
© Николай Дойчинов
Анализът е от седмичния бюлетин на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Преди седмица представихме анализ относно нерешените проблеми с независимостта на българския съд и отчетността на прокуратурата. Предложихме и концепция за отстраняване на дефицитите чрез изменения на конституцията като за целта се позоваваме на общите стандарти и конкретни препоръки към българската държава от страна на редица международни експертни организации. Макар да е възможно предприемането на по-радикални мерки, разглеждаме такива, които биха били постижими чрез консенсус в рамките на Обикновено Народно събрание.
Представеното от нас изследване може да послужи на политическите партии и коалиции за един аргументиран предизборен дебат. В оставащите четири петъка до парламентарните избори ще направим критичен прочит на предизборните програми на основните кандидати за представителство в 45-тото Народно събрание в областта на правосъдието и борбата с корупцията. Вярваме, че с това си начинание ще бъдем в помощ на българските граждани при упражняване на избирателните им права.
Как ще гласуваме на 4 април - всички важни въпроси и срокове и последите прогнози - четете тук
За важността на предизборните платформи
Проблемите на българските съд и прокуратура са основни за обществото през последните 30 години. През 90-те, а след това и в началото на века, политическите процеси по присъединяване на страната към НАТО и ЕС стимулираха поне привидно политиците ни да бъдат по-активни. Към ден днешен тези важни теми станаха жертва на договорки на високо политическо и международно ниво, но от друга страна, като общество се убедихме, че за трайна вътрешна промяна е необходима основно нашата воля като граждани. Само постигнатото със собствени обществени усилия може да бъде неотменим напредък.
Затова преди да се възползваме от избирателното си право, следва да направим информиран избор. Както във всички изборни надпревари проблемът не е в това какво обещават кандидатите на парламентарните избори, а как предвиждат да го постигнат. На основание аргументите и конкретиката на обещанията можем да проверим сериозни и изпълними ли са твърденията им.
Практиката дотук показва, че след като отминат изборите, партиите често пъти изоставят заявеното в предизборните програми, не обвързват парламентарното си поведение с него, а и гражданите нямат навика да изискват отчетност за действията на своите избраници. След още някакво време предизборните платформи биват свалени от публичното пространство и така проследимостта на обещаното става непосилно усилие, а това благоприятства късата политическа памет на обществото ни и обуславя поредица нерационални избори.
Социологическите прогнози на този етап предвещават фрагментиран парламент с множество партии. Именно в такава ситуация предизборните платформи могат да послужат за ориентир какъв би могъл да бъде пътят за коалиране и, колкото и задкулисен да е политическият живот в страната, да укажат коя партия от какви позиции се е отказала или приела в името на властта.
Състояние на политическия дебат
Съдебна власт
От последните законодателни действия в полза на реформирането на съда и прокуратурата изминаха 5 години. На първо място, действията по изменение на Конституцията от 2015 г. и Закона за съдебната власт от 2016 г. останаха идейно незавършени. А за изминалото време оттогава с поредица решения на Конституционния съд и с поредица изменения на ЗСВ постигнатото бе обезсилено. Членовете на Висшия съдебен съвет също постигнаха негативна синергия - на висшите постове бяха подбрани "правилните" ръководители, а конкурсната система беше блокирана. Така се постигна вътрешна апатия за реформа.
Съществуващият модел обезпечава пълна липса на възпиране между трите клона на властта, подчинението на съда осигурява произвол на изпълнителната власт. Липсата на ефективно наказателно преследване от страна на прокуратурата отново над изпълнителната власт на практика се свежда до "нека взаимно да не се закачаме, а да си помагаме" във вреда на обществения интерес. Същевременно допуска да бъдат "удряни" неприятните и критични към властта лица, бизнеси, медии и т.н.
Антикорупция
Корупцията е хронично заболяване на властта. Укоримостта на корупцията произтича не само от това, че някой е взел едни пари, а от последиците от това - невъзможността държавните институции да функционират законосъобразно и в интерес на гражданите. А и корупция не е само някой да свие "едни кинти". Това е дребният пример. Далеч по-страшно е, когато цели системи остават блокирани заради личен интерес - данъчната администрация, правосъдието, тези, на които стъпва държавността.
На практика корупцията в България е държавна политика, при която високите етажи насърчават ниските нива, а те съответно са длъжни да събират и отчисляват нагоре. Така добросъвестният чиновник не бива поощряван, а наказван и държавните системи последователно се попълват с удобни, а не със способни кадри. Това утвърждава модел, при който и гражданите със законосъобразно поведение стават за смях и в случай на нужда, държавата е срещу тях, а не в тяхна подкрепа. Накрая никой не вярва в държавата и в това, че тя може да осигури защита или благоприятна среда.
Правна дефиниция на корупцията няма, но по признаци тя се доближава най-силно именно до подкупа - когато едно лице, упражняващо власт, използва положението си, за да набави за себе си или другиго облага. В България борбата с корупцията основно се води по два пътя - единият чрез наказателно преследване на редица т. нар. корупционни престъпления. Тази задача се пада на МВР и прокуратурата. И тук отново опираме в това доколко състоянието на съда и прокуратурата обезпечава качествено разследване и предаване на съда.
Вторият начин за борба с корупцията е чрез:
- анализ на източниците на корупция
- събиране на информация за имущественото състояние на лица, заемащи висши държавни длъжности, чрез преглед на декларираната собственост, доходи и задължения
- установяване на наличие на конфликт на интереси отново за лицата на висши държавни длъжности
- отнемане на имущество, определено като незаконно придобито.
Всичко това е доверено на КПКОНПИ, но и тук проблемът е, че тази институция е под пълен политически контрол - законът допуска председателят ѝ да се избира от силните в парламента управляващи, а механизми за контрол липсват. Избирателното прилагане на закона и тук се превърна в принцип.
Затова можем да твърдим, че и КПКОНПИ, и прокуратурата към момента пазят политическите върхове и преследват опонентите на управляващите.
Общото състояние на политическите платформи
Въпреки създаденото опозиционно напрежение от протестите през 2020 г. основните политически претенденти се представят неубедително.
БСП вече са публикували визията си и тя е повече от хилава в областта на правосъдието и борбата с корупцията. Дали си оставят пролуки за удобно коалиционно договаряне с противниците на каквито и да е реформи, можем само да предполагаме.
ГЕРБ от цялото си съществуване за пръв път нямат заявен политически манифест, така че властовите им амбиции на практика ще се свеждат до политики от джипката на вожда. Но как и да публикуват предизборна програма, когато всичко каквото предложат може да се чете като неизпълнено дотук за близо 10-годишното им управление.
Заявеното от ДПС е толкова разбираемо и конкретно колкото словата на почетния им лидер.
От извънпарламентарните партии "Изправи се! Мутри вън!" и "Демократична България" заявяват убедителни програми, които заслужават особено внимание.
"Републиканци за България" също са изготвили програма, но като помним как четеше и прилагаше закона Цветанов можем да им извадим контрааргумент за всяко обещание въпреки силния им предизборен катарзис.
"Има такъв народ" редуват рационални с откровено опасни предложения в областта на правосъдието.
Предложеното от "Воля" е между драматичното и комичното, а партньорите им от НФСБ остават верни на коалиционния си партньор от ГЕРБ като по техен почин нямат предизборни възгледи в областта на правосъдието.
При ВМРО има много "ще" и нито дума "как", като тук-там се споменава изменението на действащи и приемане на нови закони, но не става ясно какво налага това.
Бедните на идеи платформи на социологическите първенци предвещават лоши политики и още от същото.
Всичко най-важно за предстоящите избори - в специалната рубрика на "Дневник".
Петър Самсонов
Рейтинг: 5279 НеутралноПълни глупости! Нито на Мая мутрите, нито на Христо градката десница имат представа какво е правна реформа и дали се намира близо до нивото им на некомпетентност.
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилМного пропагандистка статия, която по никакъв начин не ме убеждава как да гласувам за "по-доброто".
tulup
Рейтинг: 1991 НеутралноВ надпреварата за евтин популизъм за най-високо обещание за заплати и пенсии няма място за реални мерки. Това, че заплатите (съответно и пенсиите) зависят предимно от състоянието на икономиката и частния сектор, не намира израз нито в повечето платформи, нито при повечето избиратели, които общо-взето стигат до въпросът "Кой ще ни даде пари". Та въобще не може да се говори за конкретни мерки, които биха улеснили бизнеса и засилили икономиката, а само празни приказки
Не ме търсете преди обядcinik
Рейтинг: 1897 НеутралноПартиите четат в очите нагласите на дребния, смачкан от живота гласоподавател-мишок "Да ни мътим водата на големити риби, чи ако ги ядосами, могат да ни направят нйещо лошу на дупито! Няма да го казвам какво й, чи има дица на масата!".
За коалиция Анти-Пеевски: ДБ+Слави+Мая+БСПСъвсем комформистки, повечето играчи заобикалят темата отдалеч. Много по-лесно е да си я карат по консенсусните теми за циганите и пенсиите. Единственото изключение от общата картина са партиите, които уповават на електората в София и гласуващите в чужбина - само те могат да си позволят темата Главен прокурор.
truly
Рейтинг: 1072 НеутралноДо коментар [#1] от "Петър Самсонов":
Не се притеснявай! Имаш пътеводна светлина от джипката.
Das Territorium
Рейтинг: 1730 НеутралноЗаглавието е некоректно.
A lie can run round the world before the truth has got its boots on. Terry PratchettПрограмата на ДБ съдържа най-задълночените и смислени предложения, но и другите извънпарламентарни формации (кои наистина, кои само популистки) залагат на съдебната реформа.
Гласувайте!
ggot
Рейтинг: 1498 НеутралноСъдебната система е опора на мафиите.
Боян Баянов
Рейтинг: 834 НеутралноБойко Борисов през юни 2014 г. заявява:
„Без Пеевски нищо не можеш да правиш в тази държава, знаеш кой владее съдебната система.“, 08.10.2021 г. - segabg.com/hot/category-bulgaria/zhenata-na-lozan-panov-borisov-peevski-vi-e-samo-smokinovo-listo
ggot
Рейтинг: 1498 НеутралноГлавната тема на партиите е ковида, като се има предвид, колко лекари са водачи на листи. Според нашите партии откривателите на ваксините трябва да станат президенти.
Das Territorium
Рейтинг: 1730 РазстроеноДо коментар [#6] от "ggot":
A lie can run round the world before the truth has got its boots on. Terry PratchettНе.
Така както е конструирана самата съдебна система е мафията.
olexander
Рейтинг: 1596 ВеселоЩе ми прости фондация "Институт за пазарна икономика", но Мая Манолова като омбудсман и Христо Иванов като министър на правосъдието доказаха, че от право не разбират. Стройната им програма се изразява в това да касират ПЕРСОНАЛНИЯ избор на Гешев и да го заменят с някой друг. Тук "платформа" няма. Има чиста форма на реваншизъм.
Победителите първо печелят, а след това отиват на война; победените първо отиват на война, а след това търсят начин да я спечелят.И една малка, смислова забележка към текста: след като казвате, че платформата на двете формации заслужава "особено внимание" поне един абзац отделете :)
Иначе се получама нескопосан опит за манипулация. Нищо чудно в етрешна статия да си цитира това непотплатено становище.
И корекността исисква да изписвате пълното име на фондацията си: вие не сте „Институт за пазарна икономика“, а Фондация (!) „Институт за пазарна икономика“... Има смислова разлика, нали? :)
oak17621787
Рейтинг: 1079 НеутралноЯ кажи с кой ще я правите тази реформа. Един от видните членове на ДБ във Варна е Васко Василев, по прякор Касичката, верен съратник на Добрин Митев, прочул се с хиляди мошеннически приватизации. С тоя ли човек ще я прави реформата? Шефа ви, Ицето дори не може да си вземе кетап за адвокат, той ли ще води реформата. 🤣🤣🤣
wkk57607068
Рейтинг: 1275 НеутралноОтношението към промяната на правосъдната система е лакмусът за намеренията на партиите и коалициите. Тези, които мимикрират, измислят псевдопромени (на конституцията например, предложена от Данаилчо) , псевдопроблеми (например 120 или 240 депутати) не искат никаква промяна. Отнася се и до тези, които преди години застанаха срещу реформата на системата. БСП например, настоява сега за оставка на Гешев, но тогава застана срещу промените. На ГЕРБ, БСП, ДПС, патриоти следва да се зададе конкретния въпрос: Тогава бяхте против - защо. Сега пак ли сте против?
oak17621787
Рейтинг: 1079 НеутралноКолкото повече наближават изборите, толкова повече през просото я карат. 🤣🤣🤣 Дори не се опитват да бъдат малко по завоалирани, ами направо праскат с баданарката като за умно-красиви.
hodounski
Рейтинг: 2939 НеутралноСамо ДБ имат намеремие и смелост да се заемат с реформа на какскетурата .Другите мълчат гузно или говорят общи приказки. По това ще познаете кой не си е плащал данъците , пълнил чекмеджета лапал суджуци и комисионни
ggot
Рейтинг: 1498 НеутралноОще по-зле е, регистрират се партии, за да се отърват от наказания.
Al Tikvone
Рейтинг: 528 НеутралноМечтата на Делян Пеевски винаги е била България да се превърне в прокурорска република. И те я изградиха. Цитаделата на мафията в момента се казва Висш съдебен съвет и отгоре руския инструмент с Каскета
Because they're afraid that there's more to reality than they have confronted. That there are doors that they're afraid to go in, and they don't want us to go in there either, because if we go in we might learn something that they don't know. And that makes us a little out of their control. Ken Keseypet_fire
Рейтинг: 5396 НеутралноДо коментар [#16] от "Al Tikvone":
++++++++++++++++++++++
Точно.
Николай Николов
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#12] от "wkk57607068":
Аб-со-лют-но!
Маяма Костинбродска кога се пречисти и проумя, че има нужда от съдебна реформа????
ГЕРБ, ДПС, БСП, АБВ, изобщо всички, които бламираха реформата през 2015 г., сега просто не бива да получат кредит на доверие по тази тема.
Нагледахме се на катарзиси!
Но, уви, както някой се беше изказал във форума: 80% дебили са незаобиколим фактор.
И тия боклуци, кой в оригиналната си опаковка, кой в нова, ще получат доволно много гласове.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4417 НеутралноДо коментар [#1] от "Петър Самсонов":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Кажи вашата герберска визия.
Корки
Рейтинг: 2634 НеутралноБСП и ДПС са гаранти за непоклатимоста на съдебната система. Единствено ВНС може да промени ситуацията. Червените престъпници ще продължават да се измъкват от правосъдието.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Роси
Рейтинг: 7738 Неутрално"От извънпарламентарните партии "Изправи се! Мутри вън!" и "Демократична България" заявяват убедителни програми, които заслужават особено внимание."
Ама трябва и интелигентни хора да четат, не да повтарят на мафията несвързаните глупости.
cinik
Рейтинг: 1897 Неутрално[quote#11:"oak17621787"][/quote]
За коалиция Анти-Пеевски: ДБ+Слави+Мая+БСПС тези, които през февруари 2014 внесоха сигнала в прокуратурата срещу КТБ, а 1 месец по-късно свирихте отстъпление, фалирахте банката и се прехвърлихте на ББР
Петър Самсонов
Рейтинг: 5279 НеутралноДо коментар [#19] от "КМЕТ В СЯНКА":
Кметичке, ти си по-гербер от Бойко, който се крие под кревата ти и излиза да те плаши всяка вечер. И си същия пребоядисан комунист със зелени (сиви) чорапи, останали от преди 1989 г.
Какво ти увира главата от реформа в правосъдието, освен че си бил свидетел по бракоразводно дело? И си виждал жив прокурор само по телевизията...
Ами не ме обиждаш на "гербер". И на "пешеходец" не се обиждам.
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчил
proventuss
Рейтинг: 1239 ГневноТуй правосъдие вече на пъпа ми излезе! По пет статии за правосъдието на ден. С полюции на тази тема избори не се печелят!
Нямам политически амбиции, мога даже да си го татуирам.Петър Самсонов
Рейтинг: 5279 НеутралноДо коментар [#4] от "truly":
Джипките са твой специалитет!
Я ми кажи къде в програмата на "Демократична България" пише за "Реформа в правосъдието"?
Ще те улесня, защото явно не си запозната. Ето ти я и самата програма, на която би следвало да се позовава тази статия:
https://demokrati.bg/parlamentarni-izbori-2021/programa/ “Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчил
oak17621787
Рейтинг: 1079 НеутралноВикаш ама вие що биете негрите ли?🤣🤣🤣 Съвсем ясно съм го написал, ако наистина сте толкова чисти и неопетнени, ако ДБ наистина заслужават да водят народа/съдебната реформа и т.н. какво прави отявлен крадец като Касичката във вашите редици във Варна. Пак се опитвате да пробутате старите муцуни, ама народа вече не ви вярва. И затова никога няма да спечелите изборите, не че народа е прост, ами вие предлагате вмирисана стока.
Josif Stanislavski
Рейтинг: 722 Неутралноцяла статийка за да ни кажат , че МаяМа и Пинокио+джуджето Атанасов , лягат и стават с мисълта как да оправят съдебната система в България ... ДНевник, свалихте си нивото на селски парцал....
обичам Ви .... разбирам Ви ... искам да Ви помогнаjustauser
Рейтинг: 340 НеутралноЗащо ДБ не говори за декомунизация и лустрация? Колко от хората на ДБ са били членове на БКП?
