
© Георги Кожухаров
Костадин Костадинов, председател на "Възраждане"
Едно наум" е рубрика, в която "Дневник" публикува прессъобщения, откъси от текстове, изказвания и фото- и видеоматериали, които трябва да се четат или гледат с едно наум.
В неделя (29 януари) председателят на партия "Възраждане" Костадин Костадинов написа във "Фейсбук", че пълнолетният му син събира подписи в училището си за референдум срещу въвеждане на еврото в България. Формално подписите се събират от граждански комитет, подкрепен от "Възраждане". В публикацията се посочва, че съученик на сина на Костадинов - определен от партийния председател като "евробабаит", е скъсал една от бланките, отказал да разпечата нови за компенсация, в следствие на което "изяде балтиите (шамари, на варненски)". Според статуса на Костадинов по-късно следва "групово раздадени балтии от привържениците на лева за привържениците на еврото", защото удареното първоначално момче се е върнало с неколцина други при сина му, който също бил събрал своя група.
Оценката на Костадинов за случилото се е положителна, посочва, че се гордее със сина си.
Твърденията на председателя на "Възраждане" и отношението му към сюжета провокираха реакции във "Фейсбук" от депутати на "Демократична България", които определиха случая като политическа пропаганда и поощряване на употребата на насилие сред деца.
Институциите, с които "Дневник" се свърза, отричат написаното от Костадинов за "балтии" в училището да е истина. Междувременно той самият също заобикаля въпросите дали е имало размяна на шамари заради подписите срещу въвеждането на еврото, но неизменно отстоява, че поощрява насилието.
"Няма информация за физически сблъсък"
"Дневник" изпрати въпроси до Министерството на образованието (МОН) и Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) дали институциите са сезирани, смятат ли да предприемат действия и какви, смятат ли, че събирането на подписи за референдум, инициирано от политическа партия, е нарушение.
В отговор МОН посочва, че регионалното управление на образованието във Варна (откъдето е Костадинов и където синът му ходи на училище - бел. авт.) е направило проверка и установило, че подписката не се разпространявала в училището, а извън него.
Защо е проблем
Според Закона за закрила на детето "всяко дете има право на закрила срещу въвличане в политически, религиозни и синдикални дейности". Макар и формално в подписката да са се включвали само пълнолетни, от публикацията на Костадин Костадинов се разбира, че и деца са били въвлечени в темата за референдума за еврото, защото синът му му разказал, че "много повече искат да се разпишат, но за съжаление нямат навършени 18 години".
В края на април миналата година предишното Народно събрание прие промени в Закона за училищното и предучилищното образование, с които се целеше деполитизация на образователната система. Сред промените е текст в чл. 11, където изрично се посочва, че "се забранява осъществяването на политическа и партийна дейност". Справка на "Дневник" в стенограмата от гласуванията по промените в закона показва, че групата на "Възраждане" е била против всички предложения за текстове за деполитизация на образователната система.
Мария Брестничка от неправителствената организация "Национална мрежа за децата" коментира пред "Дневник", че в публикацията на Костадин Костадинов за подписката срещу еврото и шамарите в училище има поне два проблема:
- "хвали се, че насилието е начин да се справим с даден проблем"
- "да се събират подписи за референдум, за който призовава "Възраждане", е предизборна агитация"
Припомня, че това не е първият случай на политическа агитация на "Възраждане" край училища. "По време на последната предизборна кампания сезирахме институциите за раздаване от тази партия на листовки, пъхнати в учебници, раздавани на деца около училища", казва Мария Брестничка. По думите ѝ е недопустимо лидер на партия да призовава за агресия между деца. "Публикацията, която разказва тази история, била тя вярна или с измислици, остава в пространството като призив: да се прави политическа агитация чрез насилие сред деца в училище".