Марин Райков е най-вероятният служебен премиер на България (обновена)

Марин Райков е най-вероятният служебен премиер на България (обновена)

© Надежда Чипева, Капитал



По-малко от 24 часа преди президентът Росен Плевнелиев да обяви кой ще бъде назначеният от него служебен премиер на България - най-често посочваното име е това на Марин Райков. За него тази вечер съобщиха вестниците "Стандарт", "Труд" и "24 часа", като възможен премиер го посочиха и трите национални телевизии - БНТ, БиТиВи и "Нова тв" във вечерните си емисии. 


Райков най-вероятно ще бъде новият министър председател, но засега все още няма официално  потвърждение. От президенството отказаха пред "Дневник" какъвто и да е коментар за евентуалния премиер и министри до утре в 16 часа, когато ще бъде представянето на "Дондуков" 2. 


В момента Райков е посланик на България в Париж и беше сочен за вероятен външен министър в служебния кабинет, който ще назначи Плевнелиев. Той е бил зам.-министър на външните работи (тогава министър беше Надежда Михайлова) в кабинета на Иван Костов (1998-2001г.), а след това става посланик във Франция. Райков влезе като заместник външен министър и в правителството на ГЕРБ, но през 2010г. отново замина за Париж (още за биографията му - в карето). 




Другите почти сигурни назначения в служебния кабинет са на:


- Петя Първанова като министър на вътрешните работи. В момента тя е шеф на дирекция "Европейски съюз и международно сътрудничество" във ведомството. 


- Екатерина Захариева, която ще поеме регионалното министерство, където беше зам.-министър в екипа на Плевнелиев, а след това премине с него на "Дондуков" 2 като главен секретар на президента.


- Деяна Костадинова като министър на труда и социалната политика. За кратко тя беше заместник министър в екипа на Тотю Младенов (юни 2011 - февруари 2012), където отиде от Министерски съвет. В момента Костадинова е секретар по социални политики, младежта и спорта на президента.


Кратка биографията на Марин Райков
Марин Райков е роден във Вашингтон, САЩ на 17 декември 1960 г. Баща му Райко Николов е бил посланик на България в Кувейт, ООН- Женева, Италия и Югославия. Райков има висше образование "Международни отношения" от УНСС (преди промените - ВИИ "Карл Маркс"). Според негови визитки, публикувани в медиите, започва работа в МВнР в отдел "Страни от Югоизточна Европа" през 1987г. и извървява кариера от младши дипломат, през съветник до пълномощен министър. През периода 1991-94 г. е първи секретар в посолството  в Белград, след това работи в дирекция "Права на човека" във външно министерство, после е зам.-постоянен представител на България в Съвета на Европа в Страсбург (1996-1998г) и след това започва политическата му кариера в правителството на Костов. След първия си период като посланик в Париж, между април 2005 г. и юни 2009 г. отново работи в МВнР  в дирекция "Външнополитическа координация и планиране". Владее френски, английски и руски език.

Четете утре в "Дневник" всичко за служебното правителство в специалната тема, представяне на новите министри, първи реакции и коментари.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK