
© Надежда Чипева, Капитал
Април 2006 г. – Бойко Борисов, тогава кмет на София, чете приказка на деца в Столичната библиотека.
"Дневник" публикува призива на асоциация "Българска книга" (АКБ) към премиера Бойко Борисов. В нея членуват над 130 книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти, които издават над 90% от книгите и реализират над 90% от книготърговията у нас. Те приканват управляващите да предприемат мерки в подкрепа на четенето и книгите, които да залегнат в Плана за възстановяване и устойчивост на България.
Уважаеми г-н министър-председател,
Нашето категорично становище по така предложения проект на План за възстановяване и устойчивост на Република България е, че този проект силно неглижира българската култура и в частност четенето и книгите. Думата "култура" е спомената едва три пъти в проекта, а в него по същество отсъстват мерки за подкрепа на културния сектор и по-специално мерки за по-широк достъп до книгата и за възпитаване на четящи поколения.
Нещо повече - предложената в проекта мярка за дигитализация на библиотечните фондове в този й вид, без допълнителни защитни механизми за компенсиране на българските автори и издатели, практически ще доведе до легализиране на нарушенията на авторските права - проблем, с който ние се борим от години и по който държавата не е предприела решителни действия.
Сериозното подценяване на културния сектор в националния план е необяснимо,
предвид огромната добавена стойност, която секторът има за развитието на икономиката. Известно е, че секторът съставлява 4,2% от БВП на ЕС и осигурява 7,4 милиона работни места в рамките на Съюза.
Според нас е неправилно и поставянето на културата в Стълб 4 "Справедлива България", приоритет "Социално включване". Развитието на културата и на книжния бранш не е въпрос само, нито дори основно на справедливост и на социално включване. Това е въпрос на цялостна стратегия за развитие на човешкия капитал. Наред с демографията и образованието, културата е секторът, който има най-пряко отражение върху човешкия фактор, а той, както знаем, е ключов за просперитета на държава като България, която не е богата на природни и стратегически ресурси.
С особена тревога отчитаме принципно неправилния контекст и твърде беглото отбелязване на мерките в областта на културата и най-вече
пълната липса на мерки за подкрепа на четенето и книгите.
Убедени сме, че е нужно обособяване на нов стълб в плана, който да е посветен на развитието на човешкия капитал и със сигурност на специален раздел с мерки, насочени към създаването на четящи и функционално грамотни хора.
Голяма част от мерките за насърчаването на четенето и книгите, за които АБК се бори последователно от създаването си, са отлагани с години и отдавна е назрял моментът за тяхното налагане. Считаме, че част от тях могат да намерят своето място в Плана за възстановяване и устойчивост поне на две основания.
От една страна, няма как да се гарантира устойчивост на икономическите и социалните политики, ако не се инвестира в хората и тяхното развитие. Предвидените проекти за развитие на инфраструктурата, които заемат значително място в Плана, няма да доведат до очаквания ефект, без наличието на достатъчно знаещи и можещи хора, които да използват тази инфраструктура. Всички добри намерения се провалят, когато отсъства критичен минимум от функционално грамотни хора, а функционалната грамотност се оказва решаваща за развитие и надграждане на знания, умения и компетентности, които са нужни на съвременния човек, за да бъде той пълноценен гражданин и участник на пазара на труда.
От друга страна,
културният сектор беше сред най-тежко засегнатите от пандемията
и той най-трудно ще се възстанови предвид спецификите на създаването на творческия продукт, изискващ значително време и участие на разнообразен кръг тясно квалифицирани кадри, които не могат лесно да бъдат заместени.
Това важи с пълна сила и за книжния сектор. По данни от проучване, проведено сред членовете на АБК през ноември 2020 г., през тази година се наблюдава общ спад от около 30% в продажбата на книги спрямо 2019 г., а в някои месеци този спад достига до 70%. Над 70% от издателите и книготърговците само частично са възстановили дейността си в последните месеци, а близо 20% продължават да изпитват много сериозни затруднения.
За съжаление, втората вълна на пандемията ще увеличи негативните въздействия върху сектора, когато поради очакваното намаление на доходите хората ще трябва да приоритизират нуждите си и книгите няма да са първият им избор. Макар и да е налице лек ръст на онлайн търговията на книги, не може да се очаква трайна възходяща тенденция и защото
разходите за доставка са непропорционално високи спрямо цената на стоката книга
(при индивидуалните доставки те са между 1/3 и ½ от цената).
АБК подкрепя изцяло отправения призив от културните асоциации в Европа към европейските институции и националните правителства поне 2% от средствата по Механизма за възстановяване и устойчивост да бъдат отделени за сектора на културата и творческите индустрии, в това число книгоиздаването, което е в съответствие с Резолюцията на Европейския парламент "Културното възстановяване на Европа".
Позволяваме си да припомним постигнатото през предходните години по отношение на книгите и четенето и, за съжаление, трайно отсъстващия ангажимент на държавата в това отношение и свързаните с това негативни последици.
Още през 2006 г. АБК бе сред инициаторите на националната програма "Четяща България", с която се поставиха основите на национална стратегия за развитие на четенето и книжния пазар у нас. Преди повече от 10 години АБК и Министерство на културата заедно с още 15 институции подписаха меморандум, в който е записано, че "основно мерило за културата на една нация е нейната книжнина".
През 2009 г. най-сетне бе приет Закон за обществените библиотеки, а след продължителен обществен натиск на 5 юни 2015 г. министърът на културата подписа и необходимия Стандарт за библиотечно-информационно обслужване. В него бе предвидено през първия тригодишен период от влизането му в сила броят на новите книги в библиотеките да расте с от 0,10 до 0,15 книги годишно на жител от страната, т. е. в изпълнение на стандарта за 2016, 2017 и 2018 г. обществените библиотеки трябваше да бъдат подпомогнати от държавата за обновяване на своите фондове с поне 30 милиона лева (съответно 8, 10 и 12 милиона лева). Тази средства естествено щяха да преминат и през книготърговията и част от тях да достигнат и до книгоиздателския бранш.
В крайна сметка почти нищо от тези дългогодишни усилия не даде резултат.
Законът за обществените библиотеки остана само на хартия, след като свързаният с него Стандарт за библиотечно-информационно обслужване вече 6 години не е осигурен финансово от държавата.
С активната "подкрепа" на държавата книгата и четенето у нас слизат все по-надолу в скалата на обществените ценности.
Показателни в това отношение са резултатите от последното международно сравнително оценяване на учениците (PISA) на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), проведено през април и май 2018 г. с фокус върху четивната грамотност, дефинирана като "разбиране, използване, оценяване и осмисляне на текстове за постигане на цели, задълбочаване на познанията на ученика, личностно развитие и ефективно участие в обществото".
Анкетираните 9600 15-годишни български ученици показаха среден резултат 420 т. (при средно 487 т. за проучените 79 страни) - най-слаб от всички страни-членки на Европейския съюз, далеч зад "отличниците" Китай (555 т.), Сингапур (549 т.), Естония (523), Финландия и Канада (по 520 т.) и т.н. Очевидно не ни притеснява и тенденцията на трайно намаляване на и без това слабия резултат - от 436 т. за 2012 г., през 432 т. за 2015 г., до 420 т. за 2018 г.
Най-обезпокоително е, че
47,1% от българските ученици са на ниво под критичното равнище по четивна грамотност
(по този показател средният процент за 79-те страни е 22,7%), като и тук тенденцията у нас е низходяща - 41% през 2009 г., 39,4% през 2012 г., 41,5% през 2015 г. и 47,1% през 2018 г. Намаляват и учениците на пето и шесто ниво (т. е. които могат да разбират дълги абстрактни текстове, да установяват разлика между факт и мнение и т.н. ) - от 4,3% през 2012 г. на 3,6% през 2015 г. и едва 2,4% през 2018 г. А четивната грамотност по дефиниция "включва основните операции, свързани с четенето и придобиването на познание чрез четене - способност на читателя да формира смисъл от текста, а при осмислянето да свързва прочетеното със своите представи и опит".
Въпреки успокоителните изявления на МОН, че "България е в група със стабилни резултати от началото на провеждане на изследванията" и че "не е фатално, че сегашните резултати са малко по-лоши - това може да се дължи на статистическа грешка", тенденцията е ясно откроена - поредното изследване PISA през април-май 2021 г. нищо чудно да ни "изненада" с още по-дълбоко засядане на дъното на неграмотността в ЕС и света с повече от половината функционално неграмотни и едва един от сто младежи, успяващ да осмисли прочетеното. При това става дума за поколенията, които през втората четвърт на ХХI век очакваме да осъществяват технологичен прелом и да внедряват иновации в българската икономика - и така българинът от заглавната илюстрация на Плана за възстановяване и устойчивост на Република България може да се окаже абсолютно бос...
Защо се стигна дотук? Според нас - заради системно неглижиране на книгата
и четенето в последните десетилетия.
На първо място - честно е да се признае, че в последните десетилетия държавата е оставила на доизживяване обществените библиотеки, а популяризирането на четенето и книгата е оставено единствено на инициативи на организации, като АБК, ББИА и отделни кампании на неправителствени организации, издателства и активни общественици. Време е да видим фактите:
- През 1989 г. в България има 9347 обществени библиотеки, през 2000 г. - 6942, през 2008 г. - 2351, след което НСИ неясно защо наблюдава само 46 - 47 библиотеки с над 200 000 тома книжен фонд, т.е. за три десетилетия като брой библиотеките са 4 пъти (!) по-малко!?
- Към 31.12.2017 г. НСИ отчита 3045 читалища с функциониращи библиотеки (от общо 3321);
- През 1990 г. в България има 3269 училищни библиотеки, през 2000 г. - 2599 (от които 638 без дейност, т.е. на практика не функционират), а за 2013 г. представително изследване на НСИ сочи вече едва 1065 библиотеки в 2552 училища със 742 304 ученици. Според данни на МОН от тази година от 2277 държавни и общински училища 1386 имат библиотеки, от които
356 училищни библиотеки разполагат с от 30 (!?) до 1000 книги
и само 57 библиотеки имат между 20 000 и 50 000 книги;
- През 1989 г. в библиотечните фондове са постъпили близо 4 милиона библиотечни единици, през 2000 г. - само 740 000, а през 2020 г., рекордна като отпуснати средства по програмите на МК "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" (820 библиотеки с проекти за 1 997 135 лв.) и МОН "Библиотеките като образователна среда" (142 проекта за 700 000 лв., но неясно колко от тях за книги) - около 200 000 - 250 000 тома;
- Липсва всякаква информация за осъвременяването на книжния фонд на училищните и читалищните библиотеки, за физическото и моралното овехтяване на наличните книги, за отдалечаването им с две до три десетилетия от съвременните читателски вкусове и интереси;
- През последните 15 години не се събира информация за книжния фонд на читалищните и училищните библиотеки, за брой читатели и за заетите от тях книги;
- 25% от участвалите в изследването PISA-2018
български ученици сочат, че имат до 10 книги в дома си;
само 9% от учениците посочват, че имат от 200 до 500 книги вкъщи, като те имат много висок среден резултат и са по-напреднали с равностойността на около 4 години обучение в училище спрямо съучениците си, които имат до 10 книги; Данните показват, че колкото по-често българските ученици четат художествена и документална литература, толкова по-високи са техните резултати - разликата в четивната грамотност на ученици, които четат редовно художествена литература, и тези, които никога не четат подобна литература, се равнява на почти двегодишно обучение в училище;
- Според данни на НСИ за 2016 г. 52,1% от българите са прочели до 5 книги годишно (по-вероятно нито една), 27,7% - от 5 до 10 книги, 20,2% - над 10 книги. И по този показател България е на дъното в ЕС. За сравнение - средният норвежец чете 15,5 книги годишно;
- Средният тираж в България през 1989 г. е бил 13 000 екз., през 2002 г. - 1000 екз., за последните години няма точни данни, но се движи между 600 и 400 екз. В същото време книгоиздаването почти е удвоило приноса си - по данни на НСИ през 2011 г. са издадени 5078 книги и брошури с общи тираж 3,2 милиона екз., през 2012 г. - 8263 с 5,0 милиона, през 2013 г. 6853 с 4,4 милиона, през 2014 г. - 7515 с 4,0 милиона, през 2015 г. - 9320 с 4,9 милиона (от които само книги - 8221 заглавия с общ тираж 3 901 000). В последните няколко години броят на издадените заглавия доближава или надхвърля 10 000.
- У нас държавата няма последователна политика в подкрепа на четенето и книгоиздаването и за попълване и обновяване на книжния фонд на обществените (вкл. читалищните и училищните) библиотеки. От приемането през 2009 г. на Закона за обществените библиотеки до края на 2020 г., т.е. за 12 години, през бюджета на Република България по програма "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" са отделени общо под 7 милиона лева, т.е. по 0,96 лв. или средно по 0,08 лв. на глава от населението годишно.
По години картината е печална:
2009 - 0
2010 - 0
2011 - 0,10 лв.
2012 - 0,15 лв.
2013 - 0
2014 - 0,03 лв.
2015 - 0,02 лв.
2016 - 0
2017 - 0
2018 - 0,14 лв.
2019 - 0,24 лв.
2020 - 0,28 лв.
- При начален стандарт от 0,1 книга на глава от населението годишно и средна цена на книгите в продажба през 2015 г. 11,22 лв., за общо 12 години държавата е изпълнила 85 % ... от едногодишното си задължение. Което при това трябваше на третата година да е нараснало с още 50%. За сравнение: в Обединеното кралство всяка библиотека има осигурено финансиране и трябва да купува по 216 книги на 1000 души население, в Ирландия годишно на глава от населението са осигурени по 2,75 евро за книги за публичните библиотеки, в Италия - по 0,63 евро, в Германия 7774 обществени библиотеки разполагат годишно с 2 милиарда евро за книги, във Финландия 863 обществени библиотеки имат осигурени 800 000 евро за непопулярна литература, в Норвегия всяка година от 600 новоизлезли книги държавата изкупува между 770 и 1550 екз. и ги предоставя на публичните библиотеки за безплатно ползване там.
Конкретни предложения
Във връзка с изложеното дотук предлагаме обособяване на специален раздел в Плана "Развитие на четенето и популяризиране на книгата" със следните ключови мерки:
1. Незабавно възстановяване на училищните библиотеки във всички 2277 общински и държавни училища чрез залагане на ясни количествени стойности в Наредбата за физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа на личностното развитие (обн. ДВ, бр. 84 от 29.09.2020 г.) - въвеждане на минимум библиотечен фонд в училище, минимален % на годишно обновяване на фонда и включване в стандарта за издръжка на един ученик на средства за закупуване на книги за училищните библиотеки.
2. Привеждане в действие на Стандарта за библиотечно-информационно обслужване, в това число чрез приемането му с акт на Министерския съвет, и гарантиране на средства за обновяване на фондовете на обществените библиотеки при стартов размер 0,1 книги на глава от населението с нарастване през периода, както следва:
2021 - 0,10 книги на жител - 8 милиона лева;
2022 - 0,15 книги на жител - 12 милиона лева;
2023 - 0,20 книги на жител -16 милиона лева;
2024 - 0,25 книги на жител - 24 милиона лева;
2025 - 0,30 книги на жител - 30 милиона лева.
Така в края на 5-годишния период общо 7 милиона книги ще обновят библиотечните фондове, ще върнат за живот над 5000 регионални, общински, читалищни и училищни библиотеки и ще активизират възвръщането на четенето в живота на българина, а 54 милиона лева ще подпомогнат косвено книгоиздаването и 36 милиона лева ще останат в книготърговията.
3. Създаване на механизъм и програми за финансиране на модернизацията на библиотеките с цел превръщането им в привлекателни места за четене, учене, творчество и креативност, особено за младите хора.
Предложените мерки ще стимулират силно книгоиздателския сектор, което ще доведе до издаването на повече и по-разнообразна и качествена литература. С тях ще се осигури по-широк достъп до книгите, ще се насърчи четенето, а това на свой ред ще доведе до повишаване на академичните резултати на младите хора. Така през следващите десетилетия ще се изградят поколения от четящи и грамотни хора, които ще произвеждат повече добавена стойност в социално-икономическия живот на страната и ще съдействат за създаването на хармонично и проспериращо общество.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Всяка криза ражда и възможности. Съзнаваме колко е сложно в труден момент като този да се вземат правилните решения и отпуснатите европейски средства да се насочат по начин, позволяващ действително възстановяване и устойчивост. Важно е да се разбере, че устойчивостта значи преди всичко инвестиции в хората и тяхната грамотност, в техните знания и умения. Вярваме, че може да се подходи стратегически правилно и да се инвестира силно в подкрепата на книгите и четенето. От избора, който правителството ще направи днес, зависи бъдещето и просперитета на България.
Разчитаме, че ще получим подкрепа и за другите наши предложения, които ще създадат условия за издаването на повече и по-разнообразна и качествена литература у нас и за изграждането на общество от четящи и знаещи хора - превръщането на намалената ставка на ДДС върху книгите в постоянна мярка; решителни мерки за борба с интелектуалното пиратство; създаване на механизъм и осигуряване на средства за заплащане на репроправата; уреждане на възнаграждения за отдадени под наем книги, приемането на закон за фиксираната цена на книгата и др. По тези ключови мерки сме направили предложения и сме внесли съответни обосновки и проекти на закони в Министерството на културата.
Днес, повече от всякога е важно да бъдат взети мерки в дългосрочен план, които да подпомогнат книгоиздателската индустрия и в същото време да гарантират съществуването на книгата, като уникален продукт, необходим за духовното и културно оцеляване на българското общество. Във времена на криза, на изолация и ограничения, книгите може да са от огромно значение за превъзмогване на трудностите. Без подкрепата на държавата обаче издаването и разпространението на книги в следващите години ще е изключително проблематично и така достъпът до книги на гражданите ще е още по-ограничен.
Lazarus
Рейтинг: 903 НеутралноТези хора са съвсем далеч от реалностите. Библиотеки, да, но електронни, пълни с достъпни електронни книги.
zaki
Рейтинг: 574 НеутралноНа нощните шкафчета и в техните чекмеджета нормалните хора слагат книги. Какво има на шкафчето и в чекмеджето на Боко всички знаем !/500 €/
Hawaii
Рейтинг: 4214 НеутралноБИБЛИОТЕЧНОТО дело в България е на почит
БИБЛИОТЕКАРСКИЯТ ИНСТИТУТ е люпилня на КАДРИ
които ВЕЧЕ СА ОБЯЗДИЛИ ДЪРЖАВАТА
zero_day
Рейтинг: 780 НеутралноНамерили са към кого да насочат исканията си...
Jazzdevil
Рейтинг: 1268 Неутрално"Тежко на тази държава, в която Венета Райкова е написала повече книги отколкото министър-председателя е прочел"
PisnaMi
Рейтинг: 2361 Весело"Трябват ни четящи и грамотни хора. Инвестирайте силно в библиотеките."
Като видях заглавието и снимката, реших, че това са думи на Бац€. Това ме накара да прочета цялата статия. И да разбера, че пак съм се заблудил.
Роси
Рейтинг: 8209 НеутралноТо неграмотни като ни управляват, какъв пример да дават.Децата си мислят, че колкото по-прост си, по-висок пост получаваш.
Morbias
Рейтинг: 1113 ВеселоНавремето конярите и фантонджиите така са прискуняли когато треновете са им обезсмислили професията.
The Morbias Station is a transport hub that focuses all traffic passing through Taryd's jumpgatesАдаптивността и приспособяването към променяща се среда са най-важните сапиенски качества а осъзнаването на реалностите (хартиените четачки са практически мъртви) е първата и най-важна стъпка в тая посока
Гражданин
Рейтинг: 1417 НеутралноНа мат'риалното правителство му трябва само неграмотен гласуващ за него мат'риал.
stg
Рейтинг: 1294 Неутралновръщането към масови хартиени библиотеки през 21 век, просто няма да се случи, освен ако искаме да финансираме издателствата допълнително
"Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"basilicum
Рейтинг: 829 НеутралноНикой вече не ходи в библиотеките, кви ги плещите ?
Ramon Asvalda
Рейтинг: 1173 ВеселоТрябват ни повече коне за транспорт, инвестирайте в конната индустрия :)))))))
Смисъл, да трябва да има физически книги, но на този етап можем да имаме цели библиотеки в телефоните си и не ни трябват толкова много физически библиотеки :))
Освен това, в тази страна умните и грамотните не се обичат в тази страна :)) Тук за да успееш трябва да си простак и да говориш на разбираем език с другите простаци :)) АКо искаш нещо да бъде свършено, трябва така да формулираш думите си, че човека ясно да разбере, че ако не стане както казваш, ще му влезе в гъза и ще плаща цял месец, задето ти хаби времето :)))
Откривам ,че всички са по любезни, когато допреш дръжката на брадвата до дупето им, не толкова от възпитание, колкото от инстинкт за самосъхранение.. :)) Десет стени бих съборил, за да накарам тоя дето ме е прецакал, да си плати :))
blondofil
Рейтинг: 3367 НеутралноВярно си е. Е гледай Библиотекарския какъв Оксфорд стана.
Георги Христов
Рейтинг: 279 НеутралноТочно на тези управляващи едва ли им трябват грамотни хора. Неграмотния управляващ се стреми да се обгради с неграмотни хора, за да не си личи неговата собствена простотия. Този филм го гледаме вече от доста време. Само имената на второстепенните актьори се сменят, но главния си е все същия.....
dark'star
Рейтинг: 1651 НеутралноВ България учен обикновено означава безработен и беден
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО= докато това не се промени библиотеките ще са празни.
За жалост едва ли може да има промяна при капитализъм
zaki
Рейтинг: 574 НеутралноДо коментар [#8] от "Morbias":
Така де , така, Бацко втора книга през живота си не е прочел , но на ес-ем-ес-четата е цар.
Със съдебния съвет, с Божков.
EU defender
Рейтинг: 1443 НеутралноНапоследък забелязвам, че всички книги които купувам са невъзможни за четене. Независимо дали български и преводни. И спрях да купувам книги на български.
The best way to predict the future is to invent it.Има някакъв огромен проблем с българските автори, с преводачите и с издателите. Наскоро видях книга от Марк Твен за Жана Д'арк издадена едновременно от две издателства. Това е пълен абсурд.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
etar
Рейтинг: 954 НеутралноИ не са далеч от истината.
iceland
Рейтинг: 52 НеутралноЗа нашия премиер се говори, че е прочел само една книга през живота си, в което твърдение аз не вярвам. Смятам, че е силно преувеличено. Нивото Му на четивна грамотност е много под критичното равнище. Библиотеките не фигурират в приоритетите на вожда ни.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
geordgeo
Рейтинг: 1407 РазстроеноТова писмо-обръщение НЕ Е АДРЕСИРАНО ПРАВИЛНО, моля! Човекът, към който е адресирано НЕ МОЖЕ НИТО ДА ЧЕТЕ, НИТО ДА ГОВОРИ! По-проЗ човек от ББ и да бяхме искали нямаше как да намерим, че и да го направим министър председател, срам за всички нас! Няма как да си разглеждал "Винету" (защото съм 100% сигурен, че ББ тая книга не я е чел изобщо, просто е чул за някакъв известен индианец) и в днешно време да дадеш пари на издателите за... книги. Да беше асфалт, да беше ресторантьор, фитнес маниак или футболист - да, разбира се, а вие искате пари за книги, ха-хаа, кой знае как ви се е присмивал (ББ) зад гърба и ви е наричал книжни плъхове. Не разбрахте ли, че с това управление на страната ще останем да дъното на всички класации, измислени от хората, с изключение на производството на тикви...
Отделно се чудя как човек може да живее без книга - хартиена, електронна - все тая, много е важно да се чете. Четенето ти отваря очите, разширява кръгозора, обогатява речника и още куп други личностни ползи. Но човек, който чете да бъде разбран от такъв, който е виждал книга само през витрина - моля, моля, това си е кауза пердута...
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 5786 НеутралноВозда с книжка в куните се пъчи
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Отзад Самоковката се явно мъчи.
EU defender
Рейтинг: 1443 НеутралноПоследната книга, която купих се казва Стари кости. Разказва се за канибализъм през 19 век в САЩ. А на корицата са сложили биволски череп? На оригиналното издание има човешки черепи. Комунисти, сър.
The best way to predict the future is to invent it.Lou
Рейтинг: 1619 НеутралноНапълно съм съгласен с идеята на статията. Но ще обърна въпроса към технологичната реалност.
"Виж, приятелю, на този свят има два типа хора - тези със заредените пистолети и тези, които копаят. Ти копаеш!"Хартиената книга е безценна Много хора то старото поколение не могат да заменят мириса на партията с някой смарт телефон. Но младите хора живеят в 21-ви век. Всички англоезични книги вече се издават в аудио и електронен формат, освен хартиен. Днешният човек няма достатъчно свободно време, за да чете с часове. Затова аудио книгата е идеален вариант. Електроннитя формат пък дава достъп до книгите без да се налага да носиш цяла чанта за една книга - имаш я директно на телефона или лаптопа.
Ролята на библиотеките винаги ще бъде голяма. Там е център на грамотността и науката. Както и хобита като танци, музикални инструменти и други. Библиотеките трябва да се поддържат, но в никакъв случай да не бъдат основен източник на книги за четящите.
Държамата трябва да направи всичко възможно, за да стимулира издателствата да издават българските книги и преводната литература в електронен формат или аудио книги. Може би да някакви данъчни облекчения, ДДС или нещо подобно. Защото аз днес, в обедната почивка, бих чел книга на телефона ми, отколкото да нося цяла хартиена книга. А когато една електронна книга ми харесва, тогава ще си я купя и в хартиен формат за библиотеката ми. А докато шофирам колата или пътувам в трамвая, не пречи за слушам аудио книга, вместо радиото.
Нека влезем най-после в 21-в век. В България бизнесът с елетронни книги почти не съществува. Издателствата бълват хартиени книги, но когато една просветителска страница като "Читанка" пусне електронна книга, скачат - крадяли им издателските права! А защо тогава самите издателства не започнат да продават и аудио и електронни варианти на техните книги?
Светът се нуждае от четящи и грамотни хора. А не от пещерняци от времето на Гутенберг. Той създаде технологията за печатане на книги, но вече минаха няколко века. Време е да направим крачка напред.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
dinko
Рейтинг: 619 НеутралноИма смисъл от четеното на хартиени кники, просто когнитивния процес е друг, различен, по-задълбочен и допринася значително за развитието на личността. Електронно непрекъснато има разсейване, липса на концентрация и задълбочено поемане на съдържанието. Хората, които не са прочели достатъчно хартиени книги, са осъкатени до известна степен.
etar
Рейтинг: 954 НеутралноДо коментар [#14] от "Георги Христов":
За черната работа обаче им трябват тук таме и образовани. Така наречените кадри. Но си мислят, че кадрите ще се навият да работят за 600лв. И са много обезпокоени, че няма кадри. За тяхно съжаление, живеем в отворен европейски пазар на труда. Който е прочел някоя и друга книжка, хич не му е трудно да прецени къде да работи.
Йоаникий
Рейтинг: 817 РазстроеноЛъжат. Не ИМ трябват грамотни хора, а такива, плащащи си дипломите и купуващи всевъзможни помии, наричани за благозвучие "книги", "учебници" и "литература".
Най-високите препятствия са тези, които сами си поставяме.etar
Рейтинг: 954 НеутралноКато си помисля с каква мъка прочете това и съм сколонен да се съглася, че поне в скоро време не е чел https://www.youtube.com/watch?v=IcgiaXmbau0
pamela
Рейтинг: 2590 НеутралноИнтересно, защо се свързва четенето на книги единствено с хартиен носител?
Голяма част от световната класика е достъпна и онлайн и то безплатно.
