момичето е завършило с отличие, какво искате - да стане ДжПи в Берковица ли ?
между другото, точно пък вие да се оплаквате - в едно малко градче (примерно 3000 души) има по 1-2 ма джпита, които взимат доста добри пари, а от личният ми опит преглеждат хора с кашлица, на които изписват широкоспектърен антибиотик, а за всичко друго си измиват ръцете пращайки пациентите в София
До коментар [#14] от "hipocrat20060":''тази кукла е налазила най-доходоносните дисциплини - инвазивната кардиология и проучванията. Месечните доходи там са петтцифрени,...''
И е всеизвестно, че масово се слагат стентове, като вид ''профилактика''.
Българските пациенти са пушечно месо за клинични изследвания на големите световни фармацевтични компании. Много лекари направиха много пари от тях за сметка на нищо неподозиращите пациенти. В една недоразвита държава като България, в която понятието 'информирано съгласие' се изкривява до неузнаваемост, клиничните изследвания на експериментални лекарства трябва да се забранят незабавно.
Дано момичето не прочете глупостите изписани от самоуверени автодидакти. Наброските относно клиничините проучвания са пълен цирк, колеги вие нямате понятие как става едно проучване и колко усилия изисква. Всички мастурбират ментално над баснословните хонорари, но всъщност това си е една почтена и благородна професия, вече не и толкова доходоносна
Роси, ти сигурно изкарваш целия си ден във форума и са ми добре познати автоматичните ти оплаквания. За БАН действително няма пари и в значителна степен това е напълно оправдано щото там наука почти не се прави.
Но при клиничните изследвания ситуацията е друга - там парите ги дават частни фирми и точно за тях има страшно добри пари. Знам за какво говоря понеже работя за една от най-големите фармацевтични компании - плащаме огромни суми на болници и лекари (но не в БГ).
Моето мнение е, че при клиничните изследвания пак не си изиграваме картите добре. Това е индустрия за милиарди и може да вкарва повече пари в страната дори и от ИТ индустрията. Но у нас, за съжаление, медицинските ВУЗ-ове не са на особено добро ниво по отношение на научните изследвания. От там и специалистите ни не са кой знае на какво ниво. Пак казвам - говоря не изобщо по отношение не медицината (мисля, че нашите специалисти са като цяло ОК), а по отношение на клиничните изследвания понеже те изискват по-специфичен набор от умения (статистика, епидемиология и т.н.). Ако за нещо държавата е виновна е, че не е поставила стриктни изисквания за доценти и професори. Такива би следвало да стават само хора публикували като първи автори в журнали с импакт фактор. Много малък процент от преподавателите в нашите ВУЗ-ове имат такъв опит в науката.
Знаеш ли, че у нас, за съжаление, се правят много по-малко клиничини изследвания отколкото, да речем, в ЮК?
Майката на бившата ми съпруга заболя от рак на панкреаса, който е почти нелечим. В ЮК имаше 10-тина клинични изследвания, които набираха пациенти с това заболяване, а у нас - нито едно. А за повечето такива пациенти експерименталната терапия е едиственият шанс да изкарат още някоя година живот.
Дано момичето не прочете глупостите изписани от самоуверени автодидакти. Наброските относно клиничините проучвания са пълен цирк, колеги вие нямате понятие как става едно проучване и колко усилия изисква. Всички мастурбират ментално над баснословните хонорари, но всъщност това си е една почтена и благородна професия, вече не и толкова доходоносна
До коментар [#4] от "bobhunter":Бях си обещал да не пиша повече никакви коментари и да правя трафик тук, но заради вас ще направя изключение.Това, което сте написал е достра изкривено и крайно. Явно имате някаква бегла представа за кл. проучвания, но по-скоро май нещо са ви оставили "зад борда" и сте озлобен. "Никакво творчество; никаква фантазия; никакво място за иновационни идеи. "Последният, който можеше да прави това, когато лекарството вече се прилага на живи хора беше Д-р Менгеле при нацитата. Слава Богу, че в наши дни лекарите следват стриктно предварително одобрен протокол.Никъде в цял свят не се плаща на болни пациенти за това, че участват в проучване, освен възстановяване на разходите им. Не е етично. Обратното би означавало, че "осребряват" заболяването си.Проучванията по соца нямат нищо общо със сегашните. Освен това и сега болниците печелят не малко, включително и под формата на скъпа апаратура.И поговорете с някой пациент да ви каже, кое би предпочел - да участва в проучване или да го пуснат по пътека и да получава стандартни грижи за заболяването си.За лекарите няма какво да говорим. Познавам такива, които признават, че не са в Германия само заради проучванията, които се правят и при нас.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
4ort
Рейтинг: 2899 НеутралноТази лекарка разбива много опорни точки.
gesand
Рейтинг: 312 НеутралноТова интервю устно или писмено е взето? Защото никой лекар не говори така в реалния живот: "Неограниченият достъп до тези данни трябва да четем критично и да имплентираме само най-доброто при лечението на нашите пациенти, без да забравяме индивидуалния подход към тях.", освен ако не изнася презентация.
“When small men begin to cast big shadows, it means that the sun is about to set”, Lin YutangСъщо така много ми хареса "Популационният растеж и промяната на епидемиологията на сърдечно-съдовите заболявания са глобална заплаха за общественото здраве, но също и възможност за развитие на иновативни терапевтични стратегии." Т.е. няма да правим профилактика, ще ги чакаме да се тръшнат и ще им правим иновативни (и скъпи, разбира се) терапевтични стратегии. Никъде не прочетох и дума за профилактика, а това са 90% от медицината... Явно докторантът доктор Докторова е доста комерсиално ориентирана.
1452
Рейтинг: 402 НеутралноАйде стига злоба. И какво толкова лошо има, ако интервюто е взето писмено?
Адмирации за младата лекарка, че е решила да остане и да специализира в България! Успех и желая!
bobhunter
Рейтинг: 765 НеутралноКлиничните проучвания се изпълняват по сценарий написан от големите фармацевтични фирми. Използва се възможността за корупция в болниците, сравнително ниското заплащане на лекарите и никакво или почти никакво заплащане на пациентите използвани за целите на проучванията. Ролята на лекарите е да попълват формуляри включващи данни за ефектите и страничните ефекти на тестваните медикаменти. Те нямат достъп до окончателните резултати от проучванията. Никакво творчество; никаква фантазия; никакво място за иновационни идеи. Най- порочното в практиката на клинични проучвания е, че договорите за проучванията се сключват от съответните болници (директор, икономически директор) одобряват се от специална етична комисия, а паричните постъпления от фирмите потъват най- вече в личните сметки на 2- 3 души!!! По времето на социализма също се правеха многобройни клинични проучвания, но парите постъпваха по сметките на медицинските университети. С тези пари се купуваше нова медицинска апаратура, нови медикаменти и оборудване на клинични лаборатории; инвестираха се в собствени научни разработки. Лекарите участващи в подобни клинични проучвания получаваха премиални в края на годината равни на едномесечна работна заплата. Крайно време е т.нар. "КЛИНИЧНИ ПРОУЧВАНИЯ НА МЕДИКАМЕНТИ" в болниците да бъдат ревизирани, а постъпленията от тях в частните сметки на лекарите да бъдат разследвани.
Atrium
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#2] от "gesand":
Като студент по медицина ще ти обясна следното - за много заболявания има различни профилактични програми в Германия, където уча, например ежегодна колоскопия след 50-годишна възраст, но въпреки доказаните ѝ ползи, едва под 20% от случаите на рака на дебелото черво биват навремено разкрити. Така че за успеха на една профилактична кампания е нужно и разбиране за заплхата от заболяването от страна на населението, а то в България масово липсва. ;)
ultrasur
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#4] от "bobhunter": горната половина на мнението описва точно нещата, но комунистическата му част също е за ревизиране.
12345
Рейтинг: 515 НеутралноРазплаках се от това интервю. Били оставали в България "за да поемат грижата за българските пациенти". Били направили жертва по този начин... И нито дума за смазващата корупция сред лекарите. Тях и НАП не смее да ги проверява.
sweeper
Рейтинг: 357 РазстроеноПомпозният наукообразен диалект в интервюто е естествен за младите специалисти, стремящи се към кариера. Ще й мине, надявам се , на д-р Докторова :) По-лошото е, че т.н. система на здравеопазване се е напълно изродила в безогледна търговско-спекулативна практика, което напълно деморализира както лекарското съсловие, така и пациентите. Проблемът не е само български - "здравната" индустрия е определено най-голямата от всички икономически сфери в световен мащаб още от 70-те години на миналия век. Просто у нас играта се играе грубо и без много превземки, пък и се отразява директно на собствения ни зад*ик, та е по-осезаемо и болезнено.
filofob
Рейтинг: 1473 НеутралноБраво на младата дама, че е останала и се е добрала до специализация в, може би, най-желаната и конкурентна медицинска специалност в България. И то не толкова, защото има поле за развитие, а защото инвазивната кардиология е сред най-добре заплатените по пътеките. Поради тази причина кардиолозите не бягат много на запад. А пък злите езици твърдят, че да се добереш до точно тази специализация не става само със знания......
Следващия път ще се радвам на интервю със специализант по такива вече екзотични и не престижни специалности, като анестезиология, педиатрия, патология.....
Щото накрая ще се окажем с много високо квалифицирани кардиолози, а няма да има кой да се грижи за недоносените бебета или да изследва пробите.
Noal
Рейтинг: 567 НеутралноДо коментар [#4] от "bobhunter":
Искаш партийно назначения директор да ги открадне?
Стига глупости, който върши работата той да взима пари.
И сега между 20 и 40 процента от парите за клинични проучвания отиват за болницата
whitemare
Рейтинг: 1862 НеутралноАз разбрах, че имало епидемия от сърдечно-съдови заболявания. Не знам брат, ти си знаеш
"Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят" Бертранд Ръселgesand
Рейтинг: 312 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "Atrium":
“When small men begin to cast big shadows, it means that the sun is about to set”, Lin YutangКато дипломиран лекар ще Ви обясня следното: информирането на населението е неотменна и изключително важна част от повечето профилактични мерки. Това, за което говорите, се нарича скрининг, и също е вид профилактика на болестите, но профилактиката далеч не се изчерпва с това. Също цитираните данни за скрининга на колоректалния карцином в Германия са много добри. Имайки предвид броя на населението над 50 години там, около 20% навреме открити случаи сигурно са десетки хиляди хора. Всеки спасен човешки живот е важен (надявам се поне на това да Ви учат там). А в България този процент едва ли е повече от един...
osl19549478
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#4] от "bobhunter":
НЕ НА ЦЕНЗУРАТА ВЪВ ФОРУМА !!! Освен това новият дизайн на Дневник е скапан !!!Бях си обещал да не пиша повече никакви коментари и да правя трафик тук, но заради вас ще направя изключение.
Това, което сте написал е достра изкривено и крайно. Явно имате някаква бегла представа за кл. проучвания, но по-скоро май нещо са ви оставили "зад борда" и сте озлобен.
"Никакво творчество; никаква фантазия; никакво място за иновационни идеи. "
Последният, който можеше да прави това, когато лекарството вече се прилага на живи хора беше Д-р Менгеле при нацитата. Слава Богу, че в наши дни лекарите следват стриктно предварително одобрен протокол.
Никъде в цял свят не се плаща на болни пациенти за това, че участват в проучване, освен възстановяване на разходите им. Не е етично. Обратното би означавало, че "осребряват" заболяването си.
Проучванията по соца нямат нищо общо със сегашните. Освен това и сега болниците печелят не малко, включително и под формата на скъпа апаратура.
И поговорете с някой пациент да ви каже, кое би предпочел - да участва в проучване или да го пуснат по пътека и да получава стандартни грижи за заболяването си.
За лекарите няма какво да говорим. Познавам такива, които признават, че не са в Германия само заради проучванията, които се правят и при нас.
hipocrat20060
Рейтинг: 402 НеутралноБих повярвал на приказките за високи морални принципи на младата колежка, ако същата се беше насочила към области на медицината като общата медицина, педиатрия, анестезиология и др подобни. А тази кукла е налазила най-доходоносните дисциплини - инвазивната кардиология и проучванията. Месечните доходи там са петтцифрени, а специално за проучванията - понякога дори и в евро. Така че хайде не на нас, обръгналите на какво ли не семейни лекари, моля!
Maldy
Рейтинг: 20 НеутралноДо коментар [#4] от "bobhunter":
Написаното от Вас са пълни глупости подплатени с теории на конспирацията.
carmello
Рейтинг: 1246 Неутралное, налазила пък сега - момичето е завършило с отличие, какво искате - да стане ДжПи в Берковица ли ?
между другото, точно пък вие да се оплаквате - в едно малко градче (примерно 3000 души) има по 1-2 ма джпита, които взимат доста добри пари, а от личният ми опит преглеждат хора с кашлица, на които изписват широкоспектърен антибиотик, а за всичко друго си измиват ръцете пращайки пациентите в София
Роси
Рейтинг: 7720 НеутралноУчените бягат, защото пари за наука тука няма.
princess_x
Рейтинг: 1303 НеутралноДо коментар [#14] от "hipocrat20060":''тази кукла е налазила най-доходоносните дисциплини - инвазивната кардиология и проучванията. Месечните доходи там са петтцифрени,...''
И е всеизвестно, че масово се слагат стентове, като вид ''профилактика''.
galapagas
Рейтинг: 930 НеутралноБългарските пациенти са пушечно месо за клинични изследвания на големите световни фармацевтични компании. Много лекари направиха много пари от тях за сметка на нищо неподозиращите пациенти. В една недоразвита държава като България, в която понятието 'информирано съгласие' се изкривява до неузнаваемост, клиничните изследвания на експериментални лекарства трябва да се забранят незабавно.
galapagas
Рейтинг: 930 НеутралноТази Докторова още нищо не е публикувала. Надявам се бъдещето да е нейно. Иначе е хубавица, не отричам.
dimgeorgiev
Рейтинг: 402 НеутралноДано момичето не прочете глупостите изписани от самоуверени автодидакти. Наброските относно клиничините проучвания са пълен цирк, колеги вие нямате понятие как става едно проучване и колко усилия изисква. Всички мастурбират ментално над баснословните хонорари, но всъщност това си е една почтена и благородна професия, вече не и толкова доходоносна
Николов
Рейтинг: 1604 НеутралноНо при клиничните изследвания ситуацията е друга - там парите ги дават частни фирми и точно за тях има страшно добри пари. Знам за какво говоря понеже работя за една от най-големите фармацевтични компании - плащаме огромни суми на болници и лекари (но не в БГ).
Моето мнение е, че при клиничните изследвания пак не си изиграваме картите добре. Това е индустрия за милиарди и може да вкарва повече пари в страната дори и от ИТ индустрията. Но у нас, за съжаление, медицинските ВУЗ-ове не са на особено добро ниво по отношение на научните изследвания. От там и специалистите ни не са кой знае на какво ниво. Пак казвам - говоря не изобщо по отношение не медицината (мисля, че нашите специалисти са като цяло ОК), а по отношение на клиничните изследвания понеже те изискват по-специфичен набор от умения (статистика, епидемиология и т.н.). Ако за нещо държавата е виновна е, че не е поставила стриктни изисквания за доценти и професори. Такива би следвало да стават само хора публикували като първи автори в журнали с импакт фактор. Много малък процент от преподавателите в нашите ВУЗ-ове имат такъв опит в науката.
Николов
Рейтинг: 1604 НеутралноМайката на бившата ми съпруга заболя от рак на панкреаса, който е почти нелечим. В ЮК имаше 10-тина клинични изследвания, които набираха пациенти с това заболяване, а у нас - нито едно. А за повечето такива пациенти експерименталната терапия е едиственият шанс да изкарат още някоя година живот.
hipocrat20060
Рейтинг: 402 НеутралноИ що тогава всички се натискат за пустите му недоходоносни проучвания, чудя се просто!
Rex
Рейтинг: 1261 НеутралноМного добре ви го е написал номер четири, ама на вас истината не ви изнася.