
© Кристина Камбурова
След замръзването на пазара на имоти с обявяването на извънредното положение сега ситуацията е доста променена, макар някои участници на пазара още да изчакват, за да видят накъде ще вървят нещата. Повече са наемодателите на пазара заради освободени жилища заради по-високи наеми и такива от студенти и ученици, които ще приключат учебната година онлайн. Каква е ситуацията на пазара на жилища - отговорите са от Гергана Тенекеджиева, изп. директор на "Адрес".
Пазарът излезе ли от състоянието си на замръзване, в което изпадна с обявяването на извънредното положение?
- В самото начало имаше ступор. Хората свързваха обявяването на извънредното положение с война, а не с вирус. Така че едва ли на някого му е било до покупка, но в рамките на 2 седмици обстановката се успокои и хората започнаха да разглеждат отново решаването на своите нужди.
В началото на април доста по-активни бяха продавачите, броят на купувачите тогава се възстанови 20%. Всички говореха за криза и за предходната от 2008 г. Към края на април купувачите се активираха изключително много и те пак са повече от продавачите на пазара.
От началото на май продавачите решиха да изчакат да видят какво ще се случи след извънредното положение и все още някои от тях са в изчаквателна позиция, но не всички. Има и такива, които трябва да излязат от инвестиция, да се преместят и т.н.
Кои са активните играчи в момента?
- На пазара излязоха хората, които имат спестявания. В София те не стигат за покупка, но в малките градове е абсолютно реално. Тенденция е, че основните сделки са на хора на възраст 50 плюс. Това е обяснимо, те са преживели обезценяването на парите, смятат, че когато някой заговори за криза, това е едно от първите неща, които може да се случат, а и вложението в имот винаги е било сред основните инвестиции на българите. И ако преди хората в тази възрастова група са били купувачи на жилища за децата си, сега купуват без толкова ясна цел.
Какво става с цените и накъде ще вървят?
- Обявените разнообразни очаквания за спад са прогнози, а цените се определят от играчите на пазара, сред които са и банките. За момента е трудно и неприемливо да се правят категорични прогнози, така че можем да говорим за реалния спад на цените на надценените имоти в рамките на 10%. Добре поддържаните имоти и тези с добра локация винаги си удържат цените.
Кой е в силна позиция - купувачите или на продавачите, и защо?
- Много е трудно да се каже дали изчакващите са прави. Нормално е да се изчака, за да се види накъде ще тръгнат нещата, но пазарът на имоти е бавно адаптивен и това изчакване може да отнеме може би 2 години. При предходната криза напасването на цените отне между 4 и 6 г. Който може да чака над 2 г., да чака. Но сега не знаем какво ще се случи с вируса през есента, зимата и следващата година. Пазарът ще бъде изключително обвързан с това развитие. Така че за мен правилното е да се реагира сега - който има нужда, да купува или продава и да се напасне към обстановката.
Доколко може да се говори за тенденция в търсенето на повече жилища със собствени открити пространства - по-големи балкони или къщи близо до градовете?
- Със сигурност, ако говорим за къщите в близост до големите градове, такъв висок процент на запитвания от клиенти никога не е имало. На голяма част от хората им е харесало уединението и биха искали да са по-спокойни при следваща вълна на заразата или ако това положение е новата реалност. Досега това не е бил предпочитан сегмент и тепърва се разглежда като част от пазара на жилища. Що се отнася до балконите - ние нямаме отметка търсене на балкон, нито клиенти заявяват това, но брокерите считат, че това ще се продава. Затова и обръщат по-специално внимание на представянето на хубави балкони, а по-доброто представяне води повече клиенти.
В София в момента се харчат около 90 хил.евро за двустайно жилище, които преди извънредното положение са били 100 хил.евро. Интересното е, че излязоха по времето на извънредното положение доста интересни тристайни апартаменти на тази цена.
Усложнени ли са условията, при които банките отпускат ипотечни заеми, и в какво отношение?