Който иска да чете намира начин.
Проблемът ми е, че много книги просто ги няма за купуване в електронни версии, а само на хартиен носител и при това може да се окаже, че ги няма и в наличност.
Със сигурност книгите на разните политолози (да не споменавам имена), които ги рекламират в "Дневник" няма да ги купя и прочета. Също и биографиите на подбрани политици, бивши президенти и половинките им.
rkf46690675
Рейтинг: 606 НеутралноЗА ИЗДАВАНЕТО НА СЛОВОБЛУДСТВАТА ВЕНЕТА РАЙКОВА ИЗДАТЕЛИТЕ ТРЯБВА ДА СИ ПОСИПЯТ ГЛАВИТЕ С ПЕРЕЛ И ДА НЕ СЕ ОБАЖДАТ...
ОЧЕВИДНО СМЯТАТ ЧИТАТЕЛИТЕ ЗА КРЪГЛИ ИДИОТИ...
stg
Рейтинг: 1294 Неутралноявно никога не сте виждали електронна книга "Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"
pet_fire
Рейтинг: 5534 Весело"Април 2006 г. – Бойко Борисов, тогава кмет на София, чете приказка на деца в Столичната библиотека."
От снимката е видно, че ББ чете приказка на медиите а не на дещата.
mihail_p
Рейтинг: 1459 Неутралноти си далеко от реалностите.
в по-малките градове е по-различно.
хората четат на хартия и е добре
да има такива места, в които ще се
правят и срещи. то и в София във
доста кафенета в центъра има библиотеки,
от които съм вземал разни неща. така че няма какво
да се конкурират двете неща.
pamela
Рейтинг: 2590 НеутралноДо коментар [#26] от "Lou":
И аз така смятам: нека да се продават и книги в електронен вариант. Така издателствата и авторите ще печелят, а и предполагам много българи в чужбина ще ги купуват.
mihail_p
Рейтинг: 1459 НеутралноДо коментар [#28] от "dinko":
глупости.
чета си на киндъла без проблеми.
rkf46690675
Рейтинг: 606 НеутралноВ ИЗДАТЕЛСКИЯ БИЗНЕС СА КОМУНЕ ДО КОМУНЕ.
ЛОШО НЕМА ДА ОТСЛАБНАТ...
АЗ ЛИЧНО ЧЕТА СУМА КНИГИ И БЕЗ ДА ГИ ФИНАНСИРАМ...
ЩОМ ПРЕДСТАВЯТ НЕДОРАЗУМЕНИЕТО ВЕНЕТА РАЙКОВА ЗА "ПИСАТЕЛ" ТЕ СА СРАМ ЗА СОБСТВЕНИЯ СИ ЗАНЯТ.
ДОРИ ,АКО ИЗДАВАНЕТО Е СТАНАЛО ЗА НЕЙНА СМЕТКА,КАКТО ПОДОЗИРАМ...
pamela
Рейтинг: 2590 ВеселоДо коментар [#28] от "dinko":
Все едно да се каже, че съдържанието на книга с твърди корици и луксозно издание се възприема по друг начин от същата книга, но с меки корици и на обикновена хартия.
Мусаши
Рейтинг: 1475 НеутралноМежду другото "Винету"не е една книга,а поредица. Това я все едно някой да каже,че е чел само един от романите на Димитър Талев от четирилогията му.
Според мен е гледал филмът с Гойко Митич.
rkf46690675
Рейтинг: 606 Неутрално[quote#41:"Мусаши"][/quote]
БАТЕ ГОЙКО НИКОГА НЕ Е БИЛ "ВИНЕТУ", А "ТОКАЙХТО".
"ВИНЕТУ" БЕШЕ ПИЕР БРИЗ.
ВАЖНО Е!.😁😁😁😁😁
pamela
Рейтинг: 2590 ВеселоДо коментар [#33] от "rkf46690675":
Всеки, който си плати може да издаде написаната от него книга в какъвто си иска тираж. Няма ограничения.
Други пък предпочитат да си разпространяват глупостите безплатно по интернет във форуми и социални мрежи.
atmanpg
Рейтинг: 2070 НеутралноПоддържането на библиотеки е идиотщина.
Ако библиотекарите искат да са полезни, могат да се заемат с нещо смислено - например със сканиране на книги.
Norman Granz
Рейтинг: 3212 НеутралноИнтересна статия: трябват ни грамотни и четящи хора, а за илюстрация - Бойко Борисов.
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Хехе.
rkf46690675
Рейтинг: 606 Неутрално..И "ОЦЕОЛА"
..И "ТЕКУМЗЕ"..
И ЗНАЧКА СЪС СНИМКА ОТ СТРЕЛБИЩЕТО.С ДИАМЕТЪР ЕДИН САНТИМЕТЪР...
ОТ СЛАВНИТЕ ВРЕМЕНА КОГАТО БРОДЕХМЕ ПО ЛОВНИТЕ ПОЛЕТА НА АПАЧИТЕ..
Араламбене му е майката
Рейтинг: 929 ВеселоТя да беше ги само написала... пък то се оказва, че била и най-продаваната "писателка" в държавата.
Даже повече от Папи Ханс.
MP
Рейтинг: 312 НеутралноНай-добре ще е да има специализирани библиотеки само С Майн Рид и Г.Г.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ikod
Рейтинг: 699 НеутралноЛондон, 21 век и компании като Амазон напълно доминират този пазар, предлагайки аудио и дигитални книги, достъпни на елетронен четец или умен телефон / компютър. Звучи ли ви като краят на библиотеките? Да, но не. Тук библиотеката не е просто услуга да наемеш книга срещу абонамент. Работят по-скоро като институции, даващи допълнително образование, курсове, предлагащи възможност да се докоснеш до нещо ново и винаги имат с какво да те изнедат - приятно. И хората ценят това, използват ги и си ги пазят. Ние да му мислим
olimpipanov
Рейтинг: 965 НеутралноБъдещето е на цифрови, общодостъпни за всеки библиотеки, а държавата да помисли как да подпомогне хората, които издават, пишат, прервеждат и разпространяват книги.
