Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи."
1932 година.
В тази История липсват славянските залитания и акценти. В тази книга за славяни се споменава мимоходом точно 11 пъти и то като за хора със съпътстваща и незначителна роля, на хора, увлечени от събитията в които водеща роля имат българите. Също така първото печатно издание на историята на Христаки Павлович , която всъщност е преработка и допълнение на Паисиевата е издадена през 1844 г. и е озаглавена “ЦАРСТВЕНИК или ИСТОРИЯ БОЛГАРСКАЯ”( но не и славяно болгарская). Българските църковници през XVIII век, не са могли да четат историята на Орбини в нейния оригинал на италиански език. Паисий Хилендарски намира екземпляр от руското “адаптирано” издание в библиотеката на сръбската архиепископия в Сремски Карловци по време на краткия си престой там през 1761 г., и широко се ползва от него като сигурен източник (!?). Затова и неговата история е логично да е озаглавена „История славянобългарска”.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
"Що се отнася до особеностите на тази земя, тъй като е заобиколена с планини, тя е надарена с благодатни дъждове и чист въздух, радва се на реки и потоци, хвалени не само със здравословността на своите води, но и забележителни със своето изобилие на риби, не за пренебрегване. Между тези реки се намират прелестни ливади, извънредно плодородни поля, издигащи се надлъж и нашир хълмове, даващи на хората много жито, доброкачествено вино, изобилна трева за храна на добитъка. Нито пък липсват гори, в които изобилстват елени, глигани, сърни, зайци и всякакъв вид дивеч и диви птици, които най-щедро служат не толкова за необходимите нужди, колкото за развлечение. Излишно даже би било да се разпростираме в хвалби за тази извънредно плодородна земя, която има толкова свои хвалители"!
Така изглежда Рая на Земята!
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи."
1932 година.
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи."
1932 година.
"Що се отнася до особеностите на тази земя, тъй като е заобиколена с планини, тя е надарена с благодатни дъждове и чист въздух, радва се на реки и потоци, хвалени не само със здравословността на своите води, но и забележителни със своето изобилие на риби, не за пренебрегване. Между тези реки се намират прелестни ливади, извънредно плодородни поля, издигащи се надлъж и нашир хълмове, даващи на хората много жито, доброкачествено вино, изобилна трева за храна на добитъка.Нито пък липсват гори, в които изобилстват елени, глигани, сърни, зайци и всякакъв вид дивеч и диви птици, които най-щедро служат не толкова за необходимите нужди, колкото за развлечение. Излишно даже би било да се разпростираме в хвалби за тази извънредно плодородна земя, която има толкова свои хвалители"!Така изглежда Рая на Земята!
Имам чувство за хумор, спокойно. Още като сложих точката след изречението, и бях сигурен, че някой ще изстреля това...
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи."
1932 година.
#ТУК НЕ Е МОСКВА!
🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦
"Историята на България от Петър Богдан с оригинално заглавие „De antiquitate Paterni soli, et de rebus Bulgaricis ad suos Compatriotas“ (на български: „За древността на бащината земя и за българските дела към неговите сънародници“)[1], завършена около 1667 г., е най-ранният известен историографски труд по история на България, предхождащ с около век написаната в 1761 г. от католическия отец Блазиус Клайнер „История на България“ и труда „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски от 1762 г. "
В тази История липсват славянските залитания и акценти. В тази книга за славяни се споменава мимоходом точно 11 пъти и то като за хора със съпътстваща и незначителна роля, на хора, увлечени от събитията в които водеща роля имат българите. Също така първото печатно издание на историята на Христаки Павлович , която всъщност е преработка и допълнение на Паисиевата е издадена през 1844 г. и е озаглавена “ЦАРСТВЕНИК или ИСТОРИЯ БОЛГАРСКАЯ”( но не и славяно болгарская).Българските църковници през XVIII век, не са могли да четат историята на Орбини в нейния оригинал на италиански език. Паисий Хилендарски намира екземпляр от руското “адаптирано” издание в библиотеката на сръбската архиепископия в Сремски Карловци по време на краткия си престой там през 1761 г., и широко се ползва от него като сигурен източник (!?). Затова и неговата история е логично да е озаглавена „История славянобългарска”.
