
© Дневник
Четири или пет партии ще влезнат в парламента? Този път освен социолозите, може да питате и бумейкърите.
Шансовете в 42-ото Народно събрание да има пет формации се оценяват по-високо, отколкото да останат четири, сочат коефициентите на букмейкъра "Евробет". Според тях е по-голяма и вероятността ГЕРБ да победи БСП на изборите в неделя.
Коефициентът за конфигурация на първите три партии в следната последователност ГЕРБ, БСП, ДПС е 1,90, докато във вариант БСП, ГЕРБ и ДПС е 2.10.
Букмейкърът определя като голяма вероятността "България на гражданите" да бъде в парламента като трета сила. Коефициентът да се нареди след двете водещи формации е 3.00 при победител ГЕРБ и 3.50 при победител БСП.
Букмейкърът дава най-големи шансове за пет парламентарни сили, тъй като е определил за това коефициент 1.50. По-високи според него са дори шансовете бариерата от 4% да бъде премината от шест формации - 2.15.
Едва след това идва възможността в парламента да има само четири партии. Коефициентът за това е 2.20.
Според предвижданията на букмейкърите най-голяма е вероятността следващото Народно събрание да не успее да излъчи правителство, за което може да се заложи при 1.75. Следва вариантът на коалиционен кабинет от две или повече формации - 2.50.
Бившият премиер Бойко Борисов е фаворит да оглави следващото правителство (1.50), следван от номинирания от Коалиция за България Пламен Орешарски (2.00).
В последните десет дни шансовете на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов спаднаха драстично. Преди излизането на записа от подслушването на разговора в Банкя, букмейкърът оценяваше възможността той да стане министър председател с коефициент 5.00. Сега вече е 20.00. Това е повече, отколкото вероятността Иван Костов отново да е премиер (10.00).
Извън Борисов и Орешарски се оформя група от трима резервни премиери, сочат коефициентите. Тя включва Георги Първанов, Сергей Станишев и Кристалина Георгиева, за които може да се заложи при коефициент 5.00.