- Сега купувачите реагират повече с кешово плащане, отколкото с кредити. В брой са платени 34% от сделките на "Адрес". От страна на банките не смятам, че има рестрикции. Те, разбира се, много прецизно преглеждат профила на клиентите, по-внимателни са в избора си, но в никакъв случай не е спряно финансирането на целеви кредити за покупка на жилища.
И ако допреди извънредното положение в оценката на имотите те слагаха ликвидационна стойност от 5%, то тя сега е 10%. Това означава, че ако се наложи да продадат сега имот, който са кредитирали, могат да го направят веднага с 10% по-ниска цена и няма да реализират загуба.
karabastun
Рейтинг: 9168 ЛюбопитноПазарът на жилища беше силно раздут от ей такива експерти-брокери на НИ !
[email protected]Bedtime for Democracy
Рейтинг: 1050 ЛюбопитноЩом има имоти дето допреди 2 месеца от 130к са паданали на 100к , значи тази пак нещо ни лъже... Но пък жената си пази хляба де...
Pure Chewing SatisfactionJazzdevil
Рейтинг: 1445 НеутралноНека да позная какво е казала брокерката:
"Сега е най-подходящия момент за покупката на жилище!"
samoedin
Рейтинг: 3684 ВеселоСамо той ли ще зависи от това, Десислава ? Аз пък си мислех, че цялата световна икономика зависи от ситуацията и овладяването на ковид пандемията ! Не е достатъчно да имаш само миловидно изражение пред медиите, необходимо е да се опитваш и да мислиш какво точно казваш.....
karabastun
Рейтинг: 9168 ВеселоКупувайте, купувайте - хранете агентите на НИ - че засега само 50% от жилищата стоят празни ...:)
[email protected]До коментар [#3] от "Jazzdevil":
blondofil
Рейтинг: 3389 НеутралноКои са тия национални предатели дето имат спестявания.?
plamen_b
Рейтинг: 995 ВеселоДо коментар [#3] от "Jazzdevil":
... а също: "Сега е най-подходящия момент за _продажба_ на жилище." За брокерите е важно да има покупко-продажби.
pet_fire
Рейтинг: 5668 Неутрално"...В брой са платени 34% от сделките на "Адрес""
Нали суми над 10 000 лв се плащат само по банков път. А за недвижимите имоти и нотариусите трябва да следят за заплащането.
vhv
Рейтинг: 535 ВеселоНе толкова искрено съжалявам, но все по-малко хора се връзват на "експертизите" на уважаемите заинтересовани...
В Рим, раздутият пазар потъва със завидни темпове. Електронна търговия + smart working = нормализиране на пазара.
vhv
Рейтинг: 535 НеутралноДо коментар [#8] от "pet_fire":
Предполагам, имат предвид без банков кредит.
vhv
Рейтинг: 535 ВеселоДо коментар [#3] от "Jazzdevil":
Сега е най-подходящият момент за продажба на жилище, но най-подходящият момент за покупка на жилище ще е към началото на 2021.
Yavor Angelov
Рейтинг: 8 НеутралноПоредната поръчкова статия, която има за цел да ни каже - "нищо не е ясно и сигурно, но цените ще си стоят същите."
И то с единствен участник - изненадващо - брокер. Това е все едно да интервюираме Доган и Пеевски за организираната престъпност.
На всички е ясно, че се задава двуцифрена рецесия в ЕС и цял свят. Хората остават без работа и са несигурни. Всеки препоръчва да се изчака поне 12 месеца, само кухите брокерски кратуни, зашеметени от алчност, казват, че всичко ще е наред. Велика статия, няма що...
johnniewalker
Рейтинг: 549 НеутралноХахахах в момента изборът дали да купуваш апартаменти е своеобразен тест за интелигентност:
1. Купуваш апартамент, защото смяташ, че всичко ще продължи както последните 10 години и по-добре да побързаш, че цените ще вървят само нагоре.
2. Не купуваш апартамент и чакаш цените да бъдат пометени от рецесията/депресията в която вече е целият свят.
hifi_hifi
Рейтинг: 348 НеутралноСтроителите доста позахлебиха последните години, така че имат ресурс и си довършват строежите макар и по-бавно.
