Реално едно цъкане на машината с отпечатване на разписката е 10 секунди, айде 15.
Демек може да са по 4-5 човека на минута.
4 * 60 * 12 = 2880 - или едно 3000 човека биха могли да минат за изборен ден през машината ако от комисията са факири и никой не им пречи да си цъкат по екрана цял ден. :)
"Аз подкрепям идеята, споделена от говорителя на ЦИК г-жа Матева, да се направи проиграване, което да даде реалната картина на гласуване. Считам, че е добре да се вземе една реална СИК, реален списък и с около 30-50 статисти да се направи машинно гласуване поне за 3-4 часа, за да се засекат по-реалистично времената на различните процедури."
Ако това се случи, тогава ЦИК ще трябва да ходи пеша и до много други родопски градчета и селца - В Девин, Борино, Джебел, СТърница ( близо до Давидково), Давидково.....крака няма да им останат на тия от ЦИК ! Но пък ходенето пеша е полезно, спор няма ! А и Родопите са красиви.......
Тази председателка на СИК в Сърница сама ли е била в комисията? Къде са били останалите членове - представителите на БеСеПе, Мутрите, Чалгата, ДеБе? За ГЕРБ не питам, те по презумпция са измамници.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
27
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
28
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
34
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
"И независимо дали съм за или против него, аз съм научен, че след като е взето решение, то трябва да се изпълни по най-добрия възможен начин."
Бошке, просълзих са.
закон-решение, трябва-длъжен...
09-06-20 - Радев: Смущаващо е, че Божков звучи по-убедително от неговите обвинители . . . . . . . . ....
01-09-21 - Кирил Петков: С две ръце гласувам за президента Радев. .........................................................................
20-03-22 - Бойко Рашков: Божков няма да откаже да даде показания, че е бил изнудван..............................
21-03-23 - Кирил Петков: За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков...........................................................
Друг е въпросът как са измерени 3-те минути на машинен глас. Според мен са много, защото докато един човек гласува, следващият вече се обработва от СИК (проверка и идентификация в списъка). _______________________________________________________________
Г-н Спасов, 3-те минути не са много, ако си представите колко бутона се натискат, как се проверява дали е избрана правилната партия и накрая отпечатването на бюлетината!
Гласуването с хартиена бюлетина е три пъти по-бързо, особено ако има повече от 1 тъмна стая и на две места се търси по избирателния списък.
Явно в Сърница реално до машините са се докосвали 3-4 човека, които са гласували от името на всички - познайте за кого. Не ми се мисли как гласуват турците в кърджалийско и Делиормана.
В България очевидно имаме много проблеми с хартиеното гласуване, но за жалост май не се обръща достатъчно внимание на недостатъците на машинното гласуване. Според инж. Александър Чобанов от "Българските машини за гласуване", с техните машини поне е направен доста сериозен опит да отговарят не само на световните стандарти, но и на проблемите в България. Но както той каза на последната комисия за ревизия на ГЕРБ, от предишната ЦИК не са ги отразили и са купили остарелите, евтини, и съмнителни машини от Венецуела, без да допуснат никаква конкуренция.
Освен конкретните съмнения около Сиела Норма, Smartmatic и Венецуела, има и други, по-фундаментални въпроси.
Това видео от Том Скот (популярен създател на образователни видеа и web developer) добре обобщава много от тези съмнения. Не съм непременно съгласен със всичко от клипа, но според мен трябва всички да се информираме повече, за да решим как можем да оправим хартиеното гласуване, вместо напълно да го откажем. А докато използваме машините, то поне да наложим максималните мерки за сигурност.
Направих си усилието да преведа частите от клипа, които засягат машинното и електронното гласуване:
------------------------------------------------
"Нека говорим за машините за гласуване. Това значи да има компютър в избирателната секция - избирателите пак влизат в кабина, но натискат бутони или натискат неща върху тъчскрийн, а не пишат върху хартия.
Проблем номер 1: Да се довериш на софтуера и хардуера. На теория, нашият компютър за гласуване може да използва софтуер с отворен код, където всеки да може да види и провери програмния код. На практика, това не се случва: - най-вероятно ще е със затворен код - най-вероятно ще се инсталира от USB флашка, която е лесна за компрометиране - върху компютър, който е стоял неохраняван и понякога случайно и необяснимо свързан с интернет в продължение на години И тези системи получават пълномащабен тест единствено когато се състоят избори. Това от само себе си трябва да е достатъчно, за да спре използването на машини за гласуване.
Но добре, нека да кажем, че вълшебно се сдобием с възможно най-стабилния и сигурен софтуер с отворен код. Как един избирател да знае и да се довери, че правилният софтуер всъщност е инсталиран на машината, която използва? Може би ако използваме checksum или някаква друга система, за да се уверим, че гласуването протича правилно. Но тогава просто изместваме проблема - сега трябва да се доверим, че checksum-а не е бил фалшифициран. И почти няма избиратели, които реално да разбират какво всъщност значи този checksum, или защо трябва да му се доверяват.
В САЩ, машините за гласуване редовно се тестват всяка година... при Voting Village на DEFCON, една от най-големите хакерски конвенции. Това не е нещо официално. Хакерите там са успели да променят подадените гласове, да променят бюлетините, които избирателите виждат, и в един случай дори да накарат машината да играе видео играта Doom.
Само си представете, ако вместо машина в избирателната кабина там да има един човек, на който трябва да прошепнеш избора си, а той да обещае, естествено, че напълно може да му се довериш да запише гласа ти точно и да го предаде на хората, които броят. Не, не може да видиш как или къде записва гласа, не можеш му да се обадиш и да разбереш къде е или какво прави, но той напълно обещава. По принцип това е същото, което се случва с машините за гласуване. Там има едно нещо, което ти казва: "Довери ми се, преброил съм гласа ти и в никакъв случай не съм компрометиран. Честно".
Проблем номер 2: Пренасянето на гласовете. Как да свалиш гласовете от машината и да ги закараш в централното място за броене? Имаш три възможни начина: - Първият е да закараш всичките машини към броенето - запечатваш ги и ги транспортираш физически от мястото за подаване на гласове към мястото за броене на гласове. Никой не прави това. - В другия случай можеш да свалиш всичките резултати от всичките машини върху USB флашки и да пренесеш тях. Но само с малко ловкост една флашка може да се размени с друга и да се окажеш със съвсем различни резултати. Ако си на път да предложиш някаква система, където резултатите се проверяват с checksum, моля да обясниш това на средностатистическия избирател по начин, който може да разбере и да му се довери безусловно. - Тогава може би трябва да пренесем гласовете чрез интернет, което е... оптимистично. Атаките "човек-в-средата" сега са по-трудни, но не са невъзможни, особено ако не можеш да се довериш на софтуера и от двата края. И сега свързваш машините за гласуване директно с интернет. Нарочно.
Което ни води до проблем номер 3: централният сървър за броене. На края на целия процес има сървър, който събира гласовете и дава окончателното преброяване. А той има същите проблеми, както при индивидуалните машини за гласуване, но сега само шепа хора могат да видят този компютър. Това важи и за електронните машини за броене - тези, които взимат купчина хартиени бюлетини и връщат резултати. Как да се довериш, че те тихомълком не променят някои от гласовете? Все пак живеем в свят, където на Фолксваген им се размина години наред специфично да проектират автомобилите си, за да мамят на тестове за емисии.
А всичко това е и преди да споменем човешките грешки. На едни шотландски избори, на които се изпробва машинното гласуване, става нужно да се коригира резултат, след като един наблюдател забелязва, че резултатът е нелогичен. Оказва се, че някой е забравил да превърти напълно надясно в Excel таблицата, за да прочете всичките колонки с резултатите.
И дори ако не можеш да компрометираш изборите, можеш да нарушиш доверието. Можеш да хвърлиш съмнение върху машина за гласуване, или върху цялата система за преброяване, само като поставиш непозната USB флашка в машината, направиш снимка, и я пуснеш в интернет. Или просто да манипулираш някоя снимка, за да изглежда така. За да счупиш едни машинни избори, не е нужно реално да ги счупиш - нужно е само да създадеш достатъчно съмнение около резултата.
И всичко това е преди да стигнем до наистина ужасната идея - че хората трябва да използват телефоните или компютрите си, за да гласуват от вкъщи. Сега, сигурен съм, че устройството, което ти използваш в момента е напълно обновено и не е заразено с никакъв злонамерен софтуер. Естествено, че е така. Но можеш ли да си сигурен, че това важи и за всички в семейството ти? За всички на улицата ти?
Точните статистики се различават в зависимост от това до коя фирма за киберсигурност се допиташ, но е сигурно да се каже, че огромен брой компютри са заразени с някакъв вид злонамерен софтуер. Огромен брой телефони, които използват стари, уязвими версии на операционните си системи. А тук говорим само за измамници, които устройват ботнетове и леки изнудвания.
Представи си каква атака може да бъде устроена от малък, добре финансиран екип с подкрепата на едно правителство. Такъв вид атака би се мащабирала много, много добре. Намираш единствената дупка в системата, и тогава внезапно ти струва толкова да промениш един глас, колкото ти струва да промениш милиони: а твоят заговор наистина остава много, много малък. Може би дори не е нужно да стъпиш в държавата, чиито избори хакваш.
Сега, има няколко редовни възражения относно това. Първо, какво ще кажеш за Естония? Да, през 2005 г. Естония става първата държава в света, която предлага гласуване чрез интернет - първо за местни избори, после за национални избори, накрая за европейски избори. През 2019 г., повече от 40% от гласовете там са подадени онлайн, а това са почти четвърт милион души. На повърхността, системата изглежда стабилна. Избирателите могат да се идентифицират чрез смарт карта, която е издадена от правителството, или чрез SIM картите в телефоните си.
Но съществуват проблеми. Независим доклад открива пропуски в процедурната и оперативната сигурност. Архитектурата на системата вече е на повече от 10 години и е опасно остаряла, и открита за кибератаки от чужди сили: или чрез експлоатиране на индивидуални телефони, или чрез нарушаване на доверието в сървъра, който брои гласовете.
Другото често възражение е - какво ще кажеш за новите технологии? Ами блокчейн? Ако оставим настрана това да обясниш блокчейн на хората и да се надяваш да се доверят, че си струва да се използва тази странна технология, блокчейна на практика е една база данни само за запис (write-only database). Това не решава проблема как да се довериш в софтуера или хардуера, и не променя как машината за гласуване работи. Все пак трябва да работи интерфейсът между намерението на избирателя и това, което се записва в базата данни.
Ако се принтира бележка с подадения глас, която можеш да провериш по-късно, това нарушава анонимността. Ако се принтира бележка от привидно случайни цифри, които можеш да провериш по-късно, това нарушава доверието, защото много малко хора ще разберат какво всъщност се случва там.
Не казвам, че машинното гласуване няма предимства - да, има. Достъпността е главното предимство, а това наистина е важно (забележка: авторът използва термина "electronic voting" за машинното гласуване, но предполагам, че относно "достъпност" той има предвид най-вече дистанционното онлайн гласуване). При избори с ниски залози, за малки групи и неща, нека се използва. Но когато бъдещето на цели държави зависи от резултатите, машинното гласуване все още е лоша идея, и трябва да гласуваш против него, докато все още е възможно."
В България очевидно имаме много проблеми с хартиеното гласуване, но за жалост май не се обръща достатъчно внимание на недостатъците на машинното гласуване. Според инж. Александър Чобанов от "Българските машини за гласуване", с техните машини поне е направен доста сериозен опит да отговарят не само на световните стандарти, но и на проблемите в България. Но както той каза на последната комисия за ревизия на ГЕРБ, от предишната ЦИК не са ги отразили и са купили остарелите, евтини, и съмнителни машини от Венецуела, без да допуснат никаква конкуренция.
Освен конкретните съмнения около Сиела Норма, Smartmatic и Венецуела, има и други, по-фундаментални въпроси.
Това видео от Том Скот (популярен създател на образователни видеа и web developer) добре обобщава много от тези съмнения. Не съм непременно съгласен със всичко от клипа, но според мен трябва всички да се информираме повече, за да решим как можем да оправим хартиеното гласуване, вместо напълно да го откажем. А докато използваме машините, то поне да наложим максималните мерки за сигурност.
Направих си усилието да преведа частите от клипа, които засягат машинното и електронното гласуване:
------------------------------------------------
"Нека говорим за машините за гласуване. Това значи да има компютър в избирателната секция - избирателите пак влизат в кабина, но натискат бутони или натискат неща върху тъчскрийн, а не пишат върху хартия.
Проблем номер 1: Да се довериш на софтуера и хардуера. На теория, нашият компютър за гласуване може да използва софтуер с отворен код, където всеки да може да види и провери програмния код. На практика, това не се случва: - най-вероятно ще е със затворен код - най-вероятно ще се инсталира от USB флашка, която е лесна за компрометиране - върху компютър, който е стоял неохраняван и понякога случайно и необяснимо свързан с интернет в продължение на години И тези системи получават пълномащабен тест единствено когато се състоят избори. Това от само себе си трябва да е достатъчно, за да спре използването на машини за гласуване.
Но добре, нека да кажем, че вълшебно се сдобием с възможно най-стабилния и сигурен софтуер с отворен код. Как един избирател да знае и да се довери, че правилният софтуер всъщност е инсталиран на машината, която използва? Може би ако използваме checksum или някаква друга система, за да се уверим, че гласуването протича правилно. Но тогава просто изместваме проблема - сега трябва да се доверим, че checksum-а не е бил фалшифициран. И почти няма избиратели, които реално да разбират какво всъщност значи този checksum, или защо трябва да му се доверяват.
В САЩ, машините за гласуване редовно се тестват всяка година... при Voting Village на DEFCON, една от най-големите хакерски конвенции. Това не е нещо официално. Хакерите там са успели да променят подадените гласове, да променят бюлетините, които избирателите виждат, и в един случай дори да накарат машината да играе видео играта Doom.
