
© "Кръг"
Тази година се навършиха 160 години от рождението на проф. Иван Шишманов
Следите, които проф. Иван Шишманов е оставил в София, са на фокус в четвъртия сезон на инициативата "Литературни маршрути", съобщи фондация "Прочети София".
Водещ на литературното пътуване е Лора Шумкова - литературен теоретик, редактор и критик. Маршрутът "Шишманови в София" ще започне от дома на семейство Шишманови на ул. "Шипка" №11 на 13 юли от 18.30 ч. Тази година се навършиха 160 години от рождението на проф. Иван Шишманов, който е една от най-космополитните и всестранно развити личности в историята на националната култура, образование и политика.
Шумкова ще обърне внимание и на ролята на съпругата Лидия и сина му Димитър за европеизирането и модернизирането на младата българска държава, както и на това къде можем да разчетем следите от тяхното дело.
Маршрутът се посвещава на всички украинци, намерили втори дом в България, и ще завърши с припомняне на някои от невидимите украински следи, които при внимателно вглеждане могат да бъдат разчетени в българската литература и които отчасти се дължат на семействата Драгоманови и Шишманови.
Юлската сесия на "Литературни маршрути" ще продължи на 21 юли от 18.30 ч с литературната историчка Катя Зографова, която ще разкаже историите на пет български писателки. Тазгодишният ѝ маршрут ще започне от църквата "Св. Георги", която се намира в непосредствена близост с дома на Фани Попова-Мутафова. Турът ще продължи към дома на Елисавета Багряна, за да се отбележи 95-годишнината от издаването на първата ѝ стихосбирка "Вечната и святата". В музея на Славейкови Катя Зографова ще разкаже повече за Мара Белчева и Светослава Славейкова. Литературният маршрут включва още имената на Екатерина Каравелова и Съба Вазова.
Финалът е пред галерия Credo Bonum, където публиката ще има възможност да разгледа изложбата "Литературна София" с фотографии на Иван Шишиев и Екатерина Калугина от "Етюд-и-те на София" и кратки видеа на режисьорката Екатерина Минкова.В изложбата ще бъдат включени част от фотографиите, поместени в едноименната книга на издателство "Кръг", но и много нови снимки. Всички те ще бъдат групирани в различни тематични раздели като: библиотеки, книжарници, съвременни писатели, четящият човек, литературни сезони, Скритите букви, статуи.
Снимките показват преплитането на града и литературата; начините, по които книгите съществуват в града; местата, които са важни за литературната и културната ни памет. В изложбата ще могат да се видят също и 7 кратки видеа на Екатерина Минкова, отново свързани с литературния живот в София. Сред тях ще има и кадри от предишни "Литературни маршрути" през тази година.
На 28 юли ще бъде прожектиран документалният филм на Екатерина Минкова "Литературните места на София". Изложбата ще продължи до 6 август.
Финалната част от тазгодишната програма ще бъде през септември, когато ще се проведат още няколко съвсем нови литературни маршрута само по веднъж и ще бъде поставена паметна плоча на поета Георги Рупчев.
Събитията са със свободен достъп и без предварително записване.