
© Цветелина Белутова
Инициативата на гражданската организация "Обединение за честни избори" (ОЧИ) за сключването на Пакт за честни избори предизвика интереса само на три партии и коалиции, които ще се борят за гласовете на избирателите на предстоящия предсрочен парламентарен вот, съобщава "Сега".
По-рано днес гражданската инициатива покани политическите формации с прогнозен резултат от гласуването над 1% да се подпишат под документ, с който да заявят ангажимента си да работят за преодоляване на проблемите, свързани с изборния процес в България. На събитието обаче се отзоваха само "Продължаваме промяната - Демократична България", "Левицата" и "Български възход".
Трите формации се обединиха по следните точки:
- Да проведат честни избори, без търговия с гласове, манипулация на изборните резултати, включително бюлетини и протоколи и други нарушения на закона.
- Да не се използват непозволени средства като: език на омразата, дезинформация, фалшиви новини, уронване честта и доброто име на опонентите, търговия с влияние, методи за натиск и заплахи върху избирателите.
- Да защитават правата на всички избиратели да гласуват свободно и безпрепятствено, както и на правата на всички кандидати да участват в изборния процес.
- Да спазват законодателството, свързано с изборите, и при нарушения да се сътрудничи с ЦИК и МВР за гарантиране на това.
- Да не използват нелегитимни средства за финансиране на изборните кампании, включително от корпоративни дарения и други неразрешени източници.
"Продължаваме промяната", "Демократична "България", "Български възход" бяха единствените формации в 48-мото Народно събрание, които се противопоставиха на цялостното прекрояване на Изборния кодекс, наложено от ГЕРБ, БСП и ДПС. Трите политически сили настояваха за запазването на машинното гласуване във вида, в който съществуваше до изборите на 2 октомври, както и за деполитизирането на ЦИК.