
© Личен архив Росица Чернокожева
"Бяха ми необходими години да започна да ценя повече чувствата пред мисълта", казва Росица Чернокожева.
В поредицата "Книжен плъх" в рубриката "Книги" гостува Росица Чернокожева - асистент, д-р в Института за литература на БАН. Тя работи в интердисциплинарното поле литература, литература за деца, психоанализа и психодрама. Автор е на книгите "Павел не е сам на света" (2002), "Драги ми, Смехурко. Антология на хумор за деца" (2002), "Българската литература за деца - психоаналитични и психодраматични прочити" (2019). Със съпруга си Вихрен Чернокожев е съставител на "Антология на българския смях" (1995) и "Българска литературна критика. Т. 1" (2000) и др.
Защо четете?
- Не мога да бъда друга. От дете съм обградена от богати библиотеки. Моля се да мога да чета, докато съм на този свят. Баба ми на 90 години така почина - с разгърната на масата й пред нея книга. Каква по-добра съдба и край от това.
Какво четете?
- Чета най-различни текстове - художествена литература, квантова физика, политическа поезия, книги за деца, вестник "Стършел".
Как избирате четива?
- Разгръщам книгата напосоки и чета, където се отвори. Ако ме хване - това е най-същественото. Поръчвам си от сайтове.
Киркегор казва: "Добра е тази книга, която ни прочита!".
Скоро мой състудент, сега професор, ми разказа за свой познат, който казвал: "Аз като не чета нищо, всичко трябва да измислям сам" - чудесно остроумие, като наред с това ти идва да възкликнеш: О sancta simplicitas! (О, свещена простота!)
Какво за четене има върху нощното ви шкафче?
- Книгите са не само на нощното ми шкафче, а дори и в леглото ми. Чета различни неща. Библията и "Курс на чудеса" - защото най-важното е отношението ми с Бог. Майка Тереза казва: "Ние нямаме работа тук на земята с другите, а основно с Бог".
Също, чета езотерика, Йога за ръцете, Чудомир и Бранислав Нушич, книги за деца и това, за което пиша в момента рецензия. Мисля за себе си като за широко скроен човек - и във вкусовете, и в действията си.
Коя е последната книга, която ви впечатли?
- Франсоаз Долто "Каузата на децата".
Какъв е вашият ритуал, свързан с четенето - кога, къде, колко?
- Обичам да чета в леглото, чета и нощем, но и обичам като във филма "Имаш поща" (един от любимите ми филми) да се събудя и с кафето да седна да си прочета дори имейлите. Ако нямам имейли, го приемам едва ли не като лична обида - това в кръга на шегата, разбира се!
Електронна книга, аудио или на хартия?
- И трите - в днешно време да се чете само Гутенберговото изобретение би било анахронизъм. Но, за да си доставя удоволствие, бих разгърнала книга на хартия. Има специфичен мирис печатаното четиво. А и тактилните ни усещания (за допир - бел. ред.), че държиш книгата в ръце и я пазиш, е като свещенодействие.
Четете ли на друг език освен на български? Има ли разлика в преживяването? Ако имате избор, какво предпочитате - оригинала или превода?
- Майка ми беше учителка по френски. Като малка растях със знания и на двата езика. Но знаете, че език като не се поддържа, вече не си в такава форма. Ползвам отчасти и английски и немски.
Четенето на френски е истинско удоволствие. Това е финес и интелектуално пиршество.
Какво търсите в книгите - емоция, знание, развлечение, интелектуално предизвикателство?
- За мен чувствата са най-важни. Бяха ми необходими години да започна да ценя повече чувствата пред мисълта.
Предпочитаният от вас жанр?
- Нямам предпочитания. Като човек, учил на младини и философия, една от любимите ми книги е учебникът на Добрин Спасов от 70-те години на миналия век "Символна логика" - това е велика книга - дори и чувство за хумор намирах в нея.
Коя е най-добрата книга, която сте получавали като подарък или препоръка?
- Възхищавам се на изследването на г-н Борислав Скочев " Концлагерът Белене. Островът, който уби свободния човек". Нея получих последно като подарък преди около две години. За последния ми рожден ден синът ми ми подари "Пътеводител на ясните сънища. Изкуството на ониронавтиката" от Дилън Тукило, Джарел Зейзъл и Томас Пейтъл.
Любимият ви литературен герой?
- Скарлет от "Отнесени от вихъра" и Полиана от едноименната книга на Елинор Портър. Полиана е нарицателно име за вечната оптимистка, а Скарлет винаги ще каже: "И утре е ден!".
Имате ли любима книга, която не е популярна?
- Книгата на Луиз Хей "Излекувай живота си", д-р Елизабет Кюблер - Рос - "Животът след смъртта", както "Психоанализа, пансексуализъм и изкуство" от Атанас Илиев на книгоиздателство "Акация" от 1926 г. и "Alcools, choix de poèmes" от Аполинер.
На кои автори се възхищавате най-много, в това число поети, сценаристи, журналисти?
- Български - поезията на Атанас Далчев и Радой Ралин. Чужди - поезия: Емили Дикинсън, Рабиндранат Тагор и проза: Херман Хесе, филмите на Уди Алън.
Как съхранявате книгите си?
- Вече нямам никакво място. Вече са натрупани по бюра, маси, пода.
Коя е последната книга, която ви разсмя?
- Препрочитам книгите на Чудомир.
Коя ви разплака?
- Книгата на Алберт Бенбасат "Изгубени вещи".
Последната книга, която ви разочарова?
- Райън Холидей "Изкуството да бъдеш спокоен".
Кой бихте искали да напише историята на вашия живот?
- Синът ми - Вихрен Чернокожев-младши.
Как ще се казва вашата автобиография?
"Не, за нищо не съжалявам" (като рефрена на песента на Едит Пиаф).
Една книга, която не успяхте да дочетете до края?
- Д-р Стивън С. Иларди "Лек за депресията".
Почувствах същото като героя на Джеръм К. Джеръм от "Трима души в една лодка", който като четял "Домашен лекар", установявал, че има симптоми на всички описани болести!
Кое класическо литературно произведение никога не сте чели (и ви е неудобно от това)?
- "Гордост и предразсъдъци" на Джейн Остин. Но съм гледала филма с Колин Фърт много пъти!
Коя книга няма да спрете да препрочитате?
- "Том Сойер" на Марк Твен.
Как се променя вкусът ви във времето?
- Все повече ми се четат най-различни книги - от Библията до квантовата физика, което всъщност, е едно и също.
Кое е най-интересното нещо, което научихте от книга напоследък?
- В едно семейство, което има 4-годишно момче, се ражда бебе. След донасянето му от болницата момчето настоява да го оставят за малко насаме с бебето. Родителите дочуват следното от съседната стая: "Бебе, разкажи ми за Бог, защото аз вече започнах да го забравям!"
Bedtime for Democracy
Рейтинг: 933 Неутралноами щем не щем четеме на хартия... След като българските издателства не предлагат почти нищо в електронен вариант и НИЩО във формата на Киндъл....
Pure Chewing SatisfactionНеКой
Рейтинг: 1064 НеутралноУдоволствие е, да, но после идва проблемът със съхраняването им.
А и как да има книжен пазар в България, като има Читанка?
Но това е демократично според тукашните демократи, явно западняците са сбъркани...
Не разбрах само какъв е този жанр политическа поезия, поезията е нещо друго, напълно различно от политика.
Bedtime for Democracy
Рейтинг: 933 Неутралнов Читанката няма нищо ... Всичко което го има там се продава на сергиите по 1-2 лв ...
Явно не четеш нови книги иначе щеше да го знаеш. Същите книги в книжарницата на Амазон са по долар-два.... Pure Chewing Satisfaction
НеКой
Рейтинг: 1064 НеутралноДо коментар [#3] от "Bedtime for Democracy":
Сигурен ли си?
Или си говориш по инерция?
Защо не провериш например книгите на Майкъл Конъли, Фредерик Форсайт. Има ги в книжарниците по 15-20 лв.
Ама важното е да се правим на компетентни...
Go Go
Рейтинг: 1075 НеутралноДо коментар [#1] от "Bedtime for Democracy":
73! Go GoНе очаквайте това от издателствата, Има си читанка по въпроса:
https://chitanka.info/
И една препоръка към г-жа Чернокожева: Много Ви моля, не започвайте книга по квантова физика по средата, тя трябва да се чете само отзад напред.
Колкото до Библията, преди нея е хубаво човек да е прочел “Геномът” на Мат Ридли и “Делюзията Бог” на Ричард Докинс.
Gopeто
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#2] от "НеКой":
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровПроблем съсъ съхранняването няма. Проблем е с коя книга да се разделиш, за да я продадеш или подариш на някого - библиотека, хижа, плаж, споделено място за четене.
Колкото до "Читанка", тя не е нищо по-различно от библиотека, само че в интернет. А моят баща беше решил проблема с пространството чрез библиотеката. В местната той имаше предимство, а аз покрай него. И вероятно повечето прочетени книги и от мен са от библиотеката. А когато реша да подкрепя български автор, винаги мога да си купя книгата му. Както и да я купя на още няколко човека.
НеКой
Рейтинг: 1064 НеутралноДо коментар [#6] от "Gopeто":
Ти ще си я купиш, предполагам, но повечето не.
При положение, че даваш 15-20 лв., а в Читанката е безплатно.
Въпросът е принципен, докато има Замунди и Читанки, няма да има истински пазар в България, нито на книги, нито на филми, нито на музика.
Bedtime for Democracy
Рейтинг: 933 НеутралноДо коментар [#4] от "НеКой":
Pure Chewing SatisfactionОтиди при първия антиквар и точно тия писатели ще ги намериш за по 3-5 лв макс... Ако не и по малко.
Пак ти казвам НОВИ книхи в читанката НЯМА...
Много обичам да чета нови книги и автори и тях баш в читанката ги няма. Има специализирани форуми където можеш всичко да си намериш но това е друга тема.
НеКой
Рейтинг: 1064 НеутралноДо коментар [#8] от "Bedtime for Democracy":
Нови какво имаш предвид? Книга на 2 години вече е стара, така ли?
Авторските права са до 50 години след смъртта на автора.
bramasole
Рейтинг: 3766 НеутралноОтговорите на въпросите не ме грабнаха.
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-рС г-жа Чернокожева се разминаваме донякъде и в предпочитанията си за четене.
Gopeто
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#7] от "НеКой":
Аз предполагам, че повечето четящи хора ще си купят книга. А както казах, Читанка е библиотека и всеки неизвестен автор ще се зарадва книгата му да бъде четена. Докато бях ученик и давах парите си за книги, които нямаше и в библиотеката, или за такива, които държах да имам, съм прочел романите на Богомил Райнов изцяло от библиотеката. Ощетил ли съм го според теб?
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петров
bryghtlyght
Рейтинг: 1046 НеутралноДо коментар [#5] от "Go Go":
Само първата част на молбата има смисъл—г-жо Чернокожева, много ви моля, не заповайте книга по квантова физика.
Горната молба не е понеже квантовата физика е нещо разумно, но трябва много учене за да го разбереш. Не, нещата са по-прости—квантовата физика е глупост и, ако започнеш книга по квантова физика, единственото нещо, което ще постигнеш, е да си загубиш времето.