
© Издателство
"Не оставяй аспидистрата да увехне" и "Глътка въздух" са по-малко познати, но също емблематични.
В началото на 2021 г. на книжния пазар ще се появят редица нови издания на британския писател, журналист и критик от първата половина на XX в. Джордж Оруел. Причината е, че авторските права за неговите произведения вече са свободни. Най-известните му романи "Фермата на животните" и "1984" вече бяха публикувани в нов превод от "Сиела".
Издателство "Кръг" обаче са избрали да издадат две по-малко познати, но също толкова емблематични книги на Оруел - "Не оставяй аспидистрата да увехне" и "Глътка въздух". Те са публикувани за първи път през 1936-а и 1939 г. От издателството залагат на добрите стари преводи на Юрий Лучев, които сега са обогатени с бележки под линия. Кориците са дело на художника Дамян Дамянов.
"Не оставяй аспидистрата да увехне" е жлъчен и остро полемичен роман. В него се разказва за живота на Гордън Комсток, беден букинист, автор на една единствена стихосбирка със заглавие "Мишки". Героят на Оруел непримиримо въстава срещу порочната власт и материалното добруване - резултат на социално робство и компромиси.
Бунтът на главния герой в "Не оставяй аспидистрата да увехне" е по-тих, но все така непримирим като в останалите книги на Оруел. Тук е и много по-личен, тъй като сюжетът е вдъхнивен от живота на самия автор - на моменти нелек, но винаги дългоко осъзнат.
"Глътка въздух" е ироничен и ведър роман, наситен с предчувствия и прогнози, които, за съжаление, се сбъдват. Веднага след публикуването си през 1939 година книгата се приема за абсолютен шедьовър и до днес се радва на голям интерес. Литературната критика е единодушна, че това произведение на Джордж Оруел е в основата на широко известните и световнопризнати негови класики "Фермата на животните" и "1984".
Главният герой Джордж Боулинг, четиресет и пет годишен, понатрупал килограми жител на лондонско предградие, внезапно решава да се отклони от монотонното си съществуване на застрахователен агент, порядъчен съпруг и баща на две деца. Той поема към родното си градче, за да сбъдне най-силния си момчешки блян.
Джордж Оруел (1903 - 1950) е писател, журналист, есеист и поет, оставил ярка следа в литературата на XX в. По време на краткия си, но пълноценен живот той участва в Гражданската война в Испания, а през Втората световна война е радиоводещ на предаване по Би Би Си срещу фашизма. Творчеството му е силно ангажирано с различни социални теми.
Боян Таксиров
Рейтинг: 1748 НеутралноНе съм ги чел. Ще си ги поръчам. Освен двете му най известни книги - 1984 и животинската ферма съм чел само сборникът есета "Да убиеш слон".
mutricata.blogspot.bg deinstall.blogspot.bgGretel
Рейтинг: 1569 НеутралноХубаво парче във Википедия, включая:
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Keep the Aspidistra Flying was one of the two or three of his books that he was ashamed of because it "was written simply as an exercise and I oughtn't to have published it, but I was desperate for money.
https://en.wikipedia.org/wiki/Keep_the_Aspidistra_Flying
klimentm
Рейтинг: 3819 НеутралноДо коментар [#1] от "Боян Таксиров":
klimentmПървата книга е добра, втората не съм чел и аз.
klimentm
Рейтинг: 3819 ВеселоДо коментар [#2] от "Gretel":
klimentmИ сикстинската капела е рисувана за пари!
Kosta Delev
Рейтинг: 916 НеутралноАвтор, останал изключително актуален, макар и 70 години след смъртта си!
Judjuk
Рейтинг: 3209 НеутралноОруел става толкова актуален, че вече няма нищо по-актуално. Романите на Оруел са като обица на ухото и донякъде предпазват обществата от настъпващия фашизъм. Но само донякъде. Защото за световната Олигархия диктатурата и световното господство са неотменима цел. А народът все повече прилича животните от фермата.
Gretel
Рейтинг: 1569 НеутралноДо коментар [#4] от "klimentm":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ И сикстинската капела е рисувана за пари!“
——
За кво го казваш това? Да блеснеш с ерудиция по шапкарството ? Или намекваш, че Микеланджело също трябва да се срамува?
Ама що го казваш на мене? Кажи го на Оруел... цитатът е от него, ако и туй не си разбрал.
Апропо, ко ти каза Гугъл за детерминантата на производствените отношения? ... че са изсули като из мокри гащи
Gretel
Рейтинг: 1569 НеутралноДо коментар [#2] от "Gretel":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)Мярнах, че 6 тима *** .... тука отричат правото на Оруел да самооценява творбите си
Gretel
Рейтинг: 1569 Неутрално... или имат нужда от превод от ингилизки ...
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)klimentm
Рейтинг: 3819 ВеселоДо коментар [#7] от "Gretel":
klimentmШапкарство? Вярно,бях забравил за "шапото" на онази дама!
Gretel
Рейтинг: 1569 НеутралноДо коментар [#10] от "klimentm":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Шапкарство?”
——
Капелата като вид шапка, вапцането на капели като операция в шапко-производството. Климеее-Климе ...