
© Юлия Лазарова
Световната литература, промушила се през Желязната завеса, беше с качество, каквото отдавна няма, спомня си Димитър Камбуров.
Текстът е препубликуван от "Дойче веле". Заглавието е на "Дневник".
Една пролетна събота на 1968-ма с майка ми тръгнахме на гости. Пътьом се отбихме в книжарницата на "Ленин". Книгата вече я нямаше, тъй че продължихме към следващата. Там също беше свършила, затова повървяхме до третата книжарница на варненското гезме. Там, уви, също беше изчерпана, но като видя покрусата на майка ми, продавачката пошушна, че има останала една дефектна бройка. Мама каза "Нищо!" и плати 3,48 за масивна зелена "Ана Каренина", с малко обелено при надписа "Народна култура". На гостито баща ми вече ни чакаше с подарък: безукорна "Ана Каренина". Майка ми се притесни от двойния разход, но баща ми тутакси намери решение, като зарадва домакините, а на майка ми каза,
че неопетнена "Ана Каренина" не е никаква "Ана Каренина".
Засмяха се.
Социализмът може би се отказа да се строи в момента, в който се отметна от марксовия постулат, че битието определя съзнанието: взе да шкартира битието и да издига съзнанието. Развял е бил бялата кърпа. Защото над какво да го издига, ако не над битието. Колкото по-високо - толкова по-добре, че да не вижда зарязаното долу битие. Аз съм дете на въпросния ревизионизъм, научено да презира материалното и да се извисява духом над него. Ала противоречието ще да е било още между "Капитал"-а и "Манифест"-а. Откровението, че пролетариатът няма какво да губи, освен оковите си, някак премълчава живота. Премълчава битието.
Това накара нас, подрастващите през 70-те, да предпочитаме книжарниците пред месарниците,
които и без това бяха празни. Изразът "опашка за маслини" можеше да се отнася и за банани и портокали, за кайма и агнешко, а в някои късни лета включваше и олиото и захарта. Ала единствените виещи се опашки, на които съм се редил от зори, бяха за билети за концерти. И за книги. Също като магазините, специализирани в материалното, книжарниците бяха пълни със застояла родна литературна извара, руска кучешка радост и прочее соц-ерзац, откъдето и усещането по-скоро за бунище, отколкото за пустош. Въпреки това ходех на издирвачески мисии за автори с английски, френски, италиански и особено испански имена, тъй като и аз бях изпаднал под масовата омая на магическия реализъм, макар снобски да превъзнасях Кортасар пред Маркес, докато нямах хабер за Борхес. С германските имена трябваше да се внимава: зад тях често се криеха скучни, стилистично небрежни и по-правоверни от Брежнев графомани от Източна Германия. Впрочем, следваше да се внимава и с английско- и френскозвучащите: току-виж са те въвлекли в колониалните неволи на някой братски народ или пък си си дал парите за шампанизирани левичари, за ояли се по софийските писателски срещи преводачи на Левчев и Хайтов. Случваше се да рискувам с шведско или индийско, естонско или японско име:
така открих Лундквист и тринидадеца Найпол, естонеца Траат и цял билюк японци с чудновати имена като Танидзаки, Акутагава, Кавабата, Ое и Абе.
Бил съм открил световната литература, но кой да ти каже тогава?
И все пак, светът си беше разделен на две: на соц и на Запад. Знаехме за Третия свят, но така го и схващахме - като трета ръка. Затова от зори висяхме за неща, написани на Запад за Запада. Бяхме престанали да предпочитаме червенокожите пред бледоликите - Гойко Митич ни беше отмилял, оказа се сърбин. Съчувствахме на чернокожите ведно с американските писатели, но и им завиждахме заради Запада. За мен магазините му, претъпкани с храни и дрехи, бяха нищо пред централната книжарница на Стокхолм, в която, според баща ми, можело да седиш по цял ден, да слушаш нови плочи на предоставени ти слушалки и грамофони, докато четеш нови книги и никой нито ти се кара, нито те кара да купуваш. И слава богу, де, защото цените били безбожни.
У нас и плочите, и книгите бяха евтини.
Затова и чакахме с часове да отворят, да ни дойде редът и да си вземем я двата тома на Маркес, зелен и винен, я "Чужденецът" и "Падането" в жълто, я керемидената "Кентавърът", я резедавата "Устата ми хубава, очите ми зелени", ако останеха и за нас. Ако не те, поне до сивокория "Щилер" и "До границата на виреене" щяхме да се доберем. Как научавахме, че ще пуснат книги, които ще стават за четене? От книжарката, от учителката по български, от мълвата на соца. Те ни помагаха срещу свенливата полуцензура: книгата, надлежно преведена и редактирана, се издава в толкова нищожен тираж, че да си остане полудостъпна-полузабранена. Това авансово й приписваше качество, по правило оправдано: за дузина години на български се бяха появили западните образци на последния половин век, както и класиката на предишните четири.
Недостъпното по българските крижарници си набавяхме от руските.
По тези на други чужди езици нямаше кой знае какво, но в руските човек и без опашка можеше да си набави твърдокори томове на Пинчън и Вонегът, на Капоти и Фаулз, а също и непреведените на български книги на кумири като Фриш ("Назову себя Гантенбайн") и Хелър ("Что-то случилось"). Така усъвършенствахме руския първо върху западни преводи и чак после върху Толстой и Достоевски. И още една ирония: руските книжарници бяха нещо като книжни корекоми. Рускиня, приведена пред касата под двайсетина преводни тома, ми довери, че в България сме късметлии, и че същите книги в Москва можеш да докопаш само под рафта или на черно. Явно са ни глезили, за да не развращават своите.
При това западната духовна храна я селектираха не на пазарен принцип, а на базата на три критерия: наградени и критически разпознати у дома си и по света книги, в които малкият човек, често интелигент, е критично настроен към фалша, лицемерието и консуматорството на западния начин на живот.
Ето как сме разполагали със сърцевината на западния модерен и съвременен канон без разводняване и без да ни се налага да отделяме зърното от плявата.
Затова, когато дойде свободата и взехме да се оглеждаме за орязаното от цензурата, с изненада открихме, че чекмеджето на Запада се оказа празно: някой и друг по-разпасан Хенри Милър, Буковски и Рот, дето и преди не бяха от свенливите, малко постмодерн, който вече поназнайвахме от "Съвременник" и "Панорама" - толкова. Останалото, дето се изля из-от Запада връз площад "Славейков", покрай временното зачезване на книжарниците, се оказаха едни черни, жълти и розови реки, в които рядко се ловяха ракли с литературни накити.
Остава да видим как падането на ДДС-то върху книгите ще вдигне нивото на превода, а и на родния оригинал, как институцията на редактора ще преобрази книгите по книжарниците ни, как количеството ще набави качество. Но за това - когато стане.
wwwto4kacom
Рейтинг: 367 Неутрално"предпочитахме книжарниците пред месарниците"
Ами да - в месарниците имаше оредимно кучешка радост.
Petko Boukov
Рейтинг: 473 НеутралноТръпката да се подредиш на опашката пред книжарницата, защото предстои да дойде камион с нови книги, да уцелиш някой Вонигът или Селинджър...
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства. Волтер, 1765klimentm
Рейтинг: 3516 ВеселоДо коментар [#2] от "Petko Boukov":
klimentmАз работех зад Книгиразпространение и наблюдавах кога излизат камионите да зареждат книжарниците,бързо бягах от работа и помагах на книжарките да разтоварят стоката,след което ме оставяха да си избера каквото искам от новите книги,така мога да разкаже историята на почти всяка книга която тогава придобивах.
klimentm
Рейтинг: 3516 ВеселоНе мисля че тогава хората са четяли повече или са били по културни.Просто бяхме малко по любопитни и не знаехме нищо за света извън България,хубавите книги бяха рядкост издаваха глупости и саветцка литерутура,по празниците пускаха комплекти от например Реймънд Чандлър + как се каляваше стоманата - ако искаш купувай,ако искаш не!
klimentmklimentm
Рейтинг: 3516 ВеселоИмаше но не всеки път! klimentm
Petko Boukov
Рейтинг: 473 НеутралноДо коментар [#4] от "klimentm":
Тези, които те карат да вярваш в абсурди, могат да те накарат и да вършиш зверства. Волтер, 1765И друго, за което рядко се говори - през желязната завеса се промъкваха само най-добрите произведения както книги, така и филми, и резултатът от цензурата беше, че в крайна сметка идеализирахме Запада, защото сивият поток беше отфилтриран.
БУДЖАК
Рейтинг: 269 НеутралноДа, вярно е! Нямаше нито книги , нито месо, нито.....Но това го знаем! А след тзи публикация, дори индивид с интелект на немска обчарка вече знае дей душата на гадзетата! И на Велето....
Ехото на Гласът
Рейтинг: 640 НеутралноВ Народната република наистина имаше хора, които предпочитаха книжарниците пред месарниците. Има ги и сега. И сега и преди са незначително малцинство. Хората често правят грешка като съдят за другите със собствения си аршин.
Освен това автора сериозно омаловажава цензурата "едно време". Художествената литература наистина беше по-малко цензурирана, но западната белетристика ( и особено публицистиката) беше реално почти изцяло забранена. За творби по история, философия и лигвистика изобщо да не говорим. Според разбиранията на комунистите западното развитие в тези области беше спряло след 1917. Пускаха произведения на съвременни западни комунисти или комунистически симпатизанти (Сартър, Камю и подобни). Благодарение на тази цензура българската интелектуална мисъл нямаше почти никаква представа за западното интелектуално развитие. Всеки, който твърди обратното си криви душата. Тази интелектуална отдалеченост от Запада се наблюдава и до ден днешен, особено сред по-възрастните поколения.
Trigonometrik
Рейтинг: 0 НеутралноВонегът, с неговите хистерични поствоенни травматични писания... Прозявка. Ако искате качествена литература, четете Балзак. Или Джордж Меридит..
dnevnikar
Рейтинг: 3733 НеутралноЭВМ имени В.И.Ленина
Увълчи се интелигенцията.
Не бе в плана.
Не беше
"През 70-те години предпочитахме книжарниците
пред месарниците", Димитър Камбуров, Дойче веле
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#4] от "klimentm":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Зависи от семейството и средата. Около мен повечето четяха много и редовно обсъждахме прочетеното със съучениците ми.
В къщи всеки си чакаше реда за новата книга.
kas.
Рейтинг: 1386 НеутралноПрав е. Така беше. Само дето извън столицата нямаше чак толкова четящи книжни ентусиасти. И имаше толкова много хора, които купуваха книги, само за да се изфукат. Така и не ги четяха и събираха прах в библиотеките им.
Животът е като руло хартия - дълъг е, но го хабиш за заднициЩо се отнася до сегашното книгоиздаване, могат да се напишат купища страници за съмнителния им професионализъм.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#12] от "kas.":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Много обичах провинциалните книжарници. Там винаги се намираха застояли дефицитни заглавия. Още помня книжарницата в Елин Пелин.
kas.
Рейтинг: 1386 НеутралноДо коментар [#13] от "КМЕТ В СЯНКА":
Животът е като руло хартия - дълъг е, но го хабиш за заднициИ аз така. Само че в Сапарева баня.
Но в Плевен си беше както го пише в статията. Дори по-зле. Понякога и с връзки нямаше гаранция, че ще успееш да си осигуриш качествена литература.
ostin22
Рейтинг: 643 НеутралноЩеше да е хубава статия..ако не беше просто "за няколко долара повече" реклама..Едни 10% за тебе..едни 10 за мене..:-) А това че истинските ценности си заминаха..заедно с идването на псевдодемокрацията и сЛободията е ясно..Днес всеки дава хиляди за смартфони, казина, чалга, цигари, наркотици плюскане и оливане годишно ама нямаааа 10 лева за стойностна книга.. Пълен регрес!
There is no way to happiness, happiness is the way!klimentm
Рейтинг: 3516 ВеселоДо коментар [#15] от "ostin22":
klimentmПочти няма книга за 10 лева,цените на книгите спрямо заплатите в България са много високи 20/25 леватова е твърде много! Ето Маркес например струва 26 лева!
Споменавам Маркес не напразно защото си спомням че навремето Хародна култура изпиратства книгата а самият Маркес се очудил ужасно когато разбрал че са го издали в България а той не е получил кьорав лев!
anlazar
Рейтинг: 343 НеутралноДо коментар [#15] от "ostin22":
Книга за 10 лева няма от 20 години,а четящите и преди, и сега са малко.Проблемът на автора е в това,че смята левичарскияата писателска измет за" култура"
anlazar
Рейтинг: 343 НеутралноДо коментар [#15] от "ostin22":
Книга за 10 лева няма от 20 години,а четящите и преди, и сега са малко.Проблемът на автора е в това,че смята левичарскияата писателска измет за" култура"
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#16] от "klimentm":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Той затова и не прие няколко покани и спря да идва след Конференцията 1978г. на Пъгуошкото движение. Тогава се запознах с него в Шведския хотел.
klimentm
Рейтинг: 3516 НеутралноДо коментар [#19] от "КМЕТ В СЯНКА":
klimentmУспя ли да вземеш автограф?
anlazar
Рейтинг: 343 НеутралноДо коментар [#8] от "Ехото на Гласът":
Прав си ,за жалост.Културата се покрива с левичарство.Малко са дясномислещите сред "културоведите"Даже и на Запад.Пълно е с идиоти като Де Ниро,Оливър Стоун и Курт Вонегът,плюещи САЩ,седнали удобно в креслата си в ...САЩ,
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#20] от "klimentm":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Не съм се сетил дори. Бях потресен от срещата в лобито на хотела. Пък и никога не съм гонил автографи.
anlazar
Рейтинг: 343 НеутралноДо коментар [#16] от "klimentm":
Няма висока цена за добра книга,проблемът е в подборът.Не може Тачър и Алиенде да струват еднакво.
сидер
Рейтинг: 2508 НеутралноДо коментар [#11] от "КМЕТ В СЯНКА":
Ееех кмете, кмете, да го върнем тоа СОЦ, а? Вие може да сте имали пари за възвишени книги, докато аз ходех на училище с преправени панталони на баща ми, с преправен же пей ски шинел на школо. Добе че беше читалище Родина и окръжната библиотека. А сега да ви попитам, да точно с ВИНЕТУ ще почна, ОЦЕОЛА, ОРЛОВО ОКО, ЛОВЦИ НА ЖИРАФИ, последни МУЗИКАЛНА АКУСТИКА, ИСТОРИЯ НА МУЗИКАТА, да сте чели. Все още пазя техническата си литература, а забравих някъде краят на петдесетте години на тавана на читалището попаднах на цял куп Руско (не съветско) списание, НИВА май беше където намерих всички произведения на КОНАН ДОИЛ. Ееех кмете кмете личите си
klimentm
Рейтинг: 3516 ВеселоДо коментар [#23] от "anlazar":
klimentmИзборът все пак е твой,дали ще четеш Тачър или Алиенде ( не знам дали говориш за президента или племеничката му),все пак човек трябва да купува и книги за развлечение и забава !
Gretel
Рейтинг: 1145 НеутралноДо коментар [#18] от "anlazar":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Проблемът на автора е в това,че смята левичарскияата писателска измет за" култура"”
——
Секи с вкусовете и разбиранията си. Но ми стана любопитно— ако изредените 30-сетина имена на автори за тебе са “измет” я дай 3 такива примера за истинска дясна култура... и едно само заглавие на книга, което ТИ си прочел и ти е харесала ... може и повече, ама имам съмнения. Само да та предупредя: току виж и аз съм я чела и мога да та препитам да стане ясно дали си га чел или сал чул за нея ...гугълвал, де... кът наш Грънчо
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#24] от "сидер":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Ревльо. И аз съм ходил с шинел и кърпени панталони. И какво от това ?
Такива бяха годините.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноМного ми харесваха биографичните книги на Анри Перюшо.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Dankol
Рейтинг: 610 НеутралноДо коментар [#4] от "klimentm":
хубавите книги бяха рядкост издаваха глупости и саветцка литерутура,по празниците пускаха комплекти от например Реймънд Чандлър + как се каляваше стоманата - ако искаш купувай,ако искаш не!
Че то и сега е така ! Ако гласуваш за Христо Иванов - получаваш Корнелия Нинова, Румен Радев и Слави Трифонов !
Тюфлекчия
Рейтинг: 1548 НеутралноПрез 90-те вярно беше много зле, ама нормално - народа се хвърли на булевардните романи, щото не беше минал през тях. Сега е съвсем друго - направо не мога да насмогна да купувам и чета каквото излиза. Има няколко издателства, които редовно печатат страхотни неща. Не съм съгласен и че не е имало цензура на художествени произведения. Ако няма "критика на буржоазното общество" нищо не се е издавало. Затова например Хайнлайн беше на практика непознат в България и си мислехме, че научната фантастика започва и завършва с Азимов, Саймък и Кларк. Обаче ми прави впечатление, че нито една тирада на соц-интелектуалец не може да мине без елитарно изреждане на Маркес, Вонегът и още един-двама, дето са издавали навремето и трябва да се подчертае, че сме ги чели и сме много умни по тоя повод (нищо против самите писатели - харесвам ги, а и ми е ясно, че нямат вина, че тукашните умници се идентифицират с тях). Добре че не се споменават "Бийтълс" и джаз, както обикновено, че щеше да ми дойде в повече...
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!anlazar
Рейтинг: 343 НеутралноДо коментар [#26] от "Gretel":
Оооо,левичарката ми,"Фермата за животни",а има книга,издадена от "Партиздат"-"2194 дни война"-ще ти е любима,но не е в топ 100 на "Работническо дело"
anlazar
Рейтинг: 343 НеутралноДо коментар [#26] от "Gretel":
Ооооо,ИМА И ЕДНО Писателче със 100 МИЛИОНА ПРОДАЖБИ- Нелсън Демил-"Школа за магии"
hmo34435247
Рейтинг: 222 НеутралноЕ, като всички сте се били толкова възвисили от четене и размисли през “социализма”, защо след прехода цялата интелигенция залиня, та чак изчезна? Защо от цяла Източна Европа българският преход се оказа най-просташкият и уродлив? В една държава с образовано население човек като Бойко Борисов щеше най-много да бъде собственик на охранителна фирма. Всичко е било май само фасони и комплексарщина. Господинът Камбуров ми е преподавал в Софийския и отлично се вписва в по-горното описание...
anlazar
Рейтинг: 343 НеутралноДо коментар [#30] от "Тюфлекчия":
Те са ограничени интелектуално-"Тезисите" са им настолно четиво....
klimentm
Рейтинг: 3516 ВеселоДо коментар [#30] от "Тюфлекчия":
klimentmАбсолютно вярно,западни автори издавани едно време които да не са печатани по "идейни съобръжения" могат да се изброят на пръстите на ръката
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3419 НеутралноДо коментар [#9] от "Trigonometrik":
Може и Стендал, Стайнбек, или Хемингуей.
lz2
Рейтинг: 1959 НеутралноПредпочитахме защото в месарниците нямаше почти нищо! Пък и там имаше график кога "пускат". Двете неща нямат абсолютно нищо общо! Надали някой гладен ще си нареди за "Ана Каренина", след като са "пуснали" "сервилат"!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Vlado Nikolov
Рейтинг: 3419 НеутралноДо коментар [#24] от "сидер":
Конан Дойл в 16 тома на руски език по соц време. Почти всичко от него. Дюма баща 15 тома. И много други европейски класици от 19 и 20 век. С твърди корици, подшити и подлепени, на тънки цени в руската книжарница
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3419 НеутралноДо коментар [#28] от "КМЕТ В СЯНКА":
И поредицата "Имена от вековете" беше много добра.
дерибеев
Рейтинг: 3448 НеутралноЕдна пролетна събота на 1968-ма с майка ми тръгнахме на гости. Пътьом се отбихме в книжарницата на "Ленин". Книгата вече я нямаше, тъй че продължихме към следващата. Там също беше свършила, затова повървяхме до третата книжарница на варненското гезме. Там, уви, също беше изчерпана, но като видя покрусата на майка ми, продавачката пошушна, че има останала една дефектна бройка. Мама каза "Нищо!" и плати 3,48 за масивна зелена "Ана Каренина", с малко обелено при надписа "Народна култура". На гостито баща ми вече ни чакаше с подарък: безукорна "Ана Каренина". Майка ми се притесни от двойния разход, но баща ми тутакси намери решение, като зарадва домакините, а на майка ми каза,
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васче неопетнена "Ана Каренина" не е никаква "Ана Каренина"."
Как стойностните преживявания оставят спомен в 6 годишно дете.
sylvester
Рейтинг: 490 НеутралноЧетящите хора винаги са били малцинство. Дори когато книгата беше сред малкото неща, с които да запълваш свободното си време или нуждата от размишления. Нормално е в днешни дни четящите да не са много повече. От една страна има много по-голям достъп до почти всякакъв вид литература, но от друга страна има десетки нови неща, които се състезават с книгите за нашето време и внимание. Моят съвет към изпадналите в носталгични пориви хора на средна възраст е да не подценяват следващото поколение. То може да е различно, но не значи задължително, че е по-лошо. У нас сякаш има някаква мода да изпадаме в отрицание, да се вторачваме в негативното и да правим генерализации.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2498 НеутралноПо онова време дори телевизия нямаше като хората. Естествено е книгите като са единственото нещо което хората могат да си позволят. Но и тогава повечето хора са четяли каквото има, а "Синовете на великата мечка" ми ги продаваха с две книжки за партизанчета, които също прочетох като ме налегна скуката.
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.Разликата сега е като едно време когато е трябвало да тичаш в гората за да хванеш нещо за ядене, и сега когато продават чипс и шоколади на всеки ъгъл... И повечето хора вече не тичат.
blondofil
Рейтинг: 2990 НеутралноДо коментар [#4] от "klimentm":
,по празниците пускаха комплекти от например Реймънд Чандлър + как се каляваше стоманата - ако искаш купувай,ако искаш не!
Имам новина за теб. Починът е жив и здрав. Комплект конвенция за защита на жените в добавка джендъри.
jmf29537805
Рейтинг: 644 НеутралноАма пък как се радвахме, когато се успеехме да се докопаме до нещо, било книга, било салам.
А сега пълна скука -- всичко има.
Julian Mall
Рейтинг: 2280 ВеселоОпашки имаше и за съвременни български класици като Богомил Райнов, за романите му посветени на боецът на тихият фронт Емил Боев!
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоAlexander97
Рейтинг: 2844 НеутралноБоже мили!
Райнов – класик, тихия фронт..
Ще повърне човек!
Препрочиташ ли Винету на тази възраст?
Не, че нямаш право, но Райнов "с дилаф не се похваща"!
Всички томове на Живков ли пазиш вкъщи? Японското издание.
waterfall
Рейтинг: 830 НеутралноДа, само някои уточнения - имаше прекрасни преводачи и се превеждаше много, и западна литература. И в месарниците имаше месо - защото имаше много животни, стада, имаше и много и качествени колбаси (разликата със сега - сега има много, но некачествени). Въпросът е, че нямаше много пари, за да си купуваш редовно месо, а и книги, но пестяхме от месото, за да купим книги, факт.
4ort
Рейтинг: 1441 НеутралноИ от книжарниците и от месарниците можеше да си купиш нещо, ако имаш връзки.
Ехото на Гласът
Рейтинг: 640 НеутралноХа-ха! Колко сладки бяха банаите след като си чакал за тях час и нещо на опашка през януари.
angeles
Рейтинг: 1219 НеутралноМесарницата беше на село,повечето семейства бяха свързани с селата. 70 те,80те ,селата си бяха пълни с народ! В неделя вечер москвичите,жигулетата,зазките че и трабантите едва пъплеха из Петрохан към столицата,натоварени с щайги и буркани! А по хранителните магазини при по голям късмет или връзки,можеше и да се дореди баща ми за някоя кока кола или швепс,за гарнитура суха паста Балкан! Салами..... богат избор,Камчия,Сервилат или Телешки,наденица Кучешка радост със жилите,е и някое парче шпек,при по-добър късмет(естествено със жили също.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#49] от "Ехото на Гласът":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Сега не са ли ти сладки ?
George Svinarov
Рейтинг: 1131 НеутралноДо коментар [#6] от "Petko Boukov":
"И друго, за което рядко се говори - през желязната завеса се промъкваха само най-добрите произведения както книги, така и филми, и резултатът от цензурата беше, че в крайна сметка идеализирахме Запада, защото сивият поток беше отфилтриран"
++++++++++
Шокът, че има всичко което пожелаеш, но 90% е плява ни разби. Минаващото през цензурата беше в достъпен обем и с високо качество. Това ни научи да четем всичко излязло. После обаче това ни изигра лошата шега да ни липсват информационни филтри.
Gretel
Рейтинг: 1145 НеутралноДо коментар [#31] от "anlazar":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ ми,"Фермата за животни"
——
Аз се надах да изкопаш поне една Хана Еърънт, па то — книгата на един социалист (другите две си ги обсъждай с бабичките на пейката, не си дори смешен). Та ако си си взел Оруел за дясно знаме, ти си ясен, както дес-нячеството ти ... така и дес-етилетието, в което си прочел книга за последно... средата или началото на 80-те години на миналия век... Как тъй си са прежалил на времето... дали не е щото си си мислел, че става въпрос за Ръководство по Животновъдство? Няма значение
Ехото на Гласът
Рейтинг: 640 НеутралноТам е работата, че дори много леви автори бяха реално забранени. Карл Попър е идола на Сорос, но неговите книги нито бяха публикувани нито някой смееше да ги спомене. На всяко идеологическо отклонение от ортодоксалния марксизъм се гледаше с подозрение. Западните романи, които се публикуваха, бяха или без идеологическа стойност или бяха в унисон с "линията на партията". Пример от първата категория бяха книгите на Упдайк. Книгите на Вонегът бяха от втората категория. Изключенията бяха книгите на Камю, Сартър и подобни, които макар отклоняващи се от ортодоксалния марксизъм бяха писани от заклети комунисти (макар Камю към края на живота си да се е обърнал против СССР).
Ехото на Гласът
Рейтинг: 640 НеутралноНе ;)
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#55] от "Ехото на Гласът":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Жалко.
eti mehter
Рейтинг: 3375 ВеселоДо коментар [#23] от "anlazar":
BukalemunНяма висока цена за добра книга,проблемът е в подборът
========
:)...... Не знам дали е по темата......но на времето имаше едно място откъдето можеше да се намерят книги......чийто подбор бе изключително широк, а цената им бе нулева.....
Това бяха сборните пунктове за вторични суровини......
Едни мои роднини работеха там......и всяка събота имах шанса да им 'помагам'......
При първата си визита останах шокиран.....
Попаднах между книги........огромно количество книги, списания, вестници от минали години брошури......невероятно количество хартия, събрана в големи складове, миришещи на печатарско мастило......
Почти всичко беше ново......а шофьорите които го носиха с камионите, твърдяха че някои книги идвали направо от печатниците, без още да намерят своя читател......
От огромни енциклопедии......до най различни ежемесечни издания на "техника молодйожи"
Веднъж се натъкнах дори на енциклопедия от 12 тома.... " Сельскохазайственньıе технологии в далечном Сибири".....
Не помня колко книги съм отмъкнал от там......но веднъж се появи някакъв нов 'технически ръководител'.....и ни изпъди, казвайки повече да не 'крадем'..... (вече бях с двама съученици)....
