
© Централен държавен архив
Частта от колекцията, която може да се види на сайта на институцията, съдържа еврейски книги, печатани от 16 до 19 век в Константинопол, Солун и Измир.
Целият масив е от 10 157 книги и документи. Има ръкописи, открити в кориците на томовете, по-нови документи, свързани с историята на българските евреи след Освобождението. Има издания, правени във Венеция, Ливорно, Амстердам, Виена, както и от други по-малки печатарски центрове в Италия, Русия, Чехия, Сърбия, Румъния и България.
В книгите освен ръкописи се намират и приписки. Архивистите се надяват да получат съдействие от Националната библиотека на Израел за разчитането на ръкописни текстове.
Някои от томовете, отпечатани в Германия, са илюстрирани с гравюри.

© Централен държавен архив
Специалистите оценяват книгите освен като образци на ранното еврейско книгопечатане, така и като ценни извори както за историята на евреите в България и на Балканите, значими както са гръцките, латинските и турските извори за историята на Балканския полуостров.
От днес в залата на Централния държавен архив е подредена документалната изложба "Съюзени. Бавария и България по време на Първата световна война", организирана заедно с Баварския главен държавен архив. Откриването е днес в 17 ч. За първи път ще бъде излъчен заснетият през 1916 г. филм "Победният поход на Макензен през Добруджа".