Кучешка история от Уес Андерсън открива "Берлинале" днес

скрийншот от трейлъра на филма

скрийншот от трейлъра на филма



Четири години след "Гранд хотел Будапеща" на надарения със свежо чувство за хумор американски режисьор Уес Андерсън 68-ият международен фестивал на киното "Берлинале" (15 - 25 февруари) отново ще започне с негов филм. Този път това е мащабната анимация "Кучешки остров", в която Андерсън и главният му съсценарист Роман Копола са преплели любовта си към класическото японско кино, кучетата и футуризма.


За втория анимационен филм в кариерата на Андерсън (отново стоп-моушън като "Фантастичният господин Фокс") са били изработени 500 кукли на кучета и още толкова на хора, при това в пет различни размера. В търсене на загубения си домашен любимец 12-годишно момче се озовава на фантасмагорично сметище, където зловещ кмет е изолирал доста кучета, смятайки ги за болни. Ето защо на официалното откриване на "Берлинале" тази вечер няма да посрещне героите на филма, а част от актьорите, озвучили техните роли. Сред тях блестят имената на Скарлет Йохансон, Брайън Кранстън, Тилда Суинтън, Харви Кайтел и много други.


Филмът е копродукция между Обединеното кралство и Германия и дава сериозни основания за гордост на домакините, тъй като голяма част от огромната техническа работа е осъществена в известното студио "Бабелсберг". Верният на стила и амбициите си директор на "Берлинале" Дитер Кослик и тази година


дава рамо на немското кино,




което от години обича и поддържа. Членовете на международното жури и неговият председател, немският режисьор и сценарист Том Тиквер, ще трябва да изберат своите фаворити сред 19-те заглавия на официалния конкурс, четири от които идват от Германия.


"Три дни в Киберон" на нашумялата немска режисьорка с френски и ирански корени Емили Атеф ще върне публиката към сложните и противоречиви преживявания на известната френска дива Роми Шнайдер, като в образа й ще се превъплъти немската актриса Мари Боймер. Уважаваният Кристиян Петцолд, чийто прекрасен "Барбара" му даде възможност да стане "най-добър режисьор" на "Берлинале" 2012, този път интерпретира романа на известната писателка Ана Зегерс "Транзит", като заради това е снимал почти изцяло в Марсилия.



В своя "Брат ми се казва Роберт и е идиот" награждаваният в Локарно и Сънданс Филип Грьонинг ще се занимава с нееднозначните взаимоотношения между близнаците Робърт и Елена, а във "В коридорите" доста по-младият Томас Щубер ще покаже някои от абсурдите в живота на съвременен супермаркет. Очевидно е, че международното одобрение на филма на Марен Аде "Тони Ердман", а също и на заснетият почти изцяло в България "Уестърн" на Валеска Гризбах (филмът ще бъде показан отново в една от паралелните програми) има своето голямо значение за подема на немското кино.


Французите залагат на проверени имена


За новия си филм "Ева" Беноа Жако е избрал литературата на английския писател Джеймс Хадли Чейс и я е предоставил на изключителната Изабел Юбер, а също и на чаровния Гаспар Юлиел (главна роля в "Това е само краят на света" на "детето чудо" на канадското кино Ксавие Долан). От своя страна по-спокойният и в някаква степен по-консервативен Седрик Кан ще се опита да убеди немската публика, че само вярата в Бог може да спаси живота на наркозависим младеж ("Молитвата").


Американското независимо кино ще се представи с прожектирания по-рано тази година на фестивала в Сънданс пародиен "исторически" уестърн "Дамзел" на братята Давид и Натан Целнер. От своя страна световно известеният носител на "Златна палма" ("Слон", 2003) Гюс ван Сант ще лансира най-новото си заглавие Don't Worry, He Won't Get Far on Foot, посветен на нещастно парализирания и много талантлив карикатурист Джон Калахан. Филмът, в който Хоакин Финикс изпълнява ролята си изцяло в инвалидна количка, вече успя да предизвика протестите на хора с увреждания в Щатите. Те смятат, че изборът на физически здрав актьор, какъвто Хоакин Финикс определено е, е неправилен и неморален. Според тях само актьор в подобно положение (а такива според тях има) може да "изиграе" ролята на тотално обездвижен човек.


Трейлърът на "Ага" на Милко Лазаров - първият български филм в основната програма на фестивала от почти 3 десетилетия


Руското кино ще заяви най-доброто от себе си с най-новия филм на Алексей Герман (младши) "Довлатов". Става дума за Сергей Довлатов, талантлив писател, който е бил репресиран от комунистическия режим на бившия Съветски съюз. Действието на филма ще върне зрителите към началото на седемдесетте години, когато епохата на Леонид Брежнев все още изглеждаше непоклатима. Интересен е фактът, че ролята на руския писател се изпълнява от сръбския актьор Милан Марич, който пък е известен и заради общата си работа с Миряна Каранович.


Българското участие


Жените режисьорки отново ще бъдат на фокус в Берлин: италианката Лаура Диспури ще покаже борбата за надмощие между една биологична майка и осиновителката на детето й ("Дъщеря ми"), а борбената полякиня Малгожата Шумовска ("Тяло", награда за най-добър режисьор, 2015) ще се представи с най-новия си "Лице". В него млад мъж се бори с (не)приемането на нова идентичност след уникална трансплантация на лице. С особено напрежение е заредено очакването на вече определяния като пределно новаторски и смел в играта си с човешката психика дебютен филм на румънката Адина Пинтилие "Не ме докосвай" (копродукция с България). Наред с живеещата във Франция англичанка Лаура Бенсън и исландеца с френски корени Томас Льомарки сериозно актьорско участие във филма има и великолепната Ирмена Чичикова.


Интересна възможност за оценка на използваните технологии ще предоставят и двата извънконкурсни филма: "Áга" на Милко Лазаров и Unsane на световно известния Стивън Содърбърг. Сниман изцяло в далечния Север, българският филм разчита на класическите възможности на филмовата лента, докато американският експериментира с предизвикателствата на модерните технологии и по-специално с камерата на известната марка смартфони iPhone.


Във всички случаи решението на Кослик да закрие официалния конкурс именно с "Áга" (заради "високата степен на хуманизъм и визуалната поетика на филма") е повод за сериозна българска гордост. Това ще се случи на 23 февруари 2018, като дотогава филмът ще има няколко закрити прожекции на Европейския филмов пазар на "Берлинале". А в програмата "Документална панорама" има и още едно българско участие - световната премиера на френско-българската продукция "Червено, твърде червено", в която авторката Божина Панайотова, напуснала България на 8 години през 1990 г., се завръща в София и открива истини за живота на семейството си преди падането на режима (филмът ще е и в документалния конкурс на "София филм фест").


Всичко, което трябва да знаете за:
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK