"Той - Йовков - не забрави да опише и проклетиите към всички гадини, болести и природни стихии, които спохождат човека и добитъка, да се пръждосат през море,
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
По това време в селата се раждаха и отрастваха писатели, художници. Сега никой не се ражда. Не само в България, но и целия западен свят. Толкова е тъжно. Да се надяваме, че до 20 тина години хората толкова ще се уморят от трафика, шума, мръсния въздух, блъсканицата, че мнозина ще се оттеглят в селата. Не само пенсионерите и богатите, но и младите с деца. С напредъка на АйТи и бързите връзки с големите градове, където са болници и пр., това не изглежда невъзможно. В забравеното от Бога село на бащата на жена ми в Тузлука вече се преместиха няколко норвежци. Дано да дойдат и млади норвежки, веднага отивам и аз. (Не казвайте на жена ми) Понякога сантименталността на Йовков е в малко повече, не е точно по моя вкус, но все пак е добър писател.
Възможно е и точно тези насърчителни даскалски думи да са били ключов момент в живота на момчето, във възраст на кръстопът. Има хиляди деца, които не намират поощрение тогава, когато е нужно и похабяват дарбата си с времето без реализация, насочвайки се към неподходящи за тях дейности било поради грешни амбиции на родителите или поради калпави преподаватели.
“ Три коментАра ли бе, селяндури?” —— С моя 4... Дотука ти си единствен (самоидентифицирал се) представител на Града. Останалите, очевидни, заключения на основата на пост-а ти ще ги запазим за себе си. Ти си се знаеш
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)
Велик и неповторим , сякаш тогава образователната система може да създаде такъв велик писател ,а сега децата се осакатяват в мисленето още в началните курсове .
"Я дайте разказа си! Той заслужава да бъде прочетен и в другите класове. Драги ученици, вие имате в класа си бъдещия писател, който е надарен с тънка и дълбока наблюдателност и език с жива изразителност......
Велик и неповторим , сякаш тогава образователната система може да създаде такъв велик писател ,а сега децата се осакатяват в мисленето още в началните курсове .
Нека не се заблуждаваме: не го е създала образователната система. Имал си е талант и системата му е позволила да се развие. Грехота ще е да се каже, че България не ражда таланти сега. Редовно обират медали на международни олимпиади по математика и информатика. Имаме кандидат за световен шампион по бокс при професионалистите. Имаме съосновател на най-предпочитаната от младите в света мобилна платформа за търговия на борсите. Имаме българска графична система за 3Д рендеринг ползвана в най-големите хитове на Холивуд. Мога да продължавам още дълго. Проблема е следния - българите намаляха. По цял свят сме пръснати вече една шепа нация. Таланти имаме разни, но не и талант да си оправиме държавата. Нещо, което май и Ботев и Алеко Константинов добре са описали.
http://www.bbc.com/news/magazine-37612083
До коментар [#6] от "Литекс се преименува на ЦСКА минус София":"Има хиляди деца, които не намират поощрение тогава, когато е нужно и похабяват дарбата си с времето без реализация, насочвайки се към неподходящи за тях дейности било поради грешни амбиции на родителите или поради калпави преподаватели."
И не само това. Поради грешни амбиции и "семейни традиции" светът се напълни с посредствени писатели, художници, актьори, лекари, адвокати, политици и какво ли не - хора, чието призвание не е била професията на родителите им, нито т.н. престижни дейности.
Не съм в течение, някой може ли да ми каже дали днешните деветокласници получават подобни задачи - да пишат свободни съчинения по тема или тяхното обучение се свежда до писането на а литературни анализи? Това бяха най-тягостните ми спомени от часовете по литература, да пиша "отговор на литературен въпрос". Но от друга страна сред най-скъпите ми спомени от основното училище бяха часовете по български и литература, когато учителката ни задаваше съчинение по картина или да си представим превръщането във филм на даден разказ и всички деца се надпреварваха с идеи.
Не съм в течение, някой може ли да ми каже дали днешните деветокласници получават подобни задачи - да пишат свободни съчинения по тема или тяхното обучение се свежда до писането на а литературни анализи? Това бяха най-тягостните ми спомени от часовете по литература, да пиша "отговор на литературен въпрос". Но от друга страна сред най-скъпите ми спомени от основното училище бяха часовете по български и литература, когато учителката ни задаваше съчинение по картина или да си представим превръщането във филм на даден разказ и всички деца се надпреварваха с идеи.
И преди и сега това винаги ще зависи от конкретния учител и конкретното дете.
Това, което е било интересно за Вас е било скучно за други и обратното.
"Литературен анализ" е скучен начин за възрастни да се каже "тая книга ме изкефи защото...".
Можеме да направиме детайлен литературен анализ на Стопаджията или Цвета на Магията без изобщо да знаем че това правим....
http://www.bbc.com/news/magazine-37612083
Най-българският писател ... изключителен майстор на разказа ... Ако някой ден ви дойдат в повече днешното търгашество, простащина и лакомия - прочетете вечерта някой разказ от "Песента на колелетата" или "Вечери в Антимовския хан" ... Онази България и онези българи ще ви направят по-добри - поне за ден.
Ох, разплаках се от умиление. Такава затрогваща история! Хлип, хлип ... Само дето не се казва учителят единствено на Йовков ли е предрекъл писателско бъдеще или е имало и други ... и какво е станало с тях?
Историята е добра, може би една идея по-сантиментална за вкуса на част от нас. Но за да се изказвате за Йовков, особено критично, бих Ви препоръчал да прочетете повечко от него, след това и да помислите малко, че тогава да плюете. На селска тематика имаме два големи автора, Йовков и Елин Пелин. Вярно е че описват от два различни ъгъла селото, и в разместени във времето и географски живот и истории, но и двамата е редно да бъдат прочетени, поне от тези които имат претенцията да са с българско самосъзнание. Въобще ми се струва, че ако се състави един миниален набор от текстове и автори, с които човек да е запознат и след това да му се запише в личните документи, че има националност "българин", броя на нашите сънардниците изведнъж рязко ще намалее и причината няма да е демографската криза или емиграцията.
Йордан Йовков е безспорно един от великаните в българската литература. Песента на колелетата и романът Чифликът край границата са ми любимите му произведения.
Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна България
Благодаря на живия човек, работил и написал този текст и незнайно защо скрит зад "Дневник". Този детайл от живота на Йовков еважен за мен. В личен план някой ми подари първата книга в живота ми с твърди корици "Бялата лястовица", Йордан Йовков. Бях около 3-4ти клас, около 10 годишен. Вече четях с разбиране. Паркиран в някакво село-градче в гореща Тракия, близо до Жеравна - там скрита загадъчно в Балкана на високото. Аверите щурееха из прахоляка, рекички и блатата наоколо в равното а аз четях и препоричитах разказите му и се опитвах да ги разбера. И гледах Балкана, където там някъде беше живял този човек и описвал нещата които му са се случвали. Ако щете вярвайте, ама от Йовков дори разбрах, усетих, че има и живот отвъд Балкана - Добруджа. Все пак бях на 10г и то в онова време, когато не се пътуваше както сега. И си представях как Добруджа е нещо като нашенско - равно, с коне и прахоляк и миризма на слама. Много слама. Потвърждавам - Йордан Йовков има значително влияние да бъда такъв какъвто съм в момента. Препоръка: Подарявайте на децата си в ранна възраст добри книги с твърди корици. Да четат...
По това време в селата се раждаха и отрастваха писатели, художници. Сега никой не се ражда. Не само в България, но и целия западен свят. Толкова е тъжно. Да се надяваме, че до 20 тина години хората толкова ще се уморят от трафика, шума, мръсния въздух, блъсканицата, че мнозина ще се оттеглят в селата. Не само пенсионерите и богатите, но и младите с деца. С напредъка на АйТи и бързите връзки с големите градове, където са болници и пр., това не изглежда невъзможно. В забравеното от Бога село на бащата на жена ми в Тузлука вече се преместиха няколко норвежци. Дано да дойдат и млади норвежки, веднага отивам и аз.(Не казвайте на жена ми)Понякога сантименталността на Йовков е в малко повече, не е точно по моя вкус, но все пак е добър писател.
Кое е селото в Тузлука, ако не е тайна? Моите родители все още живеят в с. Божица(Антоново). Да не се окажем роднини? :) Извинявам се за личния въпрос и няма да се сърдя, ако не отговорите. Лека вечер!
Демократ за силна България
Относно историята за Йовков мога да потвърдя, че за някои ученици е очевидно колко талантливи са в определена област. Самия аз съм даскал и вече имам няколко бивши ученици които са реализирани като линости и професионалисти. За повечето от тях изобщо не съм изненадан, защото начина им на мислене, поведението и изразяването им подсказваха, че са замесени от специално тесто.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Yoda
Рейтинг: 25 НеутралноЗатрогваща история. Пренесох се в 19 век.
plamenss
Рейтинг: 931 ВеселоКласик!
dnevnikar
Рейтинг: 3893 НеутралноUNITED EU UNION
Сещаме се къде
"Той - Йовков - не забрави да опише и проклетиите към всички гадини,
болести и природни стихии, които спохождат човека и добитъка,
да се пръждосат през море,
в пусти гори тилилейски!"