РОА Русская Освободительная АрмияКак може въобще ДБ да се позиционира като антикомунистическа щом е пълна с хора членове на БКП? Как може когато изобличат Велизар Шаламанов, че е бил член на БКП той да каже, че се гордее че е служил на държавата?
Дария Колев
Рейтинг: 4992 ВеселоОт извънпарламентарните партии "Изправи се! Мутри вън!" и "Демократична България" заявяват убедителни програми, които заслужават особено внимание.
__________________________________________________________
"Демократична България" са станали големи популисти, само да се докопат до властта, после за нула време ще забряват какво са обещали!
Впрочем Христо Иванов като Боков минитър на правосъдието какво постигна?
Дария Колев
Рейтинг: 4992 ВеселоСъдът е пълен със съдии, назначени по времето на тато, докато няма ЛУСТРАЦИЯ българският съд си остава помощник на червените олигарси да бъдат оправдавани независимо какви деяния са извършили!
Съдът е опора на олигарсите!
Дария Колев
Рейтинг: 4992 ВеселоМного добър анализ на анализа на фондацията!
А кой дава парите на тази фондация, питам тук за една приятелка от Лудвигсбург!
justauser
Рейтинг: 340 НеутралноДо коментар [#29] от "Dariya Koleva":
РОА Русская Освободительная АрмияДБ много смело говори, че понеже не е станала съдебната реформа Христо Иванов си е подал оставката като минисът. Но от ДБ мълчат, че те бяха вътре в парламента, коато се приемаше новият закон за изборт на главен прокурор. Имено по този нов закон беше избран Гешев. Каква е била позицията на ДБ в парламента тогава? Ако са гласували "за" този закон? Защо никойх сега от ДБ не казва "Ние бяхме против този закон"? Защото да не се окаже, че са гласували "за" закона? Ако някой знае как точно са гласували от ДБ тогава да даде линк.
justauser
Рейтинг: 340 НеутралноЕто две статии, които обясняват доста точно проблема. За да се промени начинът за избор на главен прокурор трябва да има промяна в конституцията.
РОА Русская Освободительная Армияhttps://www.actualno.com/actualno/koj-izbira-glaven-prokuror-news_1390729.html
https://www.actualno.com/politics/bylgarija-prez-2015-godina-imitacijata-na-sydebna-reforma-news_514892.html
Птоломей Едно
Рейтинг: 472 НеутралноМмм да. Откорвенно опасни са предложенията на ИТН за комсомолските приватизатори и платените журналя...
Николай Николов
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#25] от "Петър Самсонов":
Избираш от "Области" "Свобода и справедливост". Оттам избираш "Гаранции за политическата свобода, разделение на властите и отчетност на институциите" и в текста намираш и четеш разделите: "Законност и справедливост", "Реформа на прокуратурата, гарантираща нейната отчетност пред обществото и ефективност в борбата с корупцията и престъпността" и "Гаранции за правата на гражданите и достъпа до правосъдие".
Троловете на Севда яко сте полазили статията тази вечер...
tulup
Рейтинг: 1991 НеутралноДо коментар [#30] от "Dariya Koleva":
Не ме търсете преди обядХм, а случайно конституционният съдия (естествено - член на ДС), дето спря лустрацията, в момента да е депутат от ГЕРБ?
Николай Николов
Рейтинг: 1405 НеутралноДо коментар [#32] от "justauser":
Проблемът не е в процедурата за избор на Гл. прокурор, а в това как се конструира прокурорската колегия на ВСС. При положение, че Гл. прокурор е абсолютен самодържец на прокуратурата и при положение, че прокурорската колегия е изцяло доминирана от нейни представители, воглаве с Главния, това означава, че всички решения на тая колегия ще бъдат по волята Му.
Впрочем, изборът на Гл. прокурор е отговорност на Пленума на ВСС, който включва и двете колегии, а прокурорската може самостоятелно да прави само номинации (всеки трима членове на колегията). При доминирана от Главния прокурорска колегия и при минирана от политическата квота съдийска колегия обаче, шансовете за читав избор, независимо по каква процедура, се крепят изключително на това достатъчно членове на ВСС да тръгнат "срещу течението". Няма начин, не и с тези хора.
Отделно, министърът на правосъдието също има правомощия да внесе номинация за Гл. прокурор и напълно съзнателно не го направи. "Обяснението" на Боко беше, че не искал да бута човек от ГЕРБ и така да се месел на съдебната власт.
