
© Festival de Cannes
На 17 май се открива 75-ото издание на най-чаканото киносъбитие в Европа - фестивалът в Кан.
След като през 2020 г. форумът бе отменен заради пандемията, а на съкратеното му издание през 2021 г. бяха забранени целувките на червения килим, тази година се очаква той да се завърне в целия си пищен блясък на френската Ривиера. Нещо, което за този луксозен форум всъщност се приема като повече от нормално.
Фестивалът ще започне с премиерата на филма за зомбита на Мишел Хазанавичус "Z", който съвсем скоро смени заглавието си на "Режи!" (Coupez!) заради негативната символика, която натрупа знакът покрай руската военна агресия. А темата за Украйна без никакво съмнение ще съпътства събитието през цялото време.
Войната
Интересното е, че самият кинофестивал започва като "продукт" на войната - за пръв път се организира през 1938 г. като френска конкуренция на филмовия фестивал във Венеция, в който Бенито Мусолини и Адолф Хитлер твърде много започват да се месят.
Затова и не е учудващо, че тази година в Кан темата за руската агресия в Украйна ще е една от водещите. Още повече че преди старта на събитието организаторите му забраниха участието в него на руснаци, които имат връзки с правителството в Кремъл.
В програмата са включени няколко филма от именити украински режисьори, в това число и документалният филм на Сергей Лозница "Естествената история на разрушението", в който става дума за бомбардировките над германски градове по време на Втората световна война.
Ще бъдат показани и кадри, заснети от литовския режисьор Мантас Кведаравичюс, преди да бъде убит в Мариупол през април.
Основната състезателна програма включва и руснака Кирил Серебренников, който така и не успя да присъства в Кан за предишните си две номинации поради присъда по политически причини в страната си.
Вече в изгнание, режисьорът наскоро разказа пред АФП за "ужаса, тъгата, срама и болката", които е изпитал заради инвазията в Украйна, която според него е "акт на самоубийство" от руското правителство.
Киното извън Европа
Що се отнася до презокеанския акцент на събитието, афишът на фестивала в Кан тази година е изпълнен с икони на миналия век. Том Круз пристигна на френската Ривиера за европейското представяне на "Топ Гън: Маверик" - продължението на неговия хит от 1986 г.
А музикални легенди от близкото минало ще заемат видно място в програмата с биографичния филм "Елвис" на австралийския режисьор Баз Лурман заедно с новите документални продукции за Дейвид Боуи (Moonage Daydream) и Джери Лий Луис (Trouble in Mind), който е дело на единия от братята Коен - Итън.
Иначе тази година Кан ще посрещне повече холивудски звезди, отколкото за последните три години. Том Ханкс е част от екипа на "Елвис". Създателят на "Лудия Макс" Джордж Милър се завръща с "Три хиляди години копнеж" (Three Thousand Years of Longing) с участието на Идрис Елба.
А актьорът и режисьор Итън Хоук ще представи новия си сериал "Последните филмови звезди" (The Last Movie Stars), в който се разказва за златната двойка на Холивуд от 60-те години на миналия век Пол Нюман и Джоан Удуърд.
За капак тази година почетна "Златна палма" ще бъде връчена на американския актьор Форест Уитакър.
Жените в Кан
Пет филма, режисирани от жени, ще се състезават за "Златна палма" през 2022 г.. Това е своеобразен рекорд за Кан, но все още е твърде нисък процент в сравнение с други международни фестивали. Сред тях е любимката на американското независимо кино Кели Райхард, която ще представи Showing Up с Мишел Уилямс.
Миналата година Джулия Дюкурно стана едва втората жена, спечелила палма за своя "Титан". Сега една от звездите на филма - френският актьор Венсан Линдон, оглавява журито на състезателната програма. В него са включени още иранският режисьор, носител на два оскара Асгар Фархади, индийската актриса Дипика Падуконе и британската актриса и режисьор Ребека Хол.
© Wikimedia Гледка към Кан от стария квартал Le Suquet
Общо 21 филма се състезават тази година за големия приз, включително няколко предишни негови носители: братята Дарден от Белгия, шведът Рубен Остлунд, японецът Хирокадзу Коре-еда и румънецът Кристиан Мунгиу.