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Nedyalko Lazarov
Рейтинг: 1259 НеутралноПо това време в селата се раждаха и отрастваха писатели, художници. Сега никой не се ражда. Не само в България, но и целия западен свят. Толкова е тъжно. Да се надяваме, че до 20 тина години хората толкова ще се уморят от трафика, шума, мръсния въздух, блъсканицата, че мнозина ще се оттеглят в селата. Не само пенсионерите и богатите, но и младите с деца. С напредъка на АйТи и бързите връзки с големите градове, където са болници и пр., това не изглежда невъзможно.
В забравеното от Бога село на бащата на жена ми в Тузлука вече се преместиха няколко норвежци. Дано да дойдат и млади норвежки, веднага отивам и аз.
(Не казвайте на жена ми)
Понякога сантименталността на Йовков е в малко повече, не е точно по моя вкус, но все пак е добър писател.
Литекс се преименува на ЦСКА минус София
Рейтинг: 591 НеутралноВъзможно е и точно тези насърчителни даскалски думи да са били ключов момент в живота на момчето, във възраст на кръстопът.
Има хиляди деца, които не намират поощрение тогава, когато е нужно и похабяват дарбата си с времето без реализация, насочвайки се към неподходящи за тях дейности било поради грешни амбиции на родителите или поради калпави преподаватели.
simval
Рейтинг: 702 НеутралноЗа мен, Йовков е писателят с най-прекрасния български език - чист, бистър, звънлив. Ромонещ като пролетен планински ручей.
Аз не зареждам в Лукойл.Gretel
Рейтинг: 1159 НеутралноОх, разплаках се от умиление. Такава затрогваща история! Хлип, хлип ...
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)Само дето не се казва учителят единствено на Йовков ли е предрекъл писателско бъдеще или е имало и други ... и какво е станало с тях?
Gretel
Рейтинг: 1159 НеутралноДо коментар [#4] от "Будител":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Три коментАра ли бе, селяндури?”
——
С моя 4... Дотука ти си единствен (самоидентифицирал се) представител на Града. Останалите, очевидни, заключения на основата на пост-а ти ще ги запазим за себе си. Ти си се знаеш
Nikoi
Рейтинг: 1005 НеутралноВелик и неповторим , сякаш тогава образователната система може да създаде такъв велик писател ,а сега децата се осакатяват в мисленето още в началните курсове .
sbaleev
Рейтинг: 59 Неутрално"Я дайте разказа си! Той заслужава да бъде прочетен и в другите класове. Драги ученици, вие имате в класа си бъдещия писател, който е надарен с тънка и дълбока наблюдателност и език с жива изразителност......
Хубава статия!
Браво “Дневник”!
zakonitenakrummm
Рейтинг: 543 НеутралноЕвропейски писател.
Боби Колев
Рейтинг: 1469 НеутралноНека не се заблуждаваме: не го е създала образователната система.
Имал си е талант и системата му е позволила да се развие.
Грехота ще е да се каже, че България не ражда таланти сега.
Редовно обират медали на международни олимпиади по математика и информатика.
Имаме кандидат за световен шампион по бокс при професионалистите.
Имаме съосновател на най-предпочитаната от младите в света мобилна платформа за търговия на борсите.
Имаме българска графична система за 3Д рендеринг ползвана в най-големите хитове на Холивуд.
Мога да продължавам още дълго.
Проблема е следния - българите намаляха.
По цял свят сме пръснати вече една шепа нация.
Таланти имаме разни, но не и талант да си оправиме държавата.
Нещо, което май и Ботев и Алеко Константинов добре са описали. http://www.bbc.com/news/magazine-37612083
princess_x
Рейтинг: 1211 НеутралноДо коментар [#6] от "Литекс се преименува на ЦСКА минус София":"Има хиляди деца, които не намират поощрение тогава, когато е нужно и похабяват дарбата си с времето без реализация, насочвайки се към неподходящи за тях дейности било поради грешни амбиции на родителите или поради калпави преподаватели."
И не само това. Поради грешни амбиции и "семейни традиции" светът се напълни с посредствени писатели, художници, актьори, лекари, адвокати, политици и какво ли не - хора, чието призвание не е била професията на родителите им, нито т.н.
престижни дейности.
princess_x
Рейтинг: 1211 НеутралноНе съм в течение, някой може ли да ми каже дали днешните деветокласници получават подобни задачи - да пишат свободни съчинения по тема или тяхното обучение се свежда до писането на а литературни анализи? Това бяха най-тягостните ми спомени от часовете по литература, да пиша "отговор на литературен въпрос". Но от друга страна сред най-скъпите ми спомени от основното училище бяха часовете по български и литература, когато учителката ни задаваше съчинение по картина или да си представим превръщането във филм на даден разказ и всички деца се надпреварваха с идеи.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Боби Колев
Рейтинг: 1469 НеутралноИ преди и сега това винаги ще зависи от конкретния учител и конкретното дете.
Това, което е било интересно за Вас е било скучно за други и обратното.
"Литературен анализ" е скучен начин за възрастни да се каже "тая книга ме изкефи защото...".
