
© Юлия Лазарова
От утре до 28 февруари партиите и коалициите, регистрирани за участие в предсрочните парламентарни избори на 2 април, ще могат да подават кандидатдепутатските си листи в районните избирателни комисии (РИК). До 20 февруари пък комисиите имат задължение да регистрират инициативните комитети, които искат да участват във вота. Това стана известно след първия редовен брифинг на Централната избирателна комисия.
Председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова обяви, че към момента всички решения се вземат съобразно сроковете, записани в хронограмата на ЦИК и няма забавяне в организацията на изборите. Допълни и че в следващите дни би трябвало да има яснота по отношение на организационно-техническата подготовка за вота, която е сред отговорностите на Министерския съвет.
Решение се очаква и по въпроса дали протоколът от машинното гласуване да бъде взет за контрола, след като той вече няма има отношение към резултата заради промените в Изборния кодекс, според които контролните разписки от машините ще бъдат вече бюлетини и ще се броят ръчно.
От ЦИК обявиха и че параваните, които трябва да бъдат поместени в изборните помещения няма да се изработват централизирано, но не посочи чия ще бъде отговорността.
Гласуването в чужбина
До края седмицата ЦИК ще пусне платформата, през която българите зад граница ще могат да подават онлайн заявления за разкриване на секции в чужбина. За целта е необходимо да бъдат събрани минимум 40 заявления, а крайният срок изтича на 7 март. След това ЦИК ще започне консултации с политическите сили за назначаване на съставите на секционните комисии зад граница.
Говорителят на ЦИК Цветозар Томов посочи, че засега в комисията не е постъпвало предложение за ограничаване на броя заявления, които могат да бъдат изпращани от един IP адрес. В сряда (15 февруари) от проруската партия "Възраждане" представиха данни, според които на предишните избори на 2 октомври от 48 IP адреса в една държава са подадени над 11 хиляди заявления и заявиха, че ще отправят такова предложение към изборната комисия. Томов заяви, че едва след като имат официална информация по случая, ще може това да бъде обсъдено и взето решение. Той обаче изрази лично мнение и каза, че според него ограничението за едно заявление от 1 IP адрес е "прекалено рестриктивно" и може да засегне големите семейства.
Томов посочи, че едва след като изтече срокът за подаване на заявления комисията ще може да се произнесе дали да бъде разкрита секция в турския град Адана, който беше силно засегнат от земетресението от 6 февруари. Единият вариант, който предлага Министерството на външните работи, е секцията да бъде преместена в съседния град Мерсин. Той подчерта, че членовете на комисията трябва да обсъдят по отделно всеки случай, за който от МВнР предлагат да не бъдат разкрити секции, включително за Латинска Америка. По думите му за там основанието на външното ведомство е, че няма интерес.