Само си представете, ако вместо машина в избирателната кабина там да има един човек, на който трябва да прошепнеш избора си, а той да обещае, естествено, че напълно може да му се довериш да запише гласа ти точно и да го предаде на хората, които броят. Не, не може да видиш как или къде записва гласа, не можеш му да се обадиш и да разбереш къде е или какво прави, но той напълно обещава. По принцип това е същото, което се случва с машините за гласуване. Там има едно нещо, което ти казва: "Довери ми се, преброил съм гласа ти и в никакъв случай не съм компрометиран. Честно".
Проблем номер 2: Пренасянето на гласовете. Как да свалиш гласовете от машината и да ги закараш в централното място за броене? Имаш три възможни начина: - Първият е да закараш всичките машини към броенето - запечатваш ги и ги транспортираш физически от мястото за подаване на гласове към мястото за броене на гласове. Никой не прави това. - В другия случай можеш да свалиш всичките резултати от всичките машини върху USB флашки и да пренесеш тях. Но само с малко ловкост една флашка може да се размени с друга и да се окажеш със съвсем различни резултати. Ако си на път да предложиш някаква система, където резултатите се проверяват с checksum, моля да обясниш това на средностатистическия избирател по начин, който може да разбере и да му се довери безусловно. - Тогава може би трябва да пренесем гласовете чрез интернет, което е... оптимистично. Атаките "човек-в-средата" сега са по-трудни, но не са невъзможни, особено ако не можеш да се довериш на софтуера и от двата края. И сега свързваш машините за гласуване директно с интернет. Нарочно.
Което ни води до проблем номер 3: централният сървър за броене. На края на целия процес има сървър, който събира гласовете и дава окончателното преброяване. А той има същите проблеми, както при индивидуалните машини за гласуване, но сега само шепа хора могат да видят този компютър. Това важи и за електронните машини за броене - тези, които взимат купчина хартиени бюлетини и връщат резултати. Как да се довериш, че те тихомълком не променят някои от гласовете? Все пак живеем в свят, където на Фолксваген им се размина години наред специфично да проектират автомобилите си, за да мамят на тестове за емисии.
А всичко това е и преди да споменем човешките грешки. На едни шотландски избори, на които се изпробва машинното гласуване, става нужно да се коригира резултат, след като един наблюдател забелязва, че резултатът е нелогичен. Оказва се, че някой е забравил да превърти напълно надясно в Excel таблицата, за да прочете всичките колонки с резултатите.
И дори ако не можеш да компрометираш изборите, можеш да нарушиш доверието. Можеш да хвърлиш съмнение върху машина за гласуване, или върху цялата система за преброяване, само като поставиш непозната USB флашка в машината, направиш снимка, и я пуснеш в интернет. Или просто да манипулираш някоя снимка, за да изглежда така. За да счупиш едни машинни избори, не е нужно реално да ги счупиш - нужно е само да създадеш достатъчно съмнение около резултата.
И всичко това е преди да стигнем до наистина ужасната идея - че хората трябва да използват телефоните или компютрите си, за да гласуват от вкъщи. Сега, сигурен съм, че устройството, което ти използваш в момента е напълно обновено и не е заразено с никакъв злонамерен софтуер. Естествено, че е така. Но можеш ли да си сигурен, че това важи и за всички в семейството ти? За всички на улицата ти?
Точните статистики се различават в зависимост от това до коя фирма за киберсигурност се допиташ, но е сигурно да се каже, че огромен брой компютри са заразени с някакъв вид злонамерен софтуер. Огромен брой телефони, които използват стари, уязвими версии на операционните си системи. А тук говорим само за измамници, които устройват ботнетове и леки изнудвания.
Представи си каква атака може да бъде устроена от малък, добре финансиран екип с подкрепата на едно правителство. Такъв вид атака би се мащабирала много, много добре. Намираш единствената дупка в системата, и тогава внезапно ти струва толкова да промениш един глас, колкото ти струва да промениш милиони: а твоят заговор наистина остава много, много малък. Може би дори не е нужно да стъпиш в държавата, чиито избори хакваш.
Сега, има няколко редовни възражения относно това. Първо, какво ще кажеш за Естония? Да, през 2005 г. Естония става първата държава в света, която предлага гласуване чрез интернет - първо за местни избори, после за национални избори, накрая за европейски избори. През 2019 г., повече от 40% от гласовете там са подадени онлайн, а това са почти четвърт милион души. На повърхността, системата изглежда стабилна. Избирателите могат да се идентифицират чрез смарт карта, която е издадена от правителството, или чрез SIM картите в телефоните си.
Но съществуват проблеми. Независим доклад открива пропуски в процедурната и оперативната сигурност. Архитектурата на системата вече е на повече от 10 години и е опасно остаряла, и открита за кибератаки от чужди сили: или чрез експлоатиране на индивидуални телефони, или чрез нарушаване на доверието в сървъра, който брои гласовете.
Другото често възражение е - какво ще кажеш за новите технологии? Ами блокчейн? Ако оставим настрана това да обясниш блокчейн на хората и да се надяваш да се доверят, че си струва да се използва тази странна технология, блокчейна на практика е една база данни само за запис (write-only database). Това не решава проблема как да се довериш в софтуера или хардуера, и не променя как машината за гласуване работи. Все пак трябва да работи интерфейсът между намерението на избирателя и това, което се записва в базата данни.
Ако се принтира бележка с подадения глас, която можеш да провериш по-късно, това нарушава анонимността. Ако се принтира бележка от привидно случайни цифри, които можеш да провериш по-късно, това нарушава доверието, защото много малко хора ще разберат какво всъщност се случва там.
Не казвам, че машинното гласуване няма предимства - да, има. Достъпността е главното предимство, а това наистина е важно (забележка: авторът използва термина "electronic voting" за машинното гласуване, но предполагам, че относно "достъпност" той има предвид най-вече дистанционното онлайн гласуване). При избори с ниски залози, за малки групи и неща, нека се използва. Но когато бъдещето на цели държави зависи от резултатите, машинното гласуване все още е лоша идея, и трябва да гласуваш против него, докато все още е възможно."
Интересно е да се види как са гласували жителите на селата около Велинград, въпреки че не очаквам изненада. Дни преди изборите на 4.04. селяни от тези села /Сърница май не беше "озарена" от посещението на експремиера/ уверявяха Борисов, че "в неделя ще му се отблагодарят", защото само той и ГЕРБ са направили нещо за тях. Въпросът е колко голяма е била благодарността. Сериозно - ЦИК е длъжна да създаде необходимата организация и контрол на 11 юли, за да не се повтори гласуването, за което предполагаме как е протекло в конкретните секции.
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, Д-р
Щом са сложили книжка на Чудомир, да си припомним за изброите по негово време.
"Като стигнал в село, не се отбил и в къщи даже, а, направо отишъл в общината да си свърши работата, че тогава. Оттам го препратили в училището, където ставал изборът. Влязъл дядо Рачо плахо-плахо, свалил гегата от рамо и като всеки глух човек извикал силно: - Помози ви бог, момчетааа! - Дал ти бог добро, дядо Рачо! Добре дошъл, добре дошъл! - обадили му се двама-трима. - Викали сте ме нещо, ми каза наш Тодор отзарана. Глоба имало, кай, ако не дойда, и аз, ща не ща, пристигнах, ама за какво ме викате, и аз не зная! - Ний не те викаме, а законъъът, законът те вика - му рекъл председателят на бюрото. А старецът, нали не чува, стои си прав на едно място, гледа на шарено и не знае где да си дене ръцете. - Да гласуваш те викаме, да гласуваааш!.... Гласа си да дадеш, та кмет и съветници да изберем! - Кое кайеш? За глас ли нещо спомена? Председателят се доближил до него, навел се над ухото му и за да го разбере по-добре, извикал му още по-високо: - Дядо Рачооо - рекъл, - ще влезеш ей тука, в тъмната стаичка, и ще си пуснеш гласааа. Гласа си ще пуснеш! Разбра ли? - Хоо... - кимнал с глава старецът. - Това ли е било цялата работа! За това ли ме карате половин ден път да бия? Гледай ти закони! Гледай ти наредби и хорски измислици! Гласа, а? Че да го пусна - рекъл, - що да го не пусна, нали ще отърва глобата? И като се намъкнал в тъмния ъгъл, окашлял се, опънал шия и изревал, колкото сила има, три пъти, та пръснал бюлетините като перушина из стаята: - Юряаа!... Юряааа!... Юряаааа!-... Пуснал си цял-целеничък гласа човекът, изгледал ги самодоволно, метнал гегата на рамо и поел накъм вратата...
То беше някога. Где сега такива гласовити хора по нас?"
Щото автора си е пробит теоретик и не е виждал на живо реален процес на машинно гласуване.
А, и машина за гласуване не е виждал. Камо ли - да е виждал отпечатан отрязък от такава машина.
Показателно е, че коментира компютри в мрежа. И с достъп до Интернет. И че на отрязъка - пише кой как е гласувал. Да - на чист български пише - как си гласувал - но няма и знак - да се установи - кой е гладувал. И всеки гласоподавател може, а ако питате мен, е и длъжен да прочете и провери на листчето - коректно ли му е отчетен вота. След което го сгъва - така, че никой от комисията не може да види какъв е вота и го пуска в непрозрачна кутия. Та ако някой идиот нахлуе с чук и потроши машината - от тази кутия - да могат да се изброят на ръка - гласовете за кого са отишли от до момента гласувалите.
И да - машините идват с флашки - на които на едната е “операционната система” и “софтуера за гласуване”, а на другата - се записват резултатите. Вот по вот и обобщената и изброена информация. Флашките от момета на получаванвто на машината от СИК се запечатват в машината със специална “свинска опашка” - неотваряема, специално защитена и с уникален номер и чак след приключването на изборния ден - комисията реже свинската (печата) и вади флашката. Които се е занимавал с пренасяне на пари и касови банкови операции - знае за каква “свинска опашка-печат” говоря. След което - в запечатан плик с печата на СИК и с подписите на членовете ѝ, ги пренася в РИК.
Където се извършва проверката на “целостта на софтуера” и коректността на резултатите”. И лог-а за опити за проникване и за “нерегламентирано въздействие или промяна на записите”. Щот има и такъв. Криптиран.
Не се ли уморихте вече, да се опитвате да компрометирате една работеща и читава система за гласуване, слагаща прът в добре смазаното колело на “контролирания и купен вот”?
И понеже ГЕРБ най-вероятно ще загубят изборите на 11-ти - и най-вероятно ще нададат вой - че е заради машинното гласуване и как било компроментирано - да напомня за забравилите и балъците, които ще им се вържат - точно тяхната ЦИК - избра и наложи този доставчик и тези машини.
Които междувременно са произведени в Тайван, а не във Венецуела.
То, ако Венецуела можеше да прави такива неща - нямаше да мрат от глад и да разчитат да се издържат в ролята си на бензиноколонка на третия свят. Кат любимия на много българи “голям брат” ...
Голям тъпизъм. Ти в секция с машина влизал ли си? Знаеш ли, че резултатите изхвърчат на една дълга касова бележка и залюпените герб-лелки в комисиите дето си носиха суха храна за в полунощ не можеха да повярват, че изборите са свършили почти по светло? Казаха "Ауу, ми то много лесно. Защо досега спахме в секциите". (че и Торбалан чакаха с торбата) Списвача, дето пише за Сърница и Джебел по-добре да отиде пеш да провери колко гласоподаватели имат смартфони и после да доказва с тангенси и факториели коя машина къде и защо. "Хартиения" вот и този път бе в голямата си част по такива места инструктиран, купен и тн. проследим, което респективно променя съотношението с машинния. На следващите избори ще видите разликите. Целта на ДПС-Герберунгелите ще бъде съботаж на машинен вот.
Да бе да, вас все ви крадат, все ви саботират. Ма ного голем майтап ша е ако ИТН вземе 40%, ДБ вземе 40%, Мутрите на Мая земат 10%. Щот така са очиртаа ралта
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3805 НеутралноОчакват се интересни моменти по време на гласуването. Може и машини да запецнат. Дано си имат достатъчно хартиени бюлетини по секциите.
SS
Рейтинг: 2664 ВеселоМоже да са помаци ама не са ахмаци - in vino veritas ergo machina !
442
Рейтинг: 1267 НеутралноСега поне няма да има рекорди по брой гласували в една секция, ... надявам се.
Далечен близък
Рейтинг: 0 НеутралноЕми сигурну
от близо и далеч****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
realguru
Рейтинг: 2340 НеутралноНяма никаква гаранция.
Реално едно цъкане на машината с отпечатване на разписката е 10 секунди, айде 15.
Демек може да са по 4-5 човека на минута.
4 * 60 * 12 = 2880 - или едно 3000 човека биха могли да минат за изборен ден през машината ако от комисията са факири и никой не им пречи да си цъкат по екрана цял ден. :)
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
samoedin
Рейтинг: 3276 Весело"Аз подкрепям идеята, споделена от говорителя на ЦИК г-жа Матева, да се направи проиграване, което да даде реалната картина на гласуване. Считам, че е добре да се вземе една реална СИК, реален списък и с около 30-50 статисти да се направи машинно гласуване поне за 3-4 часа, за да се засекат по-реалистично времената на различните процедури."
Ако това се случи, тогава ЦИК ще трябва да ходи пеша и до много други родопски градчета и селца - В Девин, Борино, Джебел, СТърница ( близо до Давидково), Давидково.....крака няма да им останат на тия от ЦИК ! Но пък ходенето пеша е полезно, спор няма ! А и Родопите са красиви.......
Darulio
Рейтинг: 1276 ВеселоДо коментар [#8] от "Incremental Fraud":
"Една от най-долните привички на дребните души е да приписват своите низости и на другите." Оноре дьо Балзак, "Дядо Горио"Долни Цибър
Darulio
Рейтинг: 1276 ВеселоДо коментар [#20] от "Darulio":
"Една от най-долните привички на дребните души е да приписват своите низости и на другите." Оноре дьо Балзак, "Дядо Горио"Долни Цибър 💙 СДС
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Галя Станчева
Рейтинг: 5093 НеутралноТази председателка на СИК в Сърница сама ли е била в комисията? Къде са били останалите членове - представителите на БеСеПе, Мутрите, Чалгата, ДеБе? За ГЕРБ не питам, те по презумпция са измамници.
Darulio
Рейтинг: 1276 ЛюбопитноДо коментар [#23] от "Галя Станчева":
"Една от най-долните привички на дребните души е да приписват своите низости и на другите." Оноре дьо Балзак, "Дядо Горио"Това сериозен въпрос ли е?
дерибеев
Рейтинг: 2727 Неутрално"Ако бях на мястото на президента, щях да докарам от Сърница председателката на СИК и да я направя председател на ЦИК."
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васКато преди това щях да прочета закона, кой кого можел да докарва....
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Ганьо ла фурия Балканиола
Рейтинг: 8 НеутралноВажното е ГЕБ да не могат пак да направят изборните си мушингии. Време е да окапят кат презряла круша.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Галя Станчева
Рейтинг: 5093 НеутралноИ напълно подчинен на закона.
Роси
Рейтинг: 6741 НеутралноИма ли желание, има и начин. Няма ли желание, намираме oправдание.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Преброяваме Педалите
Рейтинг: 948 Неутрално"И независимо дали съм за или против него, аз съм научен, че след като е взето решение, то трябва да се изпълни по най-добрия възможен начин."
09-06-20 - Радев: Смущаващо е, че Божков звучи по-убедително от неговите обвинители . . . . . . . . .... 01-09-21 - Кирил Петков: С две ръце гласувам за президента Радев. ......................................................................... 20-03-22 - Бойко Рашков: Божков няма да откаже да даде показания, че е бил изнудван.............................. 21-03-23 - Кирил Петков: За мен е просто умопомрачаващо как може прокуратурата дори да не направи досъдебно производство заради изнесеното от Васил Божков...........................................................Бошке, просълзих са.
закон-решение, трябва-длъжен...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Дария Колев
Рейтинг: 15 НеутралноДруг е въпросът как са измерени 3-те минути на машинен глас. Според мен са много, защото докато един човек гласува, следващият вече се обработва от СИК (проверка и идентификация в списъка).
_______________________________________________________________
Г-н Спасов, 3-те минути не са много, ако си представите колко бутона се натискат, как се проверява дали е избрана правилната партия и накрая отпечатването на бюлетината!
Гласуването с хартиена бюлетина е три пъти по-бързо, особено ако има повече от 1 тъмна стая и на две места се търси по избирателния списък.
Дария Колев
Рейтинг: 15 НеутралноИзвинявам се, г-н Стоилов!
Лапсус тестатуриус!
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5366 ЛюбопитноИмам усещането, че отрано започват оправданията за задаващите се изборни резултати...
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботев****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
n_kukaleva
Рейтинг: 403 ВеселоИма машини и машинки, важното е да намериш твоето устройство, което гласува само!
Новите избори ще потвърдят моята теза!
Гербидж Мутропитекус
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#40] от "Незнайко в Слънчевия град":
Нормално.
В България честни избори не са правени от поне 10 години. И всички тръпнат в неизвестност какво ще излезе :)
Todorov
Рейтинг: 9 НеутралноНа лелката в комисията й потне 3 пъти повече време да ме намери в списъка, отколкото самото гласуване на машината, което трае 30 секунди....
Miroblondofil
Рейтинг: 1648 НеутралноИ кво очкваш ДПСто да се засрамят ли?
iiu09354227
Рейтинг: 1061 НеутралноЯвно в Сърница реално до машините са се докосвали 3-4 човека, които са гласували от името на всички - познайте за кого. Не ми се мисли как гласуват турците в кърджалийско и Делиормана.
anime_dad
Рейтинг: 8 НеутралноВ България очевидно имаме много проблеми с хартиеното гласуване, но за жалост май не се обръща достатъчно внимание на недостатъците на машинното гласуване. Според инж. Александър Чобанов от "Българските машини за гласуване", с техните машини поне е направен доста сериозен опит да отговарят не само на световните стандарти, но и на проблемите в България. Но както той каза на последната комисия за ревизия на ГЕРБ, от предишната ЦИК не са ги отразили и са купили остарелите, евтини, и съмнителни машини от Венецуела, без да допуснат никаква конкуренция.
Освен конкретните съмнения около Сиела Норма, Smartmatic и Венецуела, има и други, по-фундаментални въпроси.
Това видео от Том Скот (популярен създател на образователни видеа и web developer) добре обобщава много от тези съмнения. Не съм непременно съгласен със всичко от клипа, но според мен трябва всички да се информираме повече, за да решим как можем да оправим хартиеното гласуване, вместо напълно да го откажем. А докато използваме машините, то поне да наложим максималните мерки за сигурност.
https://www.youtube.com/watch?v=LkH2r-sNjQs
Направих си усилието да преведа частите от клипа, които засягат машинното и електронното гласуване:
------------------------------------------------
"Нека говорим за машините за гласуване. Това значи да има компютър в избирателната секция - избирателите пак влизат в кабина, но натискат бутони или натискат неща върху тъчскрийн, а не пишат върху хартия.
Проблем номер 1: Да се довериш на софтуера и хардуера.
На теория, нашият компютър за гласуване може да използва софтуер с отворен код, където всеки да може да види и провери програмния код. На практика, това не се случва:
- най-вероятно ще е със затворен код
- най-вероятно ще се инсталира от USB флашка, която е лесна за компрометиране
- върху компютър, който е стоял неохраняван и понякога случайно и необяснимо свързан с интернет в продължение на години
И тези системи получават пълномащабен тест единствено когато се състоят избори. Това от само себе си трябва да е достатъчно, за да спре използването на машини за гласуване.
Но добре, нека да кажем, че вълшебно се сдобием с възможно най-стабилния и сигурен софтуер с отворен код. Как един избирател да знае и да се довери, че правилният софтуер всъщност е инсталиран на машината, която използва? Може би ако използваме checksum или някаква друга система, за да се уверим, че гласуването протича правилно. Но тогава просто изместваме проблема - сега трябва да се доверим, че checksum-а не е бил фалшифициран. И почти няма избиратели, които реално да разбират какво всъщност значи този checksum, или защо трябва да му се доверяват.
В САЩ, машините за гласуване редовно се тестват всяка година... при Voting Village на DEFCON, една от най-големите хакерски конвенции. Това не е нещо официално. Хакерите там са успели да променят подадените гласове, да променят бюлетините, които избирателите виждат, и в един случай дори да накарат машината да играе видео играта Doom.
Само си представете, ако вместо машина в избирателната кабина там да има един човек, на който трябва да прошепнеш избора си, а той да обещае, естествено, че напълно може да му се довериш да запише гласа ти точно и да го предаде на хората, които броят. Не, не може да видиш как или къде записва гласа, не можеш му да се обадиш и да разбереш къде е или какво прави, но той напълно обещава. По принцип това е същото, което се случва с машините за гласуване. Там има едно нещо, което ти казва: "Довери ми се, преброил съм гласа ти и в никакъв случай не съм компрометиран. Честно".
Проблем номер 2: Пренасянето на гласовете. Как да свалиш гласовете от машината и да ги закараш в централното място за броене? Имаш три възможни начина:
- Първият е да закараш всичките машини към броенето - запечатваш ги и ги транспортираш физически от мястото за подаване на гласове към мястото за броене на гласове. Никой не прави това.
- В другия случай можеш да свалиш всичките резултати от всичките машини върху USB флашки и да пренесеш тях. Но само с малко ловкост една флашка може да се размени с друга и да се окажеш със съвсем различни резултати. Ако си на път да предложиш някаква система, където резултатите се проверяват с checksum, моля да обясниш това на средностатистическия избирател по начин, който може да разбере и да му се довери безусловно.
- Тогава може би трябва да пренесем гласовете чрез интернет, което е... оптимистично. Атаките "човек-в-средата" сега са по-трудни, но не са невъзможни, особено ако не можеш да се довериш на софтуера и от двата края. И сега свързваш машините за гласуване директно с интернет. Нарочно.
Което ни води до проблем номер 3: централният сървър за броене.
На края на целия процес има сървър, който събира гласовете и дава окончателното преброяване. А той има същите проблеми, както при индивидуалните машини за гласуване, но сега само шепа хора могат да видят този компютър. Това важи и за електронните машини за броене - тези, които взимат купчина хартиени бюлетини и връщат резултати. Как да се довериш, че те тихомълком не променят някои от гласовете?
Все пак живеем в свят, където на Фолксваген им се размина години наред специфично да проектират автомобилите си, за да мамят на тестове за емисии.
А всичко това е и преди да споменем човешките грешки. На едни шотландски избори, на които се изпробва машинното гласуване, става нужно да се коригира резултат, след като един наблюдател забелязва, че резултатът е нелогичен. Оказва се, че някой е забравил да превърти напълно надясно в Excel таблицата, за да прочете всичките колонки с резултатите.
И дори ако не можеш да компрометираш изборите, можеш да нарушиш доверието. Можеш да хвърлиш съмнение върху машина за гласуване, или върху цялата система за преброяване, само като поставиш непозната USB флашка в машината, направиш снимка, и я пуснеш в интернет. Или просто да манипулираш някоя снимка, за да изглежда така. За да счупиш едни машинни избори, не е нужно реално да ги счупиш - нужно е само да създадеш достатъчно съмнение около резултата.
И всичко това е преди да стигнем до наистина ужасната идея - че хората трябва да използват телефоните или компютрите си, за да гласуват от вкъщи. Сега, сигурен съм, че устройството, което ти използваш в момента е напълно обновено и не е заразено с никакъв злонамерен софтуер. Естествено, че е така. Но можеш ли да си сигурен, че това важи и за всички в семейството ти? За всички на улицата ти?
Точните статистики се различават в зависимост от това до коя фирма за киберсигурност се допиташ, но е сигурно да се каже, че огромен брой компютри са заразени с някакъв вид злонамерен софтуер. Огромен брой телефони, които използват стари, уязвими версии на операционните си системи. А тук говорим само за измамници, които устройват ботнетове и леки изнудвания.
Представи си каква атака може да бъде устроена от малък, добре финансиран екип с подкрепата на едно правителство. Такъв вид атака би се мащабирала много, много добре. Намираш единствената дупка в системата, и тогава внезапно ти струва толкова да промениш един глас, колкото ти струва да промениш милиони: а твоят заговор наистина остава много, много малък. Може би дори не е нужно да стъпиш в държавата, чиито избори хакваш.
Сега, има няколко редовни възражения относно това.
Първо, какво ще кажеш за Естония? Да, през 2005 г. Естония става първата държава в света, която предлага гласуване чрез интернет - първо за местни избори, после за национални избори, накрая за европейски избори. През 2019 г., повече от 40% от гласовете там са подадени онлайн, а това са почти четвърт милион души. На повърхността, системата изглежда стабилна. Избирателите могат да се идентифицират чрез смарт карта, която е издадена от правителството, или чрез SIM картите в телефоните си.
Но съществуват проблеми. Независим доклад открива пропуски в процедурната и оперативната сигурност. Архитектурата на системата вече е на повече от 10 години и е опасно остаряла, и открита за кибератаки от чужди сили: или чрез експлоатиране на индивидуални телефони, или чрез нарушаване на доверието в сървъра, който брои гласовете.
Другото често възражение е - какво ще кажеш за новите технологии? Ами блокчейн?
Ако оставим настрана това да обясниш блокчейн на хората и да се надяваш да се доверят, че си струва да се използва тази странна технология, блокчейна на практика е една база данни само за запис (write-only database). Това не решава проблема как да се довериш в софтуера или хардуера, и не променя как машината за гласуване работи. Все пак трябва да работи интерфейсът между намерението на избирателя и това, което се записва в базата данни.
Ако се принтира бележка с подадения глас, която можеш да провериш по-късно, това нарушава анонимността. Ако се принтира бележка от привидно случайни цифри, които можеш да провериш по-късно, това нарушава доверието, защото много малко хора ще разберат какво всъщност се случва там.
Не казвам, че машинното гласуване няма предимства - да, има. Достъпността е главното предимство, а това наистина е важно (забележка: авторът използва термина "electronic voting" за машинното гласуване, но предполагам, че относно "достъпност" той има предвид най-вече дистанционното онлайн гласуване). При избори с ниски залози, за малки групи и неща, нека се използва. Но когато бъдещето на цели държави зависи от резултатите, машинното гласуване все още е лоша идея, и трябва да гласуваш против него, докато все още е възможно."
anime_dad
Рейтинг: 8 НеутралноВ България очевидно имаме много проблеми с хартиеното гласуване, но за жалост май не се обръща достатъчно внимание на недостатъците на машинното гласуване. Според инж. Александър Чобанов от "Българските машини за гласуване", с техните машини поне е направен доста сериозен опит да отговарят не само на световните стандарти, но и на проблемите в България. Но както той каза на последната комисия за ревизия на ГЕРБ, от предишната ЦИК не са ги отразили и са купили остарелите, евтини, и съмнителни машини от Венецуела, без да допуснат никаква конкуренция.
Освен конкретните съмнения около Сиела Норма, Smartmatic и Венецуела, има и други, по-фундаментални въпроси.
Това видео от Том Скот (популярен създател на образователни видеа и web developer) добре обобщава много от тези съмнения. Не съм непременно съгласен със всичко от клипа, но според мен трябва всички да се информираме повече, за да решим как можем да оправим хартиеното гласуване, вместо напълно да го откажем. А докато използваме машините, то поне да наложим максималните мерки за сигурност.
https://www.youtube.com/watch?v=LkH2r-sNjQs
Направих си усилието да преведа частите от клипа, които засягат машинното и електронното гласуване:
------------------------------------------------
"Нека говорим за машините за гласуване. Това значи да има компютър в избирателната секция - избирателите пак влизат в кабина, но натискат бутони или натискат неща върху тъчскрийн, а не пишат върху хартия.
Проблем номер 1: Да се довериш на софтуера и хардуера.
На теория, нашият компютър за гласуване може да използва софтуер с отворен код, където всеки да може да види и провери програмния код. На практика, това не се случва:
- най-вероятно ще е със затворен код
- най-вероятно ще се инсталира от USB флашка, която е лесна за компрометиране
- върху компютър, който е стоял неохраняван и понякога случайно и необяснимо свързан с интернет в продължение на години
И тези системи получават пълномащабен тест единствено когато се състоят избори. Това от само себе си трябва да е достатъчно, за да спре използването на машини за гласуване.
Но добре, нека да кажем, че вълшебно се сдобием с възможно най-стабилния и сигурен софтуер с отворен код. Как един избирател да знае и да се довери, че правилният софтуер всъщност е инсталиран на машината, която използва? Може би ако използваме checksum или някаква друга система, за да се уверим, че гласуването протича правилно. Но тогава просто изместваме проблема - сега трябва да се доверим, че checksum-а не е бил фалшифициран. И почти няма избиратели, които реално да разбират какво всъщност значи този checksum, или защо трябва да му се доверяват.
В САЩ, машините за гласуване редовно се тестват всяка година... при Voting Village на DEFCON, една от най-големите хакерски конвенции. Това не е нещо официално. Хакерите там са успели да променят подадените гласове, да променят бюлетините, които избирателите виждат, и в един случай дори да накарат машината да играе видео играта Doom.
Само си представете, ако вместо машина в избирателната кабина там да има един човек, на който трябва да прошепнеш избора си, а той да обещае, естествено, че напълно може да му се довериш да запише гласа ти точно и да го предаде на хората, които броят. Не, не може да видиш как или къде записва гласа, не можеш му да се обадиш и да разбереш къде е или какво прави, но той напълно обещава. По принцип това е същото, което се случва с машините за гласуване. Там има едно нещо, което ти казва: "Довери ми се, преброил съм гласа ти и в никакъв случай не съм компрометиран. Честно".
Проблем номер 2: Пренасянето на гласовете. Как да свалиш гласовете от машината и да ги закараш в централното място за броене? Имаш три възможни начина:
- Първият е да закараш всичките машини към броенето - запечатваш ги и ги транспортираш физически от мястото за подаване на гласове към мястото за броене на гласове. Никой не прави това.
- В другия случай можеш да свалиш всичките резултати от всичките машини върху USB флашки и да пренесеш тях. Но само с малко ловкост една флашка може да се размени с друга и да се окажеш със съвсем различни резултати. Ако си на път да предложиш някаква система, където резултатите се проверяват с checksum, моля да обясниш това на средностатистическия избирател по начин, който може да разбере и да му се довери безусловно.
- Тогава може би трябва да пренесем гласовете чрез интернет, което е... оптимистично. Атаките "човек-в-средата" сега са по-трудни, но не са невъзможни, особено ако не можеш да се довериш на софтуера и от двата края. И сега свързваш машините за гласуване директно с интернет. Нарочно.
Което ни води до проблем номер 3: централният сървър за броене.
На края на целия процес има сървър, който събира гласовете и дава окончателното преброяване. А той има същите проблеми, както при индивидуалните машини за гласуване, но сега само шепа хора могат да видят този компютър. Това важи и за електронните машини за броене - тези, които взимат купчина хартиени бюлетини и връщат резултати. Как да се довериш, че те тихомълком не променят някои от гласовете?
Все пак живеем в свят, където на Фолксваген им се размина години наред специфично да проектират автомобилите си, за да мамят на тестове за емисии.
А всичко това е и преди да споменем човешките грешки. На едни шотландски избори, на които се изпробва машинното гласуване, става нужно да се коригира резултат, след като един наблюдател забелязва, че резултатът е нелогичен. Оказва се, че някой е забравил да превърти напълно надясно в Excel таблицата, за да прочете всичките колонки с резултатите.
И дори ако не можеш да компрометираш изборите, можеш да нарушиш доверието. Можеш да хвърлиш съмнение върху машина за гласуване, или върху цялата система за преброяване, само като поставиш непозната USB флашка в машината, направиш снимка, и я пуснеш в интернет. Или просто да манипулираш някоя снимка, за да изглежда така. За да счупиш едни машинни избори, не е нужно реално да ги счупиш - нужно е само да създадеш достатъчно съмнение около резултата.
И всичко това е преди да стигнем до наистина ужасната идея - че хората трябва да използват телефоните или компютрите си, за да гласуват от вкъщи. Сега, сигурен съм, че устройството, което ти използваш в момента е напълно обновено и не е заразено с никакъв злонамерен софтуер. Естествено, че е така. Но можеш ли да си сигурен, че това важи и за всички в семейството ти? За всички на улицата ти?
Точните статистики се различават в зависимост от това до коя фирма за киберсигурност се допиташ, но е сигурно да се каже, че огромен брой компютри са заразени с някакъв вид злонамерен софтуер. Огромен брой телефони, които използват стари, уязвими версии на операционните си системи. А тук говорим само за измамници, които устройват ботнетове и леки изнудвания.
Представи си каква атака може да бъде устроена от малък, добре финансиран екип с подкрепата на едно правителство. Такъв вид атака би се мащабирала много, много добре. Намираш единствената дупка в системата, и тогава внезапно ти струва толкова да промениш един глас, колкото ти струва да промениш милиони: а твоят заговор наистина остава много, много малък. Може би дори не е нужно да стъпиш в държавата, чиито избори хакваш.
Сега, има няколко редовни възражения относно това.
Първо, какво ще кажеш за Естония? Да, през 2005 г. Естония става първата държава в света, която предлага гласуване чрез интернет - първо за местни избори, после за национални избори, накрая за европейски избори. През 2019 г., повече от 40% от гласовете там са подадени онлайн, а това са почти четвърт милион души. На повърхността, системата изглежда стабилна. Избирателите могат да се идентифицират чрез смарт карта, която е издадена от правителството, или чрез SIM картите в телефоните си.
Но съществуват проблеми. Независим доклад открива пропуски в процедурната и оперативната сигурност. Архитектурата на системата вече е на повече от 10 години и е опасно остаряла, и открита за кибератаки от чужди сили: или чрез експлоатиране на индивидуални телефони, или чрез нарушаване на доверието в сървъра, който брои гласовете.
Другото често възражение е - какво ще кажеш за новите технологии? Ами блокчейн?
Ако оставим настрана това да обясниш блокчейн на хората и да се надяваш да се доверят, че си струва да се използва тази странна технология, блокчейна на практика е една база данни само за запис (write-only database). Това не решава проблема как да се довериш в софтуера или хардуера, и не променя как машината за гласуване работи. Все пак трябва да работи интерфейсът между намерението на избирателя и това, което се записва в базата данни.
Ако се принтира бележка с подадения глас, която можеш да провериш по-късно, това нарушава анонимността. Ако се принтира бележка от привидно случайни цифри, които можеш да провериш по-късно, това нарушава доверието, защото много малко хора ще разберат какво всъщност се случва там.
