Обратно броене: Победите на Роджър Федерер - от 1 до 1000

Роджър Федерер достигна кота 1000 в рамките в рамките на 17 години.

Гейм, сет, мач, титла, първа победа, 1000 победи... Трима тенисисти имат привилегията да запишат толкова успехи кариерата си. Престиж, който се изковава не само с години труд, а с огромен и единствен по рода си талант в индивидуален спорт като тениса.

Американецът Джими Конърс води класацията с 1253 успеха и 278 загуби, следван от чеха Иван Лендъл с 1071 победи и 239 поражения. В неделя определяният неведнъж за най-великия състезател в този спорт Роджър Федерер достигна и това постижение.

17-кратният носител на титли от Големия шлем записа името в историята си на турнира в Бризбейн в Австралия. На финала той надделя над талантливия канадец Милош Раонич с 6:4, 6:7(2), 6:4 за 2.13 часа.

"Това е специален момент, няма съмнение. Спечелих доста мачове през годините, за това хилядната победа тази вечер означава много за мен. Никога няма да забравя този мач", сподели 33-годишният швейцарец непосредствено след успеха.

Предлагаме ви разходка в историята на Федерер от първата му победа до последната... засега. Пет от стотните му победи в кариерата са записани на турнир от Големия шлем. Деветнайсет месеца му бяха нужни, за да стигне от 800 до 900.

Федерер записва най-бързо 100 победи в рамките на 15 месеца – от периода юни 2003 г. до финала в Откритото първенство на САЩ през 2004 г.

Кръглите победи на Федерер от 1 до 1000

Първата победа - срещу Гийом Рау, през 1998 г. в Тулуза. Първи кръг (6:2, 6:2).

Федерер спечели първият си мач от АТП тура на 17 години срещу 45-ия в света. Той стига четвъртфиналите в Тулуза като номер 878 и завърши следващата година като 64-ти в световната ранглиста.

Победа №100 – срещу Жулиен Буте през 2001 г. в Базел. Полуфинал (7:6(3), 6:4).

Федерер записа победа номер 100 на домашния си турнир в Базел

Едва на 21 години Федерер вече е разпознаваем на голямата тенис-сцена благодарение на петсетовия трилър, който играе с Пийт Сампрас на "Уимбълдън" в четвъртия кръг. В Базел той печели победа номер 100 срещу 64-ия в света Буте и достига четвъртия си финал в кариерата, но губи от Тим Хенман.

Победа №200 – срещу Михаил Южний през 2003 г. в Хале. Полуфинал (4:6, 7:6(4), 6:2).

През 2003 г., когато постигна победа номер 200, швейцарецът спечели титлата в Хале

В сезона, в който Федерер прави големия си пробив, той печели седем титли между които първата си от 17-те от Големия шлем – "Уимбълдън". В Хале (Германия) записва успех номер 200.

Победа №300 срещу Лейтън Хюит през 2004 г. на Откритото първенство в САЩ. Финал (6:0, 7:6(3), 6:0).

Победа номер 300 - със стойността на титла от US Open през 2004 г.

Вече световен номер 1, Федерер печели третата си титла от Големия шлем срещу именития Хюит. 23-годишният швейцарец губи само три сета по пътя си до титлата.

Победа №400 срещу Томи Хаас през 2006 г. Откритото първенство в Австралия. Четвърти кръг (6:4, 6:0, 3:6, 4:6, 6:2).

Федерер изразява радостта си от успеха над Томи Хаас през 2006 г.

Федерер вече доминира в световния тенис. Допуска изравняване от 2:0 сета, но показва здрави нерви за да спечели мача.

Победа №500 срещу Давид Ферер през 2007 г. в Монте Карло. Четвъртфинал (6:4, 6:0).

Победа номер 500 дойде на червени кортове - в Монте Карло

Федерер надделява над испанеца Давид Ферер, за да запише половината от успехите си на корта.

Победа №600 срещу Тиаго Алвес през 2008 г. на Откритото първенство в САЩ. Втори кръг (6:3, 7:5, 6:4).

Рафаел Надал най-накрая успява да свали Федерер от първото място в тениса, но това не спира швейцареца да запише победа номер 600 в САЩ, където печели 12-ата си титла от Големия шлем в рамките на пет години.

Победа №700 срещу Юлиан Райстер през 2010 г. на "Ролан Гарос". Трети кръг (6:4, 6:0, 6:4).

Две години чакане за победа номер 700

Федерер се нуждаеше от две години да спечели още 100 мача, но ги постига в опит да защити титлата си във Франция. Все пак той губи на четвъртфинаите от Робин Сьодерлинг.

Победа №800 срещу Хуан Монако през 2011 г. на мастърса в Париж. Четвъртфинал (6:3, 7:5).

Победа номер 800 в Париж

Единствената титла, която Федерер печели на мастърса в Париж.

Победа №900 срещу Жил Симон през 2013 г. на "Ролан Горас". Четвърти кръг (6:1, 4:6, 2:6, 6:2, 6:3).

След победата над Жил Симон през 2013 г. останаха само 100 до 1000

Рядко Федерер се задържа на червените кортовете на "Филип Шатрие". В битка с любимеца на публиката Симон в петсетов мач, той печели 900-я си успех. Все пак Федерер губи на четвъртфиналите от друг французин – Жо-Вилфред Цонга два дни по-късно.

Победа №1000 срещу Милош Раонич през 2015 г. в Бризбейн. Финал (6:4, 6:7(2), 6:4).

Раонич създаде неприятности на 33-годишният швейцарец, но опитът му помогна да спечели за 2.13 часа. По пътя си към победа номер 1000, Федерер елиминира българина Григор Димитров на полуфиналите след 6:2, 6:2.

"Връщайки се назад във времето, смятам, че харесвам повече да побеждавам в нервни и завързани двубои. Бях щастлив да победя днес в трисетов мач", заяви Федерер.