северномакетата вчера, бягали с рекордна скорост, и успяли първи, първи, да се явят пред папата, тръбят наляво и надясно, от години, че те са, те са, най-вЕлики на свЕта, те са дали писмо и четмо на половин Европа!? Поредната им комплексарска история, но политиката им гази наред и постига успехи, а и според някои дописници в "Дневник", особено ивайло дичев, всичко е наред, проблеми - никакви. А скромна България, наистина трябва да се гордее, че има осветено чутовно дело, език, благодарение на което, същият служи на многомилионно население в Европа, вкл. и на съветските орди, пръснати на 1/6-та от Земята. Честит празник, днес сме абитуриенти!
Кирилицата няма нищо общо нито с Кутмичевица, нито с Кирил и Методий. Според апокриф от 10-и век най-вероятно та Йоан Екзарх се казва "Симеон най-великият между царете нареди на мене да преправя буквите така, че да може всеки да разбира и чете ". Та ако ще цяла година да се газът отродниците от Скопие в Рим все тая. Но великото дело та Кирил и Методий те е азбуката, а развенчаването на триезичната теория. Иначе глаголицата не е била достъпна и практична. Имаме много малко текстове на глаголица.. А в Кирилицата от 26 букви Имаме 17 така наречени български руни. Но Кирил и Методий все така ще си останат български просветители във всички извори до 19-и век. Честит празник на българската култура, цивилизация и писменост.
Така е. Реално, ние пишем на кирилица, която по - подхожда на населението в България тогава и е разбираема. Глаголицата е била прекалено сложна за всекидневна употреба.
Според мен, на този ден трябва да бъдат почитани 8 души - Светите Седмочисленици, които създават азбуката, и княз Борис-Михаил, без който нямаше да пишем на кирилица.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Кои са тези личности, благодарение на които азбуката ни се утвърждава?
На първо място българският държавник цар Борис I (852-889 г.). Публична тайна е, че една писменост може да се утвърди само ако зад нея застане с цялата си политическа воля и финансова мощ една държава. Кой знае, че още две писмености са създадени в българските земи (на траките от Св. Никита Ремесиански и на готите от Вулфила), но не са се утвърдили поради това, че зад тях не застава държава. Писмеността в тази епоха е свързана главно с църквата. А за да заработят църквите в средновековна България на роден език, са необходими около 200 000 богослужебни книги. Книгите в тази епоха се правят от пергамент (специално обработени агнешки кожи). За 200 000 книги са необходими 20 000 000 агнешки кожи. Освен това за 10 000-те църкви (най-вероятно са повече) са необходими 10 000 обучени на новата писменост свещеници. Могат ли Кирил и Методий или учениците им Климент и Наум да платят 20 милиона агнешки кожи и да обучат 10 000 свещеници. Естествено не - разходи и организационни усилия в такива мащаби може да предприеме само държава, ръководена от държавник със съответната политическа воля. Цар Борис I е застанал зад това дело с цялата мощ на Българската държава. И, изглежда, много по-рано от 886 г., когато приема и дава на Климент и Наум съответните правомощия, пари и хора, за да извършат великото дело на разпространението на писмеността по цялата българска земя. Контактът, изглежда, е станал при мисията на двамата братя в днешните македонски земи и е бил личен. Брегалнишката легенда дори твърди, че това е станало в град Равен (днес развалини край Щип) и там е договорено създаването на старобългарската азбука.
А по въпроса защо Кирил и Методий не са продължили мисията си в България отговорът е прост. Азбуката не е имала канонично признание от тогавашните авторитети по въпроса - Константинополската патриаршия и Папството. Да не забравяме, че тогава в сила е триезичната догма. Задача на Кирил и Методий е била да постигнат каноничното й признание, но това е могло да стане само ако останат византийски държавни и църковни служители. Останали в България, и те, и Борис I, и азбуката несъмнено щяха да бъдат обявени за еретически.
Следващите позабравени са Климент и Наум. Да не се заблуждаваме. Делото на Кирил и Методий във Великоморавия рухва окончателно и без остатък в 886 г. То никога нямаше да се възроди и щеше да остане един екзотичен исторически щрих като делото на Никита Ремесиански и Вулфила, ако Климент и Наум не бяха се добрали до България. И ако освен талантливи духовници не бяха и супермениджъри. За да подготвиш десетина хиляди свещеници и да препишеш 200 000 книги, настина се изисква огромен организационен талант. Иначе волята, парите и усилията на Българската държава щяха да отидат нахалост. Нима и днес поради липсата на организаторски способности не се прахосват без видим резултат милиони левове от държавни, а и от частни мениджъри. Знаехме как го е направил Климент в Охридския книжовен център. Дейността на Наум между 886-893 г. в Плиска оставаше в сянка. Днес благодарение на българските археолози, открили книжовните средища в Голямата базилика в Плиска, Черноглавци Равна, Варна, Мурфатлар, знаем, че мащабите на дейността му са същите като на Климент. В тези средища се правят книги, подготвят се свещеници, като завършилите курса веднага сядат на преписват нови книги и т. н. А технитари (занаятчии - б. а.) под ръководството на областния управител (в Охрид той се казва Домета, а в Плиска вероятно под прекия контрол на цар Борис I) обработват милиони агнешки кожи, за да има листи за книгите.
Е, не бива да забравяме и Цар Симеон Велики, който продължава в тази област делото на баща си. Можеше и да откаже като новия великоморавски княз и да върне гръцкия език - и без това претендира за трона на византийския Василевс. И на цар Петър (927-942), осигурил 42 мирни години, за да се затвърди докрай делото.
На всички тях вечна им памет и вечна признателност.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
бе и тъжовно робско време... Тогаз Балканский храбър син навеждаше лице под гнета на отоманский властелин...
На съвременника Стоян Михайловски ли да вярвам или на грантаджиите които 150 години по-късно ни втълпяват, че било османско "присъствие"? Даже всичко било много хармонично... Честит празник на всички!
Честит празник на буквите и на журналистите от Дневник, които още не са разбрали кога Стоян Михайловски е на писал стихотворението, през 1882-а или през 1892-а…
До коментар [#2] от "Да вярваме на истината":Така е. Реално, ние пишем на кирилица, която по - подхожда на населението в България тогава и е разбираема. Глаголицата е била прекалено сложна за всекидневна употреба.
Честит най-светъл и най-български празник! Честито и на всички , които пишат на кирилица! Това е нашият ден, нашият празник и никой не може да ни го отнеме!
Както се пее в една детска песничка "...буквите от А до Я носят вечна светлина... Вслушайте се в съвременния български език - прилича на цигански, само че вместо смесица от индийски и български думи е съставен български и английски. Всеки който използва чуждици убива езикът ни и ни унищожава като народ, защото езикът е единият от стълбовете на самосъзнанието наред с религията.
И тъй, враг ваш ли станах, като ви говоря истината? (Гал. 4:16)
До коментар [#16] от "Роси": Това е нашият ден, нашият празник и никой не може да ни го отнеме! ................. Путин: „В Русия днес е тържествен ден, Ден на славянската писменост, а тази писменост е дошла при нас от македонската земя.“, 24.05.2017 г. ..................... „Руски филм заличи България от картата на славянската писменост Родината на славянската азбука е Македония, твърди прожектираната в Скопие лента България е заличена от картата на славянската култура и писменост в нов руски документален филм." www.segabg.com/hot/category-foreign-country/ruski-film-zalichi-bulgariya-kartata-na-slavyanskata-pismenost ................. „Позицията на Москва: Кирилското писмо обединява руския и македонския език
Поздравяваме братския македонски народ с държавния празник - Деня на Свети Климент Охридски, големият просветител, първият славянски епископ, един от основоположниците на кирилското писмо, което обединява съвременния руски и съвременния македонски език!" offnews.bg/sviat/pozitciata-na-moskva-kirilskoto-pismo-obediniava-ruskia-i-makedonskia-766402.html
Едно пребързано и необмислено презнаване на македония доведе до редица усложнения в отнощенията между двете страни направено според ме с цел угодничество
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
hamiltonf
Рейтинг: 4259 Веселосеверномакетата вчера, бягали с рекордна скорост, и успяли първи, първи, да се явят пред папата, тръбят наляво и надясно, от години, че те са, те са, най-вЕлики на свЕта, те са дали писмо и четмо на половин Европа!? Поредната им комплексарска история, но политиката им гази наред и постига успехи, а и според някои дописници в "Дневник", особено ивайло дичев, всичко е наред, проблеми - никакви.
cellular-goods.comА скромна България, наистина трябва да се гордее, че има осветено чутовно дело, език, благодарение на което, същият служи на многомилионно население в Европа, вкл. и на съветските орди, пръснати на 1/6-та от Земята.
Честит празник, днес сме абитуриенти!