Не казвам, че машинното гласуване няма предимства - да, има. Достъпността е главното предимство, а това наистина е важно (забележка: авторът използва термина "electronic voting" за машинното гласуване, но предполагам, че относно "достъпност" той има предвид най-вече дистанционното онлайн гласуване). При избори с ниски залози, за малки групи и неща, нека се използва. Но когато бъдещето на цели държави зависи от резултатите, машинното гласуване все още е лоша идея, и трябва да гласуваш против него, докато все още е възможно."
anime_dad
Рейтинг: 8 НеутралноДейба, защо няма опция да изтриеш собствения си коментар, когато сайтът забие и без да искаш го напишеш два пъти?
bramasole
Рейтинг: 3013 НеутралноИнтересно е да се види как са гласували жителите на селата около Велинград, въпреки че не очаквам изненада.
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, Д-рДни преди изборите на 4.04. селяни от тези села /Сърница май не беше "озарена" от посещението на експремиера/ уверявяха Борисов, че "в неделя ще му се отблагодарят", защото само той и ГЕРБ са направили нещо за тях. Въпросът е колко голяма е била благодарността.
Сериозно - ЦИК е длъжна да създаде необходимата организация и контрол на 11 юли, за да не се повтори гласуването, за което предполагаме как е протекло в конкретните секции.
Lemmy
Рейтинг: 1922 НеутралноЩом са сложили книжка на Чудомир, да си припомним за изброите по негово време.
"Като стигнал в село, не се отбил и в къщи даже, а, направо отишъл в общината да си свърши работата, че тогава. Оттам го препратили в училището, където ставал изборът. Влязъл дядо Рачо плахо-плахо, свалил гегата от рамо и като всеки глух човек извикал силно:
- Помози ви бог, момчетааа!
- Дал ти бог добро, дядо Рачо! Добре дошъл, добре дошъл! - обадили му се двама-трима.
- Викали сте ме нещо, ми каза наш Тодор отзарана. Глоба имало, кай, ако не дойда, и аз, ща не ща, пристигнах, ама за какво ме викате, и аз не зная!
- Ний не те викаме, а законъъът, законът те вика - му рекъл председателят на бюрото.
А старецът, нали не чува, стои си прав на едно място, гледа на шарено и не знае где да си дене ръцете.
- Да гласуваш те викаме, да гласуваааш!.... Гласа си да дадеш, та кмет и съветници да изберем!
- Кое кайеш? За глас ли нещо спомена?
Председателят се доближил до него, навел се над ухото му и за да го разбере по-добре, извикал му още по-високо:
- Дядо Рачооо - рекъл, - ще влезеш ей тука, в тъмната стаичка, и ще си пуснеш гласааа. Гласа си ще пуснеш! Разбра ли?
- Хоо... - кимнал с глава старецът. - Това ли е било цялата работа! За това ли ме карате половин ден път да бия? Гледай ти закони! Гледай ти наредби и хорски измислици! Гласа, а? Че да го пусна - рекъл, - що да го не пусна, нали ще отърва глобата?
И като се намъкнал в тъмния ъгъл, окашлял се, опънал шия и изревал, колкото сила има, три пъти, та пръснал бюлетините като перушина из стаята:
- Юряаа!... Юряааа!... Юряаааа!-...
Пуснал си цял-целеничък гласа човекът, изгледал ги самодоволно, метнал гегата на рамо и поел накъм вратата...
То беше някога. Где сега такива гласовити хора по нас?"
Lemmy
Рейтинг: 1922 НеутралноПрав е бай Стоил, че Джамилето струва поне няколко Камелии.
https://bit.ly/3bsG5We
Geoimg
Рейтинг: 696 ГневноДневникари(шорошоиди) това с продаване на книги са
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!Евтини номера от селски вечеринки!!!
10% от 1лв. ли е или от 1000000 лв.
Alexandar Alexandrov
Рейтинг: 8 РазстроеноДо коментар [#50] от "anime_dad":
Alexandar AlexandrovГотино клипче. И адски манипулативно.
Щото автора си е пробит теоретик и не е виждал на живо реален процес на машинно гласуване.
А, и машина за гласуване не е виждал. Камо ли - да е виждал отпечатан отрязък от такава машина.
Показателно е, че коментира компютри в мрежа. И с достъп до Интернет. И че на отрязъка - пише кой как е гласувал. Да - на чист български пише - как си гласувал - но няма и знак - да се установи - кой е гладувал. И всеки гласоподавател може, а ако питате мен, е и длъжен да прочете и провери на листчето - коректно ли му е отчетен вота. След което го сгъва - така, че никой от комисията не може да види какъв е вота и го пуска в непрозрачна кутия. Та ако някой идиот нахлуе с чук и потроши машината - от тази кутия - да могат да се изброят на ръка - гласовете за кого са отишли от до момента гласувалите.
И да - машините идват с флашки - на които на едната е “операционната система” и “софтуера за гласуване”, а на другата - се записват резултатите. Вот по вот и обобщената и изброена информация. Флашките от момета на получаванвто на машината от СИК се запечатват в машината със специална “свинска опашка” - неотваряема, специално защитена и с уникален номер и чак след приключването на изборния ден - комисията реже свинската (печата) и вади флашката. Които се е занимавал с пренасяне на пари и касови банкови операции - знае за каква “свинска опашка-печат” говоря. След което - в запечатан плик с печата на СИК и с подписите на членовете ѝ, ги пренася в РИК.
Където се извършва проверката на “целостта на софтуера” и коректността на резултатите”. И лог-а за опити за проникване и за “нерегламентирано въздействие или промяна на записите”. Щот има и такъв. Криптиран.
Не се ли уморихте вече, да се опитвате да компрометирате една работеща и читава система за гласуване, слагаща прът в добре смазаното колело на “контролирания и купен вот”?
И понеже ГЕРБ най-вероятно ще загубят изборите на 11-ти - и най-вероятно ще нададат вой - че е заради машинното гласуване и как било компроментирано - да напомня за забравилите и балъците, които ще им се вържат - точно тяхната ЦИК - избра и наложи този доставчик и тези машини.
Които междувременно са произведени в Тайван, а не във Венецуела.
То, ако Венецуела можеше да прави такива неща - нямаше да мрат от глад и да разчитат да се издържат в ролята си на бензиноколонка на третия свят. Кат любимия на много българи “голям брат” ...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
enter_k
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#38] от "Дария Колев":
Голям тъпизъм.
Ти в секция с машина влизал ли си?
Знаеш ли, че резултатите изхвърчат на една дълга касова бележка и залюпените герб-лелки в комисиите дето си носиха суха храна за в полунощ не можеха да повярват, че изборите са свършили почти по светло?
Казаха "Ауу, ми то много лесно. Защо досега спахме в секциите". (че и Торбалан чакаха с торбата)
Списвача, дето пише за Сърница и Джебел по-добре да отиде пеш да провери колко гласоподаватели имат смартфони и после да доказва с тангенси и факториели коя машина къде и защо.
"Хартиения" вот и този път бе в голямата си част по такива места инструктиран, купен и тн. проследим, което респективно променя съотношението с машинния.
На следващите избори ще видите разликите. Целта на ДПС-Герберунгелите ще бъде съботаж на машинен вот.
сидер
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#58] от "Enter_K":
Да бе да, вас все ви крадат, все ви саботират. Ма ного голем майтап ша е ако ИТН вземе 40%, ДБ вземе 40%, Мутрите на Мая земат 10%. Щот така са очиртаа ралта
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.