Ще смъкнат 5-10% профилактично цените и ще изчакват докато могат.
Банките дадоха отсрочки до 6 месеца, но икономиката тепърва ще види зор и есента вече може да очакваме сериозен екшън...ще видим
Цайко
Рейтинг: 1145 НеутралноКеш, в брой, а на ръка колко са платени. Я веднага девойката да заминава на инструктаж.
Цайко
Рейтинг: 1145 НеутралноКеш, в брой, а на ръка колко са платени. Я веднага девойката да заминава на инструктаж.
blakov
Рейтинг: 11 НеутралноДам, може да хвърлите едно око на https://www.youtube.com/watch?v=x4f2D5hv_UY
Интересни неща се споделят в него :)
ck2013
Рейтинг: 944 Веселоцените няма да падат само ще се забави ръста им :)
“I am sorry for the length of my letter, but I had not the time to write a short one.” Blaise Pascalabdulhazred
Рейтинг: 550 НеутралноИмат предвид че са платени с налични пари, почти сигурно по банка, а не са купени на кредит.
Роси
Рейтинг: 8551 НеутралноТо само ремонта на старо жилище е колкото самото жилище.
Vassil Stoychev
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#13] от "johnniewalker":
Жилището в което живея родителите ми са го купили ново през 1987 г. Тогава е струвало 12 000 лева. Сега струва струва 120 Хил. лева. без подобренията. С тях още поне 20 отгоре.
Идеята ми е, че да , краткосрочно всичко е конюнктура, но в крайна сметка ИНФЛАЦИЯТА разгонва фамилията на спестените пари и тя е много повече от жалките 2-3 % дето ги съобщават по телевизията. От там цените на жилищата едва ли ще се сринат, освен ако строителните предприемачи не решат това. По-скоро след някаква корекция ще замръзнат , а доходите на хората ще нарастват с по-бързи темпове. Не вярвате - питайте някой познат колко е лесно да си намери работник - сега, когато уж било КРИЗА. Криза друг път, това не са 90-те години, хората имат спестени по някой лев , а и не е толкова лесно да излезеш от зоната си на комфорт и от продавач да станеш берач, заварчик или животновъд. А, и освен всичко друго преквалификацията изисква време и пари. Като добавим и коефициент на демографско заместване около 50% (реалния) пътя на заплатите е само един - нагоре.
Dark
Рейтинг: 1693 НеутралноЦените не може да останат същите, абсурдно е такива дупки в София да се продават за 2500 евро! И си стоят по две години :)))
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2560 НеутралноДо коментар [#21] от "Vassil Stoychev":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.това жилище не е вечно но за сега "струва" 120000. след още 35 години колко ли ще е :)
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2560 НеутралноДо коментар [#21] от "Vassil Stoychev":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.в ВБ има селски къщи на по 2 века... и сега стрвуат сума пара. С панелките не знам дали ще е същото след 200 години
2.5
Рейтинг: 1635 НеутралноОще е рано, след нняколко месеца циреят ще гръмне и тогава картинката ще изглежда друго яче. При 200000 безработни, какъв пазар на недвижими имоти я гони тази?
I Want To BelieveЗа луксозните имоти/автомобили и пр. кризата е условно нещо. При рецесия неравенствата само се засилват и най-заможните нямат никакви ядове да си пазаруват луксозни неща. Средната класа ще бъде в разкрачено положение и когато тези с ипотеките започнат да гърмят ще видим тази кака на какви цени ще реализира сделки?
kamenof
Рейтинг: 386 ГневноПърво да се научат как се пише три реда обява без правописни грешки, след това да правят секторни анализи. Събират повече пари от нотариуса и общината взети заедно, не декларират 1 стотинка, всички са на граждански договори, не знаят бъкел вещно и облигация, пък иначе с претенции за 6 % от сумата.