Аз самият имам над 10 000 томна библиотека, виняги съм четял по много, отделно това, кото чета като професионален интерес и това, което пиша, накрая пиша по 20тина рецензии годишно.
blondofil
Рейтинг: 3367 НеутралноПредлагам да привлечем нобелови лауреати за професори в Библиотекарския.
Itwasalladream
Рейтинг: 218 НеутралноПопадение на Дневник с подбора на снимка, признавам. Гледам, Баце е младичък, да не би да е от първия и единствен път, когато е прочел книга?
etty1
Рейтинг: 2311 ЛюбопитноДо коментар [#50] от "ikod":
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinА Вие знаете ли, че българските читалища са създадени две десетилетия преди Освобождението и винаги са пазили духа и принадлежността на дедите ни? Те са имали малко книги в началото, давали са на всеки от общността според потребностите - ограмотявали са, пазили са традициите, дори са осигурявали подслон при нужда. Заради темпото на напористия преход библиотеките в България поопустяха, но са си тук. Те имат търпението и мъдростта да дочакат поколения четящи, все едно на какъв носител и ще надживеят всички ни.
Таралеж
Рейтинг: 2726 НеутралноЖалко е когато книгоиЗдатели са пропуснали последните 10-15 години.
Да са ракиджии или луканкаджии да ги разбереш.
Ама да издаваш книги и да не Знаеш че 90% от четенето на книги днес е на компютри, таблети, телефони, аудио?
Тъжничко е.
rkf46690675
Рейтинг: 606 Неутрално...И ВЕ САМО ИЗДАВАТ,НО ИМ СЛАГАТ И БЕЗБОЖНИ ЦЕНИ...
Сахаров
Рейтинг: 382 НеутралноНационалната библиотека е превърната в церемониална зала, в която ДС агенти си раздават орден "Стефан Стамболов"... Безродниците се гаврят с нас... а вие чакате от умрял писмо... Бойко и култура... К'во го занимавате с глупости, ве тулупи?!
I shave with Occam's razorНиколай Бучков
Рейтинг: 4808 ЛюбопитноИнтересно е предложението , щом като е към премиерът .......наистина е любопитно !
ikar_01
Рейтинг: 955 НеутралноДо коментар [#11] от "basilicum":
Странно заключение, но все още има хора, които посещават библиотеки, дори има и такива, които си купуваткниги!
Violeta Dimitrova
Рейтинг: 317 НеутралноСамо да питам : Ходите ли на концерт?Влизате ли в църква?Организирате ли рожден ден?Ако слушате музик само през слушалките,ако на Великден само чупите червени яйца,,ако на празник не запалите свещи - то никой не можете да разберет ползата от библиотеката.Няма лошо в електронните книги - практично е, но толкова.
Хора на книгите ,близки приятели,н
Книжни маршали и последователи,
Мили жени с гласове утешителни,
Вий,на душите човешки лечители,
В чувствата,в мислите наши – учители.
Най-съвършени и хубави вие сте.
Влизам в читалните като в светилище.
Ние без вас сме дървета без корени,
Хора без утре и хора без спомени
klimentm
Рейтинг: 4022 НеутралноДо коментар [#56] от "rkf46690675":
klimentmАбсолютно вярно,цените са безбожни и подозирам че този призив за библиотеките има само една цел - получаване на печалба чрез държ поръчки за книги.
klimentm
Рейтинг: 4022 Весело" Бойко Борисов, тогава кмет на София, чете приказка на деца в Столичната библиотека."
klimentmТака се започва,с приказки за деца,сетне за възрастни а сега вече направо с порнографска литература!
tqh42306221
Рейтинг: 513 НеутралноКой ще ни даде париии??Очевидно социалиститечското мислене в БГ скоро няма да се изкорени.Броя на лудиТите в страната-също...
Мама,льотчика люблю,я без льотчик не магу.Он летает на высока,набывает на дълбока!sablezub
Рейтинг: 621 НеутралноГлупости! Четящи и грамотни хора имаше по комунизма при Тодор Живков и те, като четящи и грамотни видяха колко е прост, и го свалиха. Че сега ако инвестираме силно в библиотеки ще стане същото, и четящите и грамотни ще почнат да свалят Бойковци и Радевци и прочее. Не, не ни трябват четящи и грамотни!
tacheaux
Рейтинг: 4118 НеутралноНа снимката , Бойко е с книга в ръка. Това е някакъв вид карикатура. Карикатурна снимка.
dinko
Рейтинг: 619 НеутралноДо коментар [#34] от "stg":
Виждал съм но вие явно си мислите че няма голяма разлика между електронна книга и хартиена тогава. Така се случи че през моя живот съм изчел много книги - трудно се научих да чета но в резултат се запалих още от малък, минах през 2 годиниБългарска Филология в СУ и две висши образования в чужбина. Изчел съм пълноценно по груби сметки 4000-5000 книги. Аз съм човек на средна възраст. Младите сега (1995 набор+) в България са много наперени и на ти с модерните технологии и бързото усвояване на нова информация, не са чели толкова и толкова разнообразна литература колкото едно време (80-90 години учениците) и мислят лековерно че няма разлика в носителя и формата, нали е книга. Но хартиената книга се усвоява и осмисля различно, по-бавно и задълбочено, развива малко по критично осъзнаване. В дигитален формат дори и на таблет или е-боок устройство често е на крак, в движение, набързо и без концентрация. Лично мнение.
Николай Бучков
Рейтинг: 4808 ВеселоСнимката е показателна, вероятно е монтаж......( ами , държи книга....).
lil_alex
Рейтинг: 836 НеутралноДо коментар [#10] от "stg":
Понеже съм запозната мъничко с въпроса, съвременната библиотека е друго животно. Европа наистина има големи, да не кажа мегаломански проекти за библиотеки. Само че това вече не е естетично място, а някаква стерилна чудовищност. Библиотеката освен това става център за събития, тоест - център за индоктринация. Щото нали...трябват нови и модерни зали, за да може драг кралици и транс-жени да четат приказки на деца. Някак не става в опърпано читалище, под пожълтял портрет на Кирил и Методий.
Та библиотеките са поредния конвергиран проект на постмодернизма. А самите книги...там е същото, заглавия, приемливи идеи...тоест наглед е библиотека, а под повърхността е вид горене на книги. Парадоксално, но е така.
И затова се драпа за пари и книги - щото не е точно библиотека и книгите не са точно книги, а приемлива пропаганда и психо-операции...
stg
Рейтинг: 1294 Неутралноми това са глупости електронната и хартиената книга са си все текст на бял фон, никаква разлика няма в усвояването , къде ще си четеш книгата не зависи от това каква е , лично аз си чета предимно у дома, няма причина да чета на е боок четеца по бързо, няма защо да има разлика, само вметка телефони и таблети просто не стават за четене и не ги включвам в анализа си "Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"
stg
Рейтинг: 1294 Неутралноами много работи са създадени в средата на 19 век, но сега сме 21 или предлагате да гледаме нямо кино и да слушаме музика само на грамофон с фуния "Ceterum censeo ГЕРБ esse delendam"
dnevnikar
Рейтинг: 4127 НеутралноВИИ Маркс имени В.И.Лелина
Призив до грешен адрес:
самодостатъчен еднокнижник ;)
Той чете (и пише!) на www електронен носител соц мрежа Фейсбук.
пп
бумагохартиени книжки са за книжници в Библиотекарски университет
""Дневник"
публикува призива на асоциация "Българска книга" (АКБ)
към премиера Бойко Борисов.
В нея членуват над 130 книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти,
които издават над 90% от книгите и реализират над 90% от книготърговията у нас.
Те приканват управляващите да предприемат мерки
в подкрепа на четенето и книгите,
които да залегнат в Плана за възстановяване и устойчивост на България."
Борис
Рейтинг: 1566 НеутралноКойто се учи, той ще сполучи.
dnevnikar
Рейтинг: 4127 ЛюбопитноUNITED EU UNION
Даскале, сподели заплатата си на работещ научен работник
под бивш компартиен соц режим.
Задръж парите.
Сподели информацията.
До коментар [#15] от "dark'star":
В България учен обикновено означава безработен и беден
= докато това не се промени библиотеките ще са празни.
За жалост едва ли може да има промяна при капитализъм
dnevnikar
Рейтинг: 4127 НеутралноUNITED EU UNION
Бучков, грамотното писане е "към премиера".
Интересни предложения бол.
Месеци наред Велики народни въстаници искат оставката на премиера.
Да се освободи от длъжността.
Да бъде свободен.
Други... искат да го възползват.
Банално предложение
До коментар [#58] от "Николай Бучков":
Интересно е предложението , щом като е към премиерът .......
наистина е любопитно !
dnevnikar
Рейтинг: 4127 НеутралноВИИ Маркс имени В.И.Лелина
И Ленин така.
В кожена тужурка... обичаше децата, обичаше книгите,
обичаше себе си ;)
https://www.dnevnik.bg/shimg/zx860y484_4144694.jpg
4okuto
Рейтинг: 616 НеутралноТрябва да се чете. Но е много по-важно човек да може да анализира прочетеното, да си прави правилни изводи. Това не го може всеки. Познавам хора, които имат домашни библиотеки с много книги, но само си мислят, че са умни... Реално са твърде посредствени.
А призивът тук май е да се вземат едни държавни пари за частен бранш, който не върви.
irobot
Рейтинг: 599 НеутралноДо коментар [#76] от "4okuto":
Аналитично мислещият човек може сам да си сглоби знание от наблюдения, информация и личен опит. Този соц-идеал за прочитането на един вагон с книги е архаизъм. Умният човек може сам, дедуктивно или индуктивно да открие много принципи и идеи описани в книги, без непременно да знае названието им и това, че въобще са концептуализирани.
ddemi
Рейтинг: 513 НеутралноПравителството ще откликне като инвестира в библиотекарите... от библиотекарския институт... И, за равноправие, и в Сараите...
etty1
Рейтинг: 2311 ЛюбопитноДо коментар [#70] от "stg":
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinКъде в коментара ми прочетохте подобно нещо?
pataran
Рейтинг: 254 НеутралноЯ се поупражнявайте по фундаменталния въпрос: Защо 100 хиляди души могат да прочетат някоя книга, взета от библиотеката, без да платят за това, а не могат да си изтеглят един филм от Замунда или пък музика на любим изпълнител?
Lilith
Рейтинг: 770 НеутралноДо коментар [#80] от "pataran":
Ако бяхме обновили качествено библиотеките- можеха не само книги да взимат хората от там.
Ама на.
П.П. В Столичната библиотека имат аудиозаписи. Не съм виждала филми, но не пречи да почнат да предлагат.
Освен ако не ревнат някои хора пак за " права", което вече ще е брутално, друг проблем няма.
Но да, трудно ще разберат отговорните фактори аналогията, която правите. За съжаление.