Можеме да направиме детайлен литературен анализ на Стопаджията или Цвета на Магията без изобщо да знаем че това правим.... http://www.bbc.com/news/magazine-37612083
Zizu
Рейтинг: 1207 НеутралноЕх, Дневник
Слава на Украйна! Слава на украинските герои!И Вие да напишете нещо хубаво!
Тези протести, тези подгонени олигарси, Ви изпиха мозъка!
ocean
Рейтинг: 795 НеутралноХубава статия! Браво на даскала!
Krassimir
Рейтинг: 8 НеутралноЗад всеки развит талант стои един страхотен учител
Булаир
Рейтинг: 564 НеутралноНай-българският писател ... изключителен майстор на разказа ... Ако някой ден ви дойдат в повече днешното търгашество, простащина и лакомия - прочетете вечерта някой разказ от "Песента на колелетата" или "Вечери в Антимовския хан" ... Онази България и онези българи ще ви направят по-добри - поне за ден.
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2701 НеутралноДо коментар [#8] от "Gretel":
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠Хахаха... Това си мислех и аз, но май не е много популярно да мислиш :)
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2701 НеутралноДо коментар [#5] от "Nedyalko Lazarov":
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠И сега в градовете се раждат доста селяни :)
Просто няма нужда от тях на село...
Лудият Мюмюн
Рейтинг: 0 НеутралноАко си беше мълчал(а) можеше да минеш за умен(а)! Да забраним исляма в ЕС!
Лудият Мюмюн
Рейтинг: 0 Неутрално„Жената, момче, е рай, жената е вечна мъка. Жената е рибя кост. Като ти заседне в гърлото, ще се задавиш.” – Из разказа „Албена”. Йордан Йовков
Да забраним исляма в ЕС!tsvetko_51
Рейтинг: 1603 НеутралноИсторията е добра, може би една идея по-сантиментална за вкуса на част от нас.
Но за да се изказвате за Йовков, особено критично, бих Ви препоръчал да прочетете повечко от него, след това и да помислите малко, че тогава да плюете.
На селска тематика имаме два големи автора, Йовков и Елин Пелин.
Вярно е че описват от два различни ъгъла селото, и в разместени във времето и географски живот и истории, но и двамата е редно да бъдат прочетени, поне от тези които имат претенцията да са с българско самосъзнание.
Въобще ми се струва, че ако се състави един миниален набор от текстове и автори, с които човек да е запознат и след това да му се запише в личните документи, че има националност "българин", броя на нашите сънардниците изведнъж рязко ще намалее и причината няма да е демографската криза или емиграцията.
andreas_hofer
Рейтинг: 794 НеутралноЙордан Йовков е безспорно един от великаните в българската литература. Песента на колелетата и романът Чифликът край границата са ми любимите му произведения.
Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна Българияk_
Рейтинг: 3172 НеутралноБлагодаря на живия човек, работил и написал този текст и незнайно защо скрит зад "Дневник".
Този детайл от живота на Йовков еважен за мен.
В личен план някой ми подари първата книга в живота ми с твърди корици "Бялата лястовица", Йордан Йовков.
Бях около 3-4ти клас, около 10 годишен.
Вече четях с разбиране.
Паркиран в някакво село-градче в гореща Тракия, близо до Жеравна - там скрита загадъчно в Балкана на високото.
Аверите щурееха из прахоляка, рекички и блатата наоколо в равното а аз четях и препоричитах разказите му и се опитвах да ги разбера.
И гледах Балкана, където там някъде беше живял този човек и описвал нещата които му са се случвали.
Ако щете вярвайте, ама от Йовков дори разбрах, усетих, че има и живот отвъд Балкана - Добруджа.
Все пак бях на 10г и то в онова време, когато не се пътуваше както сега.
И си представях как Добруджа е нещо като нашенско - равно, с коне и прахоляк и миризма на слама. Много слама.
Потвърждавам - Йордан Йовков има значително влияние да бъда такъв какъвто съм в момента.
Препоръка:
Подарявайте на децата си в ранна възраст добри книги с твърди корици.
Да четат...
stoedin
Рейтинг: 434 НеутралноКое е селото в Тузлука, ако не е тайна? Моите родители все още живеят в с. Божица(Антоново). Да не се окажем роднини? :) Извинявам се за личния въпрос и няма да се сърдя, ако не отговорите. Лека вечер! Демократ за силна България
stoedin
Рейтинг: 434 НеутралноОтносно историята за Йовков мога да потвърдя, че за някои ученици е очевидно колко талантливи са в определена област. Самия аз съм даскал и вече имам няколко бивши ученици които са реализирани като линости и професионалисти. За повечето от тях изобщо не съм изненадан, защото начина им на мислене, поведението и изразяването им подсказваха, че са замесени от специално тесто.
Демократ за силна България