Наложи ми се да помагам на роднина да се оправя с едни наглеци от техния бранш. Колкото пъти ги засякох, че говорят откровено неверни неща за право на собственост, вписване на сделки и рискове - единствените им аргументи са "ние сме от 20 год. на пазара" и го повтарят като папагали. Еми и 100 год. да сте на пазара - не сте компетентни да съветвате как хора да харчат 6 цифрени суми.
Много го ненавиждам това племе...
runmen._
Рейтинг: 481 НеутралноМоето очакване е цените на недвижимите имоти в София да вървят надолу, с колко - времето ще покаже. Причините според мен са следните ( без да ги подреждам по значмост):
1. Несигурност в следващите 2-4 години
2. Безработица
3. Лошо качество на строителството.
4. Демографската катастрофа
5. Лошо разположение ( има кооперации с тераси на 10 метра от наземната част на метрото, други в съседство на на бул. Цариградско шосе и бул. Копенхаген. Излишно хабене на ресурс. Нямам идея, кой и с каква цел купува подобни жилища.
6. Строителите се нуждаят от оборотни средства. Срещам оферти за 19% авансово и 81 % при издаване на акт 16, а някои дори с бонус 10 дневна ваканция в Созопол :-). Това говори само за едно - липса на финансиране.
7. Банките ще са по-предпазливи при отпускане на кредит и процентът от стойността на сделката, която те финансират ще е по-малък отколкото изминалите години. Това ще изисква повече кеш.
От известно време много често започвам да виждам изоставени жилищни сгради на етап груб строеж.
vhv
Рейтинг: 535 ВеселоДо коментар [#24] от "GMO VACCINES CHEMICALS":
Панелките, практически (поради качество и поддръжка) имат живот 60-80 години. Теоретически - ако са спазвани всички изисквания при изливането на панелите; заваряването на връзките; замонолитването; поддръжката - би трябвало да"живеят" над 100 години. Не вярвам, в България да панелна сграда, толкова добре изпълнена и поддържана.
vhv
Рейтинг: 535 НеутралноДо коментар [#17] от "blakov":
Благодаря ти. Много интересна лекция.
prx15601314
Рейтинг: 295 НеутралноДо коментар [#23] от "GMO VACCINES CHEMICALS":
щом за 33 години цената се е увеличила х10, то следвайки същата формула би следвало да струва 1 200 000. Да сме живи и здрави още 35 години.
olexander
Рейтинг: 1227 ВеселоБрей, незнаех, че "Пазарът на жилища силно ще зависи от развитието на вируса"...
Победителите първо печелят, а след това отиват на война; победените първо отиват на война, а след това търсят начин да я спечелят.Вече зная.
olexander
Рейтинг: 1227 ВеселоМного смешен подбор на заглавия.
Победителите първо печелят, а след това отиват на война; победените първо отиват на война, а след това търсят начин да я спечелят.hasmokar
Рейтинг: 950 НеутралноВръза тенекето, Тенекеджиева.
maddrum
Рейтинг: 608 НеутралноТова интервю всяка седмица ли ще го пускате ?
klecho
Рейтинг: 947 НеутралноЗначи, хората със спестявания щели да се нахвърлят на бараките, като топъл хляб, си страх да не им се обезценят парите. Когато някои държави продават 10-годишни облигации с отрицателна лихва.
Како, тези хора имат спестявания, точно защото не са идиоти. Балоните ги надуват тия с кредитите. А и нивите по черноморието ще отдавна ги разпродадоха...
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2560 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.беше раздут от мераклий. да не се заблуждаваме, тези просто смучат едно процентче. като има мераклии да купуват панелки за 1200 евро м2, ще има ги раздуват.
klecho
Рейтинг: 947 НеутралноДо коментар [#21] от "Vassil Stoychev":
12000 лева през 1987 са били 60 месечни заплати. Точно колкото сега 120000 лева.
Подобренията не ги брой, пробвай да ги калкулираш в продажната цена?
И, разбира се, тия 120000 лева са по твоя преценка, купувачът може да закове цената на 55000. Сега (да не се налага) си представи, че парите ти трябват адски спешно, на колко мислиш, реално ще си стиснете ръцете?