
© Надя Андреева
Капка Кънева
В поредицата "Книжен плъх" в рубриката "Книги" гостува Капка Кънева - художник, илюстратор, преподавател в Националната художествена академия. Специалист е в областта на хартиената пластика, илюстрацията и дизайна. Проектирала е много корици на книги за различни издателства - "Жанет 45", "Панорама", "Лист", Алтера", "Кръг" и др. Нейни творби са притежание на Националната художествена галерия в София, галерии и частни колекции в България, Франция, Германия, Норвегия, Гърция, САЩ и др.
Капка Кънева е номинирана за авторитетната награда на името на Астрид Линдгрен, която се дава на автори и илюстратори на детска и юношеска литература.
Защо четете?
- За да преживея неща, които няма да ми се случат, и да опозная личности, които няма да срещна.
Какво четете?
- Основно художествена литература - романи, поезия, разкази. Интересувам се и от психология, механизми на възприятието, теория на изкуството, дизайн.
Как избирате четива?
- Попадат ми. Често и по работа.
Какво за четене има върху нощното ви шкафче?
- Коректура на автобиографията на Йосип Ости, в превод на Людмила Миндова, предстои ми да направя корицата й. Работила съм върху две стихосбирки на Ости, обичам поезията му. Интересно е да откриваш паралели между живота и литературата на личност, към която имаш отношение.
Коя е последната книга, която ви впечатли?
- "Ангелски езици" от Димитър Динев. Бих я сравнила донякъде с "Мидълсекс" на Юдженидис, когото много харесвам - съвременна родова сага, режисирана като античен спектакъл.
Какъв е вашият ритуал, свързан с четенето - кога, къде, колко?
- Не бих казала, че имам специален ритуал, свързан с четенето. Обичам да чета, докато пътувам или съм на почивка, може да се каже, че така разбирам думата "ваканция" - да бъда на слънце и с книга в ръка. Стръвен читател съм, трудно ми е да се откъсна от текст, който ме вълнува. Не умея, а и не си поставям за цел да дозирам четенето - ако чета някоя книга "на порции", значи не ми допада особено.
Електронна книга, аудио или на хартия?
- Определено на хартия, дори да е компютърна разпечатка. Слушането за мен не е четене - несъмнено достигаш до съдържанието, но процеса не го усещам сравним, а и не обичам друг да ми чете. Чета, разбира се, и на екран, включително и на телефона, но книжните тела ми харесват и ги предпочитам.
Четете ли на друг език, освен на български? Има ли разлика в преживяването? Ако имате избор, какво предпочитате, оригинала или превода?
- Художествена литература мога да чета, освен на български, само на английски и на руски. Когато писах дисертацията си, открих важни за работата ми книги на френски и италиански и познанията ми стигнаха, за да ги използвам, но не бих могла да се насладя на художествена литература, написана на език, който не владея наистина добре.
Затова изпитвам дълбок респект и благодарност към труда на преводачите. Правила съм любителски опити да сравнявам различни преводи на един и същ текст помежду им и с оригинала и не знам дали бих могла да понеса отговорността, която тези професионалисти поемат.
Преводачът се превръща в наместник на автора в една култура, в която неговият език е непознат, а всяка дума (без преувеличение) може да промени усещането от текста. Необходимо е истинско себеотрицание, за да съумееш да останеш докрай верен на автора, когото превеждаш, в интерес на срещата му с читателите.
Какво търсите в книгите - емоция, знание, развлечение, интелектуално предизвикателство?
- Книгите ми дават възможността да изживея стотици животи. Да обитавам паралелни реалности и времена - да общувам и да се обогатявам. В тях намирам усещане за свобода, но и принадлежност, споделеност. Работата ми по дизайна на книги добавя крачки в тази посока.
Предпочитаният от вас жанр?
- Роман. Също и по-кратките поетични форми.
Коя е най-добрата книга, която сте получавали като подарък или препоръка?
- "Среднощен пир на любовта" от Мишел Турние. Спрях се заради корицата (на любимата ми Яна Левиева) по време на един книжен панаир преди 20-тина години, а дамата на щанда силно ми я препоръча. В резултат прочетох почти всичко на Турние, което успях да открия.
Любимият ви литературен герой?
- Много ми е трудно да посоча един герой - дори само тези от детството ми са десетки. Изпитвам силна симпатия към Юда на Амос Оз - истински трагичен персонаж, съвсем различен от Юда на Казандзакис, да речем. Докосна ме и образът на дракона от "Железния човек" на Тед Хюз.
На кои автори се възхищавате най-много, в това число поети, сценаристи, журналисти?
- Астрид Линдгрен, Зигмунд Фройд, Уилям Шекспир, Чарлз Дарвин.
Как съхранявате книгите си?
- В библиотеки.
Коя е последната книга, която ви разсмя?
- "Захвърлен в природата" на Милен Русков. Нея ми я четоха на глас, въпреки съпротивата ми.
Коя ви разплака?
- Отдавна не ми се е случвало да плача, четейки, но определени произведения на Казандзакис, Разцветников и Бродски са ме разплаквали повече от веднъж.
Последната книга, която ви разочарова?
- "Къщата на джамията" на Кадер Абдола. Препоръча ми я близък, чийто литературен вкус ценя, това прекалено завиши очакванията ми.
Кой бихте искали да напише историята на вашия живот?
- Някой с чувство за хумор, да речем Джером К. Джером или Роалд Дал.
Как ще се казва вашата автобиография?
- "Идеален ден за лов на рибка бананка".
Една книга, която не успяхте да дочетете до края?
- "Братоубийците" на Казандзакис - любим иначе автор.
Кое класическо литературно произведение никога не сте чели (и ви е неудобно от това)?
- "Одисей" на Джойс. Досега така и не съм стигнала до него, а бих искала да съм го чела, защото е повлиял силно съвременната литература и защото харесвам езика на Иглика Василева.
Коя книга няма да спрете да препрочитате?
- "Емил от Льонеберя", с дъщеря ми много я обичаме. Няма да ми омръзнат и старогръцките митове и легенди, изобщо митологията.
Как се променя вкусът ви във времето?
- Както се променя вкусът ми към самото живеене, предполагам - постепенно се дистанцирам от преекспонираната и неавтентична драма.
Кое е най-интересното нещо, което научихте от книга напоследък?
- От бележка под линия в "Под новия сърп" на Константин Балмонт научих, че през миналия век в Русия, интелектуалките, които пренебрегват семейните си задължения заради занимания с литература и наука, били наричани иронично "сини чорапи". Любопитна алтернатива на "книжен плъх", нали?
diq55699032
Рейтинг: 1301 НеутралноКапка нали я пресентирахме преди няколко дена.
betona
Рейтинг: 1115 Неутралнохахахаха
betona
Рейтинг: 1115 НеутралноКак се променя вкусът ви във времето?
- Както се променя вкусът ми към самото живеене, предполагам - постепенно се дистанцирам от преекспонираната и неавтентична драма.
а бе интревюто друго казва... тва бг хората, тия от интервютата, кога най-сетне ще научите че искреното ви скудоумие би било далеч по-секси и яко от префърцуненото ви суетно малоумие граничещо с безумие??!!
смях, досада, отвращение и безкрайно съжаление извиквате.
ТумбаЛумба
Рейтинг: 2141 НеутралноМани, бате, аз мислех, че става дума за Амос Оз, а то пак за тази. Аман! Всяка седмица ще ни пускат някоя изрязана фигурка, за да ни покажат що е туй шедьовър.
ТумбаЛумба
Рейтинг: 2141 НеутралноДо коментар [#3] от "betona":
Имаш право, отново. А на мен иначе по ми се нрави неавтентичната драма, отколкото напълно драматизираното кълцане на фигурки.
Тошо Кочев
Рейтинг: 1192 ЛюбопитноКапка е естет.Препоръчвам и да прочете бестселъра на Радан Кънев.🥳
Много съм простnhh18551388
Рейтинг: 668 Весело........художник, илюстратор, преподавател ...... Специалист е в областта на хартиената пластика, илюстрацията и дизайна.
Превод в ефир:
Самовлюбен и нахален претенциозник, самонарекъл се творец, тъй като не е способен да направи каквото и да е смислено от което обществото наистина има нужда.
Всички наоколо са му длъжни само заради факта, че им живее.
А те - нахалниците, искат от него дори да плаща данъци!
Смееех!
SerenaLipuma
Рейтинг: 1081 НеутралноФройд е психиатър. Не е нито писател, нито сценарист, нито поет. Книгите му не са литература, а ръководства по психоанализа, лейди.
stein
Рейтинг: 1217 НеутралноХубаво е, че има хора, които четат художествена литература. На повечето от много работа не им остава време.
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.selqnin
Рейтинг: 2205 НеутралноАмос Оз беше изключително светла и мъдра личност!
Светла му памет!!!
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 3222 НеутралноАз съм си избрал премиер сатанист, тя ще ме впечатлява със симпатия към Юда.
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)bramasole
Рейтинг: 3746 ВеселоДо коментар [#8] от "SerenaLipuma":
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-р"Фройд е психиатър. Не е нито писател, нито сценарист, нито поет. Книгите му не са литература, а ръководства по психоанализа, лейди."
Съгласявам се с Вас.
Обаче! Някои от отговорите на Капка Кънева ме притесниха. Може ли да иска автобиографията ѝ да бъде със заглавие "Идеален ден за лов на рибка бананка"?
И ние сме чели Селинджър, не ли? Та да попитам - на дамата ѝ се ще да се нарича Сиймор или в главата ѝ се навъртат суицидни мисли?
Мисля, че колкото по-естествени отговори дават интервюираните личности, толкова повече симпатии биха предизвикали.
7777
Рейтинг: 2351 НеутралноВ САЩ смятат книгите на Фройд именно за литература, а научната им стойност поставят под въпрос. Неотдавна прочетох някъде, че голямото постижение на Фройд било това, че написл първия разказ за сексуалността на средната класа. Преди това за сексуалността се било пишело само в рамките на сексуалната патология с примери от живота на аристокрацията и работническата класа.
Пак в САЩ Фройд си има фенове, които го четат в оригинал и много се прехласват по стила му. A man without faith is like a fish without a bicycle.
7777
Рейтинг: 2351 ЛюбопитноДокато Борис Казаков се намъдрува, форумът се налодува :).
A man without faith is like a fish without a bicycle.На мен пък ми хареса интервюто. Харесва ми, че Капка Кънева чете Фройд и Дарвин и ги оценява като стилисти. Харесват ми и хартиените й пластики, които "Дневник" показа. Весели почивни дни на всички.
7777
Рейтинг: 2351 НеутралноНалудува
A man without faith is like a fish without a bicycle.Извинявайте.
nhh18551388
Рейтинг: 668 ВеселоДо коментар [#15] от "7777":
Като гледам фотото на кака Капка може и "надува".
Horikoshi
Рейтинг: 232 НеутралноСтига бе, и киселите старчета от "Кукленото шоу" звучат по-непредубедено от тия коментари.
Да четеш Фройд и Дарвин като писатели е супер. И двамата разказват една история, създават митове, в които съвременното човечество вярва.
Научните основания на тези разкази са отделен въпрос - не всяко научно откритие може да завладее човешкото въображение. Всеки ден се открива нещо. Но да смениш сюжета в главите на хората е друга работа. И за нея се иска И писателски талант, да.