Исторически труд с огромно значение за българската наука, който ще обогати представата ни за историята. Така определя д-р Цветан Василев трактата на Петър Богдан Бакшев „За древността на бащината земя и за българските дела“. Д-р Василев вече е превел от латински целия труд на Петър Богдан, съобщи самият той пред Severozapazenabg.com. Като източник той е използвал част от записките на Мавро Орбини, в оригинал на италиански език. Католическият абат от Рагуза (днешна Хърватия, старото име на Република Дубровник) оставя огромен труд по история на славянските и балкански народи. По сведения на друг авторитет от онова време, аналите на кардинал Цезар Бароний, но през руския им превод, Паисий Хилендарски пише „История Славянобългарска“. Петър Богдан има достъп до оригиналите на латински в Рим и Ватикана, докато Паисий ползва руските преводи в Атон.
Излизането на „За древността на бащината земя…“ се очаква до няколко месеца. Предстои завършването на бележките и оформлението и след това книгата вече може да влезе в печат. Това вероятно ще е първото отпечатване от близо 400 години насам. Има сведения, че ръкописът е бил издаден след 1674 г. във Венеция, но досега запазен печатен екземпляр не е намерен. Преди няколко десетилетия покойният вече проф. Божидар Димитров попадна на препис от оригиналния ръкопис, направен от свещеника Иван Пастрич и съхраняван във Ватикана. След като започва работа по превода, д-р Цветан Василев открива, че преписът на Пастрич е доста редактирана, съкратена и недовършена версия на оригинала. Най- вероятно Пастрич (или Паштрич) е искал да напише по-улеснена за четене версия, за да бъде достъпна за повече хора.
След повече от 300 години неизвестност и забрава, Историята най-сетне ще достигне до българите. Новото издание ще включва оригиналния латински текст, неговия превод на съвременен български и пояснителни бележки.
Не, не и не. Нема такава държава. Нема такъв културен паметник. Такая история нет. Те и в 1981 преувеличиха и съчиниха 1300 годишна. Тракийско златно съкровище... тинтири-минтири.
Барьбата пратив "културные памятники" продолжает. Пабеда будет за нами!
"Написаната през 1761 г. "История на България", която предшества тази на Паисий Хилендарски с година, има второ издание. Издател е сдружение "Българска история" и ще се разпространява в книжарниците след 1 ноември.
Първото издание на "История на България от Блазиус Клайнер, съставена в 1761 г." е от 1977 г."
Като в надгробните плочи ,отбелязана е годината на раждането и на смъртта. България е възникнала през 681 година и прекратява своето съществуване през 1944 година когато става колония или дефакто 16-та република на СССР.
Царят починал в 1943. Подозренияя: излишен бил Цар за коминтерн-диктаторски намерения на Сталин и Димитров. В 1944 марксисткии болшефашисти Нарушили мирните дипломатически отношения между СССР и Царство без цар България, обявили безпричинно Война и нахлули в Царството. В 1947 прекроили управлението в чужд, нелегитимен и престъпен режим, пропаднал в 1989, признат за чужд и престъпен след 2000 г от две легитимни и свободни Народни събрания.
Значи, гербаджии още в 1944 "отписали" суверенитета на хилядолетна България. Не случайно (напразно) се трудили да подчинят и включат държавата в бивш СССР.
Всуе, балалайки. Солидарно с България, "Всички за един", стоят държавите членки на НАТО. Плюс: държавите членки на ЕС нечленки на НАТО.
До коментар [#15] от "Николай Колев": До коментар [#12] от "Един препатил":
Само, че Римската империя(Византия) я няма, а България я има. България се запази защото създаде собствена азбука за своя език и защото българските царе принудиха римския папа и Константинополския патриарх да признаят българския език за богослужебен и бе създадена българска патриаршия. Всичко това ни запази през следващите векове и устояхме за разлика от империите които ни завладяха. Ако Българската държава бе слаба, тя щеше да приеме християнството на гръцки език и отдавна "византийците" щяха да са ни превърнали в гърци. А България е най-старата държава в Европа която е запазила името си до днес.
Това не са залитания, а чудовищна лъжа с която Русия ни прави еничари, като подменя произхода ни. Думата "славяни" е внесена в България за пръв път от Паисий Хилендарски през 1758г след пътуването му до Сремски Карловци, където той превежда текстове на Мавро Орбини и то тъй като не е знаел латински, от руския превод изменен много по заповед на Петър Първи. http://bulgars.site/slaviani.php
Ето затова някакви диви българи-еничари скачат сега да се изучавало повече Паисий в училищата.