Да вярваме на истината
Рейтинг: 2243 НеутралноДо коментар [#1] от "hamiltonf":
Кирилицата няма нищо общо нито с Кутмичевица, нито с Кирил и Методий. Според апокриф от 10-и век най-вероятно та Йоан Екзарх се казва "Симеон най-великият между царете нареди на мене да преправя буквите така, че да може всеки да разбира и чете ".
Та ако ще цяла година да се газът отродниците от Скопие в Рим все тая.
Но великото дело та Кирил и Методий те е азбуката, а развенчаването на триезичната теория. Иначе глаголицата не е била достъпна и практична. Имаме много малко текстове на глаголица.. А в Кирилицата от 26 букви Имаме 17 така наречени български руни.
Но Кирил и Методий все така ще си останат български просветители във всички извори до 19-и век.
Честит празник на българската култура, цивилизация и писменост.
442
Рейтинг: 1545 ВеселоЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ.
А за Стоян Михайловски нещо не са ли се сетиле Северно мекерейците ??? Да кажат, че и той е техен.
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3814 НеутралноДо коментар [#2] от "Да вярваме на истината":
Така е. Реално, ние пишем на кирилица, която по - подхожда на населението в България тогава и е разбираема. Глаголицата е била прекалено сложна за всекидневна употреба.
mitko11
Рейтинг: 2623 ЛюбопитноСпоред мен, на този ден трябва да бъдат почитани 8 души - Светите Седмочисленици, които създават азбуката, и княз Борис-Михаил, без който нямаше да пишем на кирилица.
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовVlado Nikolov
Рейтинг: 3814 НеутралноЧестит празник на всички българи, на българската писменост и култура! Бъдете живи и здрави!
mitko11
Рейтинг: 2623 ЛюбопитноКои са тези личности, благодарение на които азбуката ни се утвърждава?
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовНа първо място българският държавник цар Борис I (852-889 г.). Публична тайна е, че една писменост може да се утвърди само ако зад нея застане с цялата си политическа воля и финансова мощ една държава. Кой знае, че още две писмености са създадени в българските земи (на траките от Св. Никита Ремесиански и на готите от Вулфила), но не са се утвърдили поради това, че зад тях не застава държава. Писмеността в тази епоха е свързана главно с църквата. А за да заработят църквите в средновековна България на роден език, са необходими около 200 000 богослужебни книги. Книгите в тази епоха се правят от пергамент (специално обработени агнешки кожи). За 200 000 книги са необходими 20 000 000 агнешки кожи. Освен това за 10 000-те църкви (най-вероятно са повече) са необходими 10 000 обучени на новата писменост свещеници. Могат ли Кирил и Методий или учениците им Климент и Наум да платят 20 милиона агнешки кожи и да обучат 10 000 свещеници. Естествено не - разходи и организационни усилия в такива мащаби може да предприеме само държава, ръководена от държавник със съответната политическа воля. Цар Борис I е застанал зад това дело с цялата мощ на Българската държава. И, изглежда, много по-рано от 886 г., когато приема и дава на Климент и Наум съответните правомощия, пари и хора, за да извършат великото дело на разпространението на писмеността по цялата българска земя. Контактът, изглежда, е станал при мисията на двамата братя в днешните македонски земи и е бил личен. Брегалнишката легенда дори твърди, че това е станало в град Равен (днес развалини край Щип) и там е договорено създаването на старобългарската азбука.
А по въпроса защо Кирил и Методий не са продължили мисията си в България отговорът е прост. Азбуката не е имала канонично признание от тогавашните авторитети по въпроса - Константинополската патриаршия и Папството. Да не забравяме, че тогава в сила е триезичната догма. Задача на Кирил и Методий е била да постигнат каноничното й признание, но това е могло да стане само ако останат византийски държавни и църковни служители. Останали в България, и те, и Борис I, и азбуката несъмнено щяха да бъдат обявени за еретически.
Следващите позабравени са Климент и Наум. Да не се заблуждаваме. Делото на Кирил и Методий във Великоморавия рухва окончателно и без остатък в 886 г. То никога нямаше да се възроди и щеше да остане един екзотичен исторически щрих като делото на Никита Ремесиански и Вулфила, ако Климент и Наум не бяха се добрали до България. И ако освен талантливи духовници не бяха и супермениджъри. За да подготвиш десетина хиляди свещеници и да препишеш 200 000 книги, настина се изисква огромен организационен талант. Иначе волята, парите и усилията на Българската държава щяха да отидат нахалост. Нима и днес поради липсата на организаторски способности не се прахосват без видим резултат милиони левове от държавни, а и от частни мениджъри. Знаехме как го е направил Климент в Охридския книжовен център. Дейността на Наум между 886-893 г. в Плиска оставаше в сянка. Днес благодарение на българските археолози, открили книжовните средища в Голямата базилика в Плиска, Черноглавци Равна, Варна, Мурфатлар, знаем, че мащабите на дейността му са същите като на Климент. В тези средища се правят книги, подготвят се свещеници, като завършилите курса веднага сядат на преписват нови книги и т. н. А технитари (занаятчии - б. а.) под ръководството на областния управител (в Охрид той се казва Домета, а в Плиска вероятно под прекия контрол на цар Борис I) обработват милиони агнешки кожи, за да има листи за книгите.
Е, не бива да забравяме и Цар Симеон Велики, който продължава в тази област делото на баща си. Можеше и да откаже като новия великоморавски княз и да върне гръцкия език - и без това претендира за трона на византийския Василевс. И на цар Петър (927-942), осигурил 42 мирни години, за да се затвърди докрай делото.
На всички тях вечна им памет и вечна признателност.
Resurrection
Рейтинг: 2177 НеутралноЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ!
…а на севмакетата НЕ!…защото тяхната история започва от момента на създаване на държавата им който е около 30 г
Resurrection
Рейтинг: 2177 НеутралноДо коментар [#7] от "mitko11":
👍🏻👍🏻👍🏻
Големи яйца:)
Рейтинг: 962 Неутралнобе и тъжовно робско време...
Тогаз Балканский храбър син
навеждаше лице под гнета
на отоманский властелин...
На съвременника Стоян Михайловски ли да вярвам или на грантаджиите които 150 години по-късно ни втълпяват, че било османско "присъствие"? Даже всичко било много хармонично...
Честит празник на всички!
Go Go
Рейтинг: 553 ВеселоЧестит празник на буквите и на журналистите от Дневник, които още не са разбрали кога Стоян Михайловски е на писал стихотворението, през 1882-а или през 1892-а…
73! Go GoДо коментар [#10] от "Големи яйца:)":
Руските яйца винаги и навсякъде са били най-големите яйца… ама пусто запъртъци.
nmb291110861
Рейтинг: 41 НеутралноЗапознай се с публикациите на Танев - Манев
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
plamen_b
Рейтинг: 3753 ВеселоДо коментар [#6] от "Vlado Nikolov":
Всичко ще бъде наред! :-)"Честит празник на всички българи, на българската писменост и култура!"
24 май за национален празник!
nmb291110861
Рейтинг: 41 НеутралноРоси
Рейтинг: 7886 НеутралноЧестит най-светъл и най-български празник! Честито и на всички , които пишат на кирилица! Това е нашият ден, нашият празник и никой не може да ни го отнеме!
Мощ
Рейтинг: 765 НеутралноКакто се пее в една детска песничка "...буквите от А до Я носят вечна светлина... Вслушайте се в съвременния български език - прилича на цигански, само че вместо смесица от индийски и български думи е съставен български и английски. Всеки който използва чуждици убива езикът ни и ни унищожава като народ, защото езикът е единият от стълбовете на самосъзнанието наред с религията.
И тъй, враг ваш ли станах, като ви говоря истината? (Гал. 4:16)Боян Баянов
Рейтинг: 2069 НеутралноДо коментар [#16] от "Роси":
Това е нашият ден, нашият празник и никой не може да ни го отнеме!
.................
Путин: „В Русия днес е тържествен ден, Ден на славянската писменост, а тази писменост е дошла при нас от македонската земя.“, 24.05.2017 г.
.....................
„Руски филм заличи България от картата на славянската писменост
Родината на славянската азбука е Македония, твърди прожектираната в Скопие лента
България е заличена от картата на славянската култура и писменост в нов руски документален филм."
www.segabg.com/hot/category-foreign-country/ruski-film-zalichi-bulgariya-kartata-na-slavyanskata-pismenost
.................
„Позицията на Москва:
Кирилското писмо обединява руския и македонския език
Поздравяваме братския македонски народ с държавния празник - Деня на Свети Климент Охридски, големият просветител, първият славянски епископ, един от основоположниците на кирилското писмо, което обединява съвременния руски и съвременния македонски език!"
offnews.bg/sviat/pozitciata-na-moskva-kirilskoto-pismo-obediniava-ruskia-i-makedonskia-766402.html
Petko Popov
Рейтинг: 249 НеутралноЕдно пребързано и необмислено презнаване на македония доведе до редица усложнения в отнощенията между двете страни направено според ме с цел угодничество