И до днес държа в библиотеката си няколко от тия книги..... :)
dejmos
Рейтинг: 2361 НеутралноДо коментар [#50] от "angeles":
Сега е същото, и дори по зле. Никой не знае какво яде ,защото за това казва някаква АГЕНЦИЯ , а тя е купена...от :) България произвежда 3 пъти повече месни продукти отколкото произведеното месо . Внася се прясно "20 годишно месо" от някакви западни запаси . После се преработва, смила много фин но ( няма жили защото технологиите са други) .Добавя се кръв ( българия е крупен вносител на кръв) вземат се всякакви овкусители и се създава всичко ;
Напреди се знаеше че : Бургас е хубав шпек ; луканката е луканка .
dejmos
Рейтинг: 2361 НеутралноДо коментар [#50] от "angeles":
Сега е същото, и дори по зле. Никой не знае какво яде ,защото за това казва някаква АГЕНЦИЯ , а тя е купена...от :) България произвежда 3 пъти повече месни продукти отколкото произведеното месо . Внася се прясно "20 годишно месо" от някакви западни запаси . После се преработва, смила много фин но ( няма жили защото технологиите са други) .Добавя се кръв ( българия е крупен вносител на кръв) вземат се всякакви овкусители и се създава всичко ;
Напреди се знаеше че : Бургас е хубав шпек ; луканката е луканка .
bgpainter
Рейтинг: 1341 НеутралноДо коментар [#15] от "ostin22":
Жената е покана за щастиеТова е начин да се продава и в него не виждам нищо лошо. В България и без това твърде малко хора отварят книга. 3 от заглавията съм ги чела, а 2 даже и не съм ги чувала. Сега поне ще се поинтересувам.
angeles
Рейтинг: 1219 НеутралноДо коментар [#58] от "dejmos": Имам познат в БГ,който има доста голям цех за производство на всякакви колбаси! Запознат съм добре,въпреки че не съм там от много години! Мога да ви уверя,че има колбаси,и от месо! За кръвта,за трупното брашно сте напълно прав! Най-интересното,че му бяха намерили тон тоалетна хартия в цеха,имаше си извинение и всичко се потули! За познати и приятели произвежда,наистина вкусни продукти,дори и от месо!))))
George Svinarov
Рейтинг: 1131 ВеселоДо коментар [#57] от "eti mehter":
Личи ти откъде си се образовал. И то предимно на руски.
historama
Рейтинг: 3702 НеутралноДо коментар [#24] от "сидер":
Мисля, че и двамата се увличате. Шинелите бяха през 50-те, през 60-те изчезнаха, появи се някаква детска и юношеска конфекция, както и някакви по-приемливи варианти на ученическо облекло.
Колкото до книгите - голямото им търсене съвпадна с появата на секционните мебели през 70-те години,и по-големите пространства отделени за книги. Повечето от издаваните автори бяха разни класики от 19 в, и много по-малко от времето на желязната завеса.
historama
Рейтинг: 3702 НеутралноЗащото и двамата сте по-млади, и не може да имате кой знае какви спомени от 50-те, наистина мизерни години
дерибеев
Рейтинг: 3448 НеутралноДо коментар [#64] от "historama":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васКои/къде бяха трите книжарници "на варненското гезме"?
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#64] от "historama":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Имаше средношколски шинели. Никой не визира военните.Военните ги носехме в казармата.
Petio Petkov
Рейтинг: 105 НеутралноДо коментар [#4] от "klimentm":
Савецката литература не беше съвсем съветска. Превеждаха и продължават да превеждат на руски нова и класическа американска, английска и въобще западна литература, която на български тогава я нямаше. Да не говорим за професионална литература - най-новото в медиината, например, излизаше на руски почти веднага. И сега е така - нови сериали по НВО се появяват в руски сайтове на следващия ден. Лошото е, че не са субтитрирани.
4ort
Рейтинг: 1441 НеутралноС милиционерския шинел на баща си ходеше в училище, не че бяхте бедни, а за да плашиш децата и учителите.
Лопе де Вега
Рейтинг: 169 НеутралноМного вярно наблюдение. Продавачките от бакалниците и плод-зеленчук, с многото пръстени по ръцете, имаха предимство в по-скромните книжарници. Битката за "Шогун" беше спечелена от тях, но няма да забравя една, която искаше "Лъжерон от Фуйвангел". без подпис!
historama
Рейтинг: 3702 НеутралноНа ъгъла на бул. Ленин (княз Борис) и ул. Заменхоф (Воден). На централния площад под "червената" къща, до Експрес банк (сега там има някакъв немски магазин). Имаше и "руска" книжарница, срещу музикалния магазин. Е и на ул. Вапцаров имаше една, но тя е малко встрани. А срущо нея бе антикварната.
Срещу Св. Никола имаше книжарница за ученически пособия.
Не съм млад, но не съм носил шинел.
historama
Рейтинг: 3702 НеутралноЗа тях ми е думата, но аз съм нямал такъв, предполагам че и ти не си от това поколение (помня, че имах някакви палта, якета).
bsa22555059
Рейтинг: 14 Неутралное много книги в шкафа,а малко. аз препрочитам;например:"Швейк",Натали Сарот и т.н.библиотеките на много отъ предишните българе им станаха излишни.те,сеееленте ,никога не бяха ги чели, и никога следващите ги сеееленчета няма да четат.четенето на висика литература е висш пилотаж.четенето на празни книги е за масата.българете никога не са били четящи на стойност и никога не са били на западноевропейци>народ,който си хараесваше Бай Тошо и кресливо на 10-и ноември се отрече от него,днес,тази самопрехвалила се сеееления брани със зъби и нокти един завършен Примат нарече лигаво:Баааааааааааце.бг е множество от баааацета;на улицата,в магазина, на аутобана.народ,който тича по зебрите като диво животно не познава великата книга.този "четящ" народ,защото е много четящ,унищожава с бяс майчиния,омайно слдък,език. (казах)
Тюфлекчия
Рейтинг: 1548 ВеселоДо коментар [#61] от "angeles":
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!Абе и тука е като навсякъде - ако искаш качество, трябва да извадиш повечко пари. Хубав шпек започва над 20 лева килото, луканките и суджуците са от 35 нагоре. Проблемът е, че много хора си купуват боклуци на цени за боклуци и после се чудят защо се оказват боклуци. Също така е много характерно, че сравняват цените от онова време със сегашните (цитирани от мен) и цъкат как е възможно, ама забравят да "конвертират" и заплатите. Аз лично нямам никакъв проблем да си купувам качествени колбаси и да си ги ям с удоволствие. Имам достатъчно спомени от соца, за да мога да направя сравнението и като цени и като качество. Същото е с книгоиздаването. В момента можеш да си купиш разкошни издания - и като заглавия и като корици, хартия и т.н. Имам много и от преди - е извинявам се, ама са ужасни (не говоря за съдържанието, то не зависи от издателя).
Henry
Рейтинг: 496 НеутралноПрез 70 те хората са се наслаждавали на Айн Ранд, вие за Ана Каренина говорите...
Социалните придобивки, разпределяни с незначително или без никакво съобразяване с положените усилия, поощряваха беззаконието, улесняваха разпадането на семейството и заместваха осъзнатия полезен труд и самоупование с порочно подстрекаване към безделие и мошеничество. Маргарет Тачърme13
Рейтинг: 234 ЛюбопитноАбе на никого ли не направи впечатление, че бащата на автора е чел книги пред централната книжарница в Стокхолм. След 9-ти...
the_flea
Рейтинг: 1730 Любопитно"През 70-те години предпочитахме книжарниците пред месарниците"
Истината НЕ Е въпрос на гледна точка! Истината е истинна! А е А!Не, че нещо, но нали......70-те години са между 61-70.....
чисто формално - авторът е роден през 1962..... от опит ли пише или преразказ по картинка?
"...така открих Лундквист и тринидадеца Найпол, естонеца Траат и цял билюк японци с чудновати имена като Танидзаки, Акутагава, Кавабата, Ое и Абе."
Да не би да става въпрос за осемдесетте.....?
......ама сериозен човек да бърка така лековато....?
tacheaux
Рейтинг: 3882 НеутралноТова не е вярно. Преводите също се цензурираха. Превеждаха се само книги , които представят Запада по някакъв начин в негативна светлина. Един от тези цензури беше небезизвестния Димитри Иванов , понастоящем колумнист във вестник Сега. Бил е агент на ДС. Като преводач от английски е имал задачата да преценява кои книги да се превеждат и кои да не се превеждат според вкусовете и разбиранията на тогавашните комунистически власти. Така , че много стойностни книги от западни автори не са били превеждани. За работата като цензор на преводачите сам разказва без свян Димитри Иванов. Съзнава мръснишката работа , която е вършил , сам нарича себе си мръсник , но веднъж продал се на комунистите и до днес продължава да им служи.
me13
Рейтинг: 234 ЛюбопитноВсъщност, не беше ли това авторът, който плачеше и за банани, а сега за месото...?! Айде сега кажете какво го е интересувало - съзнанието или битието!...
realguru
Рейтинг: 2957 НеутралноАма и 30-те е било така :)
https://royalbulgariaincolour.com/университетската-библиотека/
atmanpg
Рейтинг: 1735 НеутралноНе давай оценка за автори, които не си чел.
Всяка книга на Богомил Райнов, за мен беше шедьовър.
Не натрапвам мнението си на никого, но за мен, той е един от най-великите съвременни (относително съвременни) български писатели.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноДо коментар [#71] от "historama":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Имах. Втора ръка.
Тюфлекчия
Рейтинг: 1548 ВеселоОооо - естествено, че веднага ми направи впечатление. Те всичките сегашни "демократи" са така. Е виж само публикуваните редовно в Дневник - Дичев, Дайнов, Манолчо, Бойкикев и т.н. До един от дърти номенклатурни семейства. Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!
tacheaux
Рейтинг: 3882 НеутралноАбсолютно вярно. Мой пост 77 , който написах преди да прочета твоя текст се явява допълнение към него , като само изяснявам кой е един от главните виновници за това българската интелектуална мисъл да нямаше през ония години почти никаква представа за западното интелектуално развитие. За тази си мръснишка дейност Димитри Иванов получи орден "Стара планина" през 2002 година , когато на власт беше правителството на Симеон , а президент беше Първанов.
the_flea
Рейтинг: 1730 НеутралноНе са се промъквали, пропускали са ги умишлено..... за изпускане на парата, за създаване на лъжлив имидж, за да могат левите издания на запад да ни описват като не най-черните.....
И това в 3-4 големи града..... каква литература, какво идеализиране на Запада по села и паланки? Седнали старците 60+ годишни пред кръчмата и обсъждат коя овца от стадото в ТКЗС-то колко млЕко е дала..... и Пенка, на Гелето жена му, дали дава повече.....
Или пък на обсъждане на книга в завода - ще споменеш за Маркес, ама секретаро ще те поправи, че е Маркс.....
И - да, много книги се купуваха, ама щото престижно у новата секция да има книги.... като дойдат приятелките да ахнат..... Истината НЕ Е въпрос на гледна точка! Истината е истинна! А е А!
me13
Рейтинг: 234 ЛюбопитноИ май на никого не направи впечатление, че разходът от общо 7,70лв е притеснил (само) майката на автора, но не каза, че са фалирали. Май никой от вас не помни колко бяха тези пари спрямо доходите?
ivanpopov
Рейтинг: 2395 НеутралноПрегледах си библиотеката, включително изданията от +-70-те години. Еми, няма книга, която да струва толкова скъпо! Дори луксозни издания от края на 80-те рядко минават 4лв.
atmanpg
Рейтинг: 1735 НеутралноДобрите книги се изчерпваха бързо в книжарниците.
Добре, че бяха библиотеките.
При това напълно безплатни.
tacheaux
Рейтинг: 3882 НеутралноДо коментар [#25] от "klimentm":
"Изборът все пак е твой,дали ще четеш Тачър или Алиенде"
Там е работата , че през времето на комунистическото робство нямаше избор. Задължително четеш Алиенде , защото нямаш достъп и не се превежда Тачър. Казано условно,разбира се. Знам , че мемоарите на Тачър са писани много по-късно, издадени са по времето на демокраията и за тях нямаше цензура за превеждането им на български език.
Tru Soulja
Рейтинг: 659 НеутралноМного учен тоз народ ве. Да се чудиш как сме най- бедните в ЕС.
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематuq
Рейтинг: 2173 НеутралноХа ха, само това мога да кажа по въпроса
Тюфлекчия
Рейтинг: 1548 ВеселоДо коментар [#83] от "tacheaux":
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!Не само за това. Помня го тоя как заедно с Тома Томов възродиха предаването "Наблюдател" по БНТ през 90-те (началото). Такава гнусна пропаганда и дезинформация течеше от него, че чак ми се повдига, като си спомня. То не бяха дитирамби за генерал Лебед и успешното отцепване на територии от Молдова, не бяха яростни защити (във всяко предаване) на сръбските погроми в бивша Югославия, не беше плюене по НАТО и САЩ в най-добрите традиции на социализма. Тоя винаги си е бил изключително одиозна личност и класически болшевик. Не знам какви деца и внуци има, ама със сигурност един ден и те ще ни обясняват какви са демократи и как са слушали "Бийтълс" по времето на комунизЪма (ако не го правят вече)...
uq
Рейтинг: 2173 НеутралноДо коментар [#85] от "me13":
3 кила краве сирене или две кила овче, 17 хляба, 12 пакетчета масло от 125 грама, 13 млечни шоколадчета, 13 пакета цигари Арда, 30 гадни кафета от бистрото,130 билета за трамвай, 8 литра бензин 92 октана или 9 литра 86 октана, 1/1000 част от жигула и други
tamada
Рейтинг: 969 НеутралноДо коментар [#75] от "me13":
А на теб не ти ли направи впечатление, че авторът говори за Варна и че баща му може да е бил примерно бачкатор моряк? Кой ти е казал, че само привилегировани агенти са излизали в чужбина?
Някои хора не сте завършили и 3-ти клас, но правите финансови анализи?
Помним училищната алгебра според която 3,48 + 3,48 няма начин да прави 7,70. Няма начин да прави дори и 7 лв.
Също така помним, че в края на 60-те средната заплата беше 110-120 лв. Че имаше заплати и по 180, но имаше и по 80. Така или иначе като не знаете какви са били доходите на родителите му си затворете плювалниците!
tamada
Рейтинг: 969 НеутралноДо коментар [#86] от "ivanpopov":
Това е защото си купувал книгите на килограм и си ги избирал по цвят на корицата да ти отиват на секцията.
Ако ги беше чел, щеше да знаеш че при "Ана Каренина" става дума за 2 тома с общо почти 900 страници. Разбира се, че беше нормално 2 книги да струват общо 3,48 лв.
klecho
Рейтинг: 765 НеутралноАми, с риск да засегна другарите, в края на 80-те, най-ценните книги в България бяха други, не онези, по които въздишат в горните коментари.
Например, най-ценното заглавие за всяко дете беше небезизвестното "Винету". Разбира се, в кварталната библиотека имаше точно една бройка, трябваше да минат месеци, ако не години, да стигне до теб. Така, в крайна сметка, прочетох трети том преди първи.
А най-популярната книга, изобщо, беше "Отнесени от вихъра". Даваха я срещу предадена хартия на "Вторични суровини", по едно време мизата беше стигнала до 450 кг за бройка. Покъртително. Спомням си една реплика, приписвана на Люк Скайуокър от "Междузвездни войни", че "толкова хартия няма да имат и в Империята".
А когато, в началото на 90-те, започнаха да издават Хадли Чейс на български, за 4-5 години задминаха 100-те заглавия, толкова силен беше интересът.
Иначе "Ана Керенска 😀" наистина се мъдреше гордо във всяка домашна библиотека, ама, както се вижда, никога не е била от най-популярните четива...
tamada
Рейтинг: 969 НеутралноДо коментар [#77] от "tacheaux":
Глупости.
Мръсници са тези като теб, които лъжат най-безобразно. Димитри е работел на парче за издателствата след уволнението му от БТА. И четенето няма нищо общо с цензурата.
http://old.segabg.com/article.php?sid=2004110600010050002
И въобще цензурата си беше работа на партията, а не на ДС и не се даваше на кого да е да я упражнява.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
von_seeckt
Рейтинг: 780 НеутралноЗа 70 те не мога да кажа нищо, н са 80те мога да свидетелствам, че нямаше никаква цензура и имаше почти всичко, включително Сартр и Борис Виан.
David Moyseev
Рейтинг: 834 НеутралноГлупава статия - плоски измислици! В месарниците през 70-те в соц БГ имаше само огризки които не можеха да изнесат за чужбина и затова комунистите ги оставяха за вътрешна консумация. В книжарниците пък хубавите книги се намираха само с връзки. Ако пуснеха нещо от "Световна класика" те задължаваха с него да си купиш някой том на неграмотния Живков, който му го пишеха придворни сталинисти или пък нещо откачено като биографии на Людмила Принцес Живкова и пълни с лъжи партизански мемоари.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.