Анти Шишковци
Рейтинг: 553 НеутралноСлед рухването на комунизъма в страни от бившия соцлагер и омекнали демокрации, както Бразилия и Турция се появи нова форма на капитализъм - демагогичният авторитарен капитализъм. Той е хибрид, доближаващ се до китайската система на бюрократичен авторитарен капитализъм, владетелят е над закона и демократично неотчетен - изборите са бутафория. Властта обаче е лична, а не институционализирана. Това е корумпирана гангстерска политика. Тя почива на личната лоялност. Често ядрото се състои от членовете на семейството, считани за най-надеждни от всички. Това е политическата система, която Тръмп искаше да инсталира в САЩ. Такива владетели са като ларви на оси, които ядат паяка отвътре. Те успяват да спечелят избори и след това да подкопаят институционалните и политическите опори срещу неопределено лично управление. Тръмп има всички важни характеристики: истината е такава, каквато той казва, че е; честни избори са тези, които той печели; добър служител е този, който е лоялен към владетеля. Той иска да бъде автократ. Искаше прокуратурата и съда да бъдат лично подчинени на него и да осъждат така, както той им нареди (очевидно копира от българският модел). В България ядрото на демагогичният авторитарен капитализъм е ДПС - главата на октопода, заклещил в мъртва хватка с пипалата си държавата. Най-якото пипало на октопода е ГЕРБ. Причината за установената фасадна демокрация в България е, че страната е член на ЕС. Иначе си е 100% демагогичен авторитарен капитализъм на джипката и отдавна да сме част от Евразията на Путин! В България голяма част от хората не могат да осъзнаят каква е разликата между хиперперсонализирано управление на интелектуалната и професионална недостатъчност, прикриващи се зад стъклата на постоянно движещата се джипка и управление на работещи, независими институции, синергийно обвързани върху здравата основа на науката. Не виждат, че ръката, която мести джипката е на ДПС корпорацията, която изигра ролята на спасителният пояс на бившите репресивни органи в България и ги превърна в демократи капиталисти, криещи се зад демагогията на ДПС, установили необратимо хибридна форма на демагогичен авторитарен капитализъм и абсолютен феодализъм на местно ниво в България. Може да се нарече и феодално олигархичен авторитаризъм. На кой както му хареса. България е територия, където населяващите са приели безропотно, превръзката на Темида да се държи от господаря!!!
pag
Рейтинг: 1146 ВеселоЩо да е пренебрегната - Пинокио (освен обещанието да дава 2400 лева средна заплата) само за това говори ден и нощ.
Знанието е сила, информацията - властЕ, избирателите го пренебрегват, ама то е щото са тъпи и не го заслужават.
pag
Рейтинг: 1146 ВеселоГледам днес служебно раздават по 12 плюсчета на всеки правилен коментар.
Знанието е сила, информацията - властЧакам да видя колко са служебните минусчета....
beyond_the_frame
Рейтинг: 99 НеутралноПРИМАТриала не чете платформи.
ПРИМАТриала вярва на обещания, щото така е по-лесно.
ПРИМАТриала е политически неграмотен.
ПРИМАТриала не прави разлика между изпълнителна,законодателна и съдебна власт.
Да не говорим за разлика между Съвета на Европа и Европейския парламент.
Затова ПРИМАТриала избира ПРИМАТИ.
Blaga Yankova
Рейтинг: 426 Неутрално""прост народ слаба държава""Докато не се ""ПОУМНЕЕ "и появи критична маса от ГРАЖДАНИ които да ОСЪЗНАВАТ връзката между общественото благополучие и СПРАВЕДЛИВОСТА налагана от ПРАВОТО крайния резултат е все СЪЩОТО!
vzoran
Рейтинг: 637 НеутралноПроблемите със законите, контрола им и правосъдието са основното, което ни отличава от западана Европа. Единственият начин човек да реши този проблем бързо е просто да отиде да живее в държва с установен ред. Останалите тук се опитваме да направим нещо в леко мазохистичен стил. За съжаление напоследък шансът да допринесем за България е по-голям, ако всъщност емигрираме и не плащаме данъци в корупционна ни държава. Корупцията трябва да се смъкне радикално, за да можем спокйно да плащаме повече данъци, с уговорката, че повече данъци на означава "по-големи данъци", а "повече доходи".
tsvetko_51
Рейтинг: 1914 НеутралноДокато баце и дръндарския пиян философ ни водят към светлите бъднини, все така ще е с правото, със образованието, културата, здравето, инвестициите и т.н.