В оригиналите на писмените извори от онова време термините "славяни", "славянски" всъщност са били изписани "склавини", /"склави", "склавои", "скиавони"/ и производни на тях думи. „В написаното на гръцки Пространно житие на Климент Охридски, гъркът Теофилакт Охридски употребява Σκλάβος, а в латинската кореспонденция на папа Йоан VIII названието е Sclavi.” /Светослав Диамандиев/ Припомням: С този термин във византийската империя са се наричали нехристияните. Названието не е случайно – в превод то означава „роби” и е словесна дамга върху неверниците от страна на византийските духовници. По-късно обаче, терминът "склавини" /роби/ започва да се използва и за назоваване на еретиците. Сред последните попадат и траките, след унищожаването на тракийския епископат /512 г./ и изгонването на тракийските императори и династии от Византия с едикт на императора. Всички последователи на тракийската християнска доктрина са обявени за еретици. Те биват дамгосани и с пренебрежителното "склави", "склавини", т.е. роби, неверници... И се случва онова, което вече знаем: Траките изчезват – не като етнос, а като наименование. Унищожени са всички книги, написани на техен език. Разрушени са храмовете им, които са били стотици /Вж. А. Чилингиров/... Точно тогава /виж ти какво съвпадение ;) / в историята изведнъж от нищото извира славянскато море! И най-много се ширват водите му баш връз земите, населявани до онзи ден от многобройните траки. Точно там се появяват "славяните", завземат всичко, претопяват езиково всички /без гърците!/ и … това е! Славяните и една паница с рисунка нямат оставена след себе си, но са били славянско море🤔
"Само, че Римската империя(Византия) я няма, а България я има."
М-да, и се говори за "римско право", "римски пътища", "римска баня" ... и "българска тоалетна" (клекало); (Лактобацилус булгарикус не е "историческо дело", а научно изследване с историческа стойност)
"България се запази защото създаде собствена азбука за своя език и защото българските царе принудиха римския папа и Константинополския патриарх да признаят българския език за богослужебен и бе създадена българска патриаршия."
М-да, цар Константин Философ и княз Методий, и двамата братя на служба при византийския император, написаха "моравския код" и седем години в Рим държаха папата затворен, докато признае "кодът" за български;
"Всичко това ни запази през следващите векове " Само век и половина, от 886 г. до 1018 г. Със Второто българско царство, 1186-1396г, стават три века общо. Рекапитулацията от 13 века история, 7 века в "робство", два века "варварство" (с един Тракийски конник в Мадара), един Златен век и три века "преходни периоди". И само един народ сме образовали (за разлика от империите), който сега мразим.
"устояхме за разлика от империите които ни завладяха." Империите устояват не с територия, а с Духа, Вярата и Познанието, които утвърждават. В този смисъл и с цел на националистичната пропаганда ще трябва да се потрудите да препишете на (цар) император Симеон някакви ценности както французите на Наполеон (братство, равенство, свобода).
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Роси
Рейтинг: 7941 НеутралноДа имаше кой да напише и най-новата ни история.
hamiltonf
Рейтинг: 4626 НеутралноЕто това е добра новина!
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи." 1932 година.Molossian
Рейтинг: 340 НеутралноЩе я прочета.
Panta rhei....waterfall
Рейтинг: 616 НеутралноЗвучи много актуално.
constatator
Рейтинг: 1955 НеутралноДали в тази история на България пише за славяни?
Zippie
Рейтинг: 604 ВеселоПревод на македонски ще има ли? 😉
mitko11
Рейтинг: 2218 ЛюбопитноВ тази История липсват славянските залитания и акценти. В тази книга за славяни се споменава мимоходом точно 11 пъти и то като за хора със съпътстваща и незначителна роля, на хора, увлечени от събитията в които водеща роля имат българите. Също така първото печатно издание на историята на Христаки Павлович , която всъщност е преработка и допълнение на Паисиевата е издадена през 1844 г. и е озаглавена “ЦАРСТВЕНИК или ИСТОРИЯ БОЛГАРСКАЯ”( но не и славяно болгарская).
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовБългарските църковници през XVIII век, не са могли да четат историята на Орбини в нейния оригинал на италиански език. Паисий Хилендарски намира екземпляр от руското “адаптирано” издание в библиотеката на сръбската архиепископия в Сремски Карловци по време на краткия си престой там през 1761 г., и широко се ползва от него като сигурен източник (!?). Затова и неговата история е логично да е озаглавена „История славянобългарска”.
hamiltonf
Рейтинг: 4626 Весело"Що се отнася до особеностите на тази земя, тъй като е заобиколена с планини, тя е надарена с благодатни дъждове и чист въздух, радва се на реки и потоци, хвалени не само със здравословността на своите води, но и забележителни със своето изобилие на риби, не за пренебрегване. Между тези реки се намират прелестни ливади, извънредно плодородни поля, издигащи се надлъж и нашир хълмове, даващи на хората много жито, доброкачествено вино, изобилна трева за храна на добитъка.
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи." 1932 година.Нито пък липсват гори, в които изобилстват елени, глигани, сърни, зайци и всякакъв вид дивеч и диви птици, които най-щедро служат не толкова за необходимите нужди, колкото за развлечение. Излишно даже би било да се разпростираме в хвалби за тази извънредно плодородна земя, която има толкова свои хвалители"!
Така изглежда Рая на Земята!
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5648 НеутралноДо коментар [#8] от "hamiltonf":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевТо и в химна така се пее.
hamiltonf
Рейтинг: 4626 НеутралноДо коментар [#9] от "Незнайко в Слънчевия град":
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи." 1932 година.Така е...
Hristov
Рейтинг: 3315 ЛюбопитноА историята на Северна Македония кога ще излиза? Че, гледам , много сте се загрижили за съседите, в редакцията?
Глупостта у някои е безмилостна като Съдбата!Един препатил
Рейтинг: 3277 ВеселоДо коментар [#8] от "hamiltonf":
Изглеждаше. Преди да се появи ГЕРБ.
ПП. Майтап бе, Уили. Преди да го е написал някой за Костов.
koko65bg
Рейтинг: 890 НеутралноДо коментар [#8] от "hamiltonf":
Ще си позволя да ви поправя - Така е изглеждал някога Рая на Земята.
hamiltonf
Рейтинг: 4626 ВеселоДо коментар [#12] от "Един препатил":
Академик Павлов: "Трябва да изразя тъжното си виждане за руския човек - той има толкова слаба мозъчна система, че не може да възприема реалността като такава. Условните му рефлекси се координират не с действия, а с думи." 1932 година.Имам чувство за хумор, спокойно. Още като сложих точката след изречението, и бях сигурен, че някой ще изстреля това...
Николай Колев
Рейтинг: 3454 ВеселоДо коментар [#12] от "Един препатил":
#ТУК НЕ Е МОСКВА! 🇺🇦* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание🇺🇦Еми то и на герба си го пишеше 681-1944.
Баличея
Рейтинг: 631 НеутралноОткъсът е обещаващ. Ще се чете.
Пипера е много лют
Рейтинг: 153 НеутралноИмам първото издание. Да се отпечата в тираж сто хиляди и да се прати на скопците, да четат.
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUРодолюбец
Рейтинг: 795 Неутрално"Историята на България от Петър Богдан с оригинално заглавие „De antiquitate Paterni soli, et de rebus Bulgaricis ad suos Compatriotas“ (на български: „За древността на бащината земя и за българските дела към неговите сънародници“)[1], завършена около 1667 г., е най-ранният известен историографски труд по история на България, предхождащ с около век написаната в 1761 г. от католическия отец Блазиус Клайнер „История на България“ и труда „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски от 1762 г. "
61. Ниkoй въ Бългapckoтo Княжecтвo нe мoжe ни дa kупувa, нитo дa пpoдaвa чeлoвeчeckи cъщecтвa. Вcekoй poбъ oт kakъвтo пoлъ, вepa и нapoднocтъ дa бъдe, cвoбoдeнъ cтaвa, щoм cтъпи нa бългapcka тepитopия.А тази кога?!?!
.....
Родолюбец
Рейтинг: 795 ВеселоАми прочети "Българските хроники"
61. Ниkoй въ Бългapckoтo Княжecтвo нe мoжe ни дa kупувa, нитo дa пpoдaвa чeлoвeчeckи cъщecтвa. Вcekoй poбъ oт kakъвтo пoлъ, вepa и нapoднocтъ дa бъдe, cвoбoдeнъ cтaвa, щoм cтъпи нa бългapcka тepитopия.
stanislavdi
Рейтинг: 1824 НеутралноДНК то на днешните българи показва, че славянско в него има много малко. Както пренебрежително малко има и тракийско ☹️. Между другото, няма и тюркско
constatator
Рейтинг: 1955 НеутралноИсторически труд с огромно значение за българската наука, който ще обогати представата ни за историята. Така определя д-р Цветан Василев трактата на Петър Богдан Бакшев „За древността на бащината земя и за българските дела“. Д-р Василев вече е превел от латински целия труд на Петър Богдан, съобщи самият той пред Severozapazenabg.com.
Като източник той е използвал част от записките на Мавро Орбини, в оригинал на италиански език. Католическият абат от Рагуза (днешна Хърватия, старото име на Република Дубровник) оставя огромен труд по история на славянските и балкански народи. По сведения на друг авторитет от онова време, аналите на кардинал Цезар Бароний, но през руския им превод, Паисий Хилендарски пише „История Славянобългарска“. Петър Богдан има достъп до оригиналите на латински в Рим и Ватикана, докато Паисий ползва руските преводи в Атон.
Излизането на „За древността на бащината земя…“ се очаква до няколко месеца. Предстои завършването на бележките и оформлението и след това книгата вече може да влезе в печат. Това вероятно ще е първото отпечатване от близо 400 години насам. Има сведения, че ръкописът е бил издаден след 1674 г. във Венеция, но досега запазен печатен екземпляр не е намерен. Преди няколко десетилетия покойният вече проф. Божидар Димитров попадна на препис от оригиналния ръкопис, направен от свещеника Иван Пастрич и съхраняван във Ватикана. След като започва работа по превода, д-р Цветан Василев открива, че преписът на Пастрич е доста редактирана, съкратена и недовършена версия на оригинала. Най- вероятно Пастрич (или Паштрич) е искал да напише по-улеснена за четене версия, за да бъде достъпна за повече хора.
След повече от 300 години неизвестност и забрава, Историята най-сетне ще достигне до българите. Новото издание ще включва оригиналния латински текст, неговия превод на съвременен български и пояснителни бележки.
dnevnikar
Рейтинг: 4426 НеутралноВИИ Маркс имени В.И.Лелина
Не, не и не.
Нема такава държава.
Нема такъв културен паметник.
Такая история нет.
Те и в 1981 преувеличиха и съчиниха 1300 годишна.
Тракийско златно съкровище... тинтири-минтири.
Барьбата пратив "културные памятники" продолжает.
Пабеда будет за нами!
"Написаната през 1761 г. "История на България",
която предшества тази на Паисий Хилендарски с година,
има второ издание.
Издател е сдружение "Българска история" и ще се разпространява в книжарниците
след 1 ноември.
Първото издание на "История на България от Блазиус Клайнер, съставена в 1761 г."
е от 1977 г."
tacheaux
Рейтинг: 4576 НеутралноКато в надгробните плочи ,отбелязана е годината на раждането и на смъртта. България е възникнала през 681 година и прекратява своето съществуване през 1944 година когато става колония или дефакто 16-та република на СССР.
dnevnikar
Рейтинг: 4426 НеутралноUNITED EU UNION
уточнение
Царят починал в 1943.
Подозренияя: излишен бил Цар за коминтерн-диктаторски намерения
на Сталин и Димитров.
В 1944 марксисткии болшефашисти Нарушили мирните дипломатически отношения между СССР и Царство без цар България,
обявили безпричинно Война и нахлули в Царството.
В 1947 прекроили управлението в чужд, нелегитимен и престъпен режим,
пропаднал в 1989, признат за чужд и престъпен след 2000 г
от две легитимни и свободни Народни събрания.
Значи, гербаджии още в 1944 "отписали" суверенитета на хилядолетна България.
Не случайно (напразно) се трудили да подчинят и включат държавата в бивш СССР.
Всуе, балалайки.
Солидарно с България, "Всички за един", стоят държавите членки на НАТО.
Плюс: държавите членки на ЕС нечленки на НАТО.
До коментар [#15] от "Николай Колев":
До коментар [#12] от "Един препатил":
Еми то и на герба си го пишеше 681-1944.
venelingeologia
Рейтинг: 1421 НеутралноЕМИГРАНТИ- ИДОЛОПОКЛОВВИЦИ! ДОБРЕ, ЧЕ ЦИВИЛИЗОВАНИТЕ ВИЗАНТИЙЦИ НЕ СА ГИ ПРОГОНИЛИ, АМИ СА ГИ ОПИТОМИЛИ И ОГРАМОТИЛИ..
constatator
Рейтинг: 1955 НеутралноДо коментар [#25] от "venelingeologia":
Само, че Римската империя(Византия) я няма, а България я има. България се запази защото създаде собствена азбука за своя език и защото българските царе принудиха римския папа и Константинополския патриарх да признаят българския език за богослужебен и бе създадена българска патриаршия. Всичко това ни запази през следващите векове и устояхме за разлика от империите които ни завладяха. Ако Българската държава бе слаба, тя щеше да приеме християнството на гръцки език и отдавна "византийците" щяха да са ни превърнали в гърци. А България е най-старата държава в Европа която е запазила името си до днес.
malevv
Рейтинг: 277 НеутралноТова не са залитания, а чудовищна лъжа с която Русия ни прави еничари, като подменя произхода ни. Думата "славяни" е внесена в България за пръв път от Паисий Хилендарски през 1758г след пътуването му до Сремски Карловци, където той превежда текстове на Мавро Орбини и то тъй като не е знаел латински, от руския превод изменен много по заповед на Петър Първи.
http://bulgars.site/slaviani.php
Ето затова някакви диви българи-еничари скачат сега да се изучавало повече Паисий в училищата.
constatator
Рейтинг: 1955 НеутралноВ оригиналите на писмените извори от онова време термините "славяни", "славянски" всъщност са били изписани "склавини", /"склави", "склавои", "скиавони"/ и производни на тях думи.
„В написаното на гръцки Пространно житие на Климент Охридски, гъркът Теофилакт Охридски употребява Σκλάβος, а в латинската кореспонденция на папа Йоан VIII названието е Sclavi.” /Светослав Диамандиев/
Припомням: С този термин във византийската империя са се наричали нехристияните. Названието не е случайно –
в превод то означава „роби” и е словесна дамга върху неверниците от страна на византийските духовници. По-късно обаче, терминът "склавини" /роби/
започва да се използва и за назоваване на еретиците. Сред последните попадат и траките, след унищожаването на тракийския епископат /512 г./
и изгонването на тракийските императори и династии от Византия с едикт на императора. Всички последователи на тракийската християнска доктрина са обявени за еретици. Те биват дамгосани и с пренебрежителното "склави", "склавини", т.е. роби, неверници...
И се случва онова, което вече знаем:
Траките изчезват – не като етнос, а като наименование. Унищожени са всички книги, написани на техен език. Разрушени са храмовете им, които са били стотици /Вж. А. Чилингиров/...
Точно тогава /виж ти какво съвпадение ;) / в историята изведнъж от нищото извира славянскато море!
И най-много се ширват водите му баш връз земите, населявани до онзи ден от многобройните траки.
Точно там се появяват "славяните", завземат всичко, претопяват езиково всички /без гърците!/ и … това е! Славяните и една паница с рисунка нямат оставена след себе си, но са били славянско море🤔
wanderer
Рейтинг: 2316 ВеселоДо коментар [#26] от "constatator":
"Само, че Римската империя(Византия) я няма, а България я има."
М-да, и се говори за "римско право", "римски пътища", "римска баня" ... и "българска тоалетна" (клекало); (Лактобацилус булгарикус не е "историческо дело", а научно изследване с историческа стойност)
"България се запази защото създаде собствена азбука за своя език и защото българските царе принудиха римския папа и Константинополския патриарх да признаят българския език за богослужебен и бе създадена българска патриаршия."
М-да, цар Константин Философ и княз Методий, и двамата братя на служба при византийския император, написаха "моравския код" и седем години в Рим държаха папата затворен, докато признае "кодът" за български;
"Всичко това ни запази през следващите векове "
Само век и половина, от 886 г. до 1018 г. Със Второто българско царство, 1186-1396г, стават три века общо. Рекапитулацията от 13 века история, 7 века в "робство", два века "варварство" (с един Тракийски конник в Мадара), един Златен век и три века "преходни периоди". И само един народ сме образовали (за разлика от империите), който сега мразим.
"устояхме за разлика от империите които ни завладяха."
Империите устояват не с територия, а с Духа, Вярата и Познанието, които утвърждават. В този смисъл и с цел на националистичната пропаганда ще трябва да се потрудите да препишете на (цар) император Симеон някакви ценности както французите на Наполеон (братство, равенство, свобода).
Petar Ganchev
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#6] от "Zippie":
тя е писана на македонски а сега я превеждат на български....ха ха хаааааааааааааааааа