
© Издателство
През 2004 г. двама големи учени изследователи се опитват да открият "дъното на света". Американецът Бил Стоун се спуска в огромната опасна пещера Чеве в южната част на Мексико. А украинецът Александър Климчук се насочва към Крубера, смразяваща суперпещера в разкъсваната от война територия в края на Черно море в Абхазия, на границата с Грузия.
Двамата мъже прекарват месеци наред на почти две хиляди метра дълбочина в абсолютен мрак, борейки се с бушуващи подземни реки, чудовищни водопади, пълзейки километри по корем на границата на невъзможното спасение.
Базирана на информация от личните дневници на участниците в експедициите и на часове интервюта, Джеймс М. Табор създава вълнуващо изследване на вечния стремеж на човека да открива. Разказва историите на двама необикновени мъже, чието преследване на славата ги води до сладостта от триумфа и дълбините на трагедията.
Табор е роден във Вирджиния, израснал е в Кънектикът, завършил колеж във Върмонт, а след това Университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор, Мериленд. Освен писател и журналист Джеймс Табор е съавтор и изпълнителен продуцент на филма "Пътешествие до центъра на света", излъчен по History Channel, разказващ за обследване на пещерата Нах Тунич в Мексико. Той е автор и водещ на популярната приключенска поредица "Велики приключения на открито" на телевизия PBS. Дългогодишен автор в списанията Outside и Ski Magazine. За работата си казва, че обича да пише за екстремни спортове, за приключения и да показва хората, които с постиженията си променят света.
"Сляпо спускане" е вече на пазара и в България, издадена от "Вакон". Издателството предостави този откъс на "Дневник".
Пещерите са единственото останало царство, което може да бъде проучено само от първа ръка, чрез пряко човешко присъствие. На прага на XXI век станаха ясни три решаващи фактора за последното велико откритие на Земята. Първо, то вероятно ще бъде направено в рамките на следващите десет години. Второ, почти сигурно е, че ще се случи на едно от следните две места: района Абхазия в Република Грузия или щата Оахака в Южно Мексико. И накрая, един мъж ще оглави изследователския екип, който ще си спечели място до Амундсен и Хилари в пантеона на изследователските експедиции. Дали това ще бъде украинецът Александър Климчук или американецът Бил Стоун - и двамата посветили живота си на търсенето на дъното на света.
Пещерите предполагат съпоставяне на противоположности: светлина и тъмнина, повърхност и подземие, безопасност и ужас. И двамата - и Александър Климчук, и Бил Стоун, са над петдесетгодишни, но във всичко останало те са толкова различни, колкото въобще е възможно да бъдат хората, вписвайки се прекрасно в списъка с противоположности. Климчук е нисък и слаб. Стоун е висок и мускулест. Климчук е тих, свит и добродушен.
Стоун е дързък, нетактичен и обича да командва. Климчук е щастливо женен от няколко десетилетия. Стоун се развежда през 1992 г. и оттогава има поредица от връзки със силни, привлекателни и успешни жени, които обичат спорта и дейностите на открито. Към настоящия момент е сгоден за изследователката на пещери Вики Сийгъл, с план да се оженят през май 2010 г. Но между Климчук и Стоун има две съществени прилики: и двамата са учени и изследователи в класическата традиция на Магелан, Амундсен и Армстронг; готови са да рискуват всичко, включително своя собствен живот и живота на другите в името на окончателното откритие.
Другите изследователи и учени разбирали историческата природа на подобно събитие. Но те също разбирали, че заради изложените по-горе причини то би могло да остане почти незабелязано, което би било повече от трагично. Първо, защото, който и да е, рискува всичко заради целта и когато я постигне, заслужава огромно признание и награда. Второ и навярно дори още по-важно е, че това откритие би било не само монументално, но и тъжно, защото би сложило край на хилядолетното търсене на тайните на Земята. Толкова завладяваща, а вероятно и плашеща е перспективата на финала на тази сага, че обичайно уравновесеното и сериозно списание National Geographic използва фраза на Жул Верн, за да го опише: "Надпревара до центъра на Земята".
В зората на новото хилядолетие сцената е поставена за една изследователска драма в духа на епичната битка между Руал Амундсен и Робърт Фалкън Скот за покоряването на Южния полюс.
Тази книга разказва историята на надпреварата за последното велико откритие и на мъжете и жените, които я спечелиха и изгубиха.
Повече информация за книгата може да намерите на сайта на "Вакон".
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.