"Опашката" на Явор Гърдев спечели "Аскеер" за най-добро представление за 2022 г.

"Опашката" на Явор Гърдев спечели "Аскеер" за най-добро представление за 2022 г.

© БНТ



Навръх 24 май на тържествена церемония в театър "Българска армия" бяха раздадени най-старите и престижни награди за постижения в театралното изкуство в България. Тази година те са под наслов "Урок по български" и бяха посветени на 300-та годишнина от рождението на Паисий Хилендарски.


По традиция най-чаканото събитие в родните театрални среди бе излъчено пряко в ефира на БНТ.


Единадесетте спектаклови категории на "Аскеер 2022" включваха представления с премиера, осъществена в периода между 1 май 2021 г. и 30 април 2022 г. За да излъчи номинациите си, журито тази година е разгледало над 90 представления, реализирани в този период.




Ето и пълният списък с победителите, заедно с останалите номинирани във всички категории.


"Опашката" на Явор Гърдев спечели "Аскеер" за най-добро представление за 2022 г.

© БНТ


Съвременна българска драматургия
  • Александър Секулов за "Народът на Вазов" - Народен театър "Иван Вазов" - победител;
  • Теодора Иванова-Додо за "Цветята" - Общински културен институт Театър "София";
  • Яна Борисова за "Господин Нощ" - Театър 199 "Валентин Стойчев".
Изгряваща звезда
  • Сдружение "СУМАТОХА" за "Въпреки живота, всичко е любов" по Виктор Пасков - Драматичен театър "Рачо Стоянов"- Габрово - победител;
  • Екипът на спектакъла "Морфин" от Михаил Булгаков - "Ялта Арт Руум";
  • Зафир Раджаб за режисурата на "Стая за гости" от Петер Турини - Общински културен институт Театър "Възраждане";
Поддържаща женска роля
  • Лили Шомова за ролята ѝ на Кристин в "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър "Възраждане" - победител;
  • Александра Василева за ролята ѝ на Мунчо в "Народът на Вазов" от Александър Секулов - Народен театър "Иван Вазов";
  • Бойка Велкова за ролята ѝ на Гинка Илиева в "Големанов" от Ст. Л. Костов - Народен театър "Иван Вазов".
Поддържаща мъжка роля
  • Юлиан Вергов за ролята му на Иван Вазов в "Народът на Вазов" от Александър Секулов - Народен театър "Иван Вазов" - победител;
  • Йордан Ръсин за ролята му на Серж в "Господин нощ" от Яна Борисова - Театър 199 "Валентин Стойчев";
  • Малин Кръстев за ролята му на Докторът и мисис Басет в "Лято и дим" от Тенеси Уилямс - Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала".
Юлиян Вергов

© БНТ

Юлиян Вергов


Сценография

  • Мира Каланова за "Коприна" по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов - Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" - Пловдив - победител;
  • Никола Тороманов-Фичо за "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър "Възраждане";
  • Робърт Уилсън и Мари де Теста за "Бурята" от Уилям Шекспир - Народен театър "Иван Вазов".
Костюмография
  • Марина Райчинова за "Коприна" по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов - Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" - Пловдив - победител;
  • Юлиян Табаков за "Шахнаме: Сказание за Зал" по Фердоуси - Театър "Азарян", Национален дворец на културата и Фондация "Ден Гри";
  • Яши Табасоми за "Бурята" от Уилям Шекспир - Народен театър "Иван Вазов".
Театрална музика
  • Николай Иванов за "Шахнаме: Сказание за Зал" по Фердоуси - Театър "Азарян", Национален дворец на културата и Фондация "Ден Гри" - победител;
  • Калин Николов за "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър "Възраждане";
  • Петя Диманова за "Коприна" по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов - Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" - Пловдив.
Опашката (меки корици)
С код Dnevnik10 получавате поне 10% отстъпка
Купете


Моноспектакъл

  • "На Живо" по текст на Яна Борисова, режисьор Димитър Коцев-Шошо, сценография Никола Тороманов-Фичо, композитор Милен Кукошаров, с участието на Александра Сърчаджиева и Радена Вълканова - Продуцент "Контра план" - победител;
  • "Ива е онлайн" от Ива Тодорова, режисура Стоян Радев, сценична среда Момчил Алексиев и Елица Георгиева, музика Емилиян Гацов, с участието на Ива Тодорова - Театър 199 "Валентин Стойчев";
  • "Полетът на Къртицата" от Полина Христова, стихове Веселка Кунчева, режисура Веселка Кунчева, сценография и кукли Мариета Голомехова, музика Милен Апостолов, хореография Надежда Дичева, с участието на Полина Христова - спектакъл на Puppet`s lab, съвместно със Общински културен институт "Столичен куклен театър".
Водеща женска роля
  • Мария Каварджикова за ролята ѝ на Пилар в "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза - Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала" - победител;
  • Елена Атанасова за ролята ѝ на Елена в "Липсващите 5" от Алексей Кожухаров - "Сити Марк Арт Център";
  • Светлана Янчева за ролята ѝ на Аурелия в "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза - Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала".
Водеща мъжка роля
  • Малин Кръстев за ролята му на Мариано в "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза - Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала" - победител;
  • Боян Младенов за ролята му на Жан в "Госпожица Юлия" от Аугуст Стриндберг - Общински културен институт Театър "Възраждане";
  • Ириней Константинов за ролята му на Пер Гюнт в "Пер Гюнт" от Хенрик Ибсен - Общински културен институт Театър "София";
Малин Кръстев

© БНТ

Малин Кръстев


Режисура

  • Диана Добрева за "Коприна" по романа на Алесандро Барико, драматизация Александър Секулов - Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" - Пловдив - победител;
  • Бина Харалампиева за "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза - Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала";
  • Стайко Мурджев за "Амадеус" от Питър Шафър - Театрално-музикален продуцентски център - Варна - Драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Варна и "Укротяване на опърничавата" от Уилям Шекспир - Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" - Пловдив.
Диана Добрева

© БНТ

Диана Добрева


Най-добро представление
  • "Опашката" на Явор Гърдев, по романа на Захари Карабашлиев - Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен - победител;
  • "Бурята" от Уилям Шекспир - Народен театър "Иван Вазов";
  • "Една испанска пиеса" от Ясмина Реза - Общински културен институт Малък градски театър "Зад канала".
Цветана Манева

© БНТ

Цветана Манева


Тази година "Академия Аскеер" удостоява с почетен "Аскеер" актрисата Меглена Караламбова, а с Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство - Цветана Манева.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK