
© "Срещи на младото европейско кино"
Кадър от филма "Революция в училище"
Леа Тодоров - дъщерята на световноизвестния философ от български произход Цветан Тодоров, идва в България, за да открие петото издание на фестивала "Срещи на младото европейско кино" с филма, на който е съсценарист, "Революция в училище". Това ще стане на 19 юни, когато Тодоров заедно с режисьора Йоанна Грудзинска ще се срещнат с публиката в кино "Одеон", съобщиха организаторите.
Филмът, създаден от архивни кадри, изследва алтернативните методи на образование, появили се в периода между двете световни войни. "Променете училището, за да промените света", се казва във филма на Грудзинска. Този апел е валиден не само за онова време, но и днес. След края на Първата световна война педагозите в Европа посочват с пръст виновника за бедствието: училището като фабрика за подчинение. "Революция в училище" е историята на кадифената революция, тази на образованието. Филмът е представен успешно на десетки фестивали, кино- и образователни форуми в Европа, посочват организаторите.
Леа Тодоров завършва политически науки, но професионално се насочва към словото и киното. Започва да работи като асистент на белгийския режисьор на документални и исторически филми Мария Манди. Паралелно сътрудничи като автор по различни проекти както за документални, така и за художествени филми. Днес тя вече има опит като актриса, режисьор и сценарист, автор е на филмите "Спасяване на човечеството в работно време" (2012) и "Руска утопия" (2014). В момента Леа Тодоров подготвя нов проект около баща си и България: филм върху следите, които историята оставя като отпечатък върху индивидуалните съдби.
В рамките на фестивала "Срещи на младото европейско кино" между 18 и 24 юни в кино "Одеон" и салона на Френския институт ще бъдат показани общо 6 документални, 12 игрални и 3 анимационни филма. Програмата включва още 2 открити лекции – дискусии на тема "Използването на архивни кадри във филмовото творчество" и "Музика и съвременно кино". Както и миналата година, отново са програмирани безплатни прожекции за ученици и учители като част от усилията на организаторите да въведат киното като предмет в класната стая, който да развива въображение, култура и вкус у децата от най-ранна възраст.
Cara Mia
Рейтинг: 334 НеутралноЗаслужава си да се види този филм , почти документален !
Цайко
Рейтинг: 1091 НеутралноНе знам защо, но в последно време от Франция идват само ченгета. Дано сега да се получи приятна изненада.
selqnin
Рейтинг: 1495 НеутралноЗвучи смислено и интересно, струва си да се види!!!
areta
Рейтинг: 1234 ЛюбопитноХм, звучи интересно, но защо трябва да я представят още в първия ред чрез името на баща й? Дали щеше да предизвика същия интерес ако беше обикновена редова французойка?
Ако човек е направил нещо смислено, то ще бъде оценено независимо кои са родителите.
cmd31534966
Рейтинг: 8 НеутралноЕдин пример за подобно училище - извън рамките, днес в България, е училището по изкуства и занаяти в с. Русаля, Великотърновско. Създателите са бивши актьори. Би било хубаво ако екипът на филма установи връзка с тях...http://www.rusalya.org
KLINGON
Рейтинг: 309 ВеселоДо коментар [#4] от "areta":
"...Срамно е ние да сравняваме силата си с такива гламавци, каквито са турците…"... из дописка на Васил Левски до в. Свобода, публикувана на 13.02.1871 г.не се коси, името на баща и е широко известно само сред роднините и приятелите му :)
interesna
Рейтинг: 225 НеутралноВ България, въпреки статистиката, прогресивно расте броят на децата, извършили престъпления. Същевременно малкото останали възпитателни училища и интернати се закриват. Дано филмът помогне за осъзнаване на ситуацията. Абсолютна свобода никъде няма, ако използваме една перифраза.
alexandria
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#6] от "KLINGON":
nesfuh, buddyРазбира се, все пак не се казва Азис или Тони Стораро, че да го знае някой.