
Сборникът "Огнената тайна" и други новели" на австрийския автор от еврейски произход Стефан Цвайг се завърна в книжарниците благодарение на "Колибри".
Историите излизат за пръв през 1911 г. под заглавието "Първо преживяване. Четири новели от света на детството" и както то подсказва, става въпрос за сюжети, свързани със съзряването. Преводът е на Димитър Стоевски.
В края на 2018 г. "Колибри" преиздадоха мемоарната книга "Светът от вчера". От Стефан Цвайг на български език може да се намерят още "Нетърпеливо сърце", "Мария Стюарт", "Пътуване в миналото и други новели", "Шахматна новела", "Писмо от една непозната".
Стефан Цвайг е роден през 1881 г., учи в Берлин и Виена и е един от високо оценяваните писатели и драматурзи в Европа през 20-те и 30-те години на ХХ век. През 1934 г. заминава за Лондон покрай гоненията на евреи в нацистка Германия, а по-късно намира подслон в Бразилия. Умира през 1942 г. в Рио де Жанейро след двойно самоубийство, което извършва заедно със съпругата си.
Читателите на "Дневник" могат да купят книгата със специална отстъпка от 10% в Ozone.bg. Използвайте код Dnevnik10 и поръчайте книгата с безплатна доставка тук.
Fiji
Рейтинг: 1705 НеутралноОсвен „Мария Стюарт”, и „Мария Антоанета” е също много добре написана художествена биография, а „В омаята на преображението” е една дълбоко психологична книга, която е дори много актуална за нашето време на преход, когато някои стават набързо богати, без да имат културата за да осъзнаят тази промяна, а опиянението от охолния живот може да ги накара да вземат доста рисковани решения, когато го загубят бързо, така и както са го получили.
deaf
Рейтинг: 3277 НеутралноДо коментар [#1] от "Fiji":
Рязката смяна на добри с лоши условия и обратното,може да съсипе живота на високо културният и чувствителен човек.
В единственият роман на Цвайг "В омаята на преображението" двамата главни герои са бедни и мачкани от икономическата депресия в Австрия след ПСВ. Тези са причините да вземат решение да оберат Пощата,а не мимолетният допир на един от героите до охолният живот. Според мен,де...
Fiji
Рейтинг: 1705 НеутралноДо коментар [#2] от "deaf":
Според мен, решението, което взема момичето, се дължи точно на пребиваването й в алпийския курорт (Сен Мориц, ако не се лъжа), а не на мизерния живот, с който се беше примирила и който щеше да си живее до старини. Французите казват, как да се върнеш на село, когато си видял Париж?
deaf
Рейтинг: 3277 НеутралноДо коментар [#3] от "Fiji":
Пребиваването на момичето в луксозните курортите на Швейцария без съмнение е оказало някакво влияние,но то не е било решаващо. Само БОЛКАТА принуждава човека да се замисли и да действа. Румънците при Чаушеско живееха в страшна мизерия и нямаха информация за богатият и свободен живот на Запад,но въпреки това се вдигнаха и свалиха комунистическият режим,и разстреляха тиранина.
Fiji
Рейтинг: 1705 НеутралноДо коментар [#4] от "deaf":
Несъмнено и двете (мизерията и безгрижния луксозен живот) са фактори и са взаимно свързани в сюжета на Цвайг. А в живота понякога хората се примиряват с беднотията, понякога се бунтуват - разни хора, разни реакции.
citoyen
Рейтинг: 876 НеутралноЧел съм този сборник, даже мисля, че е някъде сред разхвтрляната ми библиотека, но на мен ми идва леко блудкава. Който е почитател на Цвайг